met zijne gade Amsterdam bezoekt, zullen de openbare feestelijkheden ge schieden; die oorspronkelijk door de commissie op 24 Augustus waren bepaald. Hel slot van de veelbesproken zaak van den notaris te Amsterdam die voor zijn ambtsverriglingen een al te krasse rekening had opgemaakt, is, dat de aanklager de volgende beschikking heeft ontvangen: «He Officier van Justitie, Gezien de aanklagt dd. Julij 1878 door M. VV. Collin, wonende in de Doelenstraat te Amsterdam, ingediend tegen den notaris C. te Amsterdam, in zake van overtreding van art. 8 der wet van 31 Maart 1847, Gelet op de ingewonnen informatie. Brengt ter kennisse van M. W. Collin voornoemd, Dat er vooralsnog geen termen bestaan om aan de aanklagt gevolg te geven. (/V. H. C.) Te Amsterdam is eergisteren avond aan het goederen-station van den Rijnspoorweg een jongeling, ongeveer 15 jaar oud, beklemd geraakt lus- sehen de buffers van een wagen en een muur; hij bekwam daarbij zulke belangrijke inwendige kneuzingen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. In de Dirk van Hasseltsteeg daar ter stede is een man, ten gevolge van overmatig gebruik van jenever, gestikt. - Men meldt van TerschellingAan het strand der Noordzee hebben eenige zoölogen een barak opgeslagen, voorzien van de benoodigde instru menten. In den korten tijd van hun onderzoek heeft reeds een menigte soorten van zeedieren de revue gepasseerd. Door een Volendammer visscher werd onlangs een zonnevisch gevangeneen diersoortwelke hier hoogst zelden, doch in de Indische wateren menigvuldig wordt aangetroffen. De kop van hel dier is bijna hall zoo groot, als het geheele ligchaam; van ach teren is het rond, in de gedaante van een halven cirkel; de rugvin eindigt in fijne haartjes en het geheele achterlijf is aan beide zjjden in de rondte van scherpe stekels voorzien. Het dier behoort tot de platvisschen en heeft weinig vleesch onder de dikke opperhuid. Te Enschede is eergisteren avond een hevige brand uitgebroken in een gebouw genaamd "de Tien Geboden" en uit vier woningen onder een dak bestaande. Het gelukte den brand spoedig te stuiten, maar hel gebouw is zwaar beschadigd. Men meldt uit GeertruidcnborgEven als dit op zoovele plaatsen het geval in vorige en ook dit jaar is geweest, heeft de onvoorzigligheid om op eene niet te vertrouwen plaats te gaan badentwee offers geëischt. Twee miliciens der vesting-artillerie van de ligting 1878, een uit de gemeente Tilburg en een uit de gemeente Hilvarenbeek, zijn tegen den avond en tegen hoog water op een kwartier afstands van deze gemeente in de nabijheid van een sluisput te water gegaan en zoodra zij grond misten oogenblikke- lijk verdronken. Te Brrgen-op-Zoom heelt Maandag een zwaar onweer gewoedver gezeld van storm en hagelslag Vruchten en veldgewassen hebben zeer veel geleden; in de stad zijn hier en daar schoorsteenenpannen en gedeelten van muren neêrgcstort, terwijl in den omtrek op verscheidene plaatsen brand is ontstaan. 's GRAVENHAGE24 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridders eerste klasse van den Gouden Leeuw van Nassau: den kamerheer geheimraad, graaf F. H. von Beust, luitenant- generaal opperhofmaarschalk aan het hol van Z. K. H. den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenachen den geheimraad minister van staal dr. G. Thon chef van het departement van financiën te NVeimar. Door Z. M. is, op zijn verzoek, aan den heer M. a Campo eervol ont slag verleend als burgemeester van Hulsberg en tot burgemeester dier ge meente benoemd de lieer 11. II. a Campo; tot burgemeester van Noordwijk is benoemd de lieer C. L. C. W. Pické. Aan den heer E. G Staal is eervol ontslag veilecnd als ontvanger van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Zwolle; voorts zijn bij den waarborg op de gouden en zilveren werken benoemd tot controleur, te