COURANT. MAANDAG 8 JULIJ. STADS-BEK IC UT EN. BltNNENLANDSCüE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijhs. Zen- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afsouderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien hel adres van R. Tuoxus. houdende verzoek om buskruit te mo gen bewaren in het pand aan de Llzerengracht N". 5a; Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan liet publiek dal genoemd verzoek, met de bijlnsen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 22',n Juli aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8. 1* alinea der wet van 2 Juni 1875 Slnntshlnd n°. 95). tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke ge vaar. schade of hiuder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemecne kennis, dal door hen vergunning is verleend aan C. Ticlkemeijer en zijne rechtverkrijgenden, tot hel oprichten van eene smederij in hel perceel aan de Oude Vest N°. 189. en aan M. Bonten, lol hei verkoopen van buiskruit en vuurwerk in het perceel aan de Haven N°. 8. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELEB. Burgemeester. Leiden, 6 Juli 1878. E. KIST. Seeretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 3<leD en 4,lec Juli invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele belasting van de wijken 4 en 5, en van het patent recht, van de wijken 1, 2 en 3, invorderbaar verklaard op 28 Juni, alle over het dienstjaar 1878/9; zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 6 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 6 Julij. In de maand Junij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 123 kinderen, als: 61 zoons en 62 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 93 personen, als: 12 mannen, 22 vrouwen, 36 zoons en 23 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 26 paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 lol 60 volwassen personen en 7 tot 15 kinderen. In den laten avond van gisteren heeft zekere B wonende in de lloefstraat, geschil hebbende met zijne buren, twee personen, vader en zoonmet een mes verwondden laatstgenoemde zelfs vrjj ernstig. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen, terwijl tegen hem proces-verbaal wordt opgemaakt. Te Amsterdam is gisteren middag op hel raadhuis eene vergadering gehouden van de hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. II. prins Hendrik. Daarin is besloten, eerlang den prins de ontwerpen voor te leggen van verschillende plannen en daaruit Z. K. H. eene keuze te laten doen De vereeniging van r. k. bijzondere hoofdonderwijzers in het bisdom Haarlem heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend: na hel wets ontwerp ter herziening van de schoolwet met de grootste aandachtzulk een staatsstuk waardig, nagegaan te hebben, acht zij zich verpligt, hare slem ernstig te verheffen tegen dat ontwerpdat niet alleen de zoo lang bestreden beginselen van de wet van 1857 handhaaft, maar zoovele bepa lingen bevat, die, zoowel uit hel oogpunt van billijkheid als op paedagogi- sclie gronden, het beslaan van het bijzonder onderwijs ernstig bedreigen. Een groot aantal oud-studenten heeft zich voor de reunie-feesten te Delft op Maandag aanst. opgegeven. In de commissie voor de reünie hebben zitting oud-leerlingen der kon. academie en van de polytechnische school van de oprigting van het corps tot heden. De oudste leden der commissie zijn: dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar te Leiden; A. J. H. van der Toorn, inspecteur van het ijk wezenW. A. Viruly Verbrugge, lid van de tweede kamer der staten generaal, en H. C. Humme. oud-resident in Ned-Indie, die van de oprigting der Delftsche akademie tot 1848 de les sen hebben gevolgd. Te Nijmegen wordt thans gehouden de jaarlijksche reünie van