LESDSCIIE COURANT. is;s. V. 163. ZATURDAG 13 JULIJ. BINNEN L AMJSCI IE BERIGTEN. I De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'S.frauco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen run den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de erpeditiekoslen. Afzonderlijke novmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, frauco p. p. li Cents. Pe prijs der Adverlenlithi is vau 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 12 Julij. Bij kon. besluit van 8 Julij is, op zijn verzoek, wegens verandering j van woonplaats, aan mr. .1. I'. van (luieren eervol ontslag verleend als 2,le i luitenant bjj de dienstd. schutterij alhier. Voor het nationaal huldeblijk, Z. K. H prins Hendrik der Nederlan- i den bij gelegenheid van IIP", huwelijk aan te bieden, is bij de plaatselijke commissie alhier ingekomen de som van 546.87y2. De Staatscourant bevat het verslag over hel rijks elhnographisch mil- j seuui alhier over hel afgeloopen dienstjaar 1877, uiigebragl door den vvaar- nemenden directeur dr. C. Leemans. Daaruit blijkt dat. wat betreft den toestand van het gebouw, door aankoop van een westelijk aan hel gebouw- belendend pand. eenigermate is voorzien in de steeds meer en meer knel- lende behoefte aan meerdere ruimte; de nieuwe woning is zonder veel moeite in hare drie verdiepingen met het hoofdgebouw in onmiddellijke gemeen schap gebrast, grootendeels van kasten voorzien, en zal in het loopende jaar de nog noodige kasten en lessenaars erlangen. Ofschoon na voleindi ging van die voorafgaande werkzaamheden, de noodige ruimte nog wel niet zal verkregen zijn, wordt toch de toestand aanmerkelijk verbeterd, en zullen al de voorworpen, die thans aanwezig zijn, gerangschikt en voor he-" zoekers ten loon gesteld kunnen worden. De toestand van de verzameling is, wat den oogerepten staat der voorworpen betreft, voldoende. Tot herstelling vau de beschadigingen, die de voorwerpen, voordat zij in het museum aankwamen, ondergaan hadden, kon nog slechts zeer weinig ge schieden; later hebben zich geene ongunstige verschijnselen vertoond. De voortgang van bederf, door schadelijke insecten te weeg gebragt, is gestuit. Voor zooverre de beschikbare ruimte hel gedoogde, is eene stelselmatige verdeeling en tentoonstelling der voorwerpen in het oog gehouden. Het gebruik, door hel publiek van het museum gemaakt, bepaalde zich, voor zoo verre dit bekend is, bijna uitsluitend tol het bezigtigen van de voor werpen niet met hel doel van wetenschappelijke onderzoekof de voldoe ning van eenige andere bepaalde wetenschappelijke, of op nijverheid be trekkelijke behoefte. Eene uitzondering maakt echter de rijke boekerij in de afdeeling Japan en onderhoorighedeu, waaruit onderscheidene werken, hetzjj in hel locaal van het museum geraadpleegd, of ook, na verkregen magtiging, aan vakgeleerden in gebruik werden gegeven. Gisteren tegen den avond zagen twee personen, werkzaam op het land nabij den Singel over het Plantsoen, iemand langs dien Singel gaan, die blijkbaar in eenigzins beschonken toestand verkeerde. Eenige oogen- blikken later den man plotseling verdwenen ziende, rees bij hen het ver moeden op dat hem een ongeluk was overkomen, en dit vermoeden werd, toen zij toegesneld waren, maar al te zeer bewaarheid, daar zij juist van pas kwamen om hem half bewusteloos uit het water te halen. Hij was aan den kant gaan zitten en op die wijze te water geraakt. Under de Indische berigtcn, met de mail vau 7 Jung uil Batavia ver- zonden, komen verhalen voor uit de Penang Gazette, vau de aanvaring tusschen de Poorwaarls en de Khcclive. De directie van de stoomvaart maatschappij "Nederland" acht die verhalen echter in de hoogste mate een zijdig en onvolledig. Zij wacht nog rapportenvan 27 Mei uit Penang verzonden, die haar de juiste tocdragt der zaak moeten doen kennen Het stoomschip Prinses Amaliavan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 10 Julij van Suez vertrokken. De Madura, op weg naar Nieuwe Diep, passeerde op 10 Julij Sagress, en de Koning der Nederlandenop weg naar Batavia, is op 9 Julij gepraaid in de Roode Zee. De commissie te Middelburg voor bel afnemen van de examens van leerling-apotheker heelt de acte van bevoegdheid uitgereikt aan: niej. P. van der Hulst, C. L. Dompelman en J. H. C. Aukes, gcb. te Amsterdam; i J. C. Keyser, geb te Texel; A. C. van der Pluym, geb. tc Amsterdam; II. de Hol, geb. te lloogevecn. De commissie tot hel examineren van vroedvrouwen heeft hare zittin gen te Utrecht aangevangen, Er hebben zich 21 candidaten aangemeld. Toegelaten zijn mej. E. Timmermans, mej. A. J. W. Baars, mej. W. M. Eising en mej. M A. Stekelce. Vijf candidaten hebben te Amsterdam voor de rijks commissie ter examinering van varenslieden het examen afgelegd ter verkrijging van den rang van derden stuurman. Aan 4 werd het gewenschle diploma uitgereikt, te welen: J, Scheliema en G. Spoclstra, beiden van Rotterdam; P. J. Kuchlein van Amsterdam, en H. T. Begaard, van llarlingen. Aan E. W. Jebben, van Amsterdam, is het diploma van tweeden stuurman, groole vaart, uitgereikt. De volgende studenten der theologische school te Kampen hebben met gunstig gevolg het litterarisch examen afgelegd: Bos, Buikema, Dee, Dijk- slerhuis, Dijkstra, Eckhardt, Geuchius, Op 't Holt, van der Hoogt, van der Munnik, I'erd, Postema, Proosdy, Unink, Vlieg en Vrieling. 