HU IT EN LAN DSC 11K BKIUGTEN. 's GRAVENKAGE, 11 Julij. Ann den lieer A. R Trelburgemeester van Oirsebolen aan den beer I,. P. F. N. i. Uoubenburgemeester van Ulcstralen, is, op liuu ver zoek eervol ontslag verleend - Door Z. M. zijn benoemd tol ontvanger der registratie en domeinen te SprnmelsdijkJ. lloeflake, thans ontvanger der registratie en domeinen te llolwerd; te llolwerd, J. ter Pclkwijk, thans ontvanger der registratie en domeinen te Korlgene; te Kortgene, A. Bonman, thans surnumerair der registratie en domeinen. - Tol rector-magnificus, voor bet studiejaar 1878/79, bij 'srijks univer siteit te Utrecht is benoemd mr. J. A. Fruit!en bij die te Groningen is als zoodanig benoemd jhr. dr. B. II. C K. van der Wijck. - Door den minister van koloniën zijn G. F. Klimmer en J. J. Dekkers gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. om te «orden benoemd tol derden stuurman bij de gouvernemenls-marine daar te linde, en is H. llouweling. werkman der 2e kl. bij de artillerie stapel- <n constructie-magazijnen te Delft, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië. om te worden geplaatst bij den arlillerie- constructie-winkel Ie Soerabaija, als meesterknecht smid-vuurwerker. - De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Gisteren avond is aan het Hotel de Bellevue te dezer stede afgestapt Z. Exc. de heer Samcstzima, minister van het Japansche rijk te Parijs en Londen, vergezeld van de heeren 11 irayama en Marshall, legatie-secretarissen. De zitting der tweede kamer van heden was geheel gewijd aan de voortzetting van het debat over art. 45 der onderwijswet (bijdrage van 30 pUt. aan de gemeenten) en de 4 daarop voorgestelde amendementen, terwijl de heer Bastert nog een nieuw amendement voorstelde, om de uit- keering te doen bedragen tusschen 10 en 50 pCt., bij bestuursmaatregel vast te stellen. Hel artikel werd verdedigd door de bh. van Harinxmade Jong, van Eek. lladmans, Dijckmeester, Brouwers en van Tienhovenen bestreden door de hli. Oorver Hooft, Bastert, van Asch van Wijck en Verheijen. Morgen-is de minister aan hel woord. Gisteren verscheen voor het geregtshof alhier ook een jonge Rotter- damsche kantoorbediende liet was niet voor de eerste maal dat hij zich voor den regter had te verdedigen, want reeds vroeger was hij wegens diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld. In weerwil daarvan werd hij den 1'° April jl. door de firma B. C", te Rotterdam, tegen een salaris van 200 per jaar. als kantoorbediende in dienst genomen. Hoewel hij zich in deze betrekking niet slecht gedroeg, achtten zijne patroons hem ongeschikt voor den hem opgedragen arbeid en werd hem tegen 1 Mei zijn ontslag medegedeeld. Een der laatste avonden, terwijl hij alleen op het kantoor was, veroorloofde bij zich de vrijheid, om het bovenblad der geldlade van den heer If. met zooveel kracht op te ligten, dal hij eene portefeuille dooi de opening kon halen, waaruit hij ruim ƒ500 aan bankpapier ontvreemdde. De diefstal werd spoedig ontdekt en de dader opgespoord en gevonden in het ca'é-chunlaiit Walhalla, iu gezelschap van cene dame van ver dachte zeden Ter lereglzitting werd de misdaad, die bovendien voldoende bewezen was, door den beschuldigde onder een vloed van tranen bekend. De adv.-ger.. mr. Gregory wenschle evenwel legen hem geene ligte straf te cischen, omdat hij door wangedrag en niet uit hroodsgebrek tot hel plegen der misdaad gekomen was. Derhalve requireerde hij een tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Nadat de advocaat, jh'. mr. D. van Capellcn, den beschuldigde in 's liofs clementie had aanbevolen, werd de uitspraak op aanst. Zalm-dag bepaald. BELGIË. België heeft een zijner staatsmannen verloren. De 82-jarige Barthclemy Thiniortier is te Doornik overleden. Hij was vóór 1830 lid der stalen-gene- raal van liet koningrijk der Nederlanden en heelt met zijne