LËI DSC HE) OI It A T. isrs. DO.MJERDAG 8 AUGUSTUS. V. 185. BtNNENLANDSCtlE BKRIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonden!. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, mil het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad /3.3S, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, huilen de erpeditiekoslen. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco g. p. 6 Cents. [te prijs der Advertent iën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 7 Augustus. In de maand Julij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 127 kinderen, als: 57 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee- linggeboorten. Overleden 79 personen, als: 18 mannen, 12 vrouwen, 22 zoons en 27 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 11. Gehuwd 26 paren. Heden morgen is door de policie alhier aangehouden een persoonniet in deze gemeente woonachtigdie in het bezit is van verschillende goe deren: als parapluies, zakdoeken, pantoffels enz. op eene niet eerlijke wijze door hem verkregen. Diegenen welke deswege inlichtingen kunnen verstrek ken, of gemis hebben ondervonden, worden verzocht zich aan het bureau van policie aan te melden. Gisteren avond had in de slads-gehoorzaal de eerste voorstelling plaats van Thomas Holden's Marionetten-theater, lleeds van elders was met hoogen lof van deze voorstellingen gesproken en het is thans gebleken dat die lof ten volle verdiend was, want in dit genre zal men moeijelijk een meer ge acheveerd spel aanschouwen als in dit theater. Men weet, het zijn poppen, maar hunne bewegingen zijn soms van dien aard dat men aan zinsbegoo cheling zou gaan denken. Heeds in de eerste afdeeling gal het publiek on dubbelzinnige blijken van voldoening, bij scènes als: de gevaren van het slappe koord, de dronken man op stelten, de equilibrist en het magnetische geraamte, want men had hier voor zich geoefende acrobaten en dansers, wier natuurlijk spel verwondering wekte; vooral de laatstgenoemde scène, hel geraamte, verwekte bij de toeschouwers een algemeen enthousiasme. De vertooners werden dan ook enkele malen teruggeroepen en het bleek dat ook zij voor deze onderscheiding niet ongevoelig waren. In de tweede afdeeling trok vooral de aandacht de greote quadrille door de dames van het corps de ballet, waarin men de zoo juiste passen en de elegante be wegingen moest bewonderen. Voorts traden daarin de vertooners op in pantomimes en comiekc scènes, waarvan met volle regt kan gezegd worden dat zij levende wezens ter zijde streefden. Enkele dier comieke scènes, zooals het slaapvertrek, de jagt op vlinders, de zuigeling en de in tweeën gescheurde agent werden zoodanig uitgevoerd dal zeer zeker niemand zjjn lachlust heeft kunnen bedwingen, want op het somberste gemoed moeten zulke voorstellingen nog indruk maken. Het geheel werd besloten met eene apotheose, de waterval der Niagara enz., die door het fraaije decoratief en de verrassende lichteffecten algemeen voldoening schonk. De heer Holden bleek hierin den heer Basch te evenaren. liet kan niet anders of de volgende voorstellingen zullen een talrijker publiek uitlokken, dan waarop de eerste mogt bogen; het publiek, dat gis teren avond in de zaal aanwezig was, was onverdeeld in eene voor den directeur hoogst vlcijende goedkeuring. Bij de door den directeur van 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft gehouden aanbesteding is door Gebr. van Wijk alhier aangenomen de levering van 1000 eenmans wollen dekens a 4.60 per stuk en van 150 tweemans dito a ƒ5.85 per stuk. Voor de dienst in Nc.lerl Indië zijn noodig een zestal onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eencr acte van be kwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, en genegen zich als onderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Nedcrl. Indic te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven aan het depart, van koloniën gerigt en aan den heer d'. A. T. van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 's Gra- venhage, franco in te zenden, request. Verdere inlichtingen geelt de Staatscourant. De Staatscourant beval hel verslag van den raad van beheer der Nederlatidsch-Indische spoorweg-maatschappij, over het jaar 1877. De milicien verlofgangers der ligting 1875 zijn heden iu werkelijke dienst opgekomen en zullen tot 14 September e. k bij hun corps onder de wapenen blijven. In de gemeente Haarlemmermeer, aan den hoofdweg lusschen Vijl htiizer- en Spaarnwouderwegis eergisteren nacht een gebouw, waarin een winkel met tapperij werd uitgeoefendmet de meubelen, de winkelwaren en de gereedschappen een prooi der vlammen geworden. Bij de onlangs te Dordrecht gehouden tentoonstelling van vee en land bouwwerktuigen, waaraan eene loterij verhouden was. is een der eerste prijzen, een prachtig rijtuig, ten deel gevallen aan een matroos van een Amcrikaansch koopvaardijschip, aldaar met lossen bezig en sedert ver trokken. Daar de tijd lol afhalen der prijzen verstreken was, is hel rijtuig publiek verkocht ten bate der vereeniging en heeft ƒ700 opgebragt. Uit Amsterdam meldt men dat de Amsterdamsche droogdokmaatschappij, voor wdker rekening men thans bezig is aan den overkant van het IJ een reusachtig droogdok tc bouwen, vqornemens is op den vasten wal nabij dat dok eene fabriek voor reparatie van stoomschepen op te rigten. Te dien einde heeft zij van den heer mr. Ch. Bosch Reitz, te Helder, den ge- hcelen inventaris, beslaande uit alle machineriënvaste en losse gereed schappen zijner fabriek van stoom- en andere werktuigen aldaar, aange kocht, om die, zoodra het dok voltooid zal zijn, op haar erf te Amsterdam over te plaatsen. Men meldt uit Malden, Gelderland: Een vreesselijk onweder, dat boven onze gemeente heeft gewoed, eischte weder een slagtoffer. Weder, zeggen wij; want de vrouw van II. Nieuwenhuizen, die thans door den bliksem gedood w'erd, is reeds de derde, die binnen den betrekkelijk kor ten lijd van een achttal jaren op dezelfde noodlottige wijze om het leven kwam. Hel verlies is tredend: de echtgenoot mist niet alleen zijn gade en de kinderen hun moeder, maar het huishouden is daardoor tevens van alle vrouwelijke hulp verstoken. Een 14 jarig zoontje, dat bij den schoot der moeder stond, stortte achterover, zonder eenig letsel van beteekenis Ie hebben bekomen. De overige personenonder welke de man en een paar ambtenaren, die daar een schuilplaats voor hel noodweer gezocht hadden, hieven ongedeerd. Zonder brand te veroorzakenheeft de bliksem zich een uitweg door het dak gebaand, eenige pannen in zijn vaart afwerpend en een kruiwagen, dien hij op zijn weg ontmoette, stuk slaande Nadat de minister van binncnl. zaken afwijzend had beschikt op het verzoek van den raad der gemeente Doetinchem om ƒ10000 subsidie voor de oprigting van een volledig rijks-gymnasium aldaar, is bij den raad inge komen een adres van ingezetenen met ongeveer 400 onderteekeningen, waarin zij verklaren zich allen een verhooging van hoofdclijken omslag te willen getroosten, om te trachten op die wijze voorloopig een pro gymna sium op te rigten. Zondag II. sloeg de bliksem in een boerenwoning te Noorddeurninge nabij Oeuekamp; liet gebouw stond terstond in volle vlam, zoodat niets gered is. Te Stad Ommen sloeg Maandag II. de bliksem in het dak van een arbeiderswoning, veroorzaakte een begin van brand, en baande zich ver volgens een weg naar de deele. alwaar hij een balk, zoomede een deur en raamkozijn, gedeeltelijk verbrijzelde. Te Zwartsluis trof de bliksem twee naast elkander gelegen woningen, bewoond door R. Schaapman en de wed. II Joosten alwaar hij eenige schade aanrigtte, zonder echter brand of ongi lukken te veroorzakenverder werd een tot het droogen van netwerk dienende mast. slaande nabij de Aremberger schutsluis en loebchoorende aan den sluiswachter dier sluis, getroffen en gedeeltelijk vernield. liet faillissement der Overijsselsclie bank, waarvan de directeur Wolf! nog in hechtenis en de directeur Scheurleer nog voortvlugtig is, is afge- loopen. De curators hebben rekening en verantwoording gedaan, waaruit blijkt, dat den schuldeischers, behalve de reeds ontvangen 25 pCt nog 12| pCt. kan worden uitbetaald, zoodat zij van hunne vorderingen 37j pCt. bekomen. Te Nijelrijne. Weslstellingwerf, is eene boerenplaats van den heer J Sickenga, ten gevolge van hooibroeijenafgebrand. Ongeveer 90000 kilogr. hooi, alie boerengereedschappen en een gedeelte van de huismeubeleu gingen mt'de verloren. Te Noordwohle. in dezelfde gemeente, is een huis van een arbeider met een gedeelte van den inboedel verbrand. Te Joure is een watermolen door den bliksem getroffen en afgebrand, en onder Irnsum zijn, mede ten gevolge van het inslaan van den bliksem, twee boerenplaat sen in de asch gelegd. Het geregishof te 's llertogenbosch heeft vier beambten in dienst hij de spoorweg-maatschappij Grand Central Bclgr, gestationeerd Ie Zevenbergen, schuldig verklaard aan dielstal, gepleegd door een bediende van een voer man en hen veroordeeld: een lot 6 en drie lot 3 maanden celstraf. Iu de afgeloopen week vierde Maria Schrijver, verpleegde in hel prot.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1