LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 10 AUGUSTUS. BINNENLANDSCUE UEMGTEN. IS/S r. is?. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mei hel Verslag der Handelingen ran den Cemeenltraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslat/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonwters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertcntién is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cculs. LEIDEN, 9 Augustus. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche maatschappij van fraarje kunsten en wetenschappen zal op Vrijdag 20 September gehou den worden in hei gebouw der Kon Ned. Jagtclnb ie Botterdam, onder leiding van den algcmcenen voorzitter m'. J. 15. Kan. Onder de te behan delen punten komen voor: Kens van eene prijsstof uit het gebied der taal kunde ol der geschiedenis uit een drietal onderwerpen door het algemeen bestuur voorgesteld, en Mededeeling van den uitslag der prijsnitschrijving: /'Thorbecke en Groen van l'rinsterer als parlementaire redenaars;" voorts de verkiezing van eenen alïemeenen voorzitter uit een drietal leden van bet bestuur der afdeeling Leiden, door dal bestuur voorgesteld. De minister van marine, tijdelijk belast met bel beheer van het dep. van oorlog, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal het aantal pupillen aan de pupillenschool te Nieuwersluis zal worden uitgebreid. Hier toe worden vijftig plaatsen opengesteld, waarvan er hoogstens tien kunnen vervuld worden door zoneu van niet-militairen, tegen eene jaarlijksche bijdrage van ƒ50. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen lol de school worden toegelaten, belmoren de aanvraag daartoe vóór 25 Augustus a. s. aan het dep. van oorlog te zenden. De vereischte leeftijd is tnsschen IV en 14 jaren. Op ren door de Staatscourant medegedcelden staat van militaire na latenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere man schappen der landmagt in Ned. Indie, waarvan de saldo's bij het ministerie van koloniën in Nederland kunnen opgevraagd worden, komen voor die van: 11. J. van Rosmalen, ad ƒ315, J. Tafïijnad 4.65. en J. M. van der Walle. ad ƒ4.37: deze zijn te Leiden geboren. Voorts die van: J. A. van Delft, geb. te Valkenburg, ad ƒ5.95, en van K. Pijper, geb. te Nieuwkoop, ad 92.72 Door de policie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand die een kind beneden den 12-jarigen leeftijd in dienst had. De Staatscourant bevat liet verslag betreffende het rijksmuseum van oudheden en het rijks ethnovraphiseh museum te Leiden, gedurende het jaar 1877. Het rijks archaeologisch museum, dat vroeger zich meer uit sluitend lot de gedenkleekens van Grieken en Romeinen beperkte, heeft van lieverlede zijne grenzen zien uitbreiden. Het werd meer en meer eene iurigting, waarin de overblijfsels van alle oude, uitgestorven ol elders heen getrokken volkeren, verzameld en bewaard worden, eene oefeningsplaats voor de studie der vergelijkende archaeologie, waarvoor de bijdragen uit alle gedeelten van den aardbol worden geleverd, en waartoe in de laatste jaren ook de zoogenaamde Nieuwe Wereld zijn aandeel heelt aangebragt. Een aantal verschillende volken worden reeds in meerdere of mindere wijze vertegenwoordigd. De directeur beijvert zich om, waar de gelegenheid zich biedt en de omstandigheden en middelen het toelaten, de nog bestaande gapingen aan te vullen, lot eene meerdere volledigheid te naderen. Waai en zoo lang dit doel niet door oorspronkelijken kan worden bereiktbewij zen goede, volkomen gelijkende nabootsingen en afgietsels de noodige diensten, en van dat middel wordt steeds een ruim gebruikt gemaakt. Genoemd blad deelt ook het verslag mede van de commissie belast met bet afnemen der examens tot verkrijging van eene acte van bevoegdheid als vroedvrouwen. Van de 20 geëxamineerde!) was er ééne, die privaat onderwijs had genotenwelke vóór vijf jaren was afgewezen en na dien tijd hare studiën tot voor één jaar had laten varen omdat er geen genees heer tot het geven van onderwijs in hare woonplaats aanwezig was ge weest; zij gal thans weder bewijzen harer zeer onvoldoende kennis; ééne was in 1876 en 1877 algewezen en werd thans aangenomen met meerder heid van ééne stem, terwijl van vier, welke voor de tweede maal het exa men deden, aan 2 de acte van bevoegdheid werd verleend; van de 14. die zich voor de eerste maal aanmeldden, werden 2 afgewezen, terwijl 2 der toegelatenen slechts ter naauwernood konden worden aangenomen. Het getal acten door de commissie afgegeven bedroeg dus 15. -- De staats-commissic voor het notariëel examen heeft als candidaal-no- tarissen toegelaten de hh.m". van Schermbeek en de Wilde, uit Utrecht, en den heer Rambonnet, uit den Haag. Men verneemt dat door de nta'ine eene som van 2500 is