IS UIT Ik KLAM)SC IIC B Ik M C T li N Door den gemeenteraad te Nijmegen is tol praeceptor aan liet gymna sium benoemd de lieer dr. A. \V. van Geer, te Rotterdam. Te liocvorden ij Zaterdag 1. 1. een bakkersknecht, die doorgaans een erg misbruik maakte van sterken drank, levenloos op den vloer der bak kerij gevonden. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling van de longziekte onder het rund vee in bepaalde declcn des lands. Dat ontwerp houdt o. a. in, dat het rund vee in bepaalde gedeelten van het rijk, door den minister aan te wijzen, moet worden ingedut of gemerkt of een van beiden. Tol toelichting van hel ontwerp wordt gezegd, dal, terwijl de longziekte in alle provinciën des rijks, behalve in Ztiidhollandzoo zeer is verminderd, dat slechts sporadi sche gevallen voorkomen, zij in dal gedeelte van laatstgenoemde provincie, hetwelk algemeen bekend is onder den naam van Spoelingdistrict, heerscht. Algemeen is men van oord el dal thans de tijd gekomen is om die ziekte in de aangeduide streek met krachtige maatregelen te bestrijden. De maatregel, die elders niet goed gevolg is toegepast, afmaking van besmette koppels 11a onteigening, wordt in dat gedeelte des rijks niet raadzaam ge acht. zoowel wegens de groote geldelijke oflers, welke daardoor van 's rjjks schatkist zonden gevorderd worden, als wegens de omstandigheid dat het rundvee, hetwelk zich aldaar bevindt, voor het grootste gedeelte voor de slagtbank bestemd is en de aanwezige smetstof dus ook zonder onteigening wordt vernietigd. Er moeten dus andere maatregelen worden beraamd, waardoor de longziekte in haar laatst overgebleven brandpunt, met hoop op goed gevolg, bestreden kan worden. Daartoe wordt voorgesteld: Vervoer van rundvee uit de door den minister aan te wijzen streek mag alleen ge schieden met vergunning van den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. In de aangewezen streek wordt al het rundvee met de meeste zorg ingeënt en van een mcrktceken voorzien. Het vervoer van slagtvce geschiedt onder de noodige voorzorgen ter voorkoming van mogelijke be smetting, terwijl uitvoer van niet voor de slagtbank bestemd vee, alleen bij volstrekte noodzakelijkheid en de onder de meest strenge bepalingen van keuring en toezigt, wordt toegestaan. Binnen de aangewezen streek kan het vervoer van gezond en niet verdacht vee worden vrijgelaten. Aan den koning wordt de bevoegdheid verzekerd om inënting of merking van vee of een van beiden in bepaalde streken voor te schrijven. Bovendien is het billijk, dat hel beginsel, dat de eigenaar van vee, hetwelk ten gevolge van verpliglc inenting sterft, volledige schadevergoeding erlange, in de wet worde opgenomen. 's GRAVENIIAGE, 9 Juli). Door Z. M. zijn benoemd: lot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Dordrecht de lieer mr. J. P. Eauthans griffier b(j hel kanlongcregt te Sommelsdijk; tot griffier bij het kantongeregt te Sommelsdijk de heer mr. J. D van Knykeervol ontslagen Indisch regterlijk ambtenaar Ie Assen, en tot kanlonregler-plaatsvervangcr te Dokkum de heer F. van Dalsen Fontein, ontvanger de registratie aldaar. üc officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt A. E. van Nugteren is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de officier van gezondheid 2* kl. bij de zecmngl M. Stcensma, arts, is bevorderd tol officier van gezondheid le kl. ---- De le luit. I. A. C. 11. van Moll, van het 6f reg. infanterie, de 2' luitl. C. van der Schroeit, van hel 3e, en II. A. de Vos. van het 1* reg. infanterie, zijn voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij hel wapen der infanterie van het leger in Nederl. liulië. In de zitting van de tweede kamer van beden is, na zeer uitvoerige discussie en na bestrijding door den minister, die het behoud van de alge- mccne zedeleer op de openbare school voorstond, het amendement van den heer de Jonge