bekende mede standers veil bijgedragen lot het gelukken der omwenteling in dal jaar, die de scheiding van Noord- en Zuid-Nederland ten gevolge bad. Aan zijn land bewees hij gewigtige diensten. Sedert 1831 had hij onafgebroken zitting in de kamer van vertegenwoordigers, en daar was hij een der wel sprekendste kampioenen voor de katholieke partij. EiGELAN». LONDEN, 10 Jnlij. Bij hel defensief traclaat, tusschen Engeland en Turkije gesloten, is liet volgende overeengekomen: Dat voor het geval dat Batum, Ardahan, Kars of eene dezer plaatsen door Rusland behouden werd en indien eenige po ging, op welk tijdstip ook. door Rusland mogt worden gedaan om zich van ecnig deel van liet grondgebied van zijne keizerlijke majesteit den Sultan in Azië, zooals die door het definitive vredes-traeiaat is vastgesteld, meester te maken, Engeland zich verbindt met Z. K. M den Sultan zich te verconigen voor de verdediging van het grondgebied in qtiaestie met ge weld van wapenen. Daarentegen belooft Z. K. M. de Sultan aan Engeland de noodzakelijke hervormingen, later door de twee mogendheden vast te stellen, in te voeren ten aanzien van het goed bestuur en de bescherming der Christelijke en andere onderdanen der Verheven Porie, welke zich op het grondgebied in quacstie bevinden; en ten einde Engeland in staat te stellen zich omtrent de noodzakelijke middelen tot nakoming zijner verbindteuis zekerheid te verschaffen, stemt Z K M. de Sultan er in toe daarvoor bovendien nog bet eiland Cyprus aan te wijzen, om door Engeland bezet en bestuurd te worden. De dagbladen loonen zich over liet algemeen ecnigzins beschroomd om een oordeel te vellen over liet Engelscli-Turksch verdrag. Het is natuurlijk dal de Standard, Daily-Telegraph en Globe trachten Beaconsfield op een voetstuk te plaatsen en zijn genie en talent ten hoogste roemen. De Times wijst op hel nul en de noodzakelijkheid van dezen maatregel, welke onver mijdelijk was geworden, nadat de Russisch-Turksche oorlog niet voorko men was; slechts ten koste van een ontzet lenden oorlog was het mogelijk geweest aan Rusland de vruchten te ontnemen, die het van dezen oor log geplukt had en'welkc, indien Engeland geen voorzorgsmaatregelen voor de toekomst nam, met den ondergang van hel Turksche rijk ook Engelands Indisch rijk bedreigden. De Daily Mews velt een afkeurend oordcel. Lord Beaconsfield heeft Europa weder teruggebragtzegt dit blad, tot de dagen van dubbelzinnigheid in de politiek, van geheime verdragen, van politieke hinderlagen en van plotselinge verrassingen. Met geblinddoekte oogen werd aan Engeland een zware verantwoordelijkheid op de schouders gelegdwant hoe hel protectoraat ook genoemd worde, feitelijk heeft Engeland het be stuur van Aziatisch Turkije op zich genomen. Het eiland Cyprus is onder het bestuur der Turken, van 1570 af, zeer verwaarloosd. De bosschcn werden groolendeels vernield en door de droogte, die daarvan het gevolg is geweest, is het eiland groolendeels woest gewor den. Men berekent, dat geen vijfde van het eiland bebouwd wordt. In 1853 werden nog 90000 centenaars vruchten van den Johannesbroodboom uitgevoerd, maar al die boomen zijn later door de boeren uitgeroeid, omdat zij dit voordeeliger vonden dan het betalen der belasting, door de pacha's van iederen boom gevorderd. Aan de Times wordt betreffende den oorlog tegen de Indianen gemeld dat kapitein Sperry, met een 50-lal vrijwilligers naar Willow Springs, 30 mijlen ten ztiiden van Pendletonopgetrokken om de streken beneden de rivier Columbia te verkennen, in eene hinderlaag is gevallen. Al de man schappen, op 7 na, sneuvelden of werden gewond. Kapitein Sperry zelf is om het leven gekomen. Den 4*'", toen in de Vereenigde Staten allerwege de gedenkdag der Amerikaansche onafhankelijkheid gevierd werd. brak er over Pittsburg, in Pennsylvanie, een orkaan uit, met donder, bliksem en hagelslag, welke 