afge vaardigden der Waalsche kerken. Zij werd, naar gewoonte, geopend met eene godsdienstoefening, onder leiding van d«. Ilooijer, pred. te Arnhem, die lot tekst zijner rede had Matth. XVI: 1316. De reünie is zamenge- steld uit de leden der Waalsche commissie, de hh.: van Hamel, pred. te Leiden, voorzitter; Luti, pred. te Middelburg, secretaris; Chavannes, pred. te Leiden, vice-president; Roulet, pred. te 's Hertogenbosch; Valès, pred. te Amsterdam; Kooring Ulolh, ouderl. Ie Amsterdam, en Brondgeest, ouderl. te Utrecht. Verder uit de afgevaardigden van de gemeenten: Nijmegen, Stoop, pred., van Bijleveldt, ouderl. en van Trojen van Hulst, djaken; Dordrecht, l'icard, pred Vriesendorp, ouderl.; Arnhem, lloojjer, pred-, Kronenberg, ouderl.; Delft, Deyll, pred., Hoekwater, ouderl.; Botterdam, Collins, pred., Plate, ouderl.; Middelburg, Gerlach, pred; Maastricht.de Kok, diaken; 's HcrtogeuboschRoulet, pred.; den Haag, Bottrlier, pred.. van Oordt, ouderl Utrecht, Nolst Treniié, pred., prol. Buys Ballotouderl.; Zwolle, Piquet, diaken; Groningen, Daubanton, pred; Leiden, van Hamel, pred., van de Pavord Smits, diaken; Amsterdam, Perk, pred., Daniels, ouderl,; Breda, van der Vies, pred., van Hattum, ouderl.; Haarlem. Allé- gret, pred., Enschedé, ouderl. De gemeente te Leeuwarden is niet ver tegenwoordigd. De vergaderingen worden gehouden in het lokaal Nut en Genoegen. Te Vlaardingen is reeds de laatste haringjager binnengekomen, aan brengende 468 ton volle en 38 ton maatjesharing, zijnde de vangst van 28 schepen. Dezer dagen is een arbeider, werkzaam b(j een landbouwer te Berkel; in de stal bewusteloos gevonden. Waarschijnlijk is hij in zijn slaap opge staan en alzoo van den zolder gevallen. Zonder tot zijn bewustzijn terug gekeerd te zijn, is hij overleden, eene weduwe met vier kindereu in armoede achterlatende. Te Haarlem is gisteren namiddag, waarschijnlijk door het broeijen van zaagsel, brand uilgebroken in een pakhuis, tot berging van wijnen be stemd, toebehoorende aan den heer mr. W. Jager Gerlings, in de Gravinne- steeg aldaar. De brand is door de dadelijk aaugebraglejiulp spoedig ge stuit en heeft niet veel schade toegebragt. J. Obdarn, ontslagen machinist van de Holl. spoorweg-maatschappij, is door de regtbaiik Ie Haarlem wegens het zonder opzet gevaar doen ont staan voor een trein, waardoor eene botsing is ontstaan (op 15 April 1878, bij Driehuizen gcm. Velseu) ten gevolge waarvan verscheidene personen, hoewel niet belangrijkzijn verwond geraaktveroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van G maanden. Uit Oostcrend op Texel meldt men: De regterlijke autoriteit uit Alk- maar, geadviseerd door twee doctoren, kwam Donderdag alhier om het lijk te schouwen van een vóór een paar dagen hier overleden 70-jarig man. Het vermoeden bestond namelijk, dat die man een onnatuurlijken dood zou zijn gestorven. Hoewel voorloopig iemand als verdacht werd aangehouden, zijn nog geene bewijzen van schuld gevonden en is de aangehoudene weder in vrijheid gesteld, liet onderzoek zal echter worden voortgezel. Een hulponderwijzer te Olst is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Zulphcn overgebragt, beschuldigd van, in qualiteit van boekhouder bij het armbestuur te Olst, eene som van 2700 te hebben verduisterd met be hulp van valschheid in geschrifte Eergisteren is op een half uur afstand van liet station Hengelo eene vrouw door een spoortrein overreden. Zij hlcef op de plaats dood. Naar men verneemt heeft de lieer J. F. Smits van (tijen, bij gelegen heid van zijn zilveren jubelfeest als burgemeester der gemeente Eindhoven, 12000 aan de armen geschonken. Zjjne gekapitaliseerde jaarwedde gedu rende 25 jaren had die som bijeengehragt. t '/.ie venter hel Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1