is in die betrekking door de regering van Mexico erkend Zijn ressort omvat alle Mcxicaansehe havens aan de golf van Mexico. In de zitting van de tweede kamer van lieden is de behandeling der onderwijs-wet voortgezet en ten einde gebragt. Het in de vorige zitting aangehouden artikel 81 w erd goedgekeurd nadat de regering de weigering van ondersteuning aan ouders van niet schoolgaande kinderen niet had doen slaan op het verleenen van geneeskundige hulp. De overige artikelen werden goedgekeurd, niet verwerping van enkele amendementen. Hel wets ontwerp in zijn geheel w erd ten slotte aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Tegen hebben gestemd de heerenHeydenrijck, Saaymans Vader, de €a- sembroot, Arnoldts, Barge, Verheyeo, HaH'mansvan der Schrieck, Teding van Berkhout, Insingcr, Borrel, Mackay. des Amorie van der Hoeven, van Baar, de Jonge, Schimmelpenninck. van Asch van Wijk, Schimmelpenninck van der Oye, Winlgens, Bichon van IJsselmonde, de Bieberstein, van den Bercli van Heemstede, van Nispen tot Sevenaer, Kerens de Wijlré, van Zinnicq Bcrgmann, Brouwers, Lambrechls. Oorver Hooft, Luyben en Ree kers. Bij de stemming waren afw ezig de heeren de Roo van Alderwerclt Wassenaer van Calwijck en van Houten. De kamer heelt vervolgens, na verwerping, met 42 tegen 40 stemmen, van een amendement van de hh. Schimmelpenninck van der Oye en Barge, nog aangenomen het ontwerp vaststellende bepalingen ter beteugeling der longziekte onder het rundvee, met 75 tegen 3 stemmen. De kamer is daarop op recès gescheiden. - Alvorens op recès uiteen te gaan heeft de tweede kamer aan den heer mr. A. D. van Assendelft de Coningh, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend als tweede commies-griffier bij de kamer, uil welke betrekking h{j wegens redenen van gezondheid niet gemeld tijdstip eervol ontslag verzocht. - De commissie voor de geloofsbrieven van den heer Rose is van oor deel, dat de niet-toelating van liet gekozen gemeenteraadslid, op grond van liet niet voorlezen of niet verbaliseren der 10 ontbrekende stemmen bjj de vrije verkiezing, bij volslagen gemis van eenige mogelijke benadeeling van reglenkansen of waarborgenvoor de kiezers geen wettigen grond zou hebben. Zij adviseert mitsdien tot toelating van den heer Rose als raadslid. UUITENLAiNÜSCNE BËKIGTEN. BELGIË. Reeds lang is er sprake geweest van het oprigten van een standbeeld voor Marnix van St. Aldegonde, op een der pleinen van Brussel. Thans zal dit plan ten uitvoer gebragt worden en men doet pogingen om de onthul ling van het standbeeld te doen plaats hebben op den 50'" verjaardag van Belgie's onafhankelijkheid. Te Antwerpen zijn de werkplaatsen en magazijnen van den heer llendrickx, vuurwerkmaker in de Beeldekensstraat, in weinige oogenblikken door brand vernield. De werkplaatsen besloegen een oppervlakte van 500 lol G00 meiers, en waren slechts houten barakken met een pannendak. De ontploffing deed de buren uit hunne woningen vlugtendaar de vensterrui ten aan stukken sprongen. Het dak was bij de eerste ontploffing in de lucht gevlogen, de werkplaatsen en magazijnen stonden geheel in vuur. de vlammen bereikten een onmetelijke hoogte en de duizenden vuurpijlen, don derbussen enz., die in de lucht vlogen, gaven aan de wolken en vlammen de helderste en prachtigste kleuren. Met verbazing en schrik zag men dit tooveraehtig tooneel aan, doch er waren menschenlcvens in gevaar, er moest gehandeld worden De werklieden vlugtten overal rond, sommigen met brandende kleederen, die aanstonds uitgedoofd werden. Aan redden viel niet te denken, alles is verbrand en de schade wordt op 100,000 fr. bere kend. Niets is verzekerd. Een paard en twee honden vonden den dood in let vuur. Er wordt nog een weikman vermist. Men vreest dat hij in de vlammen is omgekomen, daar men een verkoolden romp