LEI 'SCIIE CRI) RA NT. VRIJDAG 19 JULTJ. N°. 168. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en f eestdagen uitgezonderd, l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b. franco p. p. f 3.85. flel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de erpeilitiekosten. Afzonder lijke nonmess der Courant zijn vtrkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, f)e prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. STADS- BER ICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeenlebestnur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 15den Juli jl. invorder baar verklaard kohier voor de personeele belasting, dienst 1878/79, van Wijk VIzijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Juli 1878. V. d. BRANDELER. BINNENLANDSCUE "BEHIGTEN. LEIDEN', 18 Julij. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. 11. C. Rogge en voortdurende door het bedanken van dr. G. van Gorkom, is door den kerkeraad der Remoustr. gcref. gemeente alhier het volgende, alphabelische drietal gevormd: dr. J. A. Beijerman, proponent; G. Buisman, pred. te Delft; dr. W. A. Terwogt, pred. te Oude Wetering. lieden morgen, omstreeks half elf uur. is bij ongeluk in het water aan de Mare gevallen de 65-jarige weduwe lvoenekop; zij werd, zonder letsel te hebben bekomen, gered door zekeren van der Zeeuw. Bij kon. besluit van 4 Julij jl. is vastgesteld de formatie van het per soneel voor de algemeene dienst en voor den aanleg der staatsspoorwegen op Java. Bjj resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 298e staatsloterij. Die loterij beslaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend op Maandag 26 Augustus en gesloten op Zaturdag 7 September aanst. De trekking der eerste klasse vangt aan op 23 September en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op 14 December. Door de commissie, zitting houdende te Middelburg, zijn als leerling apotheker toegelaten de hh. R. van Eek, van Tiel; M. P. M. Moesman, van Makasser; K. Wolven Jr.van Amsterdam; F. Zalm Kok, van Enkhuizen, W. L. van den Broek, van Rotterdam; B. J. Boerigter, van Laaren; J. H. van Westendorp, van Vollenhovc; W. J. H. Timmermans, van Roermond; F. Meijerdirck, van Vegesack (bij Bremen); S. Boon, van den Helder. De commissie tot het examineren van vroedvrouwen beeft nog als zoodanig toegelaten mcj. Vissiuga, geb. van Houten, en mej. H. Berkenhamer. Op de te Milaan gehouden tentoonstelling van genealogische en heral dieke voorwerpen is de groote gouden medaille toegekend aan den heer A. A. Vorsterman van Oijcn, te Maastricht. Het bestuur van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst, te Amsterdamdeelt in een adres aan den minister van binnenlandschc zaken de zienswijze der maatschappij mede ten aanzien van de wjjze waarop van regeringswege wordt gebouwd en van den invloed daarop door de commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst uitgeoe fend. Zij verwijt der commissie hel volgen van een eenzijdige rigting een gevolg van hare zamenstelling, daar de commissie bijna uitsluitend uil archacologen en leeken bestaat, en bet, door slechts twee architecten te zwak vertegenwoordigd, bouwkunstig element mede voor een groot deel der archaeologische rigting is toegedaan. Die archaeologische rigting spreekt zich uit in nagenoeg alle ontworpen of in aanbouw zijnde rijksgebouwen door de universele toepassing der vormen van een zoogenoemden oud-llolland- schen bouwstijl, die. wel verre van passend te zijn voor onzen lijd en voor alle gebouwen, integendeel de ontwikkeling van zelfstandige, logische en levensvatbare kunst belemmert en verstikt. De maatschappij acht zich ver- pligt den minister op die noodlottige gevolgen te wijzen. In het ware belang der kunst teekent de maatschappij ten ernstigste protest aan tegen de eenzijdige en verderfelijke rigting, bij de voorgenomen stichting van nagenoeg alle rijksgebouwensedert 1876 gevolgd of aangenomen. De maatschappij verzoekt dientengevolge den minister een naauwgezet onderzoek naar de gegrondheid der door haar medegedeelde bezwaren te willen instellen en daaraan tegemoet te komen, door: 1". eene betere za menstelling van de commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunsten 2". eene regeling van de zaken der landsgebott- wen, waarbij