LËIRSCUE €01) RA AT. WOENSDAG 31 JLLIJ. ST ADS - BER IC IITEN. P ATEKTBLADEW, B1NNENLANDSCHE BKRIGTEN. De iouianl vei schijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p, f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3bfranco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, buiten de espeditie kosten. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiëu is van 1—4'regels 1. -, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet i te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1878/9, voor j de wijken I, II en III bij liet College van zetters, in een der vertrekken van liet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van een tot drie uren. en wel van den 25'° tot en met den 31" Juli 1878; lerwjjl na liet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dal door liern aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 26-1" Juli jl. invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1878/79, van Wijk IV; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Ue Burgemeester van Leiden, Leiden, 30 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 Julij. De algemeene vergadering van aandeelhouders in de spoorweg-maat schappij Leiden Woerden werd lieden op Zomerzorg gehouden. In het op die vergadering door het bestuur uilgebragt verslag werd, zooals reeds in hel vorig jaarverslag met een enkel woord was vermeld, medegedeeld dal het verkrijgen der noodige gronden niet zonder vele pro cessen was afgeloopen. De eischen van vele eigenaren waren zoo hoog, dat men vermeende daaraan niet te mogen toegeven, waardoor men on billijk zoude zijn tegenover de eigenaren, wier gronden bij minnelijke sehikking waren aangekocht, en die, hoewel hun eene billijke schadeloos stelling was toegekendalsdan een naar evenredigheid minder bedrag zouden ontvangen. De meeste eigenaren onder Hazerswoude en Alphen hadden onder leiding van den heer Hessels, oud-landmeter van het kadaster te Leiden, een bond gevormd, waarbij zij zich onderling proces kosten, moge lijke schade en onkosten waarborgden. Met deze eigenaren bleef alle onder handeling onmogelijk. Elke poging lot minnelijke schikking faalde. Voor de regtbank te Utrecht werden 5 zaken aangebragt, en omdat met twee eigenaren nog geschikt werd, slechts 3 behandeld, die door de maatschappij verloren werden. Voor de regtbank te 's Ilage werden aangebragt 65 zaken, waarvan 1 teruggenomen werd wegens minnelijke schikking, dus in het 1 geheel 64 zakenwaarvan de maatschappij er slechts 14 mogt winnen. Nadat de regtbank in de eerste drie zaken uitspraak had gedaan, teekeude de bond cassatie aan; de hooge raad verwierp echter de middelen in cas satie, hetgeen voor de maatschappij een groot voordeel was, want anders zou minstens van 50 vonnissen cassatie zijn aangeteekend. Door de maatschappij was in de voor de regtbank te 's Hage behandelde 64 zaken aangeboden 283,165.90; door de regtbank werd toegewezen als waarde van den in te nemen grond j 102,068.61 en als schadeloosstelling voor de waardevermindeiing enz. ƒ204,958.58, totaal ƒ307,027.19, derhJve werd meer toegewezen dan aangeboden was ƒ23861.29 of 9 pCt. der aangeboden som. De maatschappij mag zeer tevreden zijn met deze uitspraak, wanneer die in verband wordt beschouwd met de taxatie der deskundigen, die voor deze 64 zaken 738,282.07% was, of bijna 2% maal meer dan de toege kende schadeloosstelling. De directie mag echter niet verzwijgen, dal, baars inziens, te veel schijnt te zijn toegegeven aan medelijden met de eigenaars, die kleine sommen moeten ontvangenwaardoor de toe te kennen schade loosstelling zoo hoog wordt gebragt dat de onteigenende partij de kosten betaalt. liet totaal der kosten in de 64 onteigeningszakrn is als volgt: waarde van den giond ƒ102,068.61, schadeloosstelling 204,958.58, kosten en salaris van advocaten en procureurs72468 57, registratie op hel vonnis 16966 91%, registratie op de expeditie 1127.29«4 totaal ƒ397.589 97. De deskundigen in deze zaken, wier taxaties zooveel verschillen met de gedane aanbiedingen en de toegekende schadeloosstelling, ontvingen als loon en kosten 10251 52% voor de expertises in 50 verloren zaken, zijnde nog in 2 zaken eene nieuwe expertise bevolen. Uit het technisch gedeelte van het verslag bljjkt dat ten gevolge der onderhandelingen met de eigenaars van den grond en van de eischen van enkele polderbesturen het aantal kunstwerken belangrjjk vermeerderd is; vroeger was gerekend op 109, thans bedraagt dal reeds 154. Bij den bouw van dezen spoorweg is het op nieuw gebleken dat het noodzakelijk is, dat door eenige wettelijke maatregelen de groote magt der polderbesturen bin nen redelijke grenzen beperkt wordt. Tot staving van dat beweren worden in het verslag een paar feiten medegedeeld. Uit een dier mededeelinsen bljjkt dat de maatschappjj dooreen dier polderbesturen een jaar werd op gehouden en dat zij ten slotte een brug van 4.50 M. opening moest bou wen, waar 2 M. meer dan voldoende was. Op 30 Junij II. was 535,000 M3 grond verwerkt, terwijl nog p. m. 58000 M3 verwelkt moest worden. Voltooid waren 133 bruggen, onderhanden de 11 overige, gelegd de 10 ijzeren buizen. De ijzeren bovenbouw was ge steld op 93 bruggen. Het spoor was gelegd over bijna 23 van de 32 kilo meters. De stations-gebouwen bjj Bodegraven, Zwammerdam, Alphen en Hazerswoude waren tol aan of tot 1 M. boven het trasraam opgetrokken. Op de steen kolenbergplaats bjj Leiden waren de kapspanlen gesteld, terwjjl de locomotievcnloods met werkplaats en woning tot de ondcrdorpels was opgemetseld. Acht wachterswoningen waren gereed. De bovenbouw der Gouw ebrug zal weldra gesteld wordende brug over den Rijn bjj Leiden wordt gemetseld. De maatschappij is niet overeen kunnen komen met de Holl. ijzeren spoor weg-maatschappij omtrent de voorwaarden voor het gemeenschappelijk ge bruik voor de personendienst van het station van laatstgenoemde maat schappjj. Bij kon. besluit van 31 Mei jl. is, op grond van art. 5 der wet van 9 April 1875, dat gebruik nu bevolen. Dientengevolge wordt nu een ontwerp van gemeenschappelijk personen-slation gemaakt, en wanneer men daarna omtrent de geldelijke voorwaarden niet minnelijk kau overeen komen zal de regter op grond van dat artikel uitspraak moeten doen. In de heden gehouden vergadering is de heer mr. Aug. Philips, die als commissaris moest aftreden, als zoodanig herkozen. Bij het doen van den reeds vermelden proefrid op den spoorweg Leiden- Woerden op Zaturdag jl. is de trein niet ontspoord. Bij hel rem men, door den stand van een hek noodzakelijk geworden, is een van het bedienend personeel van den trein gevallen en verwond geraakt. Naar wij vernemen gaat sedert eenige dagen in deze gemeente rond een man, die onder voorgeven van op de fabriek van den heer Eigcman een ongeluk te hebben gekregen een bedelbrief aanbiedt, om zoodoende het medelijden der ingezetenen op te wekken. Volgens informatiën heeft men te doen met een bedrieger, zoodat een ierier bij deze gewaarschuwd wordt. Gewensclu zoude het zijn dal hij in handen der policie geraakte. Dc hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. II. prins Hendrik en 11Ü. aanslaande gemalin hield gisteren namiddag eene bijeen komst op hel raadhuis ie Amsterdam. Verschillende ontwerpen voor het album waren ingekomen. Met groote meerderheid van stemmen werd be sloten de levering op te dragen aan den heer van Holy, te 'sGravenhage, die eene icekening had ingediendwaarvan bet dubbele naamcijfer het mid delpunt voruitomgeven door eene cirkelvormige omljjsting. Links en regts zijn twee vakken aangebragt, waarin de wapens van den prins en de prin ses. Het geheel is omsloten door een randwaarin dc elf wapens der pro vinciën zijn aangebragt, bekroond door het Nederlandsch wapen. In ver schillende kleuren bewerkt vormt het een harmonisch geheel, liet titelblad wordt vervaardigd door den schilder Hugo Rochussen. Verder werd beslo ten tol liet uitschrijven van een prjjsvraag voor twee monumentale fonteinen (officieus was kennis gegeven dat het den prins raadzaam was voorgeko men, in verband met de situatie van het voorplein van het lustslot te Soestdijk, het plan tot oprigting van slechts eene fontein te laten ver vallen). Tot de zamensieiling dier prjjsvraag werden uitgenoodigd de hli. Rcdekcr Bisdom, architect te Amsterdam, en Ed. G. A. Fol, architect te Roiteiduui, beiden leden der hoofdcommissie.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1