BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag Juli8878iF. ó70. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Het Bbl. meldt nader: Gisteren kwam in ons blad een mededeeling voor omtrent een geding tegen een notaris hier ter stede. Wij vernemen daaromtrent nader, dat de voorstelling, aldaar van de zaak gegeven, geheel onjuist is. De zaak is thans bij den regter hangende, zoodat elk oordeel er over voorbarig moet worden geacht. Te Lonneker, alwaar voor eenige dagen twee woningen door brand werden vernield, ontstond eergisteren op nieuw brand; tegenover de afge brande percelen zijn nu weder vier woningen onder ée'n dak in de asch gelegd. Uit Drenthe meldt men dat de rogge in geen jaren zoo naar wenscli i heeft gestaan als thans. Op de wijd uitgestrekte //essehen", soms uren ver in den omtrek, wordt het oog bekoord door de prachtige schoven, sommi ge reeds in den band (gemaaid) en van zulk een dikkengaven korrel voor zien, dat de oudste lieden zich naauwelijks herinneren, zulks zóó vroeg en toch zoo rijp te hebben aanschouwd. De opbrengst wordt op meer dan het dubbele van andere jaren begroot. Op de Leeuwarder kermis heeft het volgende ongeluk plaats gehad. Een paar jonge Italianen vertoonen een paar kleine apen, die allerlei kunst jes uitvoereno. a. vuren zij met een minialunrgeweerdat echter slechts met een percussie wordt geladen. Er schijnt een dopje in het geweer te zijn blijven zitten, althans bij het kunstenmaken vloog er een overblijfsel in het oog van een in de nabijheid staanden knaap, met dit gevolg, dat hij waar schijnlijk voor altijd het gebruik van dat oog zal hebben verloren. Te Waaxens, in Friesland, is een timmermansknecht, H. Hiemstra, in dienst bij den torenbouw aldaar, uit den toren gevallen en op de plaats dood gebleven. Uit Groningen meldt men het volgende: Twee Friesche kaaskoopers waren op den terugweg naar de stad. Toen zij buiten de Steentilpoort waren gekomen, vuurden zij hun paard tot bovenmatig snellen loop aan. Eenc weduwe en dochter bevonden zich op den trekweg, de laatste beladen met gevulde emmers karnemelk. Zij konden niet spoedig genoeg uit den weg komen, de zware vracht hinderde haar daarin. De baldadige kooplie den overreden het arme meisje, dat kermende en op verschillende plaatsen gekneusd en verminkt door verschillende personen werd gevonden. Toen dit gebeurd was, dachten de kooplieden door een nog sneller vlugt zich aan verantwoording te kunnen onttrekken, doch werden gelukkig daarin verhinderd, lot slaan gebragt en aan de policie overgeleverd. Uit Maastricht meldt men dat de man, die in hechtenis genomen werd op het vermoeden zijn kind te hebben willen verdrinken, onmiddellijk in vrijheid is gesteld. De man bad den knaap medegenomen om te baden, en koesterde in de verste verte het voornemen niet, het kind eenig leed te doen. Een agent van policie zou zich in deze zaak te ijverig hebben betoond. Uit Venlo werd onlangs gemeld dat de gepens. kolonel Heutz zijn ge heel vermogen, bestaande uit ongeveer 3 ton gouds, op eenige legaten na. aan de algemeene armen alhier vermaakt had. Thans verneemt men, dat daarover eene procedure gevoerd zal worden, daar eenige der naaste bloed verwanten willen beproeven die testamentaire beschikking te doen vernie tigen, op grond dat de erflater in zijn testament spreekt van //een gesticht" en aldaar eene zoodanige inrigting niet bestaat. 's GRAVENHAGE 20 Julij. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier vaA gezondheid 2e kl. van de landmagt in West-Indië M,Vis is, als zoodanig, eervol ontslag verleend; voorts is hij benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederl. Indiö. De eerste kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Dingsdag 30 Julij's avonds te half acht ure. Het stoffelijk overschot van het oudste lid in den hoogen raad, den raadsheer mr. J. C. Voorduinis heden ten grave gebragt. Op de algemeene begraafplaats aan het Kanaal waren de vice-president, onderscheidene raads- heeren, de procureur-generaal, de twee oudste advocaten-generaal, de beide substituut-griffiers bij het opperste regtscollegiealsmede de procureur-gene raal bij het geregtshof alhier en belangstellenden aanwezig om getuigenis hunner deelneming af te leggen bij het verlies van den ambtsbroeder, die tot hoogen ouderdom onvermoeid werkzaam was. De raadsheer mr. J. A. Jolles bragt, nadat mr. II. J. van Buren, advocaat te Rotterdam, in aangrij pende taal hem was voorgegaan in eene lofrede op de verdiensten van den overleden magistraat en regtsgeleerden schrijver, als eene herinnering aan veeljarige vriendschapop verzoek van zijne mede-leden in den hoogen raad, een kernachtig woord van hulde aan den ontslapene. De geachte spreker herinnerde hoe Voorduin het voorregt had in een lang leven veel nut te kunnen stichten, al was dat leven gekenmerkt door ernstig leed. Voorbeeldelooze werkzaamheid was een eigenschap van den ontslapene; bijna de oudste ambtenaar van de regterlijke magt, was hij ondanks zijn hoogen leeftijd met onverdroten ijver en scherpzinnigheid ip zijne betrek king werkzaam en bleef hij niet dan noode en door ongesteldheid gedwon gen afwezig. Behalve aan die groote werkzaamheid wees de heer Jolles tevens op 's mans beminnelijk karakter, kortom bragt hij een openlijke hulde aan den waardigen overledene, na wiens dood van het talrijk perso neel, dat hij bij zijn eerste optreden in den hoogen raad vond, slechts een viertal in het leven gespaard bleef. Voorduinzoo besloot hijstrekke velen ten voorbeeld; zijne nagedachtenis worde in eerc gehouden. Aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan de sprekers werd door een der bloed verwanten voor de bewezen Belangstelling de dank der familie overge- bragt. BELGIE. In den Moniteur wordt aan de erfgenamen van zekeren Renard, die schatten dachten te erven, berigt dat de Belgische consul te Soerabaija ge tracht heeft alle mogelijke inlichtingen te verkrijgen, maar dat in de re gisters van 185056 geen Renard voorkomt, en dat de oudste inwoners van Soerabaija zich niet kunnen herinneren, dat dusdanig persoon aldaar bestaan heeft, zoodat, mogt hij ook bestaan hebben, de persoon niet zulk een Nabob is, als men in Europa gelooft. Te Blankenberghe is Zondag, volgens het Bbl. v. Antw., een vreese- lijk ongeluk voorgevallen. Een boot, waarin zich een aantal personen bevonden, die een pleiziertogt op zee maakten, is door een golf omgewor pen, en eenige personen hebben den dood in het water gevonden. ENGELAND. LONDEN, 19 Julij. Aan lord Beaconsfield zal het eere-burgerschap van de city worden 1 aangebodenals een bewijs van den eerbieddoor de burgers van Londen gekoesterd voor een man, die gedurende zoovele jaren met volhardenden ijver zijn talent en bekwaamheid heeft dienstbaar gemaakt voor het welzijn van het land, en als een teeken van waardering der krachtige houding, welke hij aangenomen heeft op het Berlijnsche congres. Ook aan lord Salisbury werd het eere-burgerschap toegekend. Betreffende de instructiëndie aan sir Wolseley, als gouverneur voor Cyprus zijn verstrekt, deelt de Daily News het volgende mede: Hij zal namens de koningin alle jurisdictie en gezag uitoefenen, hetwelk de Turk- sclie firman aan de ambtenaren van H. M. toekent en overigens, zooveel de omstandigheden dit gedoogenhet eiland besturen als een kroonkolonie. Hij zal onderzoeken, in hoever de bestaande instellingen door het Engelsch bestuur kunnen worden in acht genomen. Voorloopig zullen alleen die instellingen, welke niet overeenkomstig zijn met beschaving en vrijheid of in enkele gevallen die strijdig zijn met de Engelsche wetten en gewoonten, buiten werking worden gebragt. De gouverneur slaat aan het hoofd van het civiel evenals van het militair gezag; hij heeft de ontwikkeling van handel te behartigenalles te doen om de inkomsten van het eiland te doen toenemen, te zorgen voor de organisatie der policie, gegevens te verzamelen over het grondbezit, in één woord, hij is belast met alles, wat betrekking heeft op de organisatie van het Engelsch bestuur. Daar het wenschelijk wordt geacht het cijfer der Engelsche troepen zoo laag mogelijk te doen zijn, wordt, ter bevordering van de weerbaarheid van het eiland, de vor ming van een inheemsche krijgsmagt, waarbij geen verschil van ras of van geloof in aanmerking mag komen, den gouverneur aanbevolen. Men meldt uit AlexandriëDe belangstelling ten opzigte van den af stand van Cyprus aan Engeland is hier hoog gespannenvele personen ver trekken naar het eiland om er zich te vestigen. De Engelsch-Egyptische Bank zal er een bijkantoor oprigten. De /'Foreign affaire committees" houden Zondag a. s. in enkele groote steden openbare vergaderingenwaarop het volgende besluit zal worden voorgesteld//Deze vergadering wendt zich met het verzoek tot het huis der gemeente om lord Beaconsfield in staat van beschuldiging te stellen, wegens zijn verraderlijke zamenspanning met Rusland, waardoor hij. met schennis van het volkenregt en van den eerbied aan tractaten verschuldigd, Engeland tot medepligtige van Rusland maakt, niet alleen in zijn zamenzwering tot verdeeling van Turkije, maar eveneens in de verdeeling van den buit onder zijn trouwelooze bondgenooten." Het comité van de Londensche beurs heeft de aandacht gevestigd op een der artikelen van het reglement, waarbij bepaald wordt, dat het co mité geen nieuwe obligatiën of fondsen toelaat van een buitenlandsche rege ring, die aan de verpligtingen bij een vroegere leening op zich genomen, niet heeft voldaan. Alleen als de fondsenhouders zijn toegetreden lot een regeling van hunne vorderingen, wordt een uitzondering toegelaten. Deze kennisgeving is niet zonder invloed gebleven op den handel in de nieuwe Turksche leening. Men verneemt dat nabij Warrington, graafschap Lancaster, en in Namtwich, graafschap Chester, de runderpest is uitgebroken. Te Liverpool is met de stoomboot Massachusetts eene lading van 550 stuks ossen uit Boston aangekomen. De proefneming, om op zoodanige wijze levend vee uit de Yereenigde Staten aan te voeren, is uitstekend ge slaagd, daar bij de aankomst de beesten niet alleen leefden, maar zelfs in zoo goeden staat verkeerden, dat zij onmiddellijk naar verschillende andere havens, als Manchester, Wakefield enz. konden worden overgebragt. Dingsdag avond jl. werd het "Prince-Theólre" te Bradford, eenige oogenblikkcn na afloop van de voorstelling, een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De schouwburg was twee jaar geleden voor 26000 gebouwd. Zekere Watkens, een boerenarbeider, die eenig vermogen had en in een eigen huisje woonde bij Newport, in Monmouthshire, kwam Woensdag niet op zijn tijd op de boerderij. Dit was iets zeer ongewoons, daar hij een bijzonder ijverig man was, die steeds zijn pligt deed. Een knaap werd daarom naar zijn huis gezonden om te vragen of hij ziek was. De jongen vond Watkens uitgestrekt op een bloembed, met het hoofd onder het hout. Zijn vrouw lag op het pad hij het tuinhek. Aan beiden was de keel algesneden. De buren, allen vrij ver afwonend, werden te hulp geroepeu, en zij bespeurden, dat de hut in brand was. Met een ladder kreeg men toegang op zolder, en de brand werd gebluscht, waarna men ontdekte, dat een aanvallig meisje van zeven jaar, genaamd Charlotte, een knaap van vijf, genaamd Frederick, en Mici, een klein meisje van vier jaar, met tal van messensteken in den rug gedood waren. Zij waren alle drie ge-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5