LSiiBSCHE CWHIIANT. V. l(»7. DONDERDAG 18 JULfJ. BINNKNLANDSCIIK BKRIGTEN. I Lout ant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd, met het Vcislag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, 's jaarshuiten de rapediticknslcn. Afzonderlijke nommers der Courant De prijs der Adverlcnliëu is van 1- 4 r LEIDEN17 Julij. Zondag II. had in de Harmonie te Harlingcn dc gewone zomerverga dering der Ncderl. dierkundiae vereeniging plaais. Bij afwezigheid van den vooizitler. den heer A. A. van Bcminelcn, door familie omstandigheden ver hinderd op Ie komenwerd de vergadering gepresideerd door het bestuurs lid dr. Iloek. Gedurende hel huishoudelijk gedeelte werd aan de leden mcdedeeling gedaan van liet contract, door het bestuur der vereeniging met de nieuwe uitgevers van hel tijdschrift der vereeniging. de firma E. J. Brill ie Leidenopgemaakt. Bij monde van dr. Hubrecht bragt vervolgens de commissie voor hel zoölogisch station een voorloopig verslag uit van hare werkzaamheden, liet station is dezen zomer te West-Terschelling gevestigd en heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Een ruim aquariën-vertrek is als voorportaal aan het gebouwtje toegevoegd, en het is der commissie gelukt in dit gedeelte een heete-lucht-machine met luchtperspomp en luchtkelel voor de dienst der aquariën te plaatsen. £v dials in vorige jaren beschikt het slation ook nu weer over een gouvernements- vaarluig, dat, in de haven van Terschelling gestationeerd, gedurende de maanden Julij en Augustus ten dienste der van uit bet station ondernomen onderzoekingstogten staat. Wetenschappelijke mededeeliugen werden gedaan door de bh. dr. Horst, d'. Hubrecht en dr. Hoek. De commissie tot het examineren van vroedvrouwen heeft als zoodanig toegelaten mej. G. KofFijberg, gcb. Nierop, en mej. H. Sluivenberg, geb. Bcurlege. Na afgelegd eindexamen zijn de navolgende leerlingen van 's rijks vee artsenijschool ie Utrecht, tot veeartsen bevorderd: U. A. P. Brunt, M.Flohil, C. van lleelsbcrgen, L. van Hullen, J. de Man. Naar men verneemt is dezer dagen op de werf van de hh. John Elder O.te Govan, bij Glasgow, de kiel gelegd van een nieuw stoomschip van 3000 ton en 400 paardenkracht nominaal, dat gebouwd wordt voor rekening van de stoomvaart-maatschappij Nederland. Uit l'enang meldt men: Het gestrande Nederl. stoomschip f'oorwaarts is gelost; de lading, bestaande uit tabak, thee en tin, heelt met uitzonde ring van het laatste bijna geene waarde. De bergers hopen het schip bin nen drie weken vlot te hebben. Bij het hoofdbestuur der Nederl. maatschappij van nijverheid is van den keizerlijk Pniischen gezant te 's Gravenhage, baron von Canitz, het berigt ontvangen, dat, op last der Duitsche regeringin de koninklijke porseleinfabriek te Berlijn twee vazen worden gemaaktbestemd als een geschenk voor het museum van kunstnijverheid der maatschappij op het Paviljoen te Haarlem. Zooals men weet, heeft ook de Fransche regering in hel vorige jaar een blijk van belangstelling in het museum gegevendoor aanbieding van eene verzameling porselein uit de naiionale fabriek van Sèvres. Directeuren van het Balaafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte ie Rotterdam hebben in hunne jongste vergadering tot leden benoemd de hh.Dr. G. J. W. Bremer, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; dr. J. Timmers, leeraar bij hel middelbaar onderwijs te Rotter dam; If. Mars, directeur der h. burgerschool met 3-jarigen cursus te Roller- dam: dr. J. D. van der Waals, hoogleeraar te Amsterdam; W. Sloeder, buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam; A. Huët, leeraar aan de polyt. school te Delft; en tot lid-correspondent den heer dr. Julius Morel, hoog- H leeraar te Gent. Volgens hel fad. is de toestand van den minister van oorlog in de laatste dagen weder iets minder gunstig. De geneesheeren hebben echter alle hoop gegeven, dat die verergering slechts van zeer tijdelijken aard zal zijn. De beer mf. D van Eek, lid der tweede kamer, is door de regering benoemd om haar op het aanstaande letterkundig congres te Kampen te vertegenwoordigen. De heer dr. Hugo dc Vries, lector aan de universiteit ie Amsterdam, is tot buitengewoon hoogleeraar in de botanie aldaar benoemd. liet genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen heeft Zondag te Amersfoort zijn 48" algemccne ver gadering gehouden in de Buiten-societc't, onder voorzitterschap van dr. D De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, an co p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. Cents. ?gels iedere regel meer 25 