aan eiken landsbouwmeester, in den meest uilgebreiden zin, de vrjjheid tot het uilen van zijn eigen kunstrigling wordt verzekerd. - Te Naaldwijk is de boitwmanswoning van den landbouwer Huisman met twee hooibergeu geheel afgebrand. Van den inboedel is weinig gered en drie varkens zijn in de vlammen omgekomen. llit 11 ellevoelsluis meldt men dat bij Goedereede gestrand is de Engel- sche bark Malta, van New-Castle naar Rotterdam. Het schip zit vol water. De bemanning is gered, alsmede een gedeelte vau den inventaris. Te Amsterdam vormt zich eene commissie, ten einde voorbereidingen te treden voor feestelijkheden op 24 Augustus e. k.den dagwaarop Z. K. 11. prins Hendrik zich in het huwelijk begeeft. Tot rector-magnificus der Amsterdamsche universiteit, voor het studie jaar 1878/79is benoemd de hoogleeraar dr. S. A. Naber. De leeuwin met hare beide welpen, in de diergaarde te innsterdam, trekt, volgens het IV. v. d. de bewondering van stadgenoot en vreem deling. liet is dan ook een eigenaardig schouwspel de twee jeugdige goed ontwikkelde afstammelingen der vorsteljjke dieren-familie, thans zoo groot, als poedels, in jeugdigen overmoed te zien spelen met den staart van me vrouw de leeuwin, of al vechtende over elkander te zien duikelen, waarbij zij reeds hun jeugdig gebrul laten hooren. En bij dit alles ligt de moeder haar spelende welpen met het duidelijkst zelfbehagen te bespieden, steekt h"ar geweldigen klaauw naar een van de kinderen uit om er eens even in te laten bijten door de dikkoppige spruiten of pakt ze in een aanval van teederheid met den bek op, om ze hier of daar in een hoek eens regl har telijk te liefkozen. Eene dienstmaagd, meldt de A. C., die dezer dagen op aanbeveling schriftelijk haar dienst had aangeboden aan eene dame te Amsterdam en bjj mondelinge overeenkomst de dienst had aanvaard en de gebruikelijke gift van den godspenning had aangenomen, kwam dit bewijs van de gesloten overeenkomst terugbrengen, omdat zij van de dienst afzag. Zij overhan digde den ontvangen godspenning, een rijksdaalder en een gulden in een papier gewikkeld, en vertrok. De dame bleek echter, bij hel openmaken van het papier, voor ƒ2.50 beet genomen te zijn, want in plaats van dit geldstuk in klinkende specie te ontvangen, was het een rijksdaalder van bordpapier, zooals die bij de banketbakkers te verkrijgen zijn. Hoe arglis tig dit nu ook bedacht was, het meisje was dom genoeg geweest om vroe ger haar waren naam en woonplaats op te gevenzoodal het der policie gemakkelijk viel haar rekenschap te vragen van hare handeling. Gisteren nacht is te IJmuidcn de nieuwe groote sluisdeur, die op eene stelling lag, welke te zwak was. in de diepte verdwenen. Elf man, daarop werkzaam, hebben zich met zwemmen gered. In de dezer dagen te 's Herlogenbosch gehouden algemeene vergade ring van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord brabant, werd na afloop der gewone werkzaamheden, onder eene gepaste toespraak, de zilveren medaille, op den stempel des genootschaps, ter hand gesteld aan de hh. jhr. mr. P. J. ridder van der Does de Bjje, jhr. M. A. Snoeck en O. G. II. Heldring; den eerste voor den door hem zamengestelden catalogus der handschriften en den beiden laatsten voor de rangschikking cn catalogisering der munten en penningen, aan genoemd genootschap bchoorende. Naar men uit Maastricht meldt is door de maréchansées buiten de voormalige Tongcrsche poort aldaar aangehouden een gehuwd man, die trachtte zijn kind in de rivier de Jeker te verdrinken. 's GRAVENIIAGE18 Julij. De commies hij hel dep. van koloniën P, J. Bouwmeester is bevorderd tot hoofdcommies. Tot referendaris bij het agentschap van bet ministerie van financiën te Amsterdam is benoemd de heer J. Geesink, thans hoofdcommies. Aan den heer G. G. C. van Hoboken is. op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als commies verificateur bij den waarborg op de gouden en zilveren werken te Arnhem; en de heer A. M. J Moussault, aide-essayeur, thans werkzaam aan het kantoor van waarborg te Arnhem, is benoemd tot commies stempelaar aan dal kantoor. De heer M. Philippe, bij kon. besluit van 13 Julij 1877 benoemd tot consul der Nederlanden te Vera-Cruz. buiten bezwaar van 's rjjks schatkist.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1