«oeder trouw. Zoodra hij met het ware der zaak bekend was geworden, had hij alle mogelijke moeite gedaan, oin de falsarissen van hunne misda dig industrie af te brengrn. We! verre van aan dien raad gehoor te ge ven, hadden zij hem verklaard, dat zij voor 50 millioen op de Fransche markt dachten te werpen. Nu mogl hij geen oi genblik meer aarzelen om den minister te waarschuwen, en bij deed het mitsdien, op gevaar van zich zelf in het ongeluk te storten. De brief was geteekend: Morin. De schrij ver had een valschen naam opgegeven. In het begin hechtte men weinig geloof aan de mededeeling, maar bij een naauwkeurig onderzoek bleek het dat Fréret onder een valschen naam bij verscheidene bankiers te Parijs voor 259,500 fr. billetten, die oorspronkelijk slechts cene waarde hadden van 20,010 fr.gedisconteerd had. Nadat men zijne uitlevering van Enge land verkregen had, bleek het dat Fréret reeds verscheidene malen veroor deel was, de laatste maal, in 1874. door hel hof van assises te Ain, bij verstek, tot levenslangen dwangarbeid wegens het maken van valsche munt. Steeds had hij zich aan de straf welen te onttrekken. Thans is bij veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid. Hij had de namen van zijne mede schuldigen opgegeven. Maar men heeft die niet kunnen vinden. Te Pont-Aven, dep. Finistère, heeft een vreesseljjke brand plaats ge had. In weinige oogenblikken stond het geheele huis rondom in vlammen en waren de uitgangen voor de bewoners gesloten door een ondoordring bare vuurgloed. Al de bewoners, ten getale van tien, zijn, toen de vlam men gebluschl waren, verkoold teruggevonden. DUlTICIlIiAKD. Den 20®"°, 21s1'11 en 22»"° dezer zal in het geheele Duitsche rijk de inzameling worden gehouden van giften, waarvan het bedrag, als eene hulde aan den keizer, den kroonprins zal worden aangeboden, met verzoek er over te beschikken lot een algemeen weldadig doel. Hij deze inzameling, uitgaande van het Berlijnsch comité onder voorzitterschap van den veldmaar schalk Moltke, zullen geen gillen van hooger dan één mark worden aange nomen. daar het minder om het bedrag dan om het aantal namen te doen is. De keizerin van Duitschland heeft aan de vrouwen-vereeniging van het Roode Kruis een schrijven doen toekomen, waarin de leden worden aange spoord om, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden en de groote beweging, die onder het Duitsche volk is ontstaan, al haar aandacht te wijden aan de opvoeding, het huiselijk leven en de aankweeking vari ge voelens van barmhartigheid onder alle rangen en standen der natie. Want daardoor zullen ernstig dreigende gevaren worden afgewend. »Tom", de groote Indische olifant, van den zoölogischen tuin te Ber lijn is bijna hersteld. Het dier heeft veel geledenonder anderen aan zware kiespijn. Om de natuur te hulp te komen, heeft hij zich zeiven een paar kiezen getrokken en in de plaats daarvan nieuwe gekregen. //Tomis nu ongeveer 80 jaar oud. Dc geneeskundige, die Item behandelt, doctor Ba dhuis. kan echter niet met zekerheid zeggen vorens de tXat. Zeit.of de ziekte van //Tom" daaraan moet worden toegeschreven. OOST-I ND IE. BATAVIA. 7 Jnnij. Uit Alchin wordt gemeld dat, wat betrek de overstrooming, de zaken een gunstigen keer hebben genomen. De gezondheidstoestand is. in weer wil dier overstooming, bevredigend. Volgens de Straits Times is er een aannemer gevonden voor het ligten en weder in goeden slaat opleveren van de Voorwaarts. De Soerab. C. deelt een schrijven mede van een der pasagiers van de Voorwaarts. Volgens dat schrijven zou de aanvaring niet des ochtends om half acht, maar des avonds op gemeld uur hebben plaats gehad. De kapitein van dezen stoomer stond zelf op de brug; de Voorwaarts zou de Khedire reeds lang bespeurd en. daar hij niet van koers kon veranderen, dien stoomer door seinen en fluiten hebben gewaarschuwd. De Khedive zou zich echter hieraan niet hebben gestoord en zijn koers vervolgd