n"i Tc Liverpool zijn dezer dagen weder 324 ossen en 19 paarden uit e" Quebec en 306 ossen en 182 schapen uit Canada aaugebragtallen in goc- 'a den staat. PER TELEGRAAF, crg| .gjj I51JA OEGSiiL bchoorendc lot dc Lcidsche Courant ;et, van .Maandag 29 Julij J&7&, AT0. d76. ES GELA US It. el«t LONDEN, 26 Julij. Een 25-tal parlementsleden heeft eenc vergadering gehouden, om het voorstel-Dilke, betrekkelijk het voor den hertog van Connaught gevraagd f extra-jaargeld ter gelegenheid ven zijn huwelijk, in overweging te nemen. Men besloot, over het voorstel hoofdelijke stemming te vragen. Tevens kwam men overeen, dat de heer Tailor de verwerping van het regerings-voorslel zou voorstellen. Krachtens het regerings-voorstei zal het jaargeld van den hertog van Connaught met 10000 verhoogd wordenterwijl aan prinses Louise Margaretha van Pruissen, voor het geval zij haar gemaal overleeft, een jaargeld van 6000 wordt verzekerd. De. Times laat zich omtrent de voornemens van Engelaud ten opzigte van het bestuur in Klein-Azië volgenderwijzc uit: Wij hebben reden te gelooven, dat de slappen, welke de regering voornemens is te doen, ver- 'Aj standig en bezadigd zijn. Elke inbreuk op het initiatief van den Sultan zal vermeden worden en de Engelsche regering zal er zich toe bepalen feitelijke hervormingen in het bestuur te vragen. De belangrijkste eisch, die aan dc l'ortc gesteld zal worden, zal de keuze zijn van eerlijke en bekwame gou verneurs, die voor zekeren tijd althans in hun ambt gehandhaafd zullen worden. Onder het gezag dezer gouverneurs verwachten wij een eerlijke toepassing der wet door ontwikkelde en bevoegde regters en de handhaving der openbare orde door een voldoende policie magt onder met zorg gekozen officieren. Verder zullen wij er op aandringen, dat de belasting zonder ml afpersing geïnd worde, en daarom zullen wij verlangen dat het stelsel van Ja» verpachting der belastingen zal worden afgeschaft en dat dit door een stelsel UI naar het voorbeeld van dat in Indië vervangen zal worden. In hoeverre de Sultan genegen zal zijn deze hervormingen toe te passen, kan op het oog en- 11111 blik niet gezegd worden. Maar zeker is het dat deze in geen enkel op- zigt op zijne souvercine regten inbreuk maken en dal de mecsie, zoo niet alle reeds door de l'ortc in beginsel zijn toegestaan. Verder betoogt het blad dat het slechts eenc proef is die Engeland gaat nemen en dat, als de Turken hunne beloften niet nakomen, de geheele conventie noodzakelijk te niet gaat, hetwelk niet te dikwijls kan herhaald worden. Andere bladen wijzen er op dat het een zwak punt in de overeen- ;L komst is dat Engeland niet verzekerd is dat de Turken hunne beloften gj zullen nakomen. Het was Engclands belang zich daarvan vooraf te verze- r(jn keren en waarborgen te eischen. Volgens de redenering van de Times toch zou alles nog afhangen van de willekeur van Turkije. In verband met het bezeilen van Cyprus, wordt nog gemeld, dat het eiland Socotora, in de Golf van Aden, weder door de Britsch-lndische rege ring bezet is. Zes weken geleden werd er de Britsche vlag gclieschen, Naar men uit Egypte meldt, verkeeren de ambtenaren daar te lande, sedert de commissie van enquête hare werkzaamheden heeft aanvaard, in i cene moeijelijke positie. Zij zijn geplaatst tusscheu twee vuren. Aan de; eenc zijde de Khedive, die slechts met weerzin de geheimen van het be stuur onlsluijerd ziet, aan den anderen kant dc commissie, die zich geen 11 rad voor de oogen laat draaijen. De spanning neemt voor de ambtenaren te meer toe, daar hetgeen met twee hunner, die door de commissie zijn verhoord, is gebeurd, het vermoeden wekt. dat zij gestraft zijn voor de onthullingen, die zij niet konden vermijden. Zoo is de eerste ambtenaar bij rj de hofhouding der moeder van den Khedive plotseling uit Cairo verdwenen est en eenige dagen later het berigl van zijn dood aangebragt. lialil Aga, zoo heette dc ongelukkige, was schatrijk en zijn vermogen komt volgens het Egyptische regt aan den onderkoning. De inspecteur-generaal van dc üuira, Omar Lulti, die het volle vertrouwen van den Khedive bezat, is verbannen naar een streek, van waar zeer weinigen lerugkeeren. I In Amerika schijnt het probleem, om luchtballons Ie besturen, een 4 aanmerkelijke schrede nader tot zijn oplossing gekomen te zijn. l'rof. Rit- I chell is te Hartford, in Connecticut, opgestegen met een toestel van zijn vinding. Ilij ging slechts 80 meter hoog en stuurde zijn ballon daar in alle riglingen; zijn stelsel bleek practisch Ie zijn. De ballon heeft den cy- 12 lindervorm, is 8 meter lang, 4 meter wijd en weegt slechts 66 kilo. De 1 luchtreiziger zit op een stoeltje en kan met zijn voeten een schroef met acht bladen in beweging brengen, zoo snel dat zij 2800 omwentelingen per ,g minuut maakt. Hiermede bestuurt hij den ballon naar willekeur. De proef g werd echter genomen bij bijna volkomen windstilte. In Peru zijn twee Engelschen het slagtoffer geworden van hun roe- j keloosheid. Te Arequipa was hel een soort van mode geworden den vnl- kaan Misti te bestijgen, waar dan ieder volgens zijn nationaliteit een j vaantje plaatst. Drie Engelschen ondernamen te zanten dien logt, zonder 5 gids, twee bleven onderweg rusten, de derde bereikte den top en keerde j. langs hetzelfde pad terug. Hij vond daar zijn makkers niet terug en vcr- moedde dat zij naar huis waren gegaan. Maar den volgenden dag kwam het paard van een hunner met stukgetrokken teugels te huis. Men ging I, aan het zoeken en vond beiden in bergkloven dood terug. Een scheen door koude en hongerde tweede door den val gedood te zijn. De top der Misti Ij ligt 20.320 voet boven de zee en 12 500 voet boven Arequipa. De regering ji heeft nu besloten een begaanbaar pad naar den krater aan te leggen. F IC A X 24 K IJ H. Volgens de Temps is de generaal de Bressolles wegens het bekend j voorval van Limoges thans gepensionneerd. Naar men aan de Times meldt zullen deheeren Winawer en Zukertort, die evenveel punten voor den eersten prijs hadden, nog een wedstrijd hou den om tusschen hen beiden te beslissen; zoo ook de heeren Bird en Mac- j kenzie, die met evenveel punten na Blackburne en Andcrssen stonden. De mannelijke bedienden bij de restauratiën van Duval op den Boule vard Montmarlre hebben eergisteren plotseling den arbeid gestaakt, zoodat I de gasten, die aanvankelijk nog bediend werden, verder niets zagen komen i en bij het déjeuner met een half gestilde ntaag konden vertrekken. SPANJE. De zittingen der Cortes zijn bij kon. besluit verdaagd. De najaars zitting zal tegen het einde van October beginnen en voornamelijk gewijd zijn aan de voltooijing der organieke wetten op de pers, het openbaar on derwijs en bet stemregt. Het ministerie zal gedurende het récès waar schijnlijk geene verandering ondergaan. In de landbouwende streken wordt door de droogte veel schade geleden. Een slechte oogst, de sprinkhanen en de phyloxera in den wijnstok hebben veel ellende doen ontstaan in de districten van Andalnsië, en de boeren komen aldaar tegen de ambtenaren der belastingen in verzet. D U I T g C IIL. A W D. Hödel heeft den wettigen termijn laten voorbijgaan, zonder in appel te komen van het tegen hem uitgesproken doodvonnis. Men verwacht ech ter dat er geen beslissing omtrent het al of niet uitvoeren van het vonnis zal genomen worden, voordat de keizer weder zelf het roer van het bewind in handen neemt. Uit Voroncj, in Zuid-Rusland, wordt paar Petersburg gemeld, dat aldaar de Aziatische cholera zeer hevig is uitgebroken. Het Russische blad Golos deelt een onderhoud mede, dat zijn corres pondent te Berlijn gehad heeft met lord Beaconsfieldvóór dat deze die stad verliet. Beaconsfield zeide in het gesprek dat thans alle misverstand tus schen Rusland cn Engeland was w eggenomenen hij uitte den wenseh dat de twee mogendheden het verledcne mogen vergelen en zich op de verbete ring van hunne betrekkingen onderling mogen toeleggen. Door de Golos wordt hierbij gevoegd: /'Zonder twijfel zal er geen misverstand meer wezen want wij weten thans dat Engeland onze verklaarde vijand is. Wij voor zien dat Turkije, Engelands bondgenoot, niet zal nalaten iets terug te nemen van wat het verloren heeft. Inderdaad de conventie van 4 Junij is een voorwaardelijke oorlogsverklaring. Het eenige waardige antwoord, dal wij Engeland kunnen geven, is het bijeenbrengen van een sterke vloot in de Zwarte zee en het zamentrekken van de militaire krachten in Midden- Azië, ten einde dc Engelsche bezittingen te bedreigen. TURKIJE. De gouverneur-generaal van Bulgarije, generaal DondukofF Korsakoff, heeft weder gezanten naar de voorposten der opstandelingen gezonden, met inlichtingen omtrent hetgeen op het congres besloten was. Hij noodigde hen uit, de wapenen neder te leggen en naar hunne woonplaatsen terug te keerenwaar aan de Pomaks en andere Turken volkomen bescherming werd beloofd. Maar deze parlementairen zijn door de voorposten terugge zonden met eene besliste weigering en met de stellige verzekering, dat de opstandelingen van het Rhodopisch gebergte nooit meer iets hetzij met de Bulgaren, hetzij met de Russctf wilden te doen hebben. Een hevig gevecht is geleverd tusschen de Russen en de Pomaks. In een klooster was anderhalf bataillon Russen en een detachement kozakken met twee kanonnen gelegerd. De Pomaks hadden hen daar ingesloten en wa ren op het punt, na een strijd van 10 uren, het klooster te nemen, toen er hulp voor de Russen opdaagde, die de opstandelingen noodzaakte terug te trekken. Omtrent het bezetten van Bosnië door de Oostenrijkers meldt men, dat hun leger van lieverlede de grens, begint te naderen. De afdeeting van den luit.-veldmaarschalk Willem, hertog van Wurtemberg, is reeds geheel te lirod bijeengetrokken en wacht slechts het bevel om in Bosnië binnen te rukken over dc eenige daartoe gebouwde brug. Voor het overige zal de inlogt des legers op drie punten tegelijk plaats hebben en een zeker aan tal stoomboolen, van Semlin gekomen, worden met vele andere vaartuigen daartoe gereed gehouden. De legertrein zal echter groote moeijelijkhedea opleveren, daar die tnet den dag aangroeit, immers alles insluit wat het leger noodig heeft, o. a. veel vee. Aanvankelijk zal men zich met bergge- schut behelpen, daar dc veldstukken slechts met zeer veel moeite over de slechte wegen van Bosnië zouden kunnen vervoerd worden. De veldartillerie zal daarom eerst later, wanneer men de wegen verbeterd hebben zal, de Save oversteken. 's GRAVENHAGE 27 Julij. Telegram van den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië: 23 dezer in Atjeh militaire operatiën begonnen welke noodig zijn geworden ten gevolge van vijandelijken aanval op het door ons bezet gebied. Met groot succes doorgedrongen tot Pekan Baroe, oostwaarts vanLambaroe. Gezondheidstoestand bevredigend. Op de noordkust is Pasangan gebombar deerd, wegens de vijandige houding door den radja aangenomen, die zich in 1875 onderworpen had. ATHENE, 26 Julij. De Athnikon, een ministeries! orgaan, maakt eene nota openbaar, waarin gezegd wordt, in strijd met de beweringen der dag bladen. dat de Porte geneigd is te onderhandelen over de grensbepaling, en vreedzaam deze quacstie tot oplossing te brengen. LONDEN, 26 Julij. In het lagerhuis verklaarde de lieer Norlhcote, in antwoord op een vraag van Kenealy, dat bij het departement van buitenl. zaken niets bekend is omtrent eene overeenkomst der drie keizers betref fende Bosnië. Hij wist niet waarop lord Derby's uitingen sloegen. LONDEN, 26 Julij. In het huis der lords vroeg lord Rosebery, terwijl hij liet bekende Engelsch-Russische memorandum van 30 Mei ten sterkste al keurde, waarom ook' dit niet aan het parlement was overgelegd. Lord Salisbury antwoordde, dat dit niet wenschelijk was. Engeland, zeide hij, heeft geene andere verpligtingen voor de toekomst op zich genomen dan die, welke reeds openbaar gemaakt zijn. Door het memorandum was overigens het werk van liet congres in gcenen deele beperkt; ook bleef geen enkele aan Griekenland gedane belofte onvervuld, daar Engeland geen uitbreiding van grondgebied beloofd had. Alle ware vrienden der Grieken raden hun aan zich van elke avontuurlijke politiek te onthouden. Er volgde een kort debat, dat zonder motie of stemming eindigde. PARIJS, 26 Julij. Het congres lot verbetering van het vervoer heeft den wensch uitgesproken, dat een waterweg België onmiddellijk met het noor den en westen van Frankrijk verbinde, langs Amiens en Beauvais met een zijtak op Creil. PROGRAMIA AAJV J!I ÏIEKUTIOEUIXGEX. Zoniersorg. Dingsdag 30 Julij, des avonds ten hall zeven ure. onder directie van den Heer H. Völljiab. le Afd.: 1. Marche sur une Chanson Négre (Le Bananier), Dunkier; 2. Ouverture de l'opéra "La Mar quise de Brinvilliers", Carafa; 3. Souvenir du Ballet Coppelia. Léo L'elibes: 4. "Soldaten-Lieder", Walzer, Gungl; 5. Grand Fantasie sur des motifs favoris, Ch. Hanssens. 2e Afd.: 6. Ouverture "Iphigénie en Aulide", Chr. de Gluck; 7. Souvenir "Des Diamans de la Couronne", Auber; 8. a. »Le Rêve", Andante, Dunkier; b. "Le Bengali", (Solo Oboe en Flute), Sellenik; 9. Fanlaisie de l'opéra de Thomas: "Le Songe d'une Nuit d'Eté", Buysscns; 50. Sorgenfrei-Polka", Budik. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. PRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5