om //christelijke" (deugden) uit art. 33 der onderwijs-wet te doen vervallenverworpen niet 53 tegen 28 stemmen en dal artikel onver anderd goedgekeurd. Artt. 34 lot 42 zijn mede onveranderd aaugenomen. Morgen voortzetting. Voor den aanvang der openbare zitting der kamer zijn 111 de afdeelingen enkele wets ontwerpen onderzocht. In de lieden gehouden fitting van de provinciale staten van Zuidhol land heeft de lieer mr. l'atijn ecnige vragen tol gedeputeerde staten gerigt omtrent de voorgestelde verbetering van den waterweg tusschcn Amsterdam en Botterdam. De interpellant vroeg, waarom, in navolging van Noordhol land, aan de sialen geen voorstellen gedaan waren tot het vcrleenen van subsidie in de voorgenomen verbetering der vaart en of zij zich vooraf zouden vergewissen omtrent de overeenstemming van de algemcene met de locale belangen, zooals de uitwatering langs de laag gelegen landen en de eischen van waterkcering. liet lid van gedeputeerde staten, de heer mr. Blussé, heeft geantwoord, dat een volledig voorstel met subsidiecjjler en ontwerpovereenkomst met de regering, naar het gevoelen van dat collcgic, niet eerder kan ingediend worden dan na de aanneming der kanalen-wel, waarbij de belangen van de betrokken gemeenten, mits niet strijdig met het algemeen behing, zooveel mogelijk in het oog zouden worden gehouden. Na de aanneming der begroetingender aanvragen voor lager onderwijs en der wijziging of vaststelling van polder-reglementen waren de werkzaam heden geëindigd en is de vergadering gesloten. l)e lieer Maas Geesleraiius werd met algemecne stemmen lol buitengewoon lid van gedeputeerde stalen herkozen. Naar wij vernemen, meldt liet I).beslaat bij hel gemeentebestuur hel plan de komst hier ter stede van I1H. KIv. HH. prins Hendrik en prinses Marie van Pruissen, na hun huwelijkfeestelijk te vieren. Op ver schillende plaatsen in de stad zullen eerepoorten worden opgesteld waarvan de grootste, die bij 's kottiugs zilveren regerings-jubilè bij de Wagenbrug stond, nabij het Rijnspoorweg-slation zal worden geplaatst. De Vijverberg en hel Voorhout 0 a. zullen worden geïllumineerd, terwijl daar ook des middags en des avonds muziekuitvoeringen zullen plaats hebben. EACEl/AN I». LONDEN, 8 Julij. De Daily Telegraph verneemt, dat lord Beaconsfield in liet congres zal mededeelen dat koningin Victoria een defensiel verbond heeft gesloten met den Sultan, hetwelk gegrond is op de stipte handhaving der integriteit van het Aziatisch rijk der Porie. Krachlens dit verbond wordt de integri teit van het Turksche rijk in Klein-Azië tegen eiken aanval beschermd door de geheele magt en de hulpbronnen van het Britsche rijk. Daartegen over verleent de Sultan aan Engeland het regt het eiland Cyprus le bezet ten. Die bezetting zal onmiddellijk plaats hebben door de Indische troepen, welke zich op Malta bevinden. Naar men verneemt zal lord Napier van Magdala in September weder naar Gibraltar terugkeeren. De berigten omtrent den hongersnood in de Chinesche provinciën Shansi en Ilonan luiden steeds allertreurigst. Het aantal personen aan hongersnood bezweken, wordt op meer dan 5 millioen geschat. In de streek, waar de hoofdplaats van Shansi ligt, is de bevolking van bijna 1,000,000 lot 160,000 zielen gedaald. I11 China zelf zijn reeds aanzienlijke sommen bijeengebragt om hulp te bieden. Vooral de Chinezen, buiten China in Indische handelsplaatsen gevestigd, vallen in het oog door hun ijver om gelden ter lediging der rampen van hun vaderland te verzamelen. Maar de hulp is nog ontoereikend voor de behoefte. Een telegram uit Shanghai van 8 Junij klaagt, dat het ondersteuningsfonds zijn middelen heeft uitgeput, terwijl niet vóór October de oorzaak van den hongersnood kan zijn wegge nomen. Tol dien tijd toe moet de ellende steeds klimmen, tenzij krachtige hulp wordt verleend. Hier te lande heeft zich eene commissie gevormd om