armenhuis te IJzendijke, haar 90'jaardag De gansche bevolking nam aan dit feest deel. Eene eerepoort werd voor den ingang harer woning opge- riglgeschenken haar gezondenterwijl de hoornmuziek haar een serenade bragl. Dit laatste beviel de jarige zoo goed dat zij gezond en opgeruimd als zij is, toen er een polka gespeeld werd, oprees en mede danste. In Frederiksberg. bij Kopenhagen', is onlangs op denzcllden dag bjj 40 boterkoopers de boter onderzocht, en bij geen enkelen werd vervalschte waar gevonden, (lp denzclfden morgen werd de melk onderzocht, die door 75 boeren naar de stad werd gebragt. Ook daarin geen spoor van verval- sching. liet verschil tusschen dezen uitslag en het treurig resultaat van alle boter- en melk-onderzockingendie in Nederlandsche gemeenten ge houden worden, wijst stellig, zegt de Midd. Ct., een der redenen aan, waarom de Deensche zuivelbereiding de Nederlandsche van de wereldmarkt verdrongen heeft. 's GRAVENHAGE, 7 Augustus. Z. M. heelt, in IID. hoedanigheid van groothertog van Luxemburg, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, den majoor F. M. B. Alewijn, van den generalen staf. Tot kantonregter-plaatsvervanger in het kanton Appingedam zijn be noemd de hh. mr. R. T. Mees Jp.procureur bij de arrond.-reglbank te Groningen, wonende te Appingedam; en jhr. L. A. 11. de Sturler deFrienis- berg, notaris te Ten Boer, en tot kanionregter-plaalsvervanger te Gorinchem de heer mr. W. B. Reynen procureur bij de arrond.-regtbanken te Dordrecht en Ticl, wonende te Gorinchem. Met het onderwijs in hel scheepsbouwkundig teekenen aan de poly technische school te Delft, gedurende den cursus 1878 -1879, is belast de heer J. A. ter Woldc, eerste leekenaar aan 's rijks werf te Amsterdam Tot leeraar aan de rijks hoogcre burgerschool te Utrecht is benoemd de heer G. J. Legcbekeleeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's llertogenbosch. De 2' luit. P. J. T. A. Battaerd, van het 6' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van liet leger in Nederl. Indië, en bij het wapen der infanterie is benoemd,"lot komuiandant van het algemeen depót van discipline, de kapitein W. A. J. van den Hurk, van hel 7' reg. infanterie. Z. D. 11. prins Hendrik van Waldeck-Pyrmondt, en niet Z. D. H. de regerende vorst van Waldeck-Pyrmondt, zooals gisteren door eene verkeerde opgave gemeld werd, heeft een dag alhier vertoefd. Z. D. 11. heeft heden middag de residentie weder verlaten. In de zitting van de eerste kamer van lieden is, na korte discussie, waarhij de katholieke leden verklaarden zich te onthouden wegens het ge mis van een verzoenend karakter in het ontwerp, de onderwijswet aange nomen met 26 tegen 10 stemmen. De kamer is op reces gescheiden. Voor het gcregtshof te 's Gravenhage stond lieden leregt zekere H.K. een smidsknecht uit Hillegersberg bij Rotterdam, beschuldigd van meineed ten voordecle van drie beklaagden, die onlangs, wegens mishandeling van een hunner buren, voor de lioiterdamsche reglbank gedagvaard waren. De beschuldigde had, in strijd met de waarheid en in strijd met hetgeen de andere getuigen mededeeldenonder eede verklaard dat de drie beklaagden de mishandeling.niet hadden gepleegd en dat integendeel een hunner door den aanklager was geslagen. Ten gevolge zijner verklaring was de zitting geschorst, maar toen die heropend was werd door den beschuldigde geheel uil eigen beweging zjjn getuigenis als valsch herroepen. De advokaat-generaal mr. Gregory meende dat hier het berouw te laat was gekomen, doch requireerde, met hel oog op de vrijwillige herroeping, slechts drie maanden eenzame opsluiting. De verdediger, mp. Joh. P. van Uuteren, trachtte in eene uitvoerige pleitrede aan te toonendat de misdaad hier niet gceonsommeerd was wegens de ongedwongen herroeping van de valsche verklaringen, voor dat deze voor- of nadeel konden hebben locgebragt. Pleiter concludeerde daarom tot ont slag van regtsvervolging. Zaturdag ten 11 ure uitspraak. Behalve de eerepoort in de