oiiimiii: courant. 1878. V. 17?. DliVGSIMU 30 JULU. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, nel het Vet slag der Handelingen va-ii den Gemeenteraad /3.3S. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,5O s jaars, builen de expedüiekosten. Afzonderlijke summer* der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. 6 Cents. De prijs der Advertenlifn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. ST AF>S-BKR HlltTEN. PATENTSIADEH. De BURGEMEESTER. Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over liet dienstjaar 1878/9, voor de wijken I, 11 en 111 bij liet College van zetters, in een der vertrekken van iiet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van een tot drie uren, en wel van den 25 tol en met den 31(D Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde palentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leidev, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 1 Augustuse. k j des namiddags te twee uren. 1"; Benoeming van een hoofdonderwijzer aan de school n°. 1 voor onver- mogenden. (139) 2"; Voordracht betrekkelijk de jaarwedde van Mej. G. D. M. Van 't Haaff, onderwijzeres aan de meisjesschool 1® klasse. (137) 3". Idem lot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Tusschenschool (141) 4°. Verzoek van het Bestuur der Leidsche Bouwvereenigiug, betrekkelijk het leggen van eene brug over de sloot buiten de voormalige Rhijns- burgerpoort, (143) 5'. Idem van de firma W. P. Koppeschaar en Zn., om een duiker te leg gen. (145) 6®. Idem van de Commissie voor de Volksbjjeenkomstenom eene toelage uit de gemeentekas. (144) 7®. Rekening van het Evang. Lulh. Wees- en Oudeliedenhuis over 1877. (138) 8®. Idem als voren, van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (136) 1311\ N E N LAMSCIIli BEÜIGTE.N. LEIDEN, 29 Julij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondent e naar Nederl. Indië door middel van het stoomschip Kingston van de Rottcrdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 31,tc° Julij a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk den 31,,f° Julij des voormiddags, en de briesen denzelf- den dag vóór 8 uur des avonds Ie Rotterdam aangekomen te zijn. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26, /13.50, /2.80 en ƒ1.35; de laagste ƒ26, ƒ13.50, 2.70 en ƒ1.35. Tc midden van het luidruchtig kermisgewocl en wel in de onmiddel lijke nabijheid van liet brandpunt, brak in den nacht van Zaturdag op Zondag omstreeks 1 ure brand uit, in de Galgstraat, nabij de Morschpoort, bij den broodbakker Snoek. De man had zich reeds ter ruste begeven, en toen hij werd gewekt, sloeg de vlam reeds uit liet bovengedeelte zijner woning. De brand nam spoedig in hevigheid toe, daar hij krachtig voedsel ontving door de krullen en het zaagsel dat in de woning was opgeslagen. Inmiddels waren de spuiten, die ter bediening zijn gesteld van de man schappen van het 4lle reg. infanterie en van de jongelieden der kweekschool voor zeevaart op de plaats van den brand verschenen, die spoedig gevolgd werden door andere spuiten en iets later door de stoomspuit. De strijd met het vuur was kort, maar hevig; in den beginne was het alsof de vlam met hel water wilde spotten, maar zij moest toch spoedig onderdoen en men mogt er in slagen den brand tol het aangetaste perceel' te beperken. Hel perceel is geheel uitgebrand met uitzondering van het front aan de straat Mogt de brandweer ook hier hare pogingen niet eenen gunstigen uitslag bekroond zien, te betreuren is het dat aan twee personen daaraan verbonden bij deze gelegenheid een ernstig ongeluk overkwam. Bjj het aanrukken der stoomspuit is een der brandmeesters gestruikeld en daarbij ging een der wielen over zijn regtcrarm, die, uaar jvij vernemen, daardoor op twee plaatsen moet zijn gebroken. Een der spuitgasten werd bij het inslaan eener ruil zwaar aan een der polsen verwond. De toestand van den eerst genoemde was heden niet zonder zorgde patient had zwaren pijn te verduren. Naar de II. C. mededeelt is er hij het gemeentehestuur alhier eene nieuwe aanvrage ingekomen om concessie tot den aanleg en de exploitatie van een paardenspoor in deze gemeente, van het spooweg-station tot de Hoogewoerdspoorlsbrng. Bij eene Zaturdag door het dep. van koloniën te Amsterdam gehou den aanbesteding is de levering van het bcnoodigde vlaggedoek aangenomen door de firma van llartrop en Zoon alhier, voor ƒ5861. Men meldt ons uit Leiderdorp: Door het gemeentebestuur alhier is hel jaagpad naar Utrecht over eene lengte van M uur gaans afgesloten, wegens gevaar voor ongelukken. Sedert liet besluit van de gemeenten Leiden, Woerden en Utrecht om niet meer te voorzien in het onderhoud van dit pad, waaraan lot dusverre goed de hand werd gehouden, zijn brug gen ingetrapt en is op eenigc punten hel jaagpad geheel w eggeslagen door de stoombooten, die het geheele pad met: vernieling bedreigen en den Rijn door het ophoopen van puin en zand onbevaarbaar zullen maken. Op sommige plaat sen beslaat nog maar een naauwe geul. In een tjjd dal de regering voor stelt millioenen uit te geven om kanalen te maken en te verbeteren, zal Leiden dus in een toestand komendal het niet eens meer kolenschepen voor hare uitgebreide fabrieken kan ontvangen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Nu de kantvisscherij is geëindigd staan de laatste 5 schuiten gereed om op de haringvisscherij uit te gaan, welke dit jaar met 56 schuiten wordt uitgeoefend. D'. W. Mense, te Zwijndrecht, is als predikant beroepen naar de Ned. licrv. gemeente te Katwjjk aan Zee. Naar men verneemt is bij gelegenheid van den Zaturdag gehouden proefrid op den spoorweg Leiden—Woerden, ter hoogtfe van Hazcrswoude, de trein ontspoord, waarbij er een van het bedienend personeel ernstig ge kwetst werd. De Staatscourant deelt de hoofdbepalingen mede van het reglement voor eene algemecne tentoonstelling van schoone kunsten, dit jaar te Brus sel te houden. Die tentoonstelling begint op 5 September en wordt onher roepelijk op 15 October gesloten. Zij is toegankelijk voor de kunst voortbrengselen van Belgische en vreemde kunstenaars. Tot de tentoonstel ling worden toegelaten, werken behoorendc lot de vier volgende genres: 1'. schilderkunst, teekeningenpastel, miniaturen, email en porselein; 2". beeldhouwkunst, ciselure en gegraveerde medailles; 3". gravure en lithographic4". bouwkunst. Bij de jongste militaire operatien in Alchin, in ons vorig nommer vermeldwerden aan onze zijde 3 man gedood en 28 gewond. Van de 29 eandidaten, die deel genomen hebben aan het te Amster^ dam gehouden eindexamen van de leerlingen der hoogere burgerscholen in Noordhollaud zijn 27 toegelaten, namelijk: 17 leerlingen van Amsterdam, 8 van Haarlem, 1 van Alkmaar, 1 van Zaandam. Afgewezen werden er 2, een van Amsterdam en een van Zaandam. De alg. Ned. vrouwenvereeniging «Tesselschade" heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor het beste en beknopste werkje over «Kunst, toegepast op vrouwelijke handwerken." Overeenkomstig het doel der vereeniging wenscht hel bestuur op deze wijze eene poging te doen tot verbetering der vrouwelijke handwerkendoor bevordering van goeden smaak en opwekking van kunstzin. Zaturdag II. werd te Delft het stoffelijk overschot van dr. 1.. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school, ter aarde besteld. Aan het graf werd ,het woord gevoerd door den hoogleeraar Bosscha, den lieer W. de Jongh, president van den senaat van het Delftsche stndenteu-corps, den heer Broekman, voorzitter der Vereeniging van burgerlijke ingenieurs; dr. Burger, oud-hoogleeraar; den heer Gildemeester, oud-medestudent van den overledene, en den heer J. C. van Marken Jr.als vriend van den overledene. Allen bragien hulde aan 's mans onvermoeid leven en streten voor de we tenschap, en aan zijne warme belangstelling voor de polytechnische school. Namens de familie werd door een der broeders, dr. M. Cohen Stuart, Ie Utrecht, dank betuigd voor de hulde, aan de nagedachtenis van den over ledene gebrugt.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1