LKIDSCDE C 0 (I 111 A Hl T. DINGSDAG 13 AUGUSTUS. STADS-BER ICIITEN. J A G T BLNNEtNLAiNDSCHE OERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expediliekoslen. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Adverlentién is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cenls. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 6J'n Augustus 1878, n°. 52; Gelet op art. 11 der wel van den 13,I,n Junij 1857 Staatsblad 11°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 1". de opening der jagt op klein wildvermeld in de 2de zinsnede van arl. 17 der wet van den 13Jca Junij 1857 Staatsblad n". 87), voor dit j jaar in de Provinc e Zuid-Holland is vastgesteld op Zaturdag den een en dertigsten Augustus aanslaande met zonsopgang 2'. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jaglbedrijl, vermeld in art 15, lelt. e der aangehaalde wet; 3'. de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks, en wel des If oensdagsVrijdags en Zaturdags mag worden uitgeoefend En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 's Gkaveniiage 8 Augustus 1878. F O C K. LEIDEN, 12 Augustus. De examens, afgelegd door leerlingen der hoogere burgerschool te dezer stede, hebben den volgenden afloop gehad: Aan het eind-examen der hoogere burgerscholen in Znidholland werd deelgenomen door 9 leerlingen der 5' klasse, van welke 1 werd afgewezen, 8 liet diploma ontvingen, namelijk: C. Winkler, A. J. Ballego, J. T. Born- water, II. J. Taverne, J. A. Zaalberg, J. C. van Schravendijk, A. I). J. van 'i Hooft en II. P. J. Persoon. Voor het admissie-examen tot de militaire academie te Breda hebben zich 5 .leerlingen der 3e klasse aangemeldvan deze werd 1 wegens bijziendheid afgekeurd, 1 afgewezen en 3 geplaatst voor de infanterie hier te lande, namelijk: W. 1). A Ophorst, .1. C. Gilquin en A. F. W. Siroo. Slechts één leerling in alle vakken der 3* klasse, N. M. Japikse. onder wierp zich aan het vergelijkend examen voor hel instituut der marine en werd als kadet geplaatst. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /26, 13.50, 2.90 en ƒ1.35; de laagste 26, 13.50, /2.70 en ƒ1.35. Naar men verneemt zullen de 3e en 4e comp. 3e bat 3C reg. inf., thans te Vlissingen, gedurende de zomeroefeningen, die aan de westkust van Nederland zullen plaats hebben, respectivelijk te Leiden en Dellt garnizoen honden. Volgens het Vad. heeft Z. M. de koning de petitiën in zake de onder wijswet aan den ministerraad verzonden, ten einde de ministers in de gele genheid te stellen Z. M. daaromtrent te dienen met advies Naar men verneemt, zal het geschenk, dat door de Nederlandsclie marine aan Z. K. H. prins Hendrik zal worden aangeboden, bestaan in 1 cetie schilderij, te vervaardigen door den heer van Hecmskerck van Beest, f oud-zeeofficier, en voorstellende een voorval op een der schepen, waarop Z. K. H. indertijd het bevel gevoerd heeft. Volgens de Amsl. C. is het bestuur der stoomvaart-maatschappij Neder land voornemens aan prinses Maria van Pruissen een bouquet aan te bieden van zeer kostbare en zelden voorkomende witte bloemen uit Indië, die met de meest mogelijke zorg en met alle middelen, die der kunst ten dienste staan, op den stengel levend gehouden, naar Europa overgebragl en 1 aldaar tot op den dag van het huwelijk zorgvuldig geconserveerd zullen I worden, om ze dan te plukken en door een bekwame hand tol een sierlijk 1 bouquet te doen vereenigen en aan de gemalin van den doorluchtigen be- j| schermheer en eere-voorzitter der maatschappij in een zilveren standaard 1 aan te bieden, als een dankbare hulde voor belgeen Z. K H. prins Hen- j drik voor den bloei van den Nedcrlandschen handel en de scheepvaart in |1 het algemeen, maar voor die van de maatschappij Nederland in het bijzon der heeft gedaan en nog steeds voortgaat te doen. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 10 Au gustus van Aden vertrokken. Volgens hcrigt uit Penang van 9 Aug. is het gestrande Ncdcrl. stoom schip Voorwaarts algebragt. Door het breken der pompen was oponthoud ondervonden. De jongeling te Ouderkerk a/d. IJssel, die in de vorige week door een schot uit een dubbelloopsgeweer werd gewond, is aan de gevolgen der he komen verwondingen overleden. Te Haarlem zijn in den loop van het verleden jaar drie aan het Spa ren tusschen hel Slepershoofd en de Bakenessergracht staande huizen af gebroken, die door directeuren van Teylers Stichting waren aangekocht om aan de bestaande gebouwen dier Stichting eene gewenschte uitbreiding te geven. In antwoord op de voor dat belangrijke bouwwerk uitgeschreven prijsvraag zijn verscheidene plannen ingezonden, die geen van allen geheel voldeden aan hetgeen directeuren verlangden en zich hadden voorgesteld. Het door den heer Anton Ulrich, architect te VVeenen, ingediende plan van den voorgevel is echter in hoofdzaak aangenomen en, na ecnige in overleg niet hem daarin gemaakte wijzigingen, onlangs goedgekeurd. Hel in gips vervaardige model van dien gevel is thans te bezigligen in Teylers Stichting. Het front, in Italiaanschen renaissance-stijl ontworpen, zal, wal het bene dengedeelte betreft, met Escozijnschen-, het bovengedeelte met Bremer-sicen worden opgebouwd. Inwendig zal het nieuwe gebouw, in verband met de bestaande localiteit, beneden tot musea en hoven tol gehoorzalen en bi bliotheek worden ingerigt. IIC.) Te Amsterdam heeft zich het volgende treurige feit voorgedaan. Eenige kinderen in een achterbuurt waren bezig met soldaatje spelen. Een jongentje, met een houten sabel gewapend, slak in de hitte van het kinderlijke spel zijn sabel zoo diep in het oog van een meisjedat het kind aan de gevolgen is overleden. Uit Westcrblokker meldt men aan het M.v.d.D.: Vrijdag morgen kwart voor twaalven werd het hier tien minuten lang zoo donker, als bij een flinke regenbui. De oorzaak was, dat langs de oostelijke grens een waterhoos uit het noorden in zuidelijke en stijgende rigtiug voortsnelde; zij had de gedaante van een slaande zuil of cilinder, aan wier voet een lang aanhangsel meeslingerde. Door de arrond.-regtbank te Utrecht is een nader ondtrzoek bevolen in zake de drie werklieden, die op liet Munsteikerkhof aldaar werkzaam waren en beschuldigd worden door nalatigheid den dood van een 8-jarig kind veroorzaakt te hebbenhet lijkje zal worden opgegraven cn door des kundigen worden onderzocht. - De pruimenoogst in en om Utrecht is zoo voordeclig, als in geen jaren gezien is; het overvloedigst zijn de blaauwe pruimen; niet zelden gebeurt hetdat van een boom 40 manden geplukt wordendaar iedere mand ge middeld 120 opbrenst, maken de verkoopers goede zaken; er zijn hove niers, voor wie de opbrengst van de bessen en pruimen dit jaar meer dan f 1000 bedraagt. Uit Genemuiden meldt men dat de hooipersen, waarbij het andere jaren nog al zeer bedrijvig was, door slappen handel en weinig aan vraag, nagenoeg geheel stil staan. Het hooi gold een derde minder dan het vorige jaar. Te Wcslerwolde, bijEmmen, is eene behuizinge en schuur door den blik sem in brand geraakt en met den inboedel en eenig vee een prooi der vlam men geworden. Met veel moeite zijn de bewoners, die sliepen, gered ge worden. Een hevige brand had ook Zaturdag II. plaats, ten gevolge van het broeijen van hooi, in de schuur van J. Bouma, te Ohleberkoop. De geheele hoeve, de grootste in de gemeente Ooststellingwerf en het eigen dom van de familie Prins, werd met circa 300 wagenvrachten hooi, bene vens een aanzienlijken voorraad granendoor gebrek aan bluschmiddelen een prooi der vlammen. 'sRijks policie te Moerdijk heelt weder een persoon aangebonden, die zich in den laatsten tijd aan spoorwegdieverijen schuldig maakte t. w. Francois II., oud 25 jaar, conducteur van den "Grand Central Beige." De verdachte is gevankelijk te Breda binnengebragt. Van het naar zee bestemde, voor Vlissingen ten anker liggende Ame- rikaansche driemastschip Austria zijn zeven matrozen aan wal in arrest

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1