Rijnstraat, muziekuitvoeringen en illumi natie op den Vijverberg en in liet Voorhout, zal van wege de gemeente, ter gelegenheid van den inlogt van Z. K. H. prins Hendrik en zijn gade, op de Plaats een kolossale fontein en in hel Voorhout tegenover 's prinsen paleis een reusachtige bloemenmand, door kleinere gegroepeerd, worden ge plaatst. De Rijnstraat en het Voorhout zullen verder met wapenschilden en vlaggentropeën versierd worden. Gedurende de manoeuvres, die in den aanvang der volgende maand langs de kust bij Scheveningen zullen worden gehouden, zullen de residentie- bewoners alleen inkwartiering ontvangen van officieren, terwjjl te Scheve ningen slechts ren beperkt getal militairen bij de ingezetenen gehuisvest zal worden. UUJ T E L A M)SC 11K GE IG T E N FHAVHR1JH. De National meldtdat de minister Dufaurc weldra de reeds lang verwachte circulaire verzenden zal, waarin de reglerlijke magt en de gen darmerie herinnerd worden aan hel feit dat Frankrijk thans een republiek is en dat het dus de pligt van alle ambtenaren is om dien regeringsvorm aan te hangen Vrij algemeen is men ontstemd over de houding der reg lerlijke uiagl die, blijkens cenige vonnissen in den laatsten tijd uit gesproken. van vijan lighcid doel blijken tegen de bestaande instellingen. Zoo werd dezer dagen nog een vonnis uitgesproken, waarbij, met voorbij gang van het burgerlijk welhoek het kanonicke regt tot grondslag was genomen. lie zelfde blad berigt dat de minister de Marcère magtiging heeft ver leend lot liet weder oprigten van het met de phrygische muts gedekte beeld der republiek te Dijonhetwelk op bevel en ten tijde van het minis terschap des herren Biiflet door de militaire magt van zi n voetstuk weri|/«., gehaald. popp* De plegtige uitreiking der bekrooningen van de wereldtenloonstellingmselij zal den 19drn September plaats hebben. De feestzaal van het Trocadéro zalgr. te klein zijn voor deze plegtigheid; men denkt daarvoor het Hippodrömutholi te gebruiken. Eng De zoon van Jacotin, den senaior, die Ie Vichy van valsch spelenngrij' werd beschuldigd, heeft in een schrijven aan de Pays verklaard, dat de-loofd verhalen dienaangaande geheel uit de lucht zijn gegrepen en dat zijn vadereinig door het gebeurde zoo geschokt was, dat hij niet in staat was zich leen, n regtvaardigen. 1 Bij de opstijging van den //ballon captïfop Zondag II. had een vreemden ui geval plaats. Een in de wijk Vatigirard opgelaten ballon met twee reizigersfzend ging zoo digt langs den //ballon-captif" voorbij, dat deze zijn stijgendelerkt vaart moest stakenom een schipbreuk in de lucht te voorkomen. an zt Een persoon zekere S., heeft te Parijs eene nieuwe wijze van be- rooving beproefd. Des avonds plagt hij te zwerven bij de verschillende Men spoorwegstations om zoodanige personen, als hem voorkwamen tot zijn doeliier bruikbaar te zijn, uit metaal gedraaide horlogiekoorden aan te biedenvol-jultan gens hem door het internationaal comité ter bestrijding der zakkenrollersiet c gebreveteerd. Als een bewijs van de deugdzaamheid zijner waar verklaardenen hij zich bereidden kooper de handen er mede te snoerenzich verbindendetan d om, zoo hij ze breken kon, een koord kosteloos af te staan. Leende menfourii zich tot de proefneming, dan bond S. zijn slagtoffer inderdaad zoo stevigrraag vast, dat hij weerloos was, beroofde hem haastig van al wat hij maar grijpen kon en maakte zich uit de voeten. Zaturdag 11. echter beproefdeleeld hij het kunstje met een stevigen boer, die zijn gebreveteerd koord onge-tene lukkig terstond deed stuk springen en S. aan de policie overleverde. echte D1TIT8CII LAM). afsen Berigten uit Teplitz melden dat de baden eene uiterst goede werking hebben op de gezondheid des keizers. Hij heeft reeds bij herhaling ver- or(j( scheidene woorden, en zeer goed leesbaar, met de regterhand kunnen schrijven. Ook hebben naar het schijnt de geneesheeren er zoozeer op aan gedrongen, dat Z. M. zijn verblijf te Teplitz zal verlengen, dat hij, naar!