Roterdam, 1'. van Steenbergen, thans in diezelfde betrekking te Schoon hoven; te Schoonhoven, S. L. M. I'opta, thans in diezelfde betrekking te Zwolle; te Groningen J. D. Houtman, thans in diezelfde betrekking te Middelburg. Aan den heer J. P. llelmolt is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Amersfoort. Door Z. M. is, op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. D. Huizinga, hooglceraar te Groningen, tot plaatsvervangend lid der com missie. die, gedurende een jaar, ingaande 1 Aug. 1878, belast zal zijn met het afnemen van hel tweede natuurkundig examen, en d'. Th. W. En gelmaan, hoogleeraar te Utrecht benoemd tol plaatsvervangend lid dier commissie. Door Z. M. is goedgekeurd, dal aan de na te noemen gewone lioog- lecraren aan de universiteit te Amsterdam bovendien is opgedragen het onderwijs in: de encyclopaedic der reglswctenschapaan uir. L. de llartog, gewoon hooglceraar in bet staatsregt, het administratief regt en het volken- regien de artsenijbereidkundeaan dr. J. W. Gunning, gewoon hooglceraar in de scheikunde, levens belast met hel onderwijs in dë toxicologie. De staatsdienst heeft weder een gevoelig verlies geleden, inzonderheid wal kennis van koloniale aangelegenheden betreft. Jhr. Johan Pieter Cor nets de Groot van Kraaijenbnrg, lid van den raad van state, is gisteren alhier gestorven. Hij was den 6'" April 1808 te Groningen geboren en had dus ruim zeventig jaren bereikt. Tal van jaren bragt hij in Ned.-Indië door eu bekleedde daar verschillende hooge betrekkingen, die hern in de gelegenheid stelden een omvattrnden blik op de belangen van Neerlands Indië te slaan, vooral in een tijdsgewricht toen die gewesten een nieuwe toekomst tegemoet gingen. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren, overeenkomstig het advies der commissie, de geloofsbrieven van het op 9 Julij gekoi raadslid, den heer Rose, goedgekeurd en lot zijne toelating besloten. Op Maandag den 29'" dezer zal ten raadhuize aanbesteed worden levering van 25000 illumineerglazen. Het Dil. deelt mede dat de beer Defossez uit Parijs is terugga en er in geslaagd is de zamenstelling van zijn gezelschap voor opera comodie te voltooijen. Veel moeite had het hem gekost den zoo moeijt vindbaren goeden tenor voor de opera meester te worden, maar bij is daarin geslaagd, ten koste van een zwaar geldelijk offer. Hij heeft tenor geëngageerd den heer Lherie, die aan de opcra-comique en het thé lyrique te Parijs zijne reputatie heeft verworven. Hij moest zich de loei ning getroosten van een honorarium van 6000 fr. per maand d. i. 50(1 per voorstelling. BUITENLANÜSCIIK BEliICTIvN. ENGELAND. LONDEN, 23 Julij. Onder voorzitterschap van den hertog van Sutherland is te Lom eene vergadering van financiers gehoudenwaarin besloten is twee sp« wegljjnen door Klein-Azië te leggen. De eerste dier banen zou zich t strekken van Scutari naar Bagdad en de tweede van de Middellandsche naar Moussoul. Midhal pacha woonde die zitting bij. Uil New-York meldt men dat de hitte thans matiger is inhetWesti maar toenemend in de Oostelijke Statenofschoon toch nog altjjd min dan vóór eenige dagen. De thermometer stond op 99 graden. Bij voorli ring bezwijken vele menschen aau zonnesteek. FKANKRIJK. Het Joitm. Off. bevat een regeringsbesluitwaarbij van de 7 led van den raad van state, die, volgens het lot, aan de beurt van aftredii waren, 2 door anderen vervangen en 5 herbenoemd worden. Deze besl sing is niet naar den zin der republikeinen De minister Dulaure, meen zij, had thans de gelegenheid, den raad van state voor een deel te zuiver van de anli-republikeinschc elementendie de naiionale vergadering, bij zamenstelling van dat ligchaamer in gebragt had. Het Journ. des Üt zegt, dat de regering voornemens is bij de wederbijeenkomst der kamr een wels-ontwerp in te dienen tol