hebben. Te Pahang zijn op 29 Mei de per Amboina teruggekeerde troepen uit de Batlaklandeu door het geheele garnizoen in groot tenue en met de mu ziek aan het hoold van de landingsplaats, waar zich ook de gouverneur met den secretaris bevond, afgehaald en naar hunne kwartieren geleid. Ter hunner eere is feest gevierd; alle troepen van het garnizoen namen er deel aan; de opgewektheid was algemeen. Alle Europesche onderofficieren ontvingen 1 een halve flesch wijn en een halve fl. bier; de int. onderoffi cieren en Europ. korporaals 0.75 en een halve fl. wijn of bier; de inl. kor poraal en Europ. minderen ƒ0 50 en dc inl. minderen ƒ0.35 enz. -- Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indit1 zijn de volgende beschik kingen genomen (iriel departementVerleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adsist.-resident ter beschikking van den gouverneur van Alchin H. van Hettckelum; aan den hoofdcommies bij het depart, van binnenl. bestuur J. J. Dceleman. Ontslagen"! eervol, de ambtenaar op non-activiteit H. J. Mar tens; de adsist.-resident van Kendal K. W. H. Liglvoet. Benoemd: tot raadsheer in het hooggeregtshof, de officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia mr. H. N. Grobbée; lot resident van Bagelen, de adsist.- resident van Soekaboemie (Preanger-Ilegentsch W. Ligtvoet; tol adsist.- resident van Kendal, de adsist.-resident van Brebes (Tcgal) G. R. Lucardie; tot adsist.-resident van Bredes, de ambtenaar op non-activiteit F. J. Ganter Visscher; tot adsist.-resident van Sambas (Wester-afd. van Borneo!, de administrateur der tinmijnen in hel district Soengei-Liat (Banka), G. Th. Toorop; tot adjunct-inspecteur van het inlandsch onderwijs, de ambtenaar op non-activiteit dr. J. J. van Limburg Brouwer; tot hulppred. ten dienste der inl. Ghristen-gemeenle op het eiland Lelti (Amboina), dc hulppred. te Ammahey N Rinnooy; tol hulppred. te Ammahey (Amboina), de benoemde hulppred. II. Graafland. Geplaatst: te Batavia, de herbenoemde veearts voor j de burg. dienst F. 11. Voigt; als hooldondervv, aan de openb. lagere school te Probolingo. de benoemde onderw. 1' kl. 11. F. Aukes; als hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Malang (Pasoeroean), de herbenoemde onderw. le kl. G. Koldewijnals hoofdonderw. aan de te openen openb. lagere school te Kotta-Radja (Atchin), de herbenoemde onderw. 2® kl. P. Schip pers; als le lutlponderw. aan de openb. 1® lagere school le üjocjokarta, de benoemde onderw. lc kl. A. Schouten. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den kolonel van den gener. staf K. L. Pfeiffer; aan den 1®° luit. der inf. van Teyn; voer zes maanden, aan den bij het leger hier te lande gedet. 1®° luit. der cav. L. Vos. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot officier van gezondh. 1® kl.dc officier van gezoudh. 2® J. P. L, Fischer. Gesteld op non-activiteit: de luit.-kolonel der inf. II. M. Terstcege, en de 2« luit. der cav. A. von Wolfskeel Reichenberg. Departement van marine. Benoemd: tot 1®" opzigler voor scheepsbouw bij het marine-etablissement op Onrust, de 2' opzigler J. AHein. PKII TELFXIIAAF. WEENEN, 25 Julij. De Pol. Corr. meldt uit Banjaltika van den 14J®°, dat de Porte de Turksehe autoriteit aldaar had gelast, aan de Turksche bevolking bekend te maken: dat de üostenrijksche troepen met een vriend schappelijk doel zullen binnenrukken en er tusschen de Porie en Oostenrijk eene goede verstandhouding bestaat. Dientengevolge heeft de gouverneur van Ranjaluka aan alle districtshoofden bevolen, de Oostenrijksche troepen op de meest vriendschappelijke wijze te ontvangen. De bevolking is daar door gerust gesteld en de Bosnische opstandelingen zijn, in "vveerwil van eiken legenovergeslelden invloed, geneigd zich aan de congresbesluiten te onderwerpen. LONDEN, 15 Jttlij. In het lagerhuis heeft de heer Cross, in antwoord op de vroeger vermelde interpellatie, verklaard: dat hem niets bekend is van een