_- men zegt, besloten heeft niet naar Potsdam tot het bijwonen van de aan staande huwelijksplegtigheden terug te keeren. Omtrent de huwelijks plegtigheden van prinses Marie van Pruissen en js bi prins Hendrik der Nederlanden verneemt de Krenzzeit. nog het volgende: li Het huwelijk zal den 24lU° dezer, des avonds te 6 ure, in het nieuwe dat paleis te Potsdam plaats vinden. De gelijkvloers liggende «Jaspis-galerij" Met wordt lot kapel ingerigt en de kerkelijke plegtigheid voltrokken door den te.r bepa kist een do< voormaligen predikant der Duitsche gemeente te 's Gravenhage, den tegen- woordigen hof- en domprediker te Berlijn, dr. Kogel, bij wien de bruid ook yrö< hare belijdenis gedaan heeft. Na de plegtigheid wordt in de //Schelpzaal" receptie debi gehouden en vervolgens, in de hoogere verdieping, in de «Marmeren zaal" jbon en de aangrenzende vertrekken, een souper. De vermaarde «lakkeldans" zal in de «Schelpzaal" de feestelijkheden besluiten. De kerkgang op den ^et volgenden Zondag zal naar de Vredekerk geschiedenwaar de hofprediker Heim dan zal optreden. Na de dienst geven de nieuw gelrouwden een y déjeuner dinatoire in het stedelijk slot. Eene galavoorstelling op het looneel van het nieuwe paleis en een souper zullen de feesten den Maandag daarna is besluiten. Eei Aan het hof te Berlijn spreekt men, naar d,e Köln. Zeit. mededeelt, w0 van een huwelijk tusschen den koning der Nederlanden en de hertogin Elisabeth van Saksen-Weimar-Eisenachdochter van den groothertog van mc Saksen-Weimar Eisenach en prinses Sophia der Nederlandendus eene nicht de des konings. ge Men maakt thans melding van eene poging door Nobiling beproefd ('c om zich het leven te benemen. Daar hij in zoover hersteld was dat hij J'ee geen voortdurend rcgtstrecksche hulp meer noodig had van het geneeskun- |)e dig personeel der zieken-iurigting. bekend onder den naam van de Charilé, ui werd hij geplaatst onder toezigt der beide gevangenbewaarders Zeiler en H« Koch, die tevens dienst deden als ziekenverplegers bij het lazareth der ge- sl vangenis. Aan deze personen was opgedragen, hem op bepaalde tijden een nieuw verband aan het hoofd aan te leggen. Toen Koch dit laatstleden w Vrijdag avond te half 10 ure had gedaan, wist Nobiling hem een schaartje te ontfutselen en dit in zijn bed te verbergen. Naauwelijks echter had T Koch de cel verlaten, of hij miste het schaartje en ging dadelijk terug. Nobiling hield zich alsof hij van niets wist. Koch ging toen aan het zoe- 1 ken, sloeg de deken op en bemerkte nu tot zijn schrik, dat Nobiling niet slechts voornemens was zich den polsader te openen, maar zelfs er mede begonnen was, daar het bloed er reeds uilliep. Natuurlijk werden er ter- s stond maatregelen genomen. «Wanneer Koch niet altoos als een speurhond bij de hand was geweest", verklaarde Nobiling later, «zou ik reeds lang I de hand aan mij zeiven hebben geslagen." Ter voorkoming van nieuwe pogingen tot zelfmoord zijn hem de handbocijen aangelegd. In den Rric/is-yJnz. geelt de directeur der Berlijnsche sterrewacht, prof. Förster, o. a. als volgt berigt van het vinden van een planeet tusschen de zon en Mercurius, dal pas in Amerika heeft plaats gehad: «De Ameri- kaansche sterrekundige prof. Watson heeft op 29 Julij jl.gedurende de i totale zonsverduistering, die ongeveer 3 minuten duurde en in hel westen van Noord-Amerika en oostelijk Noord-Azië zigtbaar was, te Wyoming een ster van de 4de grootte waargenomendie tot nu niet was gezienen wel op een afstand van 8 zonnediameiers van de zon. Deze ster is vermoedelijk een planeet, die binnen de baan van Mercurius om de zon loopt. Zooals men weet, heeft Lcverrier reeds lang geleden beweerd, dat tusschen Mer curius en de zon nog een of meer planeten voorhanden moeten zijn. Tot dus ver was het echter bij de totale zonsverduistering niet gelukt, zulke planeten waar te- nemen.'' De Baus moet, volgens een berigt uit Rome aan de Augsbttrgsche dllg.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2