gevonden heeft en niet kon bepalen of die van ecu menscli ol dier is. ENGE LA X LONDEN, 17 Julij. Uit eene verklaring van lord Richmond in het hoogerliuis blijkt, dat lord Beaconsfield eu lord Salisbury Donderdag namiddag in het huis de gc- weiischte verklaringen zullen afleggen over de polilitieke gebeurtenissen van dm jongsten tijd Op eene hem door den lord mayor gedane uitnoodiging, tot bijwoning van een in Man-ion House te houden ministerieel feestmaal, heeft lord Bea- consfield let volgend lelegraphisch antwoord gegeven: lk gevoel mij zeer vereerd door de uitnoodiging van den iord-uiayor eu neem deze gaarne aan voor Zaturdag 3 Augustus, mits dit ovcreenkome met de plannen van den lord-mayor. Te Valparaiso heeft een hevige orkaan gewoed, waardoor grooteschade aan schepen en eigendommeu in de haven is toegebragt. Volgens bcrigten uit China zal het keiz. hof een bewijs geven van medegevoel in het lijden der bevolking in sommige provinciën, daarin be slaande dat op de keizerlijke tafel geen vleesch-pijzen zullen verschijnen voor het aanbreken van den regentjjd. Deze maatregel zal eene bezuiniging opleveren van ongeveer ƒ100 daags. De hongersnood neemt nog niet af. Aan de ziekte, welke zij gewoonlijk medebrengt, zijn twee zendelingen bezweken, evenals de Chinesche opper- commissaris Guan Paohêng Ook een zendeling van liet Londensch zende ling genootschap is, evenals zijn vrouw, door de ziekte aangetast en over leden De Chinezen verwonderen zich, dal vreemdelingen zich wagen te midden van de ellende, doorden hongersnood teweeg gebragt. Nuzij zien, hoe de zendelingen, door hun geloof gedreven, hun leven in de waag schaal stellen, hechten zij aan dit geloof greoter heteekenis. wil 1 VUt! OOt De FRANHRIJK. De regering heeft hare ondersteuning verzekerd aan eene instelling, die bestemd is, blijvende diensten te bewijzen aan de kunstnijverheid in het jnenl algemeen en aan de Fransche in het bijzender. Zij wil een ./musée des arts... décoratifs" in het leven helpen roepen, dat een duurzaam gedenkleeken der j)e( wereldtentoonstelling van 1878 vormen en in hel Pavillon-dc-Flore gevestigd zijn zal. alhi. De mijnwerkers te Anzin hebben den arbeid gestaakt. Zij verlangen liang dagelijks 5 Ir. loon en vermindering van den arbeid tot 8 uren daags Li Dreigende benden doortrekken de plaats en men is beducht, voor aan vallei Serb op de woning van den directeur der maatschappij, den heer de Mareilly De prefect te Rijssel heeft onmiddellijk met generaal Clinchant, komman Jj'elv dant van het eerste legercorps, maatregelen genomen ter bescherming vatontl; personen eu eigendommen. den Omtrent den ballon van den heer Giflarddie op het plein van hel S' Carroussel wordt gereed gemaakt lot het doen van luchtreisjes, meldt met0)en het volgende: De ballon heeft een inhoud van 25000 kub. meter Hij wordt re^1 OllS' gevuld niet met lichtgas, maar met zuiver hydrogenium, op de plaats zelve vervaardigd. Er zijn daarvoor 80000 KG. ijzerkrullen en 180,000 KG. zwa- p velzuur gebezigd. De vulling heeft 3 dagen geduurd. De ballon is bolrond de t en heelt 3G meter middellijn. Hij beslaat uil 145G stukken doek. Elk stub De is gemaakt uit 4 lagen linnen en zeildoek en 3 lagen caoutchouc. Om deze ''vel nog digter te maken zijn zij vernist met lijnolie en zinkwit. 