10 mijlen in den omtrek groote verwoestingen aanrigtte. De bliksem sloeg in eene petroleumfabrickwaardoor 80000 vaten petroleum verbrandden. Door de stroomen regen werd een geheel huis weggespoeld, waarbij 5 per sonen verdronken. Vijf groote boomen stortten op een groep inenschen, die een buitenpartijtje hielden, waardoor 14 personen omkwamen en 30 ge wond werden Een Amerikaanse!] kapitein. John Gtiire genaamd, wil eene wedden schap van 10000 dollars aangaan dat hij iu 25 dagen van Cincinnati naar Cairo (Vereenigde Staten) wandelt langs den bodem van de Ohio-rivier De afstand is 500 mijlen, zoodat dagelijks 20 mijlen afgelegd moeten worden. Eene boot zal den duiker volgenom door eene pomp de lucht in zijn toestel te ververschen. FKANKRIJ K. Voor het gedenkteekrn van Auber, in zijn geboortestad Caen op te riglen, is thans door het gemeentebestuur de plaats aangewezen, en de minister van schoone kunsten heeft voor de vervaardiging van hel borst beeld een der uitstekendste Fransche beeldhouwers gekozen den heer Dela- planche, die op de tentoonstelling van dit jaar de eere-medaille behaald heeft. De uitdrager Martin, die, zooals vroeger gemeld werd, een bediende der «Société générale" in zjjneii winkel lokte, onder voorwendsel van geld te wisselen, en hem doorstak, heeft dezer dagen teregtgestaan. Op lieeter- daad betrapt, kon hij de misdaad niet loochenen, maar verklaarde, dat hij haar niet met voorbedachten rade gepleegd had. en dat hij, wegens ujjpend geldgebrek, buiten zijne zinnen was geweest. Deze verklaring streed ten eenrmale met zijne vroegere bekentenissen, doch daar Martin steeds een goed echtgenoot en vader bleek geweest te zijn, verklaarden de gezworenen hem schuldig met verzachtende omstandigheden. Hij werd dienovereenkom stig tot altoosdtireiiden dwangarbeid veroordeeld. Havas meldt uit Rome, dat de kardinaal-vicaris aan de deur der ker ken aldaar een billet heeft laten aanplakken, waarin aangekondigd wordt, dal den 6llco, 7'1'en 8"™ Juljj in de kerk van den II. Ignatius driedaag- sohe gebeden zullen gehouden worden, om den Hemel te smeeken, de men schel) niet te straffen wegens het vieren van liet eeuwfeest van Voltaire. DUITflCIILAlVD. Bij het ministerie van oorlog wordt thans de vraag in overweging ge nomen, of na het sluiten van den vrede in het Oosten het tijdstip niet gunstig mag worden geachtom bet verbod op den uitvoer van paarden in Ie trekken. Nog gedurende de jongst verloopen zitting van den rijksdag, evenals in vorige zittingen het geval is geweest, heeft men de aandacht dei- regering ten dringendste gevestigd rp deze aangelegenheid. Zonder onder scheid van partijen is bij de regering van alle zijden van het huis aange drongen op hel intrekken van dit verbod. Duitschland hoopt dat nu het oogenbhk zal zijn aangebroken, waarop liet beslaande verbod kan worden opgeheven. De minister van oorlog, de heer van Kamekeheeft herhaal delijk verklaard, dat daartoe zal worden overgegaan zoodra de vrees voor verwikkelingen zal zijn geweken. Volgens de Mordd Allg. Zeil. zal prinses Frederik Karei binnen eenige dagen naar Rippoldsau. in het Zwarte Woud, alwaar hare dochter, prinses Maria van Pruissenzich thans ophoudt, op reis gaan en wordt omstreeks dien tijd prins Hendrik der Nedeilanden, van Weimar komende, insgelijks aldaar verwacht. Te Weimar is het regerings-jnbilé van den groothertog van Saksen- Weimar op 9 en 10 Julij gevierd. Het feest begon des ochtends te 6 uur met 101 saluutschoten, het luiden der klokken en het blazen van een koraal op den grooten kerktoren. Tusschen 8 en 9 uur verzamelden zich de scholieren en tal van vereenigingen op den weg van liet paleis naar de kerk in 2 rijen, om den groothertog en zijne gemalin op hunnen weg naar de kerk te begroeten, waar eene plegtige godsdienstoefening gehouden werd,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2