EEiUSCHE COURANT. 1°. 155. PATENTBLADEN. 1S78. DONDERDAG 4 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuleel jaars f3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is ver krijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditie kosten. Afzonderlijke nonnners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cenls. STADS - RER IC UT EN. De WETHOUDER, Voorzitter van het college van zetters te Leiden, doet te weten, dat de patenlbladen van koffie huis houders, slijters en tappers. henevens de nog onafgehaalde patentbladen van Inlavdsche kramers en schippers, op vertoon van hunne aanslagbiljetten alsnog verkrijgbaar zjjn in een der vertrekken van bel Raadhuisvan Donderdag 4 tot en met Zaterdag 6 Juli e. k., des namiddags van 1—3 uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Wethouder voornoemd, Leidex, 3 Juli 1878. Mp. P. C. LIBRËCHT LEZWIJN. BINNENLANDSCHE HERIGTEN. LEIDEN, 3 Julij. De Staatscourant bevat hel verslag van de werkzaamheden van het kon. Nederlandse!) meteorologisch instituut, verrigt van 1 Juuij 1877 tol 31 Mei 1878, ingediend aan den minister van waterstaat, handel en nijver heid. alsmede het verslag van de werkzaamheden der aldeeling «Zeevaart" van het kon. Nederl. metcoroloaisch instituut, over het jaar van 1 Junij 1877 tot 31 Mei 1878, ingediend aan den hoofddirecteur vau het kon. Ne derl. meteorologisch instituut. Naar het oordeel van gedep. staten van Zuidholland zijn er voor de prov. staten termen omtrent de aanvragen der gemeenten (tegstgeest om subsidie in de kosten van stichting van eene nieuwe openbare school en onderwijzerswoning, en Oud-Bejjerland om subsidie in de kosten van ver grooting der openbare lagere school eene gunstige voordragt aan den koning te doen. Vrijdag aanst. zal ten stadhuize te Amsterdam vergaderen de hoofd commissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. In deze bjjeenkomst zal van gedachten worden gewisseld over den aard van het aan te bieden geschenk (waarvoor thans ruim 60000 is ingekomen), alsmede over de ornamentatie van het album, waarvan de vervaardiging aan eene voorname boekbinderij te Weenen is opgedragen. Bij het geëindigde staatsexamen, tweede natuurkundig gedeelte, te Groningen, zijn de navolgende militaire studenten voor de land- en zee- magt, alsmede voor Oost-Indië, tot candidaal-arts bevorderd, te welen: J. Bjjl, D. P. van Balenburg, D J. Boldingh. M. W van Batenburg, J. M. H. van üorssen, C. Groeneveld Koster, J. T. H. Hermans, ,1. Huysman, M M. Jung, J. S. Pichal, F. W. Y. Sterk, M. Straub. R. Tijinslra en R. van de Veer. De militair-pharmaceut J. van Riel is bevorderd lot hnlpapothekcr. De voorzitter van den geneeskundigen raad voor Overjjssel en Drenthe heeft de aandacht gevestigd op het door de firma Heeremans C°. te Rot terdam ook aan. meelfabrickanten en bakkers te koop aangeboden zooge naamd bloemwit, hetwelk bij onderzoek gebleken is niets anders te zijn dan gepraecipiteerde gips. Tot predikant bij de Ned. lierv. gemeente te Dordrecht is beroepen <ls. J. Eigeman, pred. te Delfshaven. Te Rotterdam vond gisteren morgen een dienstmeisje de kamer eener in de Sophiastraat alleen wonende vrouw, voor wie zij van tijd tot lijd eenige boodschappen deed, gesloten. By het openen der deur werd de vrouw met verkoold bovenligchaam op den rug liggende op den grond ge vonden. De vrouw, die gebrekkig was, schijnt voor het een of ander doel een lucifer ontstoken te hebben en daarbij in brand geraakt te zijn. terwijl zij, door haar gebrekkigen toestand, geen hulp zal hebben kunnen inroepen. Zaturdag II. is te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van deelhebbers in de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. Bljjkens hel uilgebragle verslag hebben de ontvangsten in het laatste boekjaar ƒ5,555.770, of 43,255 meer dan in 1876 bedragen. Van de reizigers vermeerderde weder het aantal, doch verminderde weder de opbrengst; het eerste met 39,846, de laatste met ƒ23,892, dal voornamelijk wordt toegeschre ven aan de nieuwe concurrentie, door de opening van den Staatsspoorweg door Rotterdam, in aansluiting van dm Holl. spoorweg aldaar. Omtrent hel goederenvervoer werd de verwachting door de uitkomst verre overtrof fen niettegenstaande schier voorbeeldelooze slapte van den handel en de scheepvaart zelden betere gelegenheid had aan het verkeer langs spoorwegen afbreuk te doen. Er werden vervoerd 869.815 tonnen koopmansgoederen tegen 1971.381 vracht, of 84,045 tonnen met ƒ58.447 opbrengst meer dan ten vorigen jare. De bestelgoederen bragten dit jaar ƒ32,828 meer, het vee-vervoer ƒ22.219 minder dan in het voorafgegane jaar op. Bij meerdere ontvangst is minder uitgegeven dan in hel vorig jaar. Op voorstel der directie werd o. a. besloten: het bedrag der 17% pCf. van de overwinsten boven de 5 pCt. 'sjaars over het gestorte kapitaal vast te stellen op ƒ150.276 en de directie te magtigen daarmede te handelen overeenkomstig art. 50 der statuten; aan de aandeelhouders uit te keeren ƒ8.53 per aandeel van ƒ240, ƒ3.40 per aandeel van ƒ96 en f 1.17% per aandeel van ƒ36 gestort kapitaal. Voorts de directie te magtigen, om onder nadere goedkeuring der vergadering van commissarissen op haar bil lijk voorkomende voorwaarden concessie Ie aanvaarden voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweguitgaande hij Moordrecht van den spoor weg RotterdamGouda, om aan te sluiten aan den spoorweg Goudaden llaag tusschen de Ringvaart en Zevenhuizen Moercapelle. Uit Groningen meldt men dat Zondag een hevig onweder over die streek beeft gewoed. Te Noordlaren sloeg de bliksem in de onderwijzers woning, zonder schade van beteekenis aan te rigten; een boom werd in splinters geslagen, de behuizing van den heer E van Bon, oliemolenaar te Znidlaren, werd getroffen en is een prooi der vlammen geworden. Te Veen- dam is de bliksem geslagen in het huis van den heer A. Dninljer, touw slager, maar de daardoor veroorzaakte brand is met behulp van eene spuit spoedig gestuit. Ook is, naar men verneemt, te Oostwedde de bliksem geslagen in de behuizing van den landbouwer Bessembindcr. Het gebouw moet geheel verbrand zijn en 5 paarden3 koeijen en 2 varkens er bij zijn omgekomen. Uil het verslag van het onder St. Michielsgestel gelegen instituut voor doofstommen blijkt, dat op 1 Januarij 1877 in dat gesticht aanwezig waren 139 kweekelingen. In den loop van 1877 zijn er overleden of ontslagen 17 en 14 nieuwe aangenomen. Op de bij de tweede kamer in behandeling zijnde wet tot regeling van het lager onderwijs is door de lib. Godefroi en van der Loeff als amende ment voorgesteld achter art. 9 in te voegen een nieuw artikel, luidende als volgt: «Overtreding of niet nakoming van hetgeen door ons krachtens art. 4 wordt voorgeschreven, wordt gestraft met eene boete van ƒ10 tot ƒ100, of gevangenisstraf van een tot veertien dagen, te zamen of afzonderlijk. Het laatste lid van het vorige artikel is ten deze toepasselijk. Bij herhaling kan sluiting der school voor een bepaalden tijd door ons worden bevolen." Door den heer de Jonge is voorgesteld de eerste zinsnede van art. 33 aldus te lezen: «Het schoolonderwijs wordt, onder het aanleeren van ge paste en nuttige kundigheden, dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle maatschappelijke deugden." liet feest van Njord is gisteren, onder begunstiging van zeer goed we der, uitstekend geslaagd Tal van genoodigden, met vele dames, bevonden zich op Rhijnzigt, terwijl eenige pleizier-vaarluigenmet vlaggen getooid, aan de overzijde in den Rijn lagen. Ook op den straatweg langs de rivier waren vele nieuwsgierigen te zien. Om één uur begon de kamp onder twee slndentcn-vercenigingenLeiden en Delft, in 4-riemsgieken. Leiden werd hierbij geslagen en Delft won den prijs, door het vaarwater af te roeijen in 14.42 min., terwijl Leiden 12 seconden later kwam. De studenten-vcreeniging Laga heeft hierbij uitste kend geroeid. Hierna werd er door de leerlingen der kweekschool voor zeevaart om den prijs geroeid in sloepen. Ongelijk was de kamp, maar ook zeer ongelijk het gehalte der sloepen. Hierop volgde'een nommer. waar men door vroegere verhalen, ten onregle misschien, bevreesd begon te worden voor eene concurrentie met de «Deul- scher Turn- und Ruderverein" uil Rotterdam. Delft roeide niet mede, om dat een der roeijers onpasselijk was geworden door de te sterke inspan ning van den eersten kamp. Er bleven dus vier vereenigingen over, nam. de Dtiitscbers, de Hoop, de Amslel en de Fortuna, alle drie uit Amsterdam. De uitslag was als volgt: prjjs, de Fortuna in 16.30 min premie, de Hoop

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1