De algemeene vergadering der Ned. maatschappij lot bevordering der geneeskunst werd Dingsdag avond Ie Dordrecht geopend met een receptie in de sociëteit Kunstmin, waar het kon. fanlare-corps der dd. schutterij eenige muziekstukken uitvoerde. In de pauze hield de voorzitter der af- deeling Dordrecht, dr. Donkersloot, een toespraak tol het hoofdbestuur, de afgevaardigden en de leden, alsmede tot de breede schare van dames en heeren, «lie hel feest met hun tegenwoordigheid opluisterden, welke toe spraak werd beantwoord door den voorzitter der maatschappijprof. Heynsius. Woensdag werden de wetenschappelijke werkzaamheden geopend. Belang rijke bijdragen leverden de hh. prof. Heynsius, dr. llermanidcs uit Tricht, prof. Stokvis uit Amsterdam, dr. Kuthé uil Tiel, dr. Kaptein uil Abcoude, prof. Tilanus en dr. Guye uit Amsterdam, dr. Gori uil Breda en dr. Biiclnier uil Deventer, uit het gebied van geneeskunde, physiologie enz. De eind-examens aan de polytechnische school te Delft zijn afgcloopen. De uitslag was als volgt: Van de 58 candidate!), die zich hadden aange meld. hebben 9 zich vóór of gedurende hel cxainrn teruggetrokken. Van de 49, die er tot hel einde toe aan deel namen, werd aan 29 het diploma uitgereikt, en wel: voor civiel-ingenieur: aan de hh. Th. van Buuren, II. N. Francois, T. A. Gaymans, W. B. van Goor, A. C. C. G. van Hemert.II. W. Huender, J. Ilcken. L. M. J. Immink, P. G. J. Joosten, F. A. G. Mallinc- krodt, G. Boodenburch, R. A. van SandickA. I. Cohen Stuart, F. J. des Tombe, L. G. de Val. M. E. de Wildl en J. A. ,1. Sibmacher Zijnen; voor bouwkundig-ingenieur of architect, aan den heer J. F. Klinkhamer; voor scheepsbouwkundig-ingenieur aan de lib. J. II. de Heer, L. D. van Ouwer- kerk en H. C Pennink; voor werkluigkundig-ingenieur aan de lilt. W. M. Slavenisse de Brauw, H. Cop, T. M. G. Kenlemans en J. Merens; voor mijn ingenieur, aan den heer A. Stoop Jr.; voor technoloog, aan de hh. II. W. J. van Otterheek Bastiaans, P. R. Ermeritts en M. L. Noordijk. Voor de 20 rijksbeurzen, die tegen 1 September e. k. worden beschik baar gesteld aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers le Haarlem, heb ben zich aangemeld 87 aspiranten, en wel uit Gelderland 2, Zuid-Holland 33. Noord-Holland 38, Zeeland 1, Utrecht 4, Friesland 8 en Groningen 1. Het vergelijkend toelalings-examen zal worden afgenomen door eene coqj- missic, beslaande uit de inspecteurs van het lager onderwijs in Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht en den directeur der Haarlemsche kweek school. De commissie zal hare zittingen houden te 's Gravenhage en op 18 Julü e. k. zal liet examen aanvangen. Het stoomschip I'rinses Amalxa, van Nieuwe Diep naar Batavia, ver trok op 4 Julij van Napels. Bij gelegenheid van bet Woensdag gehouden zendingfecst zijn on geveer 8000 personen over den Ilollandschen spoorweg naar Bennebroek vervoerd. Naar men uit Maassluis meldt zijn, naar het zich laat aanzien, de kansen op eene overvloedige haringvangst dit jaar zeer schoon. Terwijl hel vroeger dikwijls eenige dagen in Julij was vóór de eerste jager aankwam, Is nu reeds de derde aangekomen. De haring is van zeer goede qualiteit en veel mooijer van stuk dan de eerst aangevoerde. Zondag II. woedde te Wijdenes, in Noordholland, een zwaar onweder, vergezeld van een geweldigen regen, die aan het graan nog al eenig nadeel loebragl. In de nabijheid van eene boerenwoning viel een zoogenaamde vuurbol neder en sloeg een schoon 6- a 7-jarig paard doodzonder eenig ander ongeluk te veroorzaken. Te Utrecht had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Bij het uitgaan der scholen passeerde een 7-jarige knaap het Domplein, waar werklieden bezig waren een steiger al le breken, voor een gevel, die hersteld was Die werklieden lieten de 2 laatste steigerpalen onvast slaan, en, waar schijnlijk door een windvlaag viel een dier palen den 7-jarigen niets kwaads vermoedenden knaap op de hersenen, liet kind is kort daarop overleden Het geregtsliof te Leeuwarden heeft FerdinamJ llettn schuldig verklaard aan moord, op de weduwe Aikema te Middelstem gepleegd, en hem veroor deeld lol levenslange gevangenisstraf. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen mr. M. P. S practisercud advocaat, en A. J. II.procureur, beiden wonende aldaar, beschuldigd van liet in een regtsgeding desbewust gebruik maken van een valseh stuk, waardoor derden zouden hebben kunnen zijn benadeeld geworden, liet hol heelt beiden van liet hun ten laste gelegde Icil vrijgesproken en van verdere vervolging ontslagen. Te Tilburg is Woensdag II. brand uitgebarsten, en wel in de briquet- ten-fabriek van den heer Klep van Vellhoven, tegenover de gasfabriek. Door den feilen wind werden de vlammen aangewakkerd, zoodat, ondanks het krachtig werken der spuiten, de fabriek geheel uitbrandde. De fabriek was pas opgebouwd, na eenige traanden geleden mede door brand te zijn vernield. - -- l i de Langstraat is de hooihnttw reeds geheel geëindigd. De qualiteit en de quau'iirit van het hooi zijn over hel algemeen minder goed dan die van het latts'ledene jaar. In «Ie hnitenpohlers van Baardwijk. Waalwijk en Besoyen waren die redelijk wel, maar in die verder westwaarts, tot aan Raamsdouk toe, lieten zij nog al te wenschen over. Hel nieuwe hooi wordt tegen 12 «Ie 500 kilo afgeleverd. In de vergadering van de prov. staten van Znidholland is o. a. o«ergc- ii h'gd hel verslag van gedep. staten over den toestand der provincie in het jaar 1877. Daaruit blijkt dat de bevolking van Zuiilhnlland den 31"" Dec. van dat ja «r bedroeg: van het mann gesl. 370 701, vrouw, gesl 403895, totaal 780.056. Die cijfers tnonen eene vermeerdering sederl 1876 aan van 7958 voor het mann gesl 9062 voor het vrouw gesl., totaal 17020 De bevolking der groole gemeenten bedroeg uil. Deo. 1877 van: 's Graven hage 107 897, Botterdam 142 585, Delft 24959, Dordrecht 20902, Gouda 17235, Le den 40977, Schiedam 22333, totaal der groote gemeenten 382.948 'mann 178 408, vrouw. 204 540). De bevolking der kleine gemeenten be droeg 397 708 (mann 193.353, vrouw 199 355). Het getal geboorten be liep in de provincie Zuidholland in 1877 32256; dat der overledenen beliep 19453; dat der huwelijken 0480 Hel getal der echtscheidingen bedroeg 55. Uil een slaat, behoormde tot de rubriek fabrieksnijverheid, blijkt, dat er in 1877 weder eene aanmerkelijke vermeerdering viel op le merken van het getal paardenkrachten der stoomwerktuigen in fabriekendat gezamenlijk 7140 bedroeg, tegen 5484 in 1876 en 2344% in 1801. De meeste der aan gewende paardenkrachten komen voor: in fabrieken tot graanbewerking 1475%, tot katoen-, linnen-, zijde-, wol- en haarbewerking 1105%, tol metaalbewerking 1007. Men had bovendien in 1877: bemalingswerktuigen met 3970% landbouwwerktuigen met 82% en waterleiding met 304 paar- denkr. In 1861 beliepen de aangewende paardenkrachten bij bemalings werktuigen slechts 336, bij landbouwwerktuigen niet meer dan 4. Wat verschillende takken van nijverheid aangaat, wordt o. a. omtrent Rotierdam gezegd, dat de scheepstimmerwerven sedert jaren kwijnende zijn en baar werk zich tot herstellingen bepaalt; dat in 1877 daarin geen ver betering kwam; dal de houten schepen buiten Rotierdam werden gebouwd en de ijzeren stoombootcn voor de groote vaart in Engeland aangekocht. Ten opzigte der suikerraffinaderijen viel niet veel goeds le berigten. De uit voer uit Nederland bedroeg in 1877 62500 tonzijnde wederom minder dan in 1876. De branderijen en distilleerderijen werkten gedurende het grootste gedeelte des jaars vrij gunstig. De vraag voor uitvoer was betrekkelijk groot en het debiel binnenslands nam niet af. Dit heeft echter lot boven matigen aanbouw van nieuwe branderijen zoowel te Rotierdam en Schiedam als te Delfshavcn geleid. s GRAVENHAGE, 5 J«lij. Door Z. M. is aan jli'. D. Bicker, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kolonel-kommaudaii'l der dienstd. schutterij le Amsterdammet dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem in die betrek king bewezen en met vergunning om de uniform der schutterij, met de onderscheidingsleekenenaan zijn rang verbonden, le blijven dragen. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: le Gorssel de heer mr. A. P. R. C. baron van der Borcli van Verwolde, le Groningen de heer mr. B. van Royen, te Oostzaan de heer A. van der Wijk, Ie Kuilenburg de heer P. A. C. 11. T A. Werdmüller von Elggte Nieuwcrkerk de heer F. Bonman, te Hengstdijk de lieer G. van Trappen, te Nedcrhorsl den Berg de heer .1. J. Schottelink, te Meppel de heer K. E. Borger, te Klimmen de heer .1. Schoenmakerste Voorst de heer jhr. mr. J. van der Feltz. De oefeningsdivisie, ouder bevel van den kapitein Ier zee W. K. van Gennep, beslaande uit de schrocfstoomschepeu ran Galen, Zilveren Kruis en Leeuwardenlaatst komende van St Domingo, is gisteren in den vroegen morgen te Nieuwe Diep binnengevallen. De kapitein ter zee W. K. van Gennep is eervol ontheven van het bevel over de oefeningsdivisie; de kapitein ter zee W. 11. baron van lleerdt. adjudant des konings. is eervol ontheven van het bevel over liet schroef- stoomschip Zilveren Kruis en vervangen door den kapitein ter zee 11. P. van Boneval Faure, en de luit. ter zee 1" kl. G. Hoflmanbchoorende tot de rol van hel schroefstoomschip van Galen, is eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den kommaudant i'er oefenings divisie en op non activiteit gesteld. Z. M. de koning zal morgen middag op zijne reis naar Weimar tot Utrecht vergezeld worden door Z. K. II. prins Hendrik, die van daar naar Soesldijk terugkeert. Z. M. de koning beeft heden ochtend hij IID. broeder, Z. K. H. prins Hendrik, een bezoek afgelegd. II K. II. de prinses von Wiedgeb. prinses Maria der Nederlanden viert lieden haar 37'° verjaardag. Z. K. 11. prins Frederik geeft heden ter eere van het geboortefeest zijner dochter een diner op het Huis ter Horst waaraan Z M. de koning, de prinsen Alexander en Hendrik zullen deel nemen. De hofdignilarissen van het huis van Z. K. 11. prins Frederik boden lieden middag aan de gemalin van den vorst von Wied hunne geluk- vvenscheii aan op eene receptie in het Huis de Paauw gehouden. Hier ter stede werd de geboortedag der prinses op de gebruikelijke wijze herdacht door het uilsteken van vlaggen van de openbare gebouwen en uit particuliere woningen. Op den middag hield het garnizoen der residentie in de Maliebaan eene groote parade onder kommando van den kolonel der veld-artillerievan Glicel Roell. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de onderwijs-wet voortgezet Artt. 2432 zijn goedgekeurd. Op art. 24 (aantal onderwijzers in eene school, neerkomende op 1 op 40 leerlingen) is vet worpen, met 51 tegen 26 stemmen, een amendement van den lieer van den Bercli van Heemslede om het getal der onderwijzers door den ge meenteraad te doen bepalen, en verworpen met 44 tegen 33 stemmen een amendement van den lieer Schimmelpcnninckneerkomende op 1 onderwij zer op 50 leerlingen. Op art. 25 (minima der onderwijzers traclemenlen) is aangenomen met 38 tegen 34 stemmen ecu amendement van den heer Moens om de minima der iraciementen van hoofden van scholen van minder dan 30 leerlingen ook op 7 700 te stellen, en aangenomen een amendement van den heer Meinesz, om «een vergoeding aan den onderwijzer te geven, als hij reeds vrije woning heeft in eene andere betrekking. Maandag voort zetting, te beginnen met art. 33. Door den minister van waterstaat enz. zijn bij de tweede kamer onderscheidene verhoogingen der brgrooting van 1878 aangevraagd, o. a. 200 000 voor liet opruimen van gronden uit den Nieuwen Maa-inond en 1 75000 lol dekking der kosten veroorzaakt door de internationale tentoon stelling te Parijs. De minister had zich gevleid, dat niet de achtereenvol gens toegestane sommen, ten gezamenlijke bedrage van 1 100 000, zou kunnen worden volstaan. Aan aansporing zijnerzijds bij de hoofdcommissie om de meest mogelijke spaarzaamheid te betrachten heeft het niet ontbro ken. Tot zijn leedwezen ziel hij zich echter in de noodzakelijkheid nog-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2