3 werden afgewezen - Gisteren werd te Gouda de laatste zitting gehouden van de algemeene vergadering der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid. Daarin werden de voorstellen van het op den vorigen dag gehouden congres aange nomen. Voorts was deze zitting gewijd aan de regeling van verschillende zaken van huishoudelijken aard. Zeer lang werd van gedachten gewisseld over de vraag, op welke wijze in een tekort van ƒ4000 zal worden voor zien. Directeuren met de commissie voor het nazien van de rekening over 1877 en de begrooting voor 1878 stelden voor inschrijvingen op het groot boek te gelde te maken tot een bedrag van ƒ4000. Dit voorstel werd aan genomen. Aan de directie is het denkbeeld in overweging gegeven om het kapitaal, na wijziging van de statuten, van het grootboek af te nemen en te beleggen in eerste hypotheken op landerijen, waardoor, op even solide 1 wijze, meer interest zou kunnen worden getrokken. In de plaats van de heeren A. A. G. van lterson te Gouda, A. C. Cramer te Rotterdam, die aan de beurt van aftreding lagen, en V. S. M. van der Willigen te Haarlem, overleden, werden lot leden van hel collegie van di recteuren verkozen de heeren D. A. Thieme te 's Gravenhage, mr. J. II. Schober te Utrecht en A C, Kruseman te Haarlem. Tot directeur-president werd verkozen de heer J. W. L. van Oordt, te 's Gravenhage. De eerst volgende algemeene vergadering zal Ie Amsterdam worden gehouden. Aan den avond van den dag werd op de Groote Markt ecu vuurwerk afgestoken. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken te Nijmegen is Maandag II. gesloten. Van de werkzaamheden, die voor het overige groo tendeels van huishoudelijken aard waren, verdient vermelding het besluit, om de synode te verzoeken bij de bevestiging van ledematen geen verpligle vragen voor te schrijven, maar alleen te bepalen, dat de nieuwe leden voorgesteld worden aan de gemeente, en tot leden verklaard, nadat hun de verpligiingendie op hen rusten ten gevolge hunner toetreding, op ernstige wijze zijn voorgehouden. Dit besluit werd genomen met 16 tegen 14 stem men. Ook besloot de reünie met dezelfde meerderheid voor te stellen de laatste alinea van art. 38, waarbij bepaald is, dat niemand wegens zijne godsdienstige overtuiging mag worden algewezeu, wanneer hij zich bereid verklaart de officieel vastgestelde belijdenisvragen toestemmend te beant woorden, tc veranderen in: wanneer hij zich bereid verklaart mede te I werken tot het doel, dat de kerk beoogt, de uitbreiding van het konink rijk der hemelen. Eene commissie is benoemd, belast met het verzamelen van bouwstollen lot het schrijven eener geschiedenis van de Waalsche ker ken. De volgende rcunie zal te Leeuwarden gehouden worden. Aan het V. I). wordt het volgende medegedeeld: Den 27en Augustus 1877 schreef de Vereeniging tol verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging een prijsvraag uit, tot het bekomen van een ontwerp van wel, tot regeling van militie en schutterij, op den grondslag van persoonlijken dienstpligt en met inachtneming der bepalingen van de grondwet. Met de taak der beoordeeling van de ingekomen antwoorden, 8 in getal, hebben zich welwillend belast, de lib.W. J. Knoop, gepens. luit.-generaal Ie 'sHage; P. G. Booms, gcneraal-majoor te 's llagc; prof. J. T. Buys, te Lei den; A. Pompe. luit.-kolonel te Breda; C. A. Jeekelkomm rust. schutterij te Leerdam; John Knisht, kolonel-konim. der dd. schutterij te Rotterdam; Jac. Wertheim Jzn.majoor bij de dd schutterij te Amsterdam Deze commissie heeft thans van haren moeitevollen arbeid een keurig rapport uitgebragt, waarin zij uitvoerig rekenschap geelt van haar besluit, om geen der ingekomen antwoorden voor bekrooning voor te dragen, maar voor te stellen onder de schrijvers van twee antwoorden den uitgeloofden prijs van 500 te verdeden en beide antwoorden iu druk uil ie geven. Die antwoorden zijn; 1. Met de zinspreuk; "een goed londament is een hoofd- vereisclile voor elk gebouw, dat de zwaarste stormen moet kunnen trotse ren"; 6 met de zinspreuk: "das ihetter.de von alleui ist die WeltiInsigkeit eines

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1