schenrd is en mogelijk een zijner oogen door hel kruid verloren zal zijn, terwijl de schok, door den val in zee teweeg gebragl, ook zeer zijn toe stand verergerd moet hebben. De andere, wien een zijner handen werd afgeschoten, bevindt zich vrij wel. Zaturdag II. is de knecht van een veerschipper, op de hoogte van Koedijkhij het uitvieren van de jaaglijn overboord geworpen en verdronken. - He gewezen ambtenaar van den burgerlijken stand te Born, in Lim burg, die dezer dagen voor de reglbank te Maastricht leregt stond, be schuldigd van verzuim en onnaauwkeurigheid in het opmaken van aangiften, en waarvoor het O. M. vcroordeeling had aangevraagd, in boeten ten geza- menlijken bedrage van ƒ490, is veroordeeld lol 9 boeten elk van 11. Tegen 24 en 25 Julij zijn voor de arrondissement te Maastricht gedag vaard de kapelaan van de St. Servatiusparochie Oorlen. wegens tegen de beslaande verordeningen met een openbare processie naar Schcrpenzeel te zijn uitgetrokken, en de pastoor van de St. Mathiasparochie Sybcn even eens als geleider cener processiegehouden binnen Maastricht. Door de hh. van der Kaay en de Beaufort is als amendement op de wet Lot regeling van het lager onderwijs voorgesteld art. 65 te lezen als volgt: «Ter verkrijging van eene acte van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in een of meer der vakken, vermeld in art. 2, onder l, m, n, en onder q, r, s, wordt vereischt: a. de volbragte leeftijd van achttien jaren; b het afleggen van een examen in de vakken, waarvoor de bevoegd heid verlangd wordt, voor eene der commissiën, in art 57 vermeld. De bepalingen van de artt. 58 en 59 zijn ten deze toepasselijk. Al wat verder dit rximen bcirefl wordt door ons bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur geregeld. Aan ieder, die voldaan heeft, wordt kosteloos eene acte van bekwaamheid uitgereikt als onderwijzer in het vak of de vakken waar over het examen met goed gevolg is afgelegd." De minister van waterstaat enz. verklaart in zjjn antwoord op de aanmerkingen der tweede kamer dal ook hij had gewenscht, dat het door de wetgevende magt toegestaan crediet voor de kosten der Nederlandsche inzending op de Parijschc tentoonstelling niet ware overschreden. Hij heeft niet nagelaten de hoofdcommissie bij herhaling tot de meeste spaarzaamheid aan te sporen en haar te wijzen op de grenzen van het toegestaan crediet. Z mder over de wijzewaarop de hoofdcommissie hare taak heeft opgevat en uitgevoerd, of over het verkregen resultaat eene beslissende uitspraak te doen, schijnt de stelling, dat Nederland alleen wegens de hier verkregen ervaring vooreerst niet meer aan internationale tentoonstellingen zou moe ten deelnemen, den minister allezins betwistbaar. 's GRAVENIIAGE 16 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. Roland Holst, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der I.eopolds-orde hem door den koning van België geschonken. Tot burgemeester der gemeente Laren is benoemd de heer mr. A. J. baron van Nagell, en tot burgemeester der gemeente Hardinxveld de heer mr. P. Dozy. Door Z. M. is de lieer dr. P. L. Muller, lijdelijk ambtenaar bij het rijksarchief, benoemd tot hooglceraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen, lol het geven van onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis, benevens in de algemeene geschiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd. Voorts is aan den heer dr. F. J Siamkari, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de polytechnische school, onder dankbetuiging voor de vele en gewig- lige diensten door hem. gedurende een rinm 50-jarig tijdvak, in verschil lende betrekkingen den lande bewezen; en zijn bij de polytechnische school benoemd1". tot hooglceraar de heer C. M. Schols, leeraar aan de kon. militaire akademie te Breda, en de lieer J. A. Snijders C Jz.leeraar aan die