LEIDSCHE 0 U it A N T. I S/S. \1UJDAG 2 AUGUSTUS. 180. BINNENLANDSCilE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, 't jaars, buiten de eapediliekosleu. Afzonderlijke nommeis der Courant De prijs der Advertcnliéu is vau 1— 4 i LEIDEN, 1 Augustus. Bij kon. besluit van 27 Julij 11. is op nieuw benoemd tot hoogheem raad van Rijnland de heer I). W. P. Wisboom van Giesseudam -- In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen eene dis positie van gedep. staten houdende goedkeuring van het kohier van de plaatselijke directe belasting, waarbij tevens afwijzend wordt beschikt op het bezwaarschrift ingediend door den heer dr. W. M. S. Junius. Ingeko men is eenc concessie-aanvrage voor den aanleg van paardenspoorwegen, van de hh. Toussaint Delincée en van Tekelenbnrg, alsmede ecne missive van de commissie van oppertoezigt en beheer van de kweekschool voor zeevaart, houdende dankbetuiging voor den ten behoeve der kweekschool afgestaneu grond. Door den voorzitter werd medegedeeld dat den 27en Julij was overgelegd de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1877, die in handen was gesteld van de commissie van financiën. Tot hoofdonderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogenden werd be noemd II. G. van der Heyde, thans hoofdonderwijzer te Deemster. De voor dragten tot verhooging der jaarwedde van mej. G. D. 51. van 't HaafT, onderwijzeres aan de meisjesschool le kl.en tot uitbreiding van het hulp personeel aan de lusschensehool werden goedgekeurd. Voorts werd gunstig beschikt op hel verzoek van het bestuur der Leidsche Bouwvereeniging, tot liet leggen van eene brug over de sloot builen de voormalige Rijnsburgsche poort, op dat van de firma W F. Koppeschaar en Zn., tot het leggen van een duiker, en op dat van de commissie voor de volksbijeenkomslen, om eene toelage uit de gemeentekas voor de tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman gekweekt, gelijkstaande met de huur van de gehoorzaal voor bedoelde tentoonstelling. Ten slotte werd nog goedgekeurd de rekening van het Evang. Luth. wees- en oudcliedenhuis over 1877. De rekening van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis kon niet behandeld worden, daar. wegens hel vertrek van den heer d'Aumerie, die als regent van die instelling de zaal moest verlaten, de vergadering het vereischle getal leden miste om te beraadslagen en te besluiten. De heer B. H. Taylor zal morgen den dag herdenken, waarop hij 25 jaren geleden alhier als organist werd aangesteld. Op 2 Augustus 1853 trad ïuj als zoodanig op in de II. Lodewijks-kerk en vervulde die betrekking tot 1 October 1857van dien tijd lot op heden was bij organist in de II. Pe- i trus-kerk, van welker zangkoor hij in de laatste jaren tevens directeur is. Gedurende de maand Julij 1878 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken j algeleverd: 2029% portiën warme spijs, 390 porliëu vleesch44 portiën spek, totaal 2463% portiën. De 62,lt jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoe- diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is gisteren te Amsterdam gehouden, liet bij die gelegenheid uitgebragle ver- slag bevat o. a. de volgende bijzonderheden De inkomsten over 1877 hebben bedragen eene som van f 98,528.52%. n Behalve de renten van het kapitaal, ƒ52,140.17, en de opbrengst der col lecte, /30,845.26%, zijn onder de inkomsten begrepen eeue gift, groot 200. van Z. 51. den koning, benevens de renten van het nationaal huldeblijk til' gelegenheid van Zr. 51". 25-jarige regering, ad 9070.83; voorts een legaat, groot ƒ200, van wijlen mevr. de wed. W. T. Baars; het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis le Leiden, groot ƒ5000; vervolgens twee aanzienlijke schenkingen van saldo's, eene van de commissie tot rege ling der feestviering te Amsterdam bjj gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Z. 51. koning Willem III, groot 1017.40% (belegd in 1000 inschrij ving 4 pCt. nat schuld) en eeue van de militaire canline van het koloniaal werfdepot te Harderwijkbeslaande uit 9 lluss. certificaten inschrijving G,lc serie 5 pCt.ieder groot 500 roebels, en 1 eert. nat. schuld 4 pCt. groot ƒ100 geconverteerd in ƒ6600 inschrijving 4 pCt. nat. schuld). De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten over 1877 met 15,228.70 over schreden. Aan 2282 deelgeregtigden keerde het fonds 81,144.92% gratificatie uit. Hel Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden slaat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie, genoten 83 deelgeregtigden daarin doel matige huisvesting en goede verzorging. De uilgaven ten behoeve van hel Invalidenhuis hebbcu over ^1877 de som van f 26,399.78 beloopen. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f o.franco p. p. f 3.50, an co p. p. ƒ3.85. Het verslat/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. g. 6 Cents. igels iedere regel meer 25 cents. Gedurende het afgeloopen jaar werden 197 nieuwe deelg<regligden in het fonds opgenomen, waaronder 45 verminkten in Oost-Indie. Geschorst wer den 4 deelgeregtigden wegens mindere hulpbehoevendheid en 4 wegens slecht gedrag; terwijl van de vroeger geschorsten er 4 in het genot hunner gratificatie hersteld werden. Het aantal ingeschreven sollicitanteu (infirmen in en door de dienst en veteranen) bedraagt 1190. Door de commissie voor het volkspetitionnement worden ons medege deeld de juiste cijfers van het aantal personen, die in elke provincie des lands het smeekschrift aan Z. 51. den koning geteekend hebben, ntct bij voeging van het aanlal schoolgaande kinderen van 6- 12 jaar. Wij laten de lotaal-cijfers hieronder volgen; Onderteekenaren. Schoolkinderen. Groningen 15,562 5.728 Friesland 36.796 12.653 5,778 2,164 7,713 Gelderland 41,435 14.819 Utrecht 26,980 7,878 Noordholland 46,622 19.997 Znidholland 33,950 6,722 Noordbrabant 7,765 2,550 20 10 304,179 114,184 Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, van 30 Julij. bevat de navolgende lijdingen uit Atchin; De op den 23s"° dezer begonnen militaire operatien in de XXII 51oekim zijn gedurende de twee volgende dagen met succes voortgezet. De twee beoosten de Atchin-rivier agerende kolonnes bereikten den 24,t"1 dezer Lamdjamhoe. en namen den 25s""1 stormenderhand de versterking Senelope. niet ver van Moentassi (de woonplaats van Habieb Abdul Rachman) gele gen. Een derde kolonne rukte den 24steo en 25st'° langs den linkeroever der Atchin-rivier op tot Anak Batoe. en nam die versterking. Gedurende de drie genoemde dagen werden aan onze zijde gedood 11 man en ge wond 119 (waaronder één ligt gewonde officier, de luitenant der genie Vohl). Senelope wordt voor depót ingerigt. Den 26s,<,n werden van onze zuiderlinie uit de tegenover onzen post te Atoa gelegen kampongs Tjot Lepong en Tjot Gloempang in de VII Moekim (gebied van Toekoe Moeda Bait) vermecsterd. Koerang Rijah werd den 22s""> en 23slt0 door de marine getuchtigd, otndat de hoofden en bevolking zich aan zeeroof en aan een vijandelijken aanval op Poeloe Way hadden schuldig gemaakt. Te Utrecht is overleden ds. J. F. van Hoogstraten, de oudste der al daar bij de herv. gemeente dienstdoende predikanten. Door wijlen den heer Jacob van Eek is aan de diaconie der Hervormde gemeente te 51idilclharnis vermaakt eene som van 10000. -- Uit Amsterdam meldt men dat op een der stoomkanonneerbcoten aan 's rijks marinewerf aldaar door den verificateur van 's rijks zee-instrumen ten, dr. 1'. J. Kaiser, een nieuw model kompas, Thomson's kompas genaamd, is opgesteld en gecompenseerd. Aan de officieren der marine is door ge noemden verificateur gelegenheid gegeven om van dit kompas op de hoogte le worden gesteld. Eene jufvrouw uit Amsterdam was eergisteren op reis met twee kin deren naar hare ouders te Amersfoort. Haar oudste kind, een jongentje van 4 jaar. viel tusschen Hilversum en Baarn uil den trein. Te'Raam aan gekomen, waar van het voorgevallene kennis gegeven werd, zijn een paar spoorweg-arbeiders met een zoogenaamden lor het kind gaan halen, dat in bet zand zal en hoegenaam geen letsel bekomen had, en dus ongedeerd bij de moeder aan het station te Baarn werd teruggebragt. lie toestand der moeder was echter niet zoo goed als die van het kind. Uit Nieuwe Diep meldt men dat de Zweedsche adelborst Schnlz in het marine-hospitaal aldaar is overleden. Het geregtshof te Leeuwarden heeft Harm Nieuw old, arbeider te Kalk- wijk, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, en hent, als verzach tende omstandigheden aannemende, dat de verslagene in hooge male aan leiding heeft gegeven om de drift van Nieuwold op le wekken, zoomede diens gunstige antecedenten, veroordeeld tot 183 dagen eenzame opsluiting. De reglbank te Maastricht heeft den kapelaan Corien, die teregt stond wegens hel geleiden van eene bedevaart, vrijgesproken. Wal echter den

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1