vermeerdering van liet aantal leden vi den raad van state. Door die vermeerdering wil de regering de republikeii schc partij tevreden stellen. De Moniteur betoogt het hooge belang voor Engeland om zich d< steun te verzekeren der vele houders van Turksche fondsenook van di iu Turkije, waar de staking der coupon-betaling zoo ontzaggelijke nadeelt teweeg bragt. Men zon het hart der bevolking kunnen winnen, indie men zich het lot der schuldeischers van Turkije aantrok. Ook uit een politici oogpunt, zegt het blad. is dit noodzakelijk. Naar de Mtmiieur dan ooi van goeder hand heeft vernomen zou de Engelsche regering in onderhal deling met de Porte zijn getreden ten opzigte eener overeenkomst, waarvai de grondslagen de volgende zouden zijnDe Turksche schuld wordt op I milliarden fr. of 200 millioen geschat; ongeveer 1/5 komt ten laste va! de provinciënwelke het Turksche rijk krachtens bet tractaat van Berliji verliest, en onder deze ook Bosnië en de Herzegowina. Een tweede 1/1 komt ten laste van het den Sultan in Europa nog overgebleven grondgebied zoodat 2/5 ten laste van Aziatisch Turkije zouden komen. Voor deze 3 milliarden nominaalwelke volgens den gemiddelden koers van uitgifte ad 50 pCt. l'/j milliard effectief bedragen, zou de Engelsche regering een rente van 3 pCt. waarborgen. Van de nominale waarde zou dus een interest ge maakt worden van 1% pCt., terwijl voor het opbrengen dezer jaarlijkschi rente Aziatisch Turkije reeds aanstonds ruimschoots in staat zou zijn vooral indien bet financieel bestuur in handen van Engelsche ambtenaren komt. liet saldo der inkomsten van het land, hetwelk vooral ondereen krachtig bestuur onder Engelauds toezigt niet onbelangrijk zal zijn, wil de Engelsche regering in de eerste plaats aanwenden lot verbetering der militaire organisatie en der verdedigingswerken van het land cn lot het aanleggen van werken van openbaar nut. In den dierentuin te Parijs is een schildpad aangekomen, die niet minder dan 180 kilo weegt, liet dier is afkomstig van de Kaap de Goede Hoop. De spinnerijen en weverijen te Bolbec. Lillebonne en in het arrond. Havre zullen, wegens het opeenhoopen van den voorraad, slechts 5 dagen per week laten arbeiden. Naar men uit Lyon meldt was dezer dagen de warmte aldaar on dragelijk. Zalnrdag jl. tcekende de thermometer aldaar 40 gr. R. (122 gr. F.), hetgeen sedert 1848 niet voorgekomen was. -- Op verzoek Van de Spaansche regering is te Auteuil eene Spaansche dame van hoogen rang aangehouden, die zich, in vereeniging met andere personen, door diefstal zou hebben meester gemaakt van eene som van 10 millioen fr. Zij is aan de Spaansche autoriteiten overgegeven. ITALIË In eene te Rome gehouden vergadering van de Vereenigingdie zichten doel stelt de bevrijding der Italiaansche gewestenwelke nog onder den vreem deling zijndie door ongeveer 4000 personen werd bijgewoondis het vol gende besluit genomen: "Het volk van Rome, op 21 Julij 1878 in plegtige vergadering bijeengekomen, gelet op de verkrachting van het nationaliteits beginsel en dal van de volkssoiivereinileitdoor het congres van Berlijn, verklaart als zijne overturning, dat het beginsel van het regt en de solida riteit der natiën iu de plaats moet komen van de valsche kunsten der diplo matie; dat met volken niet straffeloos zal worden gehandeld, wannéér ieder burger de wapens draagt en eene vrije stem heeftdat dit regt de Italianen aan hun land zal teruggeven die nog zuchten onder l;ct juk van den vreem deling Berlijn nog It vertroi De bei eenen der ve De toria sloten bliek Volgei tijd g lussct het v quaes voorg jurisd ook Turk: keren der meer onbe: zich verze rijk botsi schei uit t BI troo AA dat der dat om Het eenl L Don den dit B ove het die 1 deb en en oog voc I v r l Ga vat >01 vai n: 11 Vi li g' SI Z

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2