school, en 2®. tot leeraar de heer A. Ie Comte, tijdelijk adsistent aan die school. Tot schoolopziener in bet negende schooldistrict van Noordholland is benoemd de heer F. S. Bakcls, te Texel. Door Tj. M. is 1°. de luit. ter zee 1' kl. L A. Walaardt Sacré eervol ontheven van hel hem lijdelijk opgedragen bevel over het schroefstoomsChip Ziheren Kruis; 2°. het bevel over voornoemd schroefsloomschip opgedra gen aan den kapitein-luit. ter zee J. B. A, de Josselin de Jong, en zulks ouder eervolle ontheffing van hel thans door hem gevoerde bevel over het oplcidingschip Anna l'aulownaen 3'. het bevel over genoemd opleiding- schip opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee I'. Swaan. lu de zitting van de tweede kamer tan heden is aangenomen het omwerp lot wijzigin; der spoorweg-begroo'iug, nadat de minister de be spoediging der lijn ZwolleAlmelo had toegezegd en verklaard had dat de afbakening der ombuiging Botsward is afgeloopen. Voorts werd aangenomen de verhooging van het hoofdstuk Waterstaat, na eenige discussie over den Rotierdamschen waterweg en over de kosten der Parijsche tentoonstelling. Daarna zijn de beraadslagingen over de onderwijswet voortgezet. Art. 55-64 werden onveranderd aangenomen, met verwerping van verschillende amen dementen. Alleen is art. 56 aangehouden, tot na art. 65, thans in behandeling. HUiTluNLAMlSCIIK BKItlGTlvY E N E li AIV O. LONDEN, 15 Julij. De Times deelt reeds de voornaamste bepalingen van het te Berlijn gesloten traclaat mede. Daaruit blijkt o. a. dat Tirnova als de hoofdplaats van Bulgarije is aangewezen, waar de notabelen der provincie bijeenkomen om vóór de keuze van den vorst de organieke wet voor hel vorstendom vast te stellen. De grondslag dezer wet zal zijn gelijk regt voor alie inge zetenen onverschillig van welk geloof zij zijn of lot welk ras zij belmoren, liet voorloopig bestuur wordt uitgeoelend door een Russischen commissaris, bijgestaan door een Turkschen commissaris en de consuls der Europesche mogendheden, welke gezamenlijk eene commissie van controle zullen vor men. De door Bulgarije te betalen schatting wordt na afloop van het eerste bestuursjaar vastgesteld en berekend naar de inkomsten van het vorstendom, flok op Bulgarije wordt een deel overgebragl van den schuldenlast van het Turksche rijk. Gok de Köln. Zeit. deelt den tekst van liet traclaat mede. De correspondent van Daihj Telegr. geeft uit Nicosia (Cyprus) een uitvoerig berigt over den afstand van het eiland, liet eskader van admiraal John Hay kruiste reeds sedert eenige dagen voor liet eiland; Donderdag kwam, aan boord van liet advies-jagt Salatnis, de heer Waller Baring aan die den firman lol overdragt van het eiland medebragt. De bevolking van Cyprus wist niets van deze overeenkomst en de verbazing was algemeen toen de heer Baring, vergezeld door den vlag-oflicier Rawson en Samyk- paclia, aan land trad, om de noodige maatregelen voor de overdragt te nemen. Samyk-pacha begaf zich terstond naar de woning van den gouver neur, waarop de Muzelmansche en Christen-nolabelen uitgenoodigd werden tot een vergadering, ten einde te vernemen, dat het eiland in Engelsche handen zal blijven tol Rusland zijn veroveringen in Azië teruggeeft. Tegen den avond kwam de vergadering bijeen en de toen voorgelezen firman werd door de aanwezigen eenstemmig goedgekeurd. Vervolgens had de plegtige overdragt plaats, waarvan aan de bevolking kennis werd gegeven door het hijschen van de Engelsche vlag. FRANKRIJK. In den National, dat voor een officieus orgaan wordt gehouden, leest men: De heer Waddingion zal Maandag van Berlijn terugkeeren. Volgens geruchten, welke in zekere politieke kringen geloof vinden, zou onze mi nister van buitenlandsche zaken zeer gewigtige stukken medebrengen, die in den eerslvolgenden ministerraad zullen worden medegedeeld, en welke eenige voldoening zouden