verdrag tusschen Duitschland en Nederland, ten doel hebbende Nederland tot een deel van het Duitsche rijk te maken. Het Berlijnsche tractaat is ter tafel gebragt. KRAGUJEVATZ, 15 Julij. De Skuptschina heeft goedkeuring verleend op de wettentijdens den toestand van oorlog uitgevaardigd. Voorts werd bepaald, dat eenige dezer wetten na de afkondiging van den vrede slechts voor twee maanden, doch binnen veroverd gebied tot ua grondwettige wij ziging van kracht zullen blijven. PESTll, 15 Julij. De minister-president Tisza heeft in eene rede, waarin hij aan zijne kiezers rekenschap aflegde, ook de Oostersche quaestie behan deld. Hij kwam op tegen dezulken, die wenschten, dat er met Oostenrijk geen vergelijk was gesloten en dat aan Rusland de oorlog was verklaard. Hij herinnerde aan zijne vroegere verklaringen, onder opmerking dat het congres meer had kunnen doen en krachtiger had kunnen optreden, maar dat toch niemand de zedelijke overwinning kon loochenen, gelegen in het feit dat Rusland op Europa's magtwoord afstand heeft moeten doen van een aanzienlijk gedeelte van het tractaat van San Stefano en er een grondslag isgelegd voor een gezonder toestand van Enropa. De bepalingen van het genoemde tractaat zijn op gewigtige punten en tegen de wenschen van Rus land door het congres gewijzigd. De bezetting van Bosnië en de Herzego- wina is noodzakelijk, ten einde de voortdurende uitbreiding van het Pan- slavisme, waardoor in de eerste plaats Hongarije werd bedreigd, tegen te gaan. De bestrijding van een gevaar, dat met zekerheid wordt te gemoet gezien, mag niet achterwege blijven uit vrees voor mogelijke verwikkelin gen ten gevolge der bezetting. LONDEN, 10 Julij. Den 3 Augustus zal op het Mansionhouse een feest maal ter eere van de ministers gegeven worden. De Times meldt uit Konstantinopel dat volgens gerucht een Oostenrijksch- Turksche overeenkomst gesloten is, waarbij Turkije verklaart genoegen te nemen met het bezetten van Bosnië en de Herzetowina door Oostenrijksche troepen, en Oostenrijk bilooft eventueel het sluiten van een bondgenoot schap tusschen Rusland, Servië en Montenegro te verhinderen. KONSTANTINOPEL, 15 Julij. Volgens berigt heelt Turkije met Oostenrijk een verbond gesloten betreflende het bezetten van Bosnië. Oostenrijk zal beletten dat Servië en Montenegro met Rusland gemeenschappelijk handelen, en zal de orde in Bulgarije herstellen, zelfs gedurende de aanwezigheid van de Russen aldaar. De Oostenrijksche bezettingstroepen zijn 60000 man sterk. Het beste en goedkoopste middel tot radicale genezing van uitslag, vurigheid, jeuking, daauwworm, etterende wondenschil fers op het hoofd of In de baard, zomersproeten, lever vlekken, onzuiverheid van het aangezicht, roodheid van de neus en sterke uitwaseming van de voeten is de uitmun tende TEERZEEP van BERGER, sedert meer dan tien jaren algemeen bekend en gewaardeerd. lie TEERZEEP van BERGER bevat 40"/» geconcentreerde honttcer, is met de grootste zorg bereid en onderscheidt zich van alle andere Teerzeepen uit den handel door hare zachtheid en werkzaamheid. Men vrage vooral de echte TEERZEEP van BERGER met groenen om slag, a 4S Cents het stuk, in het Hoold-dépöt voor Nederland bij de 1111. CLOTH C Pharmacie Frangaise le Amsterdamen in hel klein le Leiden bij REYST HRAH en §WE1IER, Droogisten. Pt'.OGIIA tin 4 V AN lil /.IKUt iT VOEKEVGK Musis Sacrum. Donderdag 18 Julij, tehalfacht, door deStafmuziek van het 4' Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. 1® Afd. 1. Marsch, Becker: 2. Ouverture /'Festival", Lentner; 3 //Oceana", Walzer, Chambley; 4. FantaMe sur l'opéra //Les Martyrs", Donizetti. 2® Afd. 5. Ouverture //Les Diamans de la Couronne", Auher; G. Lied: //Wie schön bist Du", Abt; 7. «La Bénédiction des Poignards", art'. Schroder; 8. Caprice sur trois Mélodies de Mercadante, par. Snel; 9, //Les Rencontres" (Marche Potpourri), Dunkier.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3