gelden te verzamelen, waarvan zjj de commissie te Shangai per telegraaf kennis geeft, dat zij beschikbaar zijn. Door middel van Engelsche zende lingen en anderen wordt de onderstand uitgereikt. FRANKRIJK. Zondag zijn de verkiezingen gehouden voor 22 zetels in de kamer der afgevaardigden, als: 20 ter vervanging van afgevaardigden, wier ver kiezing door de kamer was vernietigdéén ter vervanging van den lieer Paul Breton, van Grenoble, overleden, en één in liet 6d< arrondissement van Parijs, ter vervanging van den insgelijks overleden kolonel Denfert- Ilohereau. In sommige kiesdistricten hadden de afgevaardigden, wier ver kiezing was vernietigd, zich niet weder caudidaat gesteld. De uitslag is, gelijk reeds per telegraaf is gemeld, zeer gunstig voor de rcpublikeinschc partij, die reeds dadelijk 17 harer candidaten zag verkozen. De minister van koophandel wil van de tentoonstelling gebruik maken, om over sommige belangrijke punten van nijverheid en landbouw juistere begrippen te verspreiden. Daartoe zal eene reeks voordragten dienen, die op het Trocadero worden gehouden. Tusschen den staat eu de stad Lyon zijn moeijelijkheden gerezen over een som van 8 millioen, welke genoemde stad reclameert wegens ge dane uitgaven, tijdens den oorlog, ten behoeve van den staal. Er heeft te dier zake tusschen gedelegeerden van Lyon en verschillende ministers een conferentie plaats gehad, waarin besloten werd, de zaak aan een scheids- reglelijke beslissing te onderwerpen. De Temps herigt dal de 3 pCt. aflosbare nieuwe leening, die strekken zal tot aankoop van onderscheidene spoorwegen, onmiddellijk na het sluiten van het vredes-lractaat le Berlijn, dus nog vóór het einde dezer maand, uitgeschreven zal worden De maire van Marseille, de heet' Maglione, was gedurende de ongere geldheden te Parijs en had de zorg over het bestuur der stad aan een der adjuncten overgelaten, hoewel bij win, dal er door zijn besluit, waarbjj de processicu verboden werden, eene gisting in de stad bestond, die tot ernstige gevolgen kou leiden. Na zijne terugkomst heeft hij aan den raad ophelderingen gegeven over zijne afwezigheid; doch daar deze niet vol- doftide werden bevonden, heeft de raad met 16 stemmen legen 3 eene motie aangenomen, waarbij zijn afzijn algekeurd werd. De maire heeft dientenge volge zijn ontslag ingediend. De regtbank van koophandel te Parijs heeft den heer Christophle, den gouverneur van het //Crédit Foncier", veroordeeld om het dividend le beta len, dat door de algemeene vergadering der aandeelhouders is vastgesteld. Donderdag jl den verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring van Noord Amerika, is te Havre met veel plrgtigheid, in tegenwoordigheid van Bennett, eigenaar van de A/ew-Yorh Herald, van Stanley, den beroemden Afrikaanschen reiziger en andere Amerikanen, het schip Pandora herdoopt om den naam van Jeannetie te ontvangen, liet schip, de eigendom van Bennett, die het voor 200,000 Ir. heeft gekocht en die er nog 100.000 fr. aan herstelling ten koste aan heeft gelegd, zal geheel voor zijne rekening een togt ondernemen naar de Noordpool. De logt zal ondernomen worden over de Stille Zuidzee, van waar men door de Behringstraat een uitweg zal trachten te vinden naar den Allantischcn Oceaan. 1V J K. Te Manresa, in Calalonië, hebben ernstige onlusten plaats gehad ten gevolge van een heftig verzet der warmocziers uil den omtrek tegen de stedelijke accijnsen. Hunne hemic, door tal van boeren versterkt, werd door de vrouwen aangehitst, om de commirzcnhubjcs in brand te steken; de generaal Mola en zijne aides-de-camp, die bet opgewonden volk tot be daren poogden te brengen, geraakten in het gedrang, werden gekwetst eri moesten in bet gemeentehuis een goed heenkomen zo ken. Dit werd door de troepen bezet, die, daar ook de menigte met zinkrocren, dolken en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2