II8 C11E COURANT. I 160. WOENSDAG 10 JULI J. ST ADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p, ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eageditiekoslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. SCHUTTEItljr. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN doen te vetendat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijenvan den 11deB April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot liet ondertoeken ion en beslissen omtrent de icdenen «an vrijstellingen uitsluiting tal laceeren op het Raadhuis deter gemeente, op Vrijdag den 12'lp" Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1". al de zoodanigeriwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2*. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier sijn komen wonen en gebo ren tijn in de jaren 1844 lot 1852 ingesloten 3». tij, die ambtshalve tijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- mecnen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die hij het bataljon om liehaamsgebreken tijdelijk tijn vrijgesteld, en 5". degenen die, volgens art. 3 L. en !\1der Wet, als tot «Ie nacht- of brandwacht behoorende, lijf- ol huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om tich voor gemelde Commissie te vervoegen, op hovcugimelden dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-hiljet was ontvangen, ten ciiule over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, rlie alsdan niet «erschijnen, geacht zullen worden geene reden lot vrijstelling Ie hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28s,cn Juni 1828 [Staats blad N». 42), voor zooverre zij dienstplichtige nominers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt «leze door aanplakking en door plaatsing in dc Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Welhoudeis voornoemd, v. D. RRANDELERBurgemeester. Ueidin, 4 Jnli 1878. E. RIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Julij. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat jongens bij hunne aanneming in de zeedienst, voor hrt tegenwoordige, den ouderdom van 15 jaren moeien bereikt hebben, en dat zij alleen bij een krachtig gestel en oogenscbijnlijk aanleg voor de zeedienst op 14-jarigen leeftijd worden toegelaten. De persoon, die jl. Vrijdag avond eene verwonding aan vader en zoon loebragt, is door de policie naar de gevangenis te 's Gravenhageovergcbragt. In een verslag omtrent dc Nedcrlandsche afdeeling op de Parjjsche wereldtentoonstelling, voorkomende in het Hbl., leest men: De tentoonstel ling der Tilbitrgsclie lakenfabrikanten vult zes groole kasten en verdient grooten lof. Slechts had ook bier de uitstalling netter en smaakvoller kun nen zijn. Ook mist men de prijsopgaven (zij zijn ten minste niet gemak kelijk te vinden), welke de Duitsche fabrikanten zeer juist op elk hunner artikelen geplaatst hebben. Over het algemeen zijn de artikelen goed van bewerking, en houdt deze industrie, die door niet minder dan 32 inzenders vertegenwoordigd wordt, baar ouden roem staande. De fraaije en prachtige wollen dekens van de heeren Zaalberg en Zoon te Leiden trekken te regt de aandacht van het publiek. Over het algemeen komt deze geheele groep goed voor den dag en doet der Nederlandsclie afdeeling zoowel als der Nederlandsche industrie alle eer aan. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week werd de kantvisscherij nog door 13 schuiten uilgeoefend, welke besomden f 105 a ƒ230 in 6 dagen. De vischprijzen zijn zeer hoog. Tot heden zijn er 32 schui ten naar de haringvisscherij vertrokken. Door 8 schuiten zal deze week de kantvisscherij nog worden uilgeoefend. Naar men verneemt, zal, in hel belang der veiligheid, den 15'" Julij a. s. een aanvang worden gemaakt met de volgende ambtenaren en beambten der geheele Hnllandsche spoorweglijn aan een keuring van htm aeziglsver- j mogen te onderwerpen, als: de stationschefs en bun plaatsvervangers, de j stations-opzigters, haltwachters, conducteurs, machinisten en stokers, wis- j selwachters, werkmeesters, voorlieden, beëedigdc ploegbazen en arbeiders, wachters en wachteressen. Voor de lijn 's Hage - Haarlem is prof. Doyer te Leiden met dat onderzoek belast De commissie lot oprigting «Ier kweekschool voor machinisten te Am sterdam is zóó ver met de zaak gevorderd, dal zij eene eerste vergadering van leden en donateurs heeft bijeengeroepen ten einde de reglementen vast Ie stellen en over de verdere belangen der kweekschool te beraadslagen. Die