LKIDSCHE 01 it UT. fs;s. WOENSDAG 24 JULIJ. N°. 172. BI N N EiN L A N DSC 11BERIGTEN. [)e Courant verschijnt dagclijhs, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cemeenteraail f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huilen de expeditie kosten. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. g. 6 Cents. De prijs der Adverleniiën is van 1- 4 regels f 1. -, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 23 Juli). Door de synode der Ned. hervormde kerk is heden benoemd tot hoog- leeraar in de theologie aan 's rijks universiteit te Utrecht dr. T. Cannegieter, predikant te Tznm. Gisteren avond had in de schonwbnrglent van de lib. Judels en Bouw meester de eerste voorstelling plaats, en wel opvoering van «Matse van de waterleiding op reis naar Philadelphia." De fraaije inrigting van de tent. waaraan veel zorg is besteed, viel den binnentredende terstond in het oog. liet stuk liep goed van stapel, liet is een kermisstuk, waarbij men geen hooge eisehen mag stellen, en waarop men de gewone critiek niet mag toepassen. Men slaagde er ten volle in den bezoekers een vrolijken avond te bezorgen, en verschillende tafereelen en toestanden lieten niet na eene alscmccne hilariteit uil te lokken. Natuurlijk droeg daartoe niet weinig bij dat de rol van Matse in handen was van den heer Judels, die, wanneer hij op liet tooneel verschijnt, nog altijd dezelfde blijft, de comische acteur bij uitnemendheid, onuitputtelijk in kwinkslagen. Dat hij -leeds de lieve ling van het publiek blijft, bleek ook nu weder uit de onverdeelde toe juiching. die hem herhaaldelijk ten deel viel. De heer Basch opende gisteren avond mede de reeks zijner hier te geven voorstellingenen zag terstond zijne goed ingerigte tent met een talrijk publiek gevuld. Zrjne gevestigde reputatie heeft hij ook thans weder met glans gehandhaafd Zijne nette wijze van werken wordt zelden geëven aard, zoodat men zelfs met genoegen door hem eene toer in de magie ziet verrigten, die den toeschouwer niet onbekend is. Het geheimvolle kabinet, eene magnetische veranderings-scène in zes beelden, waarbij het naauwkeu- rigsle onderzoek van het publiek niet wordt geschroomd, maar zelfs uitge lokt, leverde verrassende uitkomsten, die den heer Basch de levendigste toejuiching deden verwerven. De door hem gegeven groole agioskopische voorstelling door een nieuw reuzen-apparaat wekte niet minder de alge- meene bewondering op. Een twaalftal gezigten, vol leven en beweging, zag men zich achtervolgens voor de oogen getooverd, die door hel daarop vallende licht een allerschoonst ellecl teweeg braglen. De werking der fon- 9! teinen. met de zoo schoone liehtschakeringen, is altijd nieuw; het oog is zelden van de aanschouwing verzadigd; met de daarbij op den achtergrond j2| verschonende tableaux-vivants maakt het een schoon geheel uit. Vooral trekt de aandacht de zoo schoone slot-apotheose, de diamantgrot van een 12 berggeest, die, zooals leregt gezegd wordt, alles overtreft wat tot nog toe in dit genre is gezien. De pausen worden aangevuld door een orebestdat zich zeer verdienstelijk van zijne taak kwijl. Gisteren morgen om 6% uur geraakte op een der vele ondiepten in den Vliet, nalijj deze stad. een schip, dat 5 Rijnl. v. diepgang had, vast, 13 niettegenstaande de boezem vrij hoog was, daar iederen nacht van wese - bei hoogheemraadschap Rijnland voldoende water wordt ingelaten. Het 6H schip had eene verzegelde lading in voor 'sGravenhage en kon daarom zich niet van eenige vracht ontdoen als middel om vlot te komen. Allengs be gon er verstopping van vaartuigen te ontslaan, waarbij eenige met turf geladen tjalkscliependie met den oostewind waren komen afzakken, liet 3jj uioeijelijkste deel uitmaakten. De schippers kregen het spoedig ouderling te kwaad en telkens ontstond er woordenwisseling, w ie elkander zou voorbij komenten gevolge waarvan men niet zelden elkander vast werkie. liet scheen een strijd te zullen worden tusschen de Hollanders en Friezen, waarbij men elkander benamingen, als stijlkoppen, negers, dwarsdrijvers 1 en «uulskuukens" naar hel hoofd wierp, lntusschen tobde de schipperom wien zich bijna niemand bekreunde, met de verzegelde lading zich af om vlot te komen, hetgeen ten 2 ure gelukte, om een 50 meter verder weder vast te raken, waar hij nog wel zou zitten, zoo hij niet heden morgen ver- lost werdtoen een deel van de lading gelost kon worden. Rij jhr. mr. C. J. A. den Tex, voorzitter der commissie voor het natio naal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik, is vanwege den prins een schrijven ontvangen, gedagteekend Bad Bippoldsau van 20 dezer, waarin wordt medegedeeld dat 11DS keuze zich thans bepaald heeft tot een fontein, die als een nationaal aandenken van hel aanstaande huwelijk des prinsen met II K. 11. prinses Marie van Pruissen, te Soestdijk opgerigt zou kuntien 'P worden. Blijkens berigt van den Italiaanschen gezant bij hel Nederlandsehe hof zullen, ten gevolge der invoering van een nieuw algemeen douane-tarief, met ingang van 1 Augustus a. s.voor den invoer van Nederlandsehe goe deren in Italië weder certificaten van oorsprong vcrcischl worden, waaruit moet blijken dat die goederen voortbrengselen zijn van Nederlandschen landbouw of nijverheid, of dat zij in Nederland als binnen 's lands gefa briceerde artikelen beschouwd worden, ten einde daarop de lagere regteti van hel conventioneel tarief te kunnen loepassen. Zij moeten afgegeven worden door den Italiaanschen consulairen ambtenaar, onder w ien de plaats van uitvoer ressorteert, of bij ontstentenis door de plaatselijke overheid, en moeten in het laatste geval door een Italiaanschen consulairen ambtenaar geviseerd w orden. Voor Nederlandsehe goederenwelke regtstreeks in Italië worden ingevoerd, kan met een certificaat, afgegeven door den chef van het douane-kantoor op de plaats van uitvoer, worden volstaan. In een bij de Kamper C. ingezonden stuk wordt melding gemaakt van eene wegafsluiling, waarbij de voerman, zonder van den wagen te moeten afstijgen, in de gelegenheid is het hek te openen en weder te sluiten, zonder eenige hulp van anderen. De inrigting is ongeveer als volgt: een basculeerende plaatijzeren sluitboom, zoowat een palm iu middellijn, waaraan een hek van zwaar bandijzer is bevestigd, welk hek bij hel op en neêr bewegen van den sluitboom in en uit elkander vouwt of scharnie ren kan. Het openeu en sluiten van het hek kan reeds plaats hebben op ongeveer 5 nieter afstand van den boom, waartoe niet anders noodig is dan een kleine beweging met de hand aan ecu wiel, dal terzijde van de passage op een ijzeren staaf is bevestigd, op welke staal of as een katu- wieltje zit werkende op een kwadrant aan den sluitboom bevestigd, liet toestel kan daardoor op en neer bewogen worden eu iu beide standen ill rust worden gehoudeu door een tegeugewigl Het toestel, dat reeds tc Kam pen is aangébragt, is outworpeii door den directeur van stads-waterwerken, den heer Swets, en vervaardigd op de ijzerfabriek van den heer Dalhuisen aldaar. De directeur van de Ecole municipale «Colbert" te Parijs, heeft ziclt gewend tol hel gemeentebestuur van Amsterdam met verzoek om inlichtin gen voor een bezoekdat hij met veertig zijner leerlingen van plan is te brengen aan Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Haarlem, omstreeks half Augustus e. k. In zijn uitvoerig schrijven meldt hij dat de prefect van de Seine evenals de directeur «vivement frappé de la belle exposition de mo- dèles el plans de traveaux publics qui figurent dans la section Neérlandaise". hel voor de meergevorderde leerlingen van het hoogste belang achten dat zij deze merkwaardige kunstwerken zelvcn in oogenschouw nemen. (Ubl.) Het stoomschip Torringtonop weg naar Batavia, eu het stoomschip Drenthe, op weg naar Rotterdam, zijn op 22 Julij van Suez vertrokken. De Frins Uendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, verliet Suez op 22 Julij. De Prins van Oranje, op weg naar Batavia, passeerde op 20 Julij Kaap St. Vincent. Te Haarlem is Zondag namiddag in den Oostsingel bij de spoorweg brug verdronken de persoon van J. 0., oud 37 jaar, wonende in het Krom. i Toen hij poogde zijn hoed, die in het water was gewaaid, er uit te halen, verloor hij zijn e»enwigt; de toegeschoten hulp mogt niet balen. De man laat 5 jonge kinderen achter. Volgens de Tijd heeft Zondag in een koffijhuis in de Warmoesstraat tc Amsterdam plaats gehad de eerste vergadering in Nederland van eene nieuw opgerigte sociaaldemocratische vereeniging. die liet Diiitsche program althans in beginsel, heeft aangenomen. De president van het Nederlandscli werklieden-verbond en eenige Duitsche sociaal-democraten waren er tegen woordig. Graaf von Arbin. officier in Zweedschc dienst en broeder van een der verminkte Zweedsche adelborsten, is Ie Nieuwe Diep aangekomen en bragt voor de ongelukkige jongelingen de heugelijke tijding mede, dat de koning van Zweden voor hun toekomst zorg zal dragen. Beide adelborsten nemen intusschen voortdurend in beterschap toe. Tc Anna Paulowna is eene groote bouwmanswoning een prooi der vlammen geworden. De opperwachtmeester S bij het reg. rijdende artillerie te Amersfoort, is dezer dagen in de kazerne met den achterkant van een pistool zoo ge weldig op het hoofd gel rotten dat hij in hedenkelijken toestand verkeert. De fourier J. is wegens dit feit in arrest genomen. Door gebruik te maken van een valscheu sleutel heeft de concierge van het Nttlsgebouw te Arnhem zich den toegang welen te verschaffen tot de geldkist der remonstrantsche gemeente, die in dat gebouw hare gods-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1