geven aan de ontroering, welke door het bekend worden van bet tusschen Engeland en Turkije gesloten traclaat van 4 Junij teweeggebragt werd. Men begrijpt met hoeveel voorbehoud dergelijke ge ruchten moeien aangenomen worden. Echter moeten wij zeggen, dat een zeer hooggeplaatst persoon zich daarvan tol tolk maakte. Gok in de Köln. Zrit. wordt melding gemaakt van geruchten betreffende eene Engelsch-Fransche overeenkomst, waarbij Frankrijk vergoeding zou ontvangen als tegenwigt tegen den vermeenden invloed van Engeland in de Middellandsche Zee. Onderscheidene bladen werpen de vraag op hoe het komt, dat de regering het berigt omtrent hel gebeurde in Nicuw-Caledonië het eerst nit een Engelse!) blad heeft moeten vernemen. Te Sidney, van waar de Times het berigt had ontvangen, bevindt zich toch een Fransch consul. Het agent schap Haras doel opmerkendat de officiële telegrammen in cijfers worden övergebragt, hetgeen vooral op zoo verre afstanden aanleiding tol vertraging kan geven. Bovendien hebben de telegraphische agentschappen meestal con tracten met de telegraaf-maatschappjjendie hun eene soort van prioriteit verzekeren. Een en ander verklaart voldoende, waarom officiële berigten uit de koloniën meestal later komen dan de particuliere telegrammen. Te Toulon zijn twee compagnien soldaten scheep gegaan naar Saigon, om er twee andere compagnien te vervangendie den 18 dezer Ier ver sterking naar Nieuw Caledonie zouden vertrekken. De gouverneur dier kolonie heeft slechts twee compagnien aangevraagd. Onder de door een der inlandsche stammen vermoorde personen zijn negen militairen; de ove rigen. 80 iu getal, zijn kolonisten. Het eeuwfeest van Rousseau is Zondag in het Chateau d'eau gevierd. De groote zaal was geheel vol en er is plaats voor 6000 personen. Het feest werd geopend met de "Marseillaise", die gezongen werd door een liedertafel met begeleiding van orchest, waarna Marcou, lid der kamer, het woord nam om den dag van 14 Julij en de inneming der Bastille te her denken. Daarna hield de heer Louis Blanc eene welsprekende redeaan de nagedachtenis van Rousseau gewijd. De 100,000 fr.door de kamers toegestaan voor een bezoek van onder wijzers aan de tentoonstelling, zullen op de volgende wijze besteed worden Uitgenoodigd zullen worden 1000 onderwijzers, 90 inspecteurs van het lager onderwijs, 80 directeurs van normaal scholen voor lager onderwijs en 80 hulponderwijzers, totaal 1250 personen; 625 zullen de tentoonstelling be zoeken van 10 lot 18 Augustus en de overige 625 van 1 tot 8 September. Door de spoorwegdirectiën zijn de vervoerkosten voor het ouderwijzend personeel tot op de helft verminderd. Bij hun terugkomst in hun respec tive departementen moeten de onderwijzers een rapport uitbrengen over hun reis. Zaturdag heeft in den tuin der Tuilerien hel aangekondigde vocaal en instrumentaal concert plaats gehad. Niet minder dan 649 Fransche en buitenlandsche liedertafels en muziekgezelschappen, met 22000 executanten, hebben er deel aangenomen. De tuin was gevuld met mcnschen en het concert verwierf grooten bijval. Uit de Seine is opgehaald het lijk van een vijftigjarig persoonhet welk ongeveer zes dagen in het water moet gelegen hebben, liet lijk, dat naar de Morgue is overgebragl. was geheel naakt; het linkerbeen is ten hoogte van de knie afgehakt, terwijl de regterarm en de linkerzijde zwaar verminkt zijn. Voor het hof van assises der Seine stond dezer dagen een zekere Fréret leregtdie in de maand Februarij 1877, uit Londenaan den minister van financiën een brief had geschreven, waarin bij hem beriglte, dat zes Engelschen, Duitschers en Amerikanen, die zich te Parijs ophielden, val- sche Fransche schatkistbilletten vervaardigden en in omloop bragtcn. Hij erkende dat hij zelf de valsche billetlen had helpen verspreiden, maar te

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2