15000 meter stikwerk is noodig geweest om deze stukken aan een te voegen en hierover zijn weer strooken geplakt, wat eene lengte van 22500 meter van dit plaksel j,et noodig maakte. Hel schuitje heeft den vorm van een kerstkrans. Door de p opening gaat de kabel, die den ballon vasthoudt. Deze gaat om eene spil, p in een kuip bevestigd en loopt verder door een onderaardsch kanaal naar het een verbazend dikke gangspil, zoodat de ballon in 5 minuten kan worden Tut nedergehaald, ofschoon hij 600 meter hoog wordt opgelaten. Vijftig per sonen kunnen in den ring plaats nemen. Daarbij komen dan 2 luchtreizigers en 2 helpers. DVITRCHL4ND. Betreffende den toestand des keizers is het volgende officiële bulletin Rui uitgegeven: De toestand des keizers blijft goed; wel heeft de keizer in de i laatste dagen ligte aanvallen van rhumatick gehadveroorzaakt door liet ml1 ongunstige weder, maar die aanvallen zijn reeds weder voorbij. De krach- ten nemen echter zeer langzaam toe. De keizer heelt zijn portret, in levensgroot te geschilderd door Wiq- terhalter, aan prins von Bismarck ten geschenke gezonden. In Duitschland zijn, na den aanslag van Nobiling, in het geheel 387 personen wegens majesteits-beleediging tot te zamen 666 jaren gevangenis- *'el straf veroordeeld. ye' Men leest in de Kreutz.-Zeit.: De plaatselijke commissicn, die op ver- schillende plaatsen van het schiereiland van den Balkan bijeenkomen, zul- let len haren arbeid weldra beginnen. liet Duilsche rijk zal daarbij door een nel ambtenaar van het dep. van buitenlandsclie zaken en eenige officieren van w( den generalen staf vertegenwoordigd zijn. Naast die commissien werkt de ov' financiële commissie te Konstantinopel-, de Europesclie conferentie, die in den herfst te Berlijn bijeenkomt, zal dan de laatste maatregelen van uit voering omtrent de besluiten van hel Berlijnsche congres nemen. RVILASD. Het maritiem etablissement voor de Oostzee, gelegen aan de monding der Newa en het belangrijkste in zijn soort in geheel Rusland, is het tooneel geweest van twee groote rampen. Eerst sprong er een ketel, bij welk ongeluk een der stokers het leven verloor. Enkele dagen later brak een hevige brand uit, die een schade van een millioen gulden veroorzaakte. Daarbij werd de Ooslzcc-vloot beroofd van een dertigtal torpedo-booten, die zoo goed als gereed waren, en van twee groote klippers, welke aldaar ins gelijks op stapel 'stonden. Van de Russische VVolga-boot Johann sprong 5 Julij II. de ketel, toen de kapitein en de machinist hun best deden om een andere boot voorbij te stoomen. Bjj dit ongeluk werden meer dan vijftig menschcn gedood of verminkt. TURKIJE. Turkije, dat zich bij het congres te Berlijn menig verlies heelt laten welgevallen, schijnt tegenover Griekenland eene andere houding te willen aannemen. Eene nadere regeling der grenzen, bij art. 24 van het Berlijner tractaat voorgeschreven, schijnt niet in den smaak der Porte te vallen. Op hel aanzoek van Griekenland om lot die regeling over te gaan is geen ant woord gegeven, en de genomen militaire maatregelen doen zien dal men zich weinig inschikkelijk zal betoonen. Intusschen verwoesten en vernielen de Turksche ongeregelde troepen in Thessalie en Epirus alles te vuur en te zwaard; zoowel de nog te velde staande oogst als het reeds binuengehragie graan en hooi wordt door lien in brand gestoken en vooral in de omstre ken van Loutron in Thessalië wordt vreesselijk door hen huis gehouden. De Christen-inwoners vlugten of vereenigen zich tot benden om aan de woeste vernielzucht der ongeregelde troepen weerstand te bieden. De toe stand is van dien aard, dat een bloedige botsing met de Grieken bijna onvermijdelijk is. Te Koiistaniinopel zijn prins Lahanoff, sir 11. Layard, graal Zechi, de lieer Fournier, graaf de Radalinshy. eerste secretaris van hel Duitsch ge zantschap, en baron Galvagna, secretaris van het Italiaansche gezantschap, aan het hotel der Engelsche ambassade bijeengekomen, tol benoeming der commissie, welke, ingevolge liet besluit van het congres, zich naar het district Rhodope zal begeven, om een onderzoek naar den staat van zaken aldaar in te stellen. Men verneemt dat de Porte op het punt staat aan een Engelsche maatschappij concessie.tc geven voor een spoorweg van Messina door Diar- bekir naar Erzeruni. tei hc

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2