.WJITEKLANDSCHK BERIGTKN. PEK TELEGRAAF, AÜVEH 1 E IN T 1. E IN. maals gelden voor dit doel aan te vragendaar de gezamenlijke uilgaven tot 235 000 zijn geklommen. -- De tentoonstelling van rozen, aardbeziën, planten en bloembouquetten van de Holl. maatschappij van landbouw, afdeeling'sGravenhagedie in het Gebouw van kunsten en weienschappen wordt gehoudenlokte heden een groot aantal toeschouwers tot zirh. Zij is dan ook een bezoek over- waardig. De groote zaal van het gebouw is in een heerlijk aangelegden tuin herschapen, terwijl de rozengeur den aanschouwer toestroomt. Voor rozen zijn o. a. prijzen toegekend aan de lilt Beeckman. te Oegstgeest, en W. G. Boer, te Boskoop. ENGEIjAND. LONDEN, 4 Julij. Berigten uit Zanzibar spreken van een ernstige verlevendiging van den slavenhandel; groote karavanen slaven uit het district Nyassa zijn op reis naar de kusten. Dit is het gevolg van het geheel verwijderen van alle kruisers, waardoor 2000 mijlen van de kust geheel onbewaakt zijn. Alleen de booten van het Engelsch oorlogschip London houden nog de wacht, doch deze zijn niet voldoende. In Engeland zijn gedurende het jaar 1877 350,000 personen door den rcgler gestraft, uithoofde zij in kennenlijken slaat vau dronkenschap op den openbaren weg werden gevonden. FKANHR1JK. Eene deputatie van vier werklieden in Engelsche suikerraffinaderijen is naar Parijs gekomen, om den minister hare bezwaren kenbaar te ma ken, aan het stelsel van reslilutie bij den uitvoer van suiker verbonden. De heer Léon Say heelt de deputatie ten gehoore ontvangen. Geen der werklieden verstond Frausch, en zij hadden zich ook niet voorzien van een tolk. De minister heeft de arbeiders allerbeleefdst ontvangen en reikte aan elk hunner de hand. Hij verklaarde hun, dat hel hem een genoegen deed hen te ontvangen en meende dat hel de eerste maal was, dal eene deputatie van vreemde werklieden zich wendde tot een Fransclien minister. Toen hij van hen vernam, dat geen hunner Fransch sprak, zeide hij dat hij. zoo goed als hel gingzich in het Engelsch zou uitdrukken. Het Journ. des Déb.over de onlusten te Marseille sprekende, zegt dat niemand anders er schuld aan heeft dan hel gemeentebestuur, dat on handig genoeg is geweest om de kerkelijke ommegangen te verbieden in eene stad, waar zjj tot de zeden en gewoonlen behoorden. De processiëu in hel zuiden zijn plaatselijke feesten, onschuldige vertooningen, waaraan dikwerf alle godsdienstig gevoel vreemd is. I)c meest alledaagsche wijsheid zou eerbiediging der gebruiken hebben voorgeschreven, en geen opregt bur ger van Marseille zou anders zeggen dan dal zulks zonder de minste onge legenheid had kunnen geschieden. De gemeenteraad van Marseille heeft eene commissie benoemd om on derzoek le doen naar de oorzaak der jongste ongeregeldheden en te beslissen over de vraag of het standbeeld van mgr. Belsunce van den openbaren weg naar het museum moet worden overgebragt. De stad heeft thans haar gewoon voorkomen herkregen. Maandag II. is de tentoonstelling bezocht door 122.386 personen, waarvan 101.755 entree betalenden. Hel bedrag der ontvangsten van de opening tot 29 Junij bedraagt 3,122.963 fr. De gewone bevolking van Parijs bedraagt ongeveer 2 millioen zielen. Volgens een op 2 Julij door den prefect van policie gemaakte statistiek, zijn thans niet minder dan 3.300.000 menschen in de Fransche hoofdstad. De hertogin van Galliere heeft, bij uiterste wilsbeschikking, aan de stad Parijs haar kabinet van schilderijen, beeldhouwwerken eu andere voor werpen van kunst vermaakt; een geschenk van verscheidene millioeiicn fr. Tevens heeft zij eene som ter beschikking gesteld voor hel oprigten van een gebouw, waarin de kunstschatten zullen bewaard worden en dat den naam zal dragen van «Museum Galliera". - Men verneemt het overlijden van den gunstig bekenden musicus Fran cois Bazin. Zondag dirigeerde hij nog de kooren van «l'Orpheon de la Seine", die door het talrijk opgekomen publick met herhaalde bravo's wer den toegejuicht. Vermoeid en zeer verhit had Bazin de ouvoorzigtigheid een glas ijswater te drinken, dal zijn ongesteldheid ten gevolge had. Reeds Dingsdag was hij overleden. De tweede dag van de veiling der diamanten van de (x-koningin Isa bella heeft ruim 237.000 fr. opgebragtlot. 