LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. STADS-BE RICH TEN. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST, van Milicien-Verlofgangers der lichting' van 1875. BINNEN LANDSCUË BE BIG TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zou- en Feestdagen uilgcionderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met hel Vei slag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. i°. 170. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 29'len Juli jl. invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1878/79, van Wijk V; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 31 Juli 1878. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van de» lieer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den 2dtl1 Juli 11., A. N°. 1948/2 (2e afd.)Procin- ciaalbtad N°. 57. Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgan gers der lichting van 1875, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, de 8 regimenten Infanteriede 4 regimenten Huzaren en de korn- pagniëll Hospitaalsoldaten dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden ge roepen en daartoe op IFoensdag den 7dtD Augustus aanstaandedes na middags róór rier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uit rusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 14JtD September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof wor den hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigdzich op Maandag den 5'1'" Augustus aanstaandedes voormiddags lusscheu 9 en 12 uren aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tol het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van hel hun even tueel toekomende daggeld of passage-bil jet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie belmoren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Juli 1878. V. d. ERANDELER. LEIDEN, 31 Julij.. Blijkens beriglontvangen bij hel dep. van buitenlaudsche zaken, is den 24sltn Junij jl. eene wel op de invoerregien in Venezuela bekend ge maakt welke drie maanden na hare openbaarmaking in werking treedt, en waarbij werktuigen, instrumenten enz., in het bijzonder die, welke op landbouw, veeteelt en visscherij betrekking hebben, van invoerregten vrij gesteld zijn, terwijl het invoerregt op ruwe of geraffineerde suiker met 10 ceuiesimos per kilogram verhoogd wordt. Meu meldt ons: Voor een 20-tal jaren gingen om dezen tijd de eerste bomschuiten van de zeevisscherij op de haringvangstthans zijn de laatste van die visscherij te Katwijk voor dat doel uitgegaan. Er blijft liocge naamd geen schuit meer over om verschen visch aan te brengen; haring is schering en inslag geworden. De onbeduidendheid van de laatste weken op de zeevischmarkt is toegenomen; er volgt eene doodsche stilte, die eenige maanden duren zal. Eerst met Februarij 1879 kan men zeggen dat de zee visscherij weer begint te herleven. Nu en dan zal er echter nog wel eens gelegenheid zijn eenigen visch te verkrijgen, die van Nieuwe Diep of Zand- voort wordt aangevoerd, mils men over eene welvoorziene beurs beschik ken kan. Volgens de Vidd. C. zou dezer dagen aan den minister van water- slaat enz. een plan zijn voorgelegd voor een geheel nel van tramwegen in ons land, waarmede de minister zich zeer ingenomen beloonde. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 29 Julij van Port-SaïJ vertrokken. De luii.-kolonel W. F. Versteeg, te Amsterdam, is door den president der Franschc republiek benoemd lot ridder van hel Legioen van Eer. Naar men uit Vlaardingen meldt heeft de haringvissclicrij in den laat ste» tyd eene allergunstigste wending genomen. Zoowel aldaar als te Maassluis komen schepen met grocte vangsten aan. Te Delft heelt de policie de hand gelegd op eene jeugdige dieven bende, die sedert eenigen tijd zich aan allerlei diefstallen heeft schuldig gemaakt. De aanvoerder is een jongen van 14, de jongste is 8 jaren oud. De eerste maakte er veelal zijn werk van om winkelladen te ledigen, ter wijl hij daarbij steeds de voorzorg nam de jongeren in den omtrek op post te zetten. Te Rotterdam is gisteren nacht een schuit, toebehoorende aan de Gebr. Los uit Oude Wetering, in de Westerhaven gezonken, met hel onge lukkig gevolg dat de beide eigenaars, die aan boord te slapen lagen, ver dronken zijn. Hel ongeluk moet hieraan worden toegeschrevendat hei vaartuig te stijl gemeerd lag lusscheu twee ducdalven, zoodat het bij het opkomen van den vloed niet kon rijzen en vol water liep. De schuit was geladen met okshoolden zuur en bestemd naar Londen. Men schrijft uit Hoorn: In jaren heeft men hier zoo vroeg in den zomer het vervoer van peren niet gezien als ditmaal. Wagens vol manden met vroegpereu zag men reeds voor eenige dagen verschepen naar Amster dam en Rotterdam, om die naar Engeland te vervoeren. Gewoonlijk heeft dat eerst plaats in Augustus De prjjs is nog al vrij hoog. Van alle soor ten, zelfs van de fijnste, is een overvloedig gewas, zoodat zij, die groote boomgaarden hebben, ditmaal goede winsten zullen maken. Evenzoo is het gegaan met de kersen en aalbessen; deze hebben groote winsten opgeleverd. Te Enkhuizen is Maandag morgen, ten gevolge van het broeijen van hooi, eene boerderij afgebrand. Men meldt van den Helder: Naar aanleiding van de wolkbreuk, welke w jj den 25eD dezer bier hebben gehadblijkt uit het weerberigl van de Deutsche Seewarte van den 26 dezer, dat daags te voren over de streep, welke zich uitstrekt van de Adriatisclie zee tot Nederland, bij hooge tem peratuur bjjna overal sterke regens zich hebben voorgedaan, met of zonder onweder. De grootste regenhoogten waren: Triëst 32, Friedrichshaven 44, Kassei, WillemsliavenGroningen, Yarmouth 15 tol20, Helder G5 millimeter. Het geregtshof te Arnhem heeft Zaturdag uitspraak gedaan in de zaak van den diefstal met brandstichting te Velp. Het hof heeft Fhilip Bock, arbeider, en Aleida Korskamp, huisvrouw van 11. Bloemcrs, schuldig ver klaard aan diefstal, gepleegd door meer dan een persoon in een bewoond huis door middel van binnenbraakII. Bloemers aan medepligtigheid aan dien diefstal, door het bewust helen van een deel van het gcstolene; Ph. Bock bovendien 1°. aan opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat daardoor eenig menscbenleven in gevaar kon worden gebragt, en 2°. diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis; liet ver oordeelde Bock tol 8 jaren, Bloemers tot 5 jaren tuchthuisstraf en A. Kors kamp tol 2 jaren corr. gevangenisstraf en solidair in de kosten. Te Assen is dezer dagen de acte van schenking verledenvan de ,'2500, door den heer m'. J. W. baron de Vos van Sleeuw ijk, te Zwolle, aan liet genootschap tol bevordering van den landbouw in Drenthe toegezegd, ten einde daardoor na eenige eeuwen een foiids te verkrijgen, bestemd om het paardenras in Drenthe te veredelen. De commissie, door de Friesche maatschappij van landbouw en veeteelt afgevaardigd om zich met de boterbereiding in Zweden en Denemarken op de hoogte te stellen, is na een afwezigheid van 22 dagen teruggekeerd. Is de Leeuw. Cour. wel ingelicht, dan is het oordeel dier hecren dat onze boter op verre na niet kan concnrreren, wat qualiteit en duurzaamheid aanbelangt, met die uit Denemarken, en dat, zal men niet selieel op den achtergrond geraken, een geheele hervorming der boterbereiding gebiedend noodzakelijk is. Tc Groningen werd Zondag middag in het kerkgebouw der Luther- sche gemeente, daartoe welwillend afgestaan, de eerste godsdienstoefening I va» de Rcmonstrantsche gemeente aldaar gehouden, in tegenwoordigheid van twee afgevaardigden van de commissie tot de zaken der Remonstrant-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1