vergadering zal plaats hebben op Ditigsdag 16 Julij a. s. te Amsterdam. Hel bestuur van het XVIJp Nederlandsche taal- en letterkundig con gres, dat op 22 August us aanst. te Kampen zal geopend worden, heeft het eerc-voorzitterschap aangeboden aan den heer Geertsema, commissaris des konings in Overijsseldie het welwillend heeft aangenomen. Door het Spinoza-comité zijn de ontwerp-standbeclden beoordeeld. De prijs is toegekend aan den heer Fred, llexamer te Tarijs, de premie aan den heer Joseph Tüsliaus te Dusseldorp. Tc Delft heeft gisteren de feestweek een aanvang genomen. Door het aanbrengen van groen en bloemen en liet wapperen der vlaggen heeft de stad een regt feestelijk aanzien. Een stroom van vreemdelingen is op dien dag reeds de grijze veste binnengekomen. Op den middag had dc plegtige ontvangst der oud-leerlingen van de kon. Delftsche akademie en van de polytechnische school plaats. Een groot deel reünisten was reeds vóór den middag in de stad en hield te twaalf uur eene bijeenkomst op de studen tensociëteit »de l'hötiix": Vervolgens begaven zij ziclt tegen 1 uur naar het gebouw der polytechnische school, waar zij door den senaat, hij monde van den president, den lieer W. de Jongli Dzn., op eene hartelijke wijze welkom geheeien werden. Toen nam de heer H. C. lltimme, presi dent van de commissie voor de réuttie, liet woord en bedankte den vorigen spreker. Daarna begaven de reünisten, de senaat en vele studenten zich naar dc Prinseuzaalalwaar de hoogleeraren en leeraren der polytechnische school bijeengekomen waren. Na wederzijdschc begroeting, van de zijde der reünisten door den lieer Huoime, van die der studenten door den heer de Jongh en namens de polytechnische school door den directeur d'. Cohen Stuart, begaven reünisten en studenten, voorafgegaan door de muziek van het 3" reg. huzaren en begeleid door eene eerewaclit te paard, zich in optogt naar het feestterrein aan de Haagpoort, alwaar eene matine'e musicale werd gegeven. Na afloop daarvan had een feestmaal voor de réunisten plaats. Zondag 11. zijn, bij gelegenheid van de kermis te Haarlem. 7000 per sonen over den lloll. spoorweg van Amsterdam naar die plaats vervoerd. Deiizelfdcn dag dat in de vorige week te Amsterdam een persoon werd aangehouden, ais verdacht van betrokken in den diefslalder Russische obligationis een heer, die met een dame in liet Amstel-liolel aldaar logeerde, plotseling vertrokken. Diezelfde heer werd den ochtend van dien dag, ter wijl de later aangehouden persoon zich ten kantore van dc firma D. \V. bevond, in de nabijheid gezien, maar verwijderde zich ijlings, toen de ander, vergezeld van twee heeren (de inspecteurs van policie), uit dat kan toor kwam. Men vermoedt, dat ook de gast van liet Amstel-holel bjj de zaak heirokken was, en zich welligt in het bezit bevond van een aantal der stukken. Reeds voor 14 dagen heeft men te Rotterdam beproefd die le verkoopen. - Te Amsterdam bood gisteren een kockoopcr ter weekmarkt een goed beest aan «oor 330. De slager bood ƒ230. Dat dit dadelijk werd aange nomen, wekte hij «leu kooper achterdocht. Overleg met den marktmeester en aangifte hij de policie. Aan deze zeide de verkooper Visser te heeten; aan den slager had bij den naam van Geelen opgegeven. De koe bleek oniler Muitten gestolen le zijn en de verkooper wordl tot nader order in verzekerde bewaring gebonden. Tc Grootschermer is dezer dagen aan een der ingezetenen een treurig ongeval overkomen, liet paard van het rijtuig, waarin hij gezeten was, ging op hoi, waarbij hij uit liet rijtuig werd geworpen. Een der wielen ging hem over de borst, zoodat hij zwaar gewond werd en inwendige kneuzingen bekwam Het paard rende «oortto« dat liet een huis be reikte, waarvan hij den houten wand intrapte en zoo in eene kamer kwam. Dit gaf gelegenheid het dier lot staan te brengen. De schadedoor het paard aangerigt, is echter vrij aanzienlijk. Te Auiersloort is de algemeene vergadering der Nederlandsche afdee ling van de "Alliance Israelite Universelle" gehouden. Ruim 60 afgevaar digden der verschillende otiderafdeelingen waren tegenwoordig. Uit het verslag bleek, dal de Nederlandsche afdeeling in hloci toeneemt en in den jongsten jaarkring 4 nieuwe onder-afdeclingen zich gevormd hadden, zoodat ook het ledental weder belangrijk was vergroof. Te Arnhem is gevankelijk binnengebragl een poldergastdie op een steenoven nabij die stad een man tnoel hebben doodgeslagen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1