bijeen- gebragt tot aankoop van een geschenk, aan Z. K. H. prins Hendrik bij gelegenheid van HD. huwelijk aan te bieden. Het Ubl. meldt: Van een onzer vrienden op /'de Barendsz" ontvingen wij een brief, die ons kon doen beriglen, dat allen aan boord wel waren en de togt aanvankelijk goede resultaten heeft opgeleverd. //De Barendsz', heeft gelukkig en voorspoedig de noordelijke IJszee bevaren schrijft men ons, en 14 dagen lang beeft de llollandsche vlag gewapperd in de voor iederen Nederlander zoo gedenkwaardige kustwateren van hel barre Spits bergen. De goede geluksterw elke onze vlag zoo vaak op alle zeeën be straald heeftheeft ook onzen weg verlicht. Bijzonderheden van onzen togt schrijven wij aan het hoold-comité, doch ik wil u toch dit zeggen, dat zoowel hel wetenschappelijke als het nautische deel van onze taak tot dusverre zeer gelukkig is volbragt. Wij hebben moeijelijke dagen gehad, maar de bemanning hield zich voortreffelijk. Gezond en sterk, als een poollogt een mensch maakt, zijn wij vol veerkracht en verlangen, om de moeijelijkbcdenwelke ons in de Nova Zembla's wateren wachten, te gaan opzoeken Wij maken een belangrijke reis en het eenvoudige gezonde zee mansleven heeft zoo ontzaglijk veel voor. vooral als men. zooals wij, zoo gezellig en bevriend onder elkander is. Ik zcide u reeds hoe goed de be manning voldoet. Zij bestaat uit goede, stevige kerels, en wij hebben allen schik in onze beide Marker visscherlicden. Zij doen mij vaak denken aan ons zeevolk uit de 17d" eeuw. Dezelfde groole eigenschappen bezielen ook hen. Zij zijn bedaard, schrander, ijverig, eenvoudig en zeer geestig en geval. Beiden zijn verbazend sterk; iets wal, zooals gij begrijpen zult. nog al vaak te pas komt. De jongste, die nooit te moe is om te halen en te trekken, heelt dan ook den bijnaam gekregen van het handstoomliertje. Altijd klaar om te werken en steeds vol goed humeur. Wal staat de be manning soms verbaasd over alles wat zij ziel! Verbeeld u b. v. haar ver wondering, toen ik haar, midden in het ijs, op een eilandje bragl. waar duizenden ganzen hun broeiplaatsen hadden en voor hunne voelen opvlogen. In enkele minuten verzamelden wij zoovele versche eijerenals wij maar bergen konden. Zakken, tasschen, zeelaarzen, hoeden, alles was vol eije ren. Het plaatsen der grafsteenen op het graf der Hollamlsche zeelieden op Amsterdam-eiland was indrukwekkend. Ik heb zelden zulk een erusti- gen, aangenamen pligt te vervullen gehad. Het was een eigenaardig schouwspel, die 14 gezonde levenslustige zeelieden op dien doodschen graf heuvel aan lang gestorven vaderlandschc zeelieden hulde te zien brengen. Verder worden nog de volgende bijzonderheden aangaande de reis mede gedeeld: In het begin onzer reis hadden wij tot aan het Jan Mayen-eilaud gelegen op 70"29' N.Br., veel stilte, afgewisseld door sterke noordweste winden. De reis ging dan ook niet voorspoedig, want wij hebben 3 weken noodig gehad om er te komen, hetgeen plaats had op 7 Junjj. Den 12len Jiinij ontmoetten wij het eerste drijfijs en bereikten op den 17I,CD daaraan volgende Amsterdam-eiland ten westen van Spitsbergen. Hier hadden wij slecht weêr. maar toch werd de reis voortgezet tot op 80" 15' Noorder breedte, waarna wij naar Amsterdam-eiland terugkeerden, dal wij op 27 Juiiij weder bereikten. De voormalige traankookerijen op dit eiland, door de Hollanders indertijd aangelegdzijn bitter vervallen. Op een afstand van 1 uur gaans van daar wordt de begraafplaats gevondendie wij insge lijks bezochten. Ook daar was de toestand niet beter. De grond, die tot begraa'plaats heeft gestrekt, was op vele plaatsen verzakt, zoodat lijken hier eu daar te voorschijn waren gekomen, waaraan wij andermaal de laatste eer hebben bewezen, door ze opnieuw te ruste te leggen. Op 1 Julij vertrokken wij van daar om naar de Robbenbaai te zeilen, ten einde aldaar water in tc nemen. Wij namen daarbij den weg dwars door bel drijfijs, hetwelk ons reeds vroeger veel last had veroorzaakt. Drie dagen later ver helen wij de Robbenbaai om naar het Beereneiland te zeilen, op ongeveer 74° Noorderbreedte gelegen. Het plan is om van 15 July tot 15 Augustus in de Barentszee te blijven kruisen, en dan naar Nova-Zembla den steven te wenden. Te Rotterdam had eergisteren avond de uitreiking der bekrooningen plaats, toeg<keud op de tentoonstelling, voor eenigen tijd aldaar door de afdeeling Rotterdam der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst uitge schreven. Uit bet verslag van den secretaris bleek, dat de tentoonstelling niet in alle opzigten aan de verwachting heeft voldaan, en dat hel aantal bezoekers niet groot genoeg is geweest om de kosten te dekken Uit Amsterdam meldt men dat het geschenk, door die stad aan te

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1