cents. Bnrcer, rector der Latljnsche school aldaar. Zij werd bijgewoond door 13 leden en vereerd door de tegenwoordigheid van hel eerelid. den hoogleeraar dr. M. de Vries te Leiden. Het getal gewone leden bedraagt thans 43 en dat der honoraire insgelijks 43. Tot honoraire leden werden benoemd de bh. rir. T. .1. Ilalberisma. hoogleeraar te Groningen, en dr. J. G. van Eyken inspecteur der gymnasiën, te Delft. Het getal cereleden. daardoor grooter geworden zijnde dan dat der gewone, gaf aanleiding tot het voorstel van dr. de Boer om art. 7 der wet aldus Ie wijzigen dat gewone leden van het genootschap kunnen zijn leeraren en ond-leeraren aan dc Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen, hetwelk met algcmcene stemmen werd aangenomen. Het voorstel van den heer J. 11. Meijer, van Amsterdam, om het genootschap, evenals vóór de in werking treding van de wet op het middelbaar onderwijs, weder uitsluitend dienstbaar te maken aan de behar tiging der belangen van het gymnasiaal onderwijs, vond veel bestrijding, zoodat het met 11 tegen 3 stemmen verworpen werd. De volgende ver gadering zal te Utrecht plaats hebbenonder voorzitterschap van dr. A. II. G. P. van den Es. rector van het gymnasiitöi aldaar. Te Amsterdam hadden gisteren voor den regter-commissaris der regt- bank dc verhooren plaats van den brigadier en dienaren der policie, die de vorige week de Molsleèg surveilleerden, toen door een stoomspuit een meisje overreden werd, dat spoedig daarna stierf. Ook de koetsier en de chef van de brandweer, die zich op de stoomspuit bevonden, zijn verhoord. Van de zijde der brandweer wordt beweerd dal, als de policie gezorgd had, dat de passage der Molsteeg niet gedeeltelijk door een stilstaande kar was belemmerd geweest, het ongeluk niet had plaais kunnen hebben. Het geregtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren M. V., die in dé vorige week teregt stond, ter zake dat zij ten tweeden male een huwelijk zou hebben gesloten, terwijl het eerste nog niet was ontbonden, met aan» neming van verzachtende omstandigheden, lot eene cellulaire gevangenisstraf van vier maanden. Het openb. min. had eene cellulaire gevangenisstraf geëischt van twee jaren. Te Amsterdam had gisteren ochtend een treurig ongeval plaats. Een metselaar, bezig met zijn arbeid op eene stelling, verloor zijn evenwigt, struikelde en viel van de hoogte der derde verdieping naar beneden. Inwen dig zwaar gekneusd werd hij naar het gasthuis gebragt, waar hij een uur later overleed. De overledene laat een huisgezin met 5 kinderen achter. Op den Nieuwendijk aldaar vervoegde zich gisteren morgen eene vrouw in een manufactuurwinkel, bes'ellendc 20 el thibet voor eene dame. bij den manufactnrier zeer wel bekend, liet goed werd dan ook medegegeven, doch bij het vertoonen der quitantie, groot GO, bleek het dat de dame niemand had gezonden, zoodat de winkelier met eene bedriegster te doen had gehad. Maandag heeft van regeringswege de opneming en beproeving plaats gehad van den Nederlandsch-Westphaalschen spoorweg Zntphen—Winterswijk. De commissie, daarmede belast, gaf hare bijzondere tevredenheid te kennen over den staat, waarin de nieuwe spoorweg wordt opgeleverd. Wat de opening van den weg voor het publiek betreft, verneemt men dat die waar schijnlijk lot 24 dezer zal moeten worden uitgesteld, tengevolge van moei- jelijkh'-denontstaan met dc IIoil. IJzeren Spoorwegmaatschappij, die dezen zal exploiteren. -- Tc Dedemsvaart ontstond Zaturdag morgen brand in het achterhuis van den landbouwer Veldman. De brand nam snel toe; eenige levende have kon niet gered worden en de onmiddellijk daarnaast staande behuizing van den landbouwer Drogt werd mede met de daarbij slaande hooi- en graan schuren een prooi der vlammen. Naar men zegt. moet de oorzaak van dezen brand toegeschreven worden aan het ledigen van een pot met ascli, waarin nog vuur aanwezig was. Ter beantwoording der prijsvraag voor eene verhandeling over dc ^Pacificatie van Gent" en de "Unie van Utrecht" heeft het algemeen bestuur van het Wiliems-Fonds, te Gent vier handschriften ontvangen. De wets-voordragt tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteu geling der longziekte ouder het rundvee in bepaalde deelen des lands is in de afdeelingen der tweede kamer algemeen met genoegen ontvangen, hoe wel door verscheidene leden, die anders aan hel wets-onlwerp bijval schon ken, dc late indiening daarvan werd betreurd Men zag in dit voorstel het bewijs dat de regering geneigd is de voorstellen en wenken in het enquête

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1