502,000 fr. De beroemde «rivière" werd voor 191.000 lr. verkocht aan een Duitschcr. De stad Geuève heeft Zondag feest gevierd ter nagedachtenis van Jean Jacques Rousseau. De geheele stad was versierd. Er werden een groote optogt en een rociwedstrijd gehouden en des avonds was de stad geïllumineerd. - Naar men uit Madrid meldt heeft koning Alfonsus besloten bij het koninklijk paleis eene kerk te doen bouwen, waarin een prachtig mauso leum zal worden opgerigt ter herinnering aan de overleden koningin. De kosten worden op 5 millioen peseta's geschal. ITALIË, De dagbladen dcelen allerlei geruchten mede omtrent den priester de Mattia te Napels, die voor eenigen tijd twee millioen uit de loterij trok en thans verdacht wordt door behendige kunstgrepen, in overleg met de ambtenaren der staats loterijder fortuin de behulpzame hand geboden te hebben. Zooveel is zeker, dat er eene vervolging ten dezen ingesteld, eene som van 700,000 lira's, door de Mattia iu de bank van Napels gedeponeerd in beslag genomen en de gelukkige speler zelf op reis is naar het buiten land. Dat hij niet al zijn geld medegenomen heeftis volgens sommigen een blijk van zijn goed geweien. De Matlia is van kindsbeen af bij de loterij betrokken geweest; zijn vader was collecteur en ook zijn broeder had eene betrekking bij de loterij. Hij zelf behoort tot die «liefhebberij priesters", hoedanige in Italië velen gevonden worden en die aan geenerlei kerspel verbonden zijn, noch iets priesterlijks doen Hel proces wekt de grootste belangstelling op. I» U I T C 111, A Ni D. Naar men verneemt zal het congres zich niet inlaten met de schade vergoeding in geld die Rusland van Turkije eischt, maar de regeling dier quaestie aan eene regtslrceksche overeenkomst tusschen den Czaar en den Sultan overlaten, na acte genomen te hebben van Ruslamls verklaring, dat het in plaats van geld geen grondgebied zal aannemenin overeenstemming met lord Salisbury's verlangen, uitgedrukt in zijne circulaire van 1 April. -- Aan de PVeser Zeit. wordt gemeld, dat onder de socialisten geen be moedigende stemming heerscht ten aanzien van den vermoedelijk en afloop der aanslaande verkiezingen. Dit denkbeeld was derwijze doorgedrongen, dat de vraag in overweging is genomenof men voor dezen keer zich zou onthouden van deelneming aan de verkiezingen. Ten slotte is dit voorstel verworpen. Men zal eene zoo krachtig mogelijke verkiezingsbeweging op het getouw zetten. LONDEN, 4 Jnlij. In het lagerhuis zeide de heer Northcote, in ant woord aan den heer Childers, dat het eerst na de sluiting van het congres mogelijk zal zijn te bepalen, welke supplementaire credieten ten behoeve van het congres noodig zijn. Het congres is thans zoo ver gevorderd, dat het einde binnen tien of veertien dagen kan verwacht worden. Hij hoopte spoedig daarna voorstellen te doen betreffende het budget en de achteraan komende uitgaven. WEENEN, 4 Julij. De Pol. Corr. verneemt uit Berlijn dat het verschil tusschen Ruslands en Engelands gevolmagtigden over Datum zoo ernstig is, dat Bismarck de vereffening er van wil voorbehouden voor latere directe onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland. Mogt deze meening niet gedeeld worden, dan zou het verschil over Batum tot eene botsing kun nen leiden. MADRID, 4 Julij. De koning is heden ochtend naar het Escuriaal ver trokken, tot bijwoning der lijkmis. De begrafenis, die, met alle praal en plegtiaheid. op kosten van den staat, zal plaats hebben, is wegens de noodzakelijke toebereidselen tol 17 Julij uitgesteld. BERLIJN, 4 Julij. De Nordd. Allg. Zeit. verneemt, dat de onderhande lingen van Montenegro's vertegenwoordigers met Ooslenrjjk-Hongarjje vele onverwachte moeijelijkheden schijnen te ontmoeten. Andrassy legt weinig toegeefelijkheid aan den dag voor Montenegro's verlangen naar de Bojana als zuidelijke grens. Oostenrijk houdt nog den categorischen eisch vast, dat de Montenegrijnen geen enkel punt van de tot heden langs den gehee- len regieroever van die rivier bezette position definitief mogen behouden. Of de opmerking van Montenegro's vertegenwoordigers, dal door dit besluit daar de eenig mogelijke natuurlijke grens verlaten wordt, op het laatste oogenblik misschien toch nog ingang vindt, moet worden afgewacht. Ge schiedt dit niet, dan zal Montenegro, goed- of kwaadschiks, zich moeten vergenoegen met hetgeen het ontving. ATHENE, 4 Julij. De bevolking is opgewonden; de pers spoort den koning aan, zich aan het hoofd van het leger te stellen en de grenzen over te trekken. BERLIJN, 4 Julij. Ten opzigte van de scheepvaart op den Douau, heeft het congres het oorspronkelijk voorgestelde woord «neutralité", op Ruslands verlangen, vervangen door «libre navigation", zoodat de vaart voor alle handcisvlaggen open is. LONDEN 4 Julij. Lagerhuis. De heer Monk heeft de inlijving van Creta bij Griekenland aanbevolen. De heer Campbell ziel daarin bezwaar en meent dal de regering uaar eene betere autonomie behoort te streven. De heer Bourke vindt het oogenblik voor deze discussie ongeschikt en verzekert dal de regering Creta niet vergelen zal. Hij herinnert dat staatsmannen uit den jongsten tijd, zelfs Palmerstonde moeijelijkheden erkennen, welke aan de inlijving in den weg staan, en acht het waarschijnlijk dal het con gres heden de Grieksche quaestie tegeljjk met die van Creta behandeld heeft. De heer Lefebvre betuigt zijn leedwezen over dit advies van den lieer Bourke, maar hoopt dat lord Salisbury eene andere mecning zal zijn toegedaan. LONDEN, 5 Julij. De Times meldt uil Berlijn van gisteren: «Ter eon- greszilling heeft Caratheodori heden verklaard dat hij iu last had gekre gen het bezetten van Bosnië en de lierzegowina in beginsel aan te nemen, met voorbehoud dat Oostenrijk en Turkije regtstreeks zullen onderhandelen over de uitvoering. Andrassy verklaarde zich hiertoe bereid". PARIJS. 4 Julij. Ter congreszitting van heden hebben de Turksche ge volmagtigden verklaard genoegen te nemen met hel tijdelijk bezetten van Bosnië en de lierzegowina door Oosteurijksche troepen, liet congres heeft de grensregeling van Montenegro vastgesteld. Dit vorstendom krijgt Niksik, Podgoridza en Anlivari. Onder'rouwd: c. WIJNNOBEL en Receptie Uoogewoerd 7 Juli 1878. C. W. C. LEGET. Veilige en algemeene kennisgeving. lieden avond overleed, ua eene korte ongesteldheid, mijne geliefde Echl- genoole BERTHA SOPHIE JANDGES, in den ouderdom van ruim 30 jaren. Leiden, 2 Juli 1878. J. LADAGE. egens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. De lieer en Mevrouw BRUNGEll betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling bij de geboorte -van hunnen Zoon ondervonden. Mijnheer! Ik heli de eer CEd. te bcrichien dat ik op 1 Juli heb overge nomen de Steenfabriek *an den lieer S. VAN HOLST, te Valkenburg bij leiden. HAMEL F. BOI8SEVAIN.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3