LEIDSCHE C 01! RANT. VRIJDAG 5 JULIJ. I87S. 1°. 156* De Courant verschijnt dagelijls, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. fSJSO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,tSO 'sjaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cents. STADS-BER ICÜTEN. SCHUTTERTJT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tc weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 1 lden April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot liet onderzoeken van en beslissen omtrent de icdenen van vrijstellingen uitsluiting zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 12,len Juli aanstaande1 s namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenendie sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren ziin in de jaren 1844 tot 1852 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4rt. degenen, die via hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon oin lichaamsgebreken tij lelijk zijn vrijgesteld en 5ft. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemeld;*» dag, al ware bet dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesleits besluit van den 288*en Juni 1828 Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze duor aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant argekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 4 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. P ATERTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het college van zetters te Leiden, doet te weten, dat de patenlbladen van koffiehuishouders, slijters en tappers, benevens de nog onafgehaalde patenlbladen van Inlandsche kramers en schippers, op vertoon van hunne aanslagbiljetten alsnog verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van hel Raadhuis, van Donderdag 4 tot en met Zaterdag 6 Juli e. k., des namiddags van 1—3 uren, terwijl na liet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Wethouder voornoemd, Leiden, 3 Juli 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 4 Julij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. ingekomen cene missive van de gedep. staten dezer provincie, waarbij deze hunne goedkeuring verleenen tot het aangaan eener tijdelijke gelillcening, in het vertrouwen dat die binnen liet jaar zal zijn afgelost. Door den raad werden benoemdtot hulponderwijzer aan de tusschen- scliool C. G. Ivaakebeen, tjjdelijk belast met dc waarneming dezer betrek king; tot hulponderwijzeres aan dezelfde school mej. E 11. Iloogeboom, mede tjjdelijk aan die school werkzaam; tot onderwijzeres 2e kl. aan de meisjesschool 1» kl. mej O. D. M. van 'tllaafï, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast; tot hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor min vermogenden A. B. van Voorden, tijdelijk bij die schooi werkzaam; tot onderwijzer in de gymnastiek 11. Edelman, Ie Leeuwarden; en tot leerares in de Engelsclie taal aan de meisjesschool der l8le kl. mej P. J. van Eelde. De laatste benoeming had plaats met 12 stemmen, terwijl er 9 werden uitgebragt op mej. M. de Meijier, le Arnhem. Voordat men overging tot de vermelde benoeming van den onderwijzer in de gymnastiek ves tigde de heer Krantz er de aandacht op dat in dc verordening was be paald dat die onderwijzer geene particuliere lessen mogl geven. Dit werkte niet goed en daardoor werden sommige jongelieden verhinderd gym nastieklessen te nemen 'buiten de schooluren. Hij gaf in overweging die bepaling in te trekken. De voorzitter zeide dat die zaak reeds in behande ling was bij brn-g. en welh.de schoolopziener had er echter bedenkingen tegen ingebragtdie hun niet onbillijk voorkwamen. De heer van llcrson ondersteunde het denkbeeld van den lieer Krantz. Tot bestuurders van het werkhuis werden op nieuw benoemd de aftre dende heeren D. A. Schreden, H. P. J. van Wensen en C. J. Leembruggenen lot commissaris der bank van leening werd op nieuw benoemd de heer J. T. Buys, die aan de beurt van aftreding was. Hel verzoek van liet bestuur der kweekschool voor zeevaart, ter beko- miug van gemeentegrond aan deu vestwal bij de voormalige Wittepoort, tot uitbreiding van de gebouwen dier inrigting, lokte eene uitvoerige dis cussie uit. De heer Obreeu vroeg eenige inlichting omtrent hetgeen in het adres voorkomt, dal de grond, waarop het nieuwe gebouw zal geplaatst worden, waartoe hel regt van opstal wordt gevraagd, sedert 24 Maart 1862 aan genoemde inrigting in gebruik is afgestaan. Hij meende dat bij een in Mei 1862 genomen raadsbesluit alleen het gebruik van dien grond was algeslaan tot toegang tot de kweekschool. De verzoekers gingen uit van het denkbeeld dat zij ongelimiteerd gebruik van den grond hadden. De vraag was of niet vele ingezetenen gaarne het regt van opstal op dien grond zouden willen hebben, tot het zetten eener woning. Wilde de ge meente dien grond afstaan, dan kon zij liet afstaan aan den meestbieden de. De heer de Laat de Kanter merkte op dat het verzoek werd gedaan in het belang eener inrigting, wier voortbestaan in het belang was der ge meente en wier verdere uitbreiding zeker ook van het grootste belang was voor de gemeente. De heer Obreen verklaarde niets le willen afdingen op het nut der instellingmaar hij had bezwaar tegen het plaatsen van allerlei kleine gebouwen op dien grond, zooals b. v. was geschied nabij het ziekenhuis. De heer Jnta zeide dat het niet lag in het plan der commissie om allerlei kleine gebouwen te doen verrijzendal zou hare financiële krachten te boven gaan. Indien de kweekschool niet uit gebreid kon worden dan was dit haar doodvonnis. Er was verder geen ruimte. De heer du Rieu stelde ook het wenschelijke in het licht om wat betreft den afstand van den grond in een zuiveren toestand le geraken. De voorzitter zeide niet te hebben gedacht dat dit verzoek bezwaar zou ontmoeten. De commissie had zich veel inspanning getroost om de kweekschool te behouden. Hier zou toch eene instelling gevestigd blijven om jongens te bekwamen voor hunnen overgang naar dc opleidings schepen te Amsterdam en te Rotterdam, dat voor Leiden een groole zegen was. De heer du Rieu zeide geen bezwaar te hebben legen de uitbreiding, maar hij wilde de zaak geregulariseerd hebben, daar er twijfel was gerezen of de grond al of niet gegeven was. Nadat nog onderscheidene leden het woord hadden gevoerd stelde laatstgenoemde lieer vooralvorens een be sluit te uemenvooraf te onderzoeken of de grond afgestaan was, ja of neenwelk voorstel bij andere leden ondersleuning vond. De heer de Laat de Kanter zag daarin eene ongewenschle vertraging der zaak. In stemming gebragt werd het voorstel van den heer du Rieu aangenomen met 12 tegen 10 stemmen. Het verzoek van J. Devilee om een duiker te leggen en dal van J. Ver meulen en M. Tukker, tot het dempen eener sloot aan den Hoogen Rijn dijk, werden toegestaan. Het verzoek van de Leidsche Duinwatermaatschappij, om water te leveren aan eenige ingezetenen ven Katwijk en Voorschoten, werd, overeenkomstig het advies van burg. en weth toegestaan, nadat, met 17 tegen 5 stemmen, verworpen was een voorstel van den heer Obreen, dat liet maximum der prijzen bepaaldhij het in 1877 uitgegeven prospectusin dit geval als minimum zou gelden. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan dr. J. H.Jennes, als leeraar aan de meisjesschool le kl. en als onderwijzer aan de kweek school, en aan Pb. Rank, als hulponderwijzer aan de school li". 2 voor minvermogenden. Op het bezwaarschrift van dr. W. M. S. Junius, waarin hij mededeelt dat hij zich hij dc opgave voor de plaatselijke directe belasting abusiveljjk in eene te hooge klasse had ingeschreven (in de klasse van 20000 tot ƒ25000, in plaats van die van ƒ8000 lot 10000), werd op voorstel van burg. en welh. besloten met 15 tegen 5 stemmen aan gedep. staten in over weging te geven den aanslag te handhaven. De lieer Verster was van meening dat de argumentatie van burg. en weth. in hun rapport niet opging. De adressant was een man van jaren en in het omgekeerde geval zou men die argumentatie niet hebben gevoerd. Hij wilde den adressant nog in de gelegenheid stellen zijne verklaring le bewijzen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1