Hallef was een volkslj.il georganiseerd voor tie //Dames de la Hallc." Met dat doel was een der groote pavilloenen van de overdekte markt geheel ontruimd en met een vloer belegd, waarop in het midden een orkest had plaats genomen. Daar dansten de visch- en de groenviouwen, de aardap pelboeren, enz., enz. In weerwil van zon en stol, bleef men zich daar aanhoudend met den dans vermaken, soms hijgende van vermoeidheid, maar zonder het te willen opgeven. De toegang tot de tentoonstelling was voor 25 centimes opengesteld. De geest der bevolking was uitmuntend. Ten 9 ure des morgens had op het Champ de Mars de onthulling plaats van hel groote standbeeld der republiek voor den hoofdingang van het ge bouw, Ie midden der standbeelden van de exposerende natiën. Eerst voerde het woord de heer Teissérenc de Bortminister van koophandel, daarna de heer de Marcèrc, minister van binnenlandsche zaken. De beer de Marcèrc wees er met trots op, dat dit de eerste maal was sedert eene eeuw, dat de republiek, in het volle gevoel barer kracht en barer toekomst, hare vijanden en hare wonden kon vergelen en vergeven, en haar eigen regt luid kon uitspreken Het beeld is een kolossale zittende vrouwen-figuur met een antiek harnas aan, en een helm op het hoofd, terwijl een mantel op haar knieën afhangt. Haar regterhand houdt een zwaard omklemdterwijl haar linkerhand rust op een sleetien tafel, met het opschrift: ./République Frangaise, Constitution 25 Février 1875." De muziek die achter het beeld stond opgesteldspeelde na de rede des ministers de Marseillaise, die luide werd toegejuicht. Daarop plaatste het muziekcorps zich voor het groote hoold van het koperen beeld, dat door de //Union Franco-Américaine" iu de haven te New-York als vuurtoren geplaatst zal worden en dat thans naar het Champ de Mars gebragt is. Die kop alleen is verschei tene meter hoog en bestaat uit aao elkaar geklonken pla ten van gedreven koper. Er werd op nieuw de Marseillaise gespeeldalsook het Amerikaansche volkslied. Bij de plegtigheid waren alle ministers tegen woordig. vele senatoren en kamerleden. Op den feestdag is onder de armen van Parijs eene som van 40000 fr. uDgedeeld. voor de helft ontleend aan het half millioen, dat voor de toe bereidselen werd toegestaan en voor de wederhelft door den minister Dufaure bezuinigd op hetgeen hem voor representatie-gelden is toegestaan. Tot opvolger van wijlen den heer Leverrier als directeur van het ob servatorium te Parijs is benoemd de heer Mouchez lid der academie van wetenschappen. DUITSCIiLAK». De gemeenteraad van Berlijn heeft een voorstel aangenomen van het stedelijk bestuur, om prof. von Werner het vervaardigen van eene groote schilderij op te dragen, voorstellende //de leden van het congres, het slot- protocol onderteekenendc." De raad heeft daarvoor eene som van 60000 mark beschikbaar gesteld. De schilder zal den leden van het congres verzoeken om eene schets van hunne por'retten te mogen maken. Naar aanleiding van de in het Congres besproken bezetting van Bosnië en de llerzeaowina door Oostenrijk, zegt de Köln. Zeit.: Tegen Turkije is thans alles veroorloofd en niemand vraagt of men regt heeft te handden geljjk geschiedt. Men neemt het zelfs kwalijk, dat de Porte agressief tegen de opstandelingen van Creta te werk gaat en brengt aldus het verhaal in herinnering van de keukenmeid, die het den paling kwalijk nam, dat het dier zich niet bedaard liet villen en in stukken snjjden. Hel congres zal er wel in slagen den vrede in Turkije te herstellen, maar bij het tot stand konten ontbreekt een leidende gedachte. Tervvjjl iemand als lord Beacons- field verklaart, dat hij naar Berlijn is gekomen om Turkije in wezen te honden, en enkele beslissingen van het congres zouden doen vermoeden, dat dit werkelijk de bedoeling was, neemt men het aan den anderen kant overal steden, gewesten en landen in vollen vrede en zonder den minsten reglsgrond af. Naar men verhaalt heeft von Bismarck het volgende oordeel over de Oostersche qnaestie uitgesproken. Dat vraagstuk kan eerst langzamerhand worden geschikt; in 1828 hadden wij de eerste pleisterplaats bereikt, in 1856 de tweede, in 1878 de derde, en de vierde, die nog bij lange na niet de laatste zal wezen, zal wel niet lang op zich laten wachten. Het voortgezet onderzoek naar den toestandwaarin het wrak van de Grosser Knrfürst zich bevindt, heeft geen gunstig resultaat opgeleverd. Het schijnt, dat het denkbeeld, om het gezonken schip weder te heffen en vlot te krijgen opgegeven zal moeten worden worden. De in aanbouw zijnde spoorweglunnel nabij Schwelm. in Westphalen, is Vrijdag avond over eene lengte van 21 nieters ingcstorl. Volgens de Banner Zeit zijn er 27 personen onder puin eu aarde bedolven en waren er tot Zaturdag voormiddag zeven lijken opgegraven. Volgens een ander berigt waren cr acht personen bedolven en slechts twee lijken opgecraven. liit Munchen wordt gemeld, dat de lieer Siglclericaal journalist, lid van den landdag, in verzekerde bewaring is genomen. Zeer belecdigcnde uitdrukkingen voor den keizer zijn de aanleiding tot die aanhouding. De Hougaarsche rijksdag is thans gesloten, maar voor die sluiting heeft nog een der leden zich krachtig verklaard tegen de opdragt aan ttos- tenrijk-llongarijc eener bezetