lëidsche; courant. 1°. 176. P ATENT3LADEN. MAANDAG 29 JULIJ. De Contant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitijezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverleiitiCn is van 1- 4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. I Bf| deze Courant bclioort een Bijvoegsel. Bij deze Courant iGO'dt verzonden bladz. 35--36 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). SST JUkv- BK HL 11T E IV BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over liet dienstjaar 1877. met al de daarbij beboerende bescheiden aan den Gimecnteraad op lieden is overgelegd. Iegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, Ier lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad N'. 85). openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BBANDELEB, Burgemeester. Leiden, 27 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/9, voor de wijken 1, 11 en III bij het College van zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van een tot drie uren, en wel van den 25'" tol en met den 31tn Juli 1878; terwijl na liet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. BINNENLAiNDSCllE BERIGTEN. LEIDEN, 27 Julij. De tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman ge kweekt, van wege de commissie voor volksbijeenkomsten van het depart. Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal gehouden worden op 25, 26 en 27 Augustus aanst. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 64 volwassen personen en 8 lot 12 kinderen. Men verneemt dat de werkzaamheden op den spoorweg Leiden Woerden zoo verre zijn gevorderd, dal heden door commissarissen der maatschappij een inspectie-reis, uitgaande van het station Woerden, zou plaats hebben. Blijkens mcdcdecling van liet Nederlandsch gezantschap le Konstauti- nopel van 9 dezer, heeft de Russische regering, ten vervolge op vroegere maatregelen, bekend gemaakt dat voorlaan van den bestuurder van elk schip, dal torpedo's in de Russische havens der Zwaric zee beschadigt, eene borgstelling in geld zal gevorderd wordenwaarvan het bedrag van de aldus toegebragte schade zal afhangen. De papieren, welke die schepen voor hunne uilklaring zullen behoeven, zullen niet afgegeven worden dan nadat bedoeld bedrag geheel zal zijn gestort. Deze som zal onder hel ha venbestuur blijven berusten, totdat de reglbank, waarvoor de zaak zoowel ten civile als ten criminele zal vervolgd wordenuitspraak heeft gedaan. Eerst wanneer tie schepen de torpedo-lijn voorbij zijn, zullen zij de voor de uilklaring bcnoodigde papieren kunnen bekomen, waartoe zij deze door eene sloep van het loodsvaarlutg moeien doen afhalen. Indien het uit gaande schip zich niet gedraagt naar de wettige eischen van de loodsboot, zullen de papieren niet afgegeven wordenen zal het schip gedwongen worden naar de haven terug te keeren, ten einde zich daar te onderwer pen aan de voorwaardenhiervoren omschreven voor de schependie bij het binnenkomen der haven de torpedo's hebben beschadigd. De synode der Ned. herv. kerk heeft tot leden der algemeene synodale commissie gekozen de bh. II. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden, en dr. A. Iütenen, ond-ouderling te Leiden. Voorts heeft zij aan onderscheiden gemeenten subsidie toegekend uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen, en voorloopig vastgesteld een reglement op hel beheer der pro vinciale en classikale weduwenbctirzcn. Uit de rekening en verantwoording over 1877—1878 der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dezer dagen aan de departementen toegezonden, blijkt dat de uitgaven hebben bedragen ƒ37,012.40%. De uitgaven voor den almanak hebben bedragen ƒ5140.38, voor de algemeene vergadering ƒ3053.51, behalve ƒ3135.40 voor tegemoetkoming aan de algevaardigden voor subsidien ter zake van onderwijs is besteed 6026.37% behalve 5000 subsidie aan het tooncelverbond voor de looueelschool. De ontvangsten heb ben bedragen 27,141.35% aan contributie» en ruim ƒ7500 aan rente. Het saldo der vorige rekening was ƒ27,623.26, de tegenwoordige sluit met een saldo van 25,506.63%. De maatschappij bezit ƒ247000 inschrijving op bet grootboek, benevens het batig saldo van 25,506.63%. De behoef ten zijn voor hel jaar 1878—1879 begroot op ƒ39.450.75, de middelen op ƒ34,450.75; hel tekort zal men, zoo noodig, dekken door ƒ5000 van liet kapitaal te nemen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 25 Jtiljj van Napels vertrokken. Te Amsterdam is eergisteren avond in een kroegje op de Geldersche kade eene bejaarde vrouw door een persoon met een mes aan den hals verwond. De dader, die op straat zijn valschen baard wegwierp, werd door een paar schippers in verzekerde bewaring gebragt, daar de gekwetste door een stukgeslagen ruit een moordkreet aanhief. Men zegt dal de dader de gescheiden echtgenoot van de getroffen vrouw is Te Berkhout is een hooiberg, inhoudende een voorraad hooi voor 30 koeijen, ten gevolge van broeijing, een prooi der vlammen geworden. Ge lijktijdig is aldaar een 2-jarig kind spelende in een moddersloot gevallen; het werd bijna terstond door de moeder gered, maar toch was er geen leven meer in. Te Terwispcl is b(j een zwaar onweder een arbeider, die met zijn zoon op het veld aan het werk was, door den bliksem doodgeslagen. De ongelukkige was vader van een talrijk huisgezin. Zijn zoon, hoewel zicli in zijn onmiddellijke nabijheid bevindende, bleef gespaard. Te Onderdendam is mede een jongeling door den bliksem gedood. Nabjj Zwolle zijn drie koejjen door den bliksem doodgeslagen. -• Te Enter, nabij Rijssenis de bliksem geslagen in het woonhuis van den timmerman G. de Wilde, dat binnen weinig tijds geheel afbrandde. De gclicele inboedel werd mede een prooi der vlammen. Alleen de levende have is gered. Woensdag avond brak een geweldige brand uit in de schuur van den veehouder J. Bosnia, te Tacozijl. De bewoners, die reeds le bed waren, hadden geen tijd zich te kleeden, pakten in allerijl eeltige dingen van waarde bijeen en verlieten zoo spoedig mogelijk liet brandende gebouw. De boer en de boerin zeil, die beiden ongeveer 80 jaren oud zijn, werden slechts met moeite door een raam gered. Van den inboedel is zeer weinig hihouden gebleven. In de onmiddellijke nabijheid van het brandende perceel stond nog eene herberg en eene arbeiderswoning, waarachter eene hooi schuur. Deze laatste stond mede al spoedig in volle vlam, en hel behoud der arbeiderswoningen bad men voornamelijk le danken aan de onvermoeide pogingen van eenige wakkere mannen, want de brandweer van de Lemmer en uit Balk kwam eerst laat op het terrein aan. De brand wordt toege schreven aan het hroerjen van hel hooi. De justitie doet onderzoek naar de oorzaak van liet overlijden van den heer G. A. Petersgeneesheer te Souburg dezer dagen ten gevolee ïau hersenontsteking gestorven. Eeltige» tijd geleden werd hii 'snachts door iemand geroepen bij een ziek kind; de overbrenger d;r boodschap had echter geen lijd om op hem le wachten zooals de heevp verzocht opdat zij za- men naar de aangewezen bolstede zouden gaalT' De naaste 'we„ daarheen was een voeipad. waarvan ook verschep planUeil ovor s|„olcll deel uit maakten. De dei de plank, waarover dc |)el>|. p w jjde gaan, bezweek onder zijn gewigt. en hij tuimelde in het wa)er Druipnat kwam hij eindelijk op de hofstede en vond er niemaiflj voor wjen zyne httlp begeerd werd. Blijkbaar heeft de boodschapper/ jje „een |iad |iem eclie poets willen spelen, daar later bleek dat de geroken plank gedeeltelijk was doorgezaagd. Sedert dien lijd is de heer P nje, meer gezond geweest.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1