SOME COHliANT. rT°°Woff Q»o 'Peelt,, 1^*^' worn, irbij 2j Brieve! Anistei V. 183» DINGS I) AG 6 AUGUSTUS. De ourant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de ea-peditiekoslcn. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. 6 Cents. De prijs der Advertentitfn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. 7, 7, 8, 5.! 4.: 9, BI N N EN LAN DSC IIE BERIGTEN LEIDEN, 5 Augustus. Gisteren morgen werd de bij de Christ, geref. gemeente (Hooigracht) alhier beroepen Ieeraar d». J van der Linden, van Bolsward, op plegtige wijze bij die gemeente ingeleid door zijnen voorganger d». J II Donner, thans tot eenen anderen werkkring geroepen, met het houden eencr rede o>er 1 Cor. 3 vs. G en 7. Des avonds aanvaardde de nieuwe Ieeraar zijn dienstwerk met cene rede, naar aanleiding van Psalm 121 vs. 1. De heer dr. J. A. Beijerman heeft het beroep tot predikant bij de Remonstr. geref. gemeente alhier aangenomen. Rij de op beden gebonden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26, ƒ13.50, 2.90 en ƒ1.35; de laagste ƒ26, ƒ13 50, /2.70 en ƒ1.35. lieden namiddag is bij het tocdraaijen der brng aan de Janvossensteeg op de Oude Vest een jongentje, ten gevolge zijner onvoorzietighcid, met den voet tusschen de brng beklemd geraakt, waardoor die voel zwaar werd verwond. Nadat de heer Roetering den knaap heelkundige hulp had ver leend, werd hij door de bedienden van de lloll. spoorwegmaatschappijdie zich met den goederenwagen joist op die hoogte bevondennaar zijne woning vervoerd. Aan 's konings commissarissen in de onderscheidene provinciën des rijks is medegedeeld, dat de lotelingen voor de ligting van 1878, die bij de bereden corpsen zijn ingedeeld, den lsltn October a. s. in werkelijke dienst moeten worden gesteld. Volgens bij de regering ingekomen berigt, zal in Augustus 1879, te Sidney (Nieuw-Zui l-Wales), cene internationale tentoonstelling van voor werpen van landbouw, nijverheid en kunst gehouden worden. Tot het ver krijgen van inlichtingen wordt verwezen naar de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Haarlem, en naar de lloll. maatschappij van landbouwaan welke liet programma is toegezonden. liet tweede admissie-examen voor de rijkslandbouwschool zal plaats hebben op Maandag 2 September voor de candidaten der afdeeling hoogere burgerschoolop üingsdag 3 September voor de afdeelingen A en B; tel kens 's morgens 8 ure, in het gebouw der school Aangiften van deelname aan liet examen moeien gedaan worden aan den directeur, den heer C. J. M. Jongkind! Coninck. Op 26 dezer zal liet 60-jarig beslaan der Maatschappij van Weldadig heid in hare koloniën eenigzius feestelijk worden gevierd. Op 26 Aug. 1818 legde de stichter, graaf van den Bosch, den eersten steen voor de eerste hoeve. Te Antwerpen wordt in October een Nederlandsch looneel-congres ge- lioude.ivanwege de rederijkerskamer '/de Olijftak. Secretaris is de beer Victor Ceulemans aldaar, die voor 1 September aanmeldingen van sprekers verwacht. De deputatie voor dc aanbieding van het volks-pelitionnement aan Z. M. den koning is, volgens de StandaardZaturdag namiddag ten half twee ure op liet Loo door den koning in audiëntie ontvangen De deputatie bestond uit de lib.: jhr. mr. Elout van Soeterwoude, D J. V. baron Syl- zama, W. M. Oppedijk, jli'. mr. Th. a Tb. van der Hoop van Slochieren, A. baron van Dedem, prof. S. van Vclsen, baron van Asbcckgraaf van AppelternC. J. de Bordes, B. J. L baron de Geer van W. A. van Beeck Calkoen, mr. G. II. de Marez Oyens, T. T. baron van Lijnden, J. Voorhoeve Il.Czn.jhr. mr. Pompe van Meerdcrvoortjlir. mr. A. F. de Savornin Lobman, A den Dekker, N. M. Feringa, M. Noordtzy en A. Meijer. Ook de deputatie, belast met de adressen van ruim 400kerkeraden, werd tegelijkertijd op bet paleis toegelaten. Ds P. van Son, voor dc deputatie der kerkeraden, voerde het eerst bet woord. Daarna sprak de heer Elout. De koning dankte voor dc goede woorden, Z. M. toegesproken, verklaarde, dat het hem een genoegen was geweest de deputatie op liet Loo te ontvangen en betuigde zijne liooge be langstelling Z. M. gaf de verzekering, met al de leden van zijn huis niets anders te bedoelen dan het geluk van Nederland. «Leve Nederlandriep Z M. ten slotte, dat door de deputatie met «Leve de koning!" beantwoord werd. Prol. S. van Velsen besloot met den koning dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst, Rechteren van Jutpliaas, mr. Sanders Jr.K. De voorzitter der deputatie werd bij Z. M. aan tafel genoodigd. Te Amsterdam zou dezer dagen eene schippersvrouw, die boodschap pen had gedaan, haar kind, dat zij had medegenomen, over de plank we der aan boord van bet schip helpen; het kind viel en geraakte te water; de moeder bedacht zich geen oogenblik, maar sprong hare lieveling na, en zij mogt de voldoening smaken, bet kind te redden. Een minnaar van vogels ontstal aldaar iemand, die hem eene schoone kanarie liet zien, den vogel, in den lusschentijd dat de bezitter zich even verwijderd had om het drinkbakje te vullen. Hij stopte het diertje in zijn broekzak en vertelde, dat het was weggevlogen. De bestolene geloofde den vogelminnaar niet en liet hem bespieden toen hij het huis verliet. Buiten shuis kwam de kanarievogel spoedig uit den zak, doch toen de dief be merkte dat bij werd bespied, stak bij bet arme diertje in den mond en trachtte liet bewijs zijner schuld te doen verdwijnen door hel in te slikken. Dit gelukte hem niet, want onpasselijkheid noopte hem den dood gebeten vogel weder uit te spuwen, zoodal zijn schuld bleek en hij aangehouden werd. [N. v. d. Door een drietal winkeliers in de Kalverstraal te Amsterdam was de zer dagen cene uitnoodiging gerigt tol de overige winkeliers in die straat, lot het botiden eener bijeenkomst, ten einde te spreken over de wenschc- lijkhcid om des avonds ten 8 ure de winkels te sluiten. Die bijeenkomst is door 54 winkeliers bijgewoond. Het voorstel van de drie winkeliers, die de vergadering hadden uitgeschreven, om tot sluiting over Ie gaan. werd in stemming gebragt en verworpen met 38 legen 16 stemmen; waarna eene motie werd aangenomen, luidende als volgt: «de vergadering, dc wen- schelijkheid erkennende dat de magazijnen des avonds ten 8 ure worden gesloten, acht dezen maatregel voor het oogenblik nog onuitvoerbaar, doch behoudt zich voor langs anderen weg het doel te bereiken." Als een bewijs van het bijgeloof op het platte land deelt het V. D. het volgende mede: In den avond van 1 Augustus werd ten huize van zekere van Oostenbrugge te Maartensdijk een levende kip in een ijzeren pot gedaan, een deksel daarop geplaatst en vervolgens bet vuur goed aan gestookt, zoodat bet beest levend verbrand werd. Dit moest dienen, om den man, die volgens zeggen der vrouw beiooverd was, te genezen. Naar men verneemt, beeft de burgemeester procesverbaal opgemaakt, naar aan leiding der verordening tegen het mishandelen van dieren binnen de ge meente Nabij het station Deventer is eergisteren avond, door den laatsten trein uil Zutpben, de heer P. R., lid van den gemeenteraad van Deventer, overreden. De ongelukkige was terstond een lijk. Op de rivier voor Deventer is een met turf geladen aak, die aan een sleepboot bevestigd was, omgekanteld. Van de opvarenden is een meisje van 3 jaren verdronken. De anderen werden met moeite gered. De personentrein, die gisteren avond ten 9.10 ure van Zulphen tiaar Hengelo vcitrok. is te Goor gederailleerd, ten gevolge waarvan 3 wagens werden verbrijzeld, en de trein eerst ten 12 30 ure in Hengelo aankwam. Ongelukken vielen overigens niet voor. In de legerplaats op dc Oldebroekschc heide is Vrijdag een milicien bij de vesting artillerie ouder een zwaar beladeu transportwagen geraakt en zoodanig verwond dat hij spoedig overleed. - Men meldt uit Zwolle: Hel is bekend dat men op dc kermis juist niet altijd dat te zien krijgt, wat op de aanplakbillelten wordt aangekon digd. Als een bewijs daarvan kan b. v. strekken dat de Noordhollandsche boerinnetjes, die hier als 17-jarige meisjes worden vertoond, niet ouder zijn dan 12. Wel worden een tweetal geboorte-acten overgelegd, maar deze zijn van een paar oudere zusters. Uil een te dezer zake ingesteld onder zoek is gebleken, dat de moeder uit het gezin, de kinderen zijn te Edam geboren, tweemaal, 4 jaar na elkander, van tweelingen is bevallen, liet jongste tweetal, 15 April 1866 geboren, wordt vertoond en tegelijkertijd de geboorte-acte van de oudere. Te Chalon-stir-Saóne, in Frankrijk, heelt zich eene commissie gevormd voor bet oprigteu van een gedenkteeken voor den uitvinder der photographie Joseph Nicéphore Niepce. De commissie meent dat liet plan om voor den mandie cene der grootste en belangrijkste ontdekkingen van den nionweren tijd beeft gedaan, in zijne geboorteplaats een standbeeld op te rigten, alsmede bet denkbeeld om de geheele wereld tot hel bijdragen in de kosten daarvan uit te noodigen, zeer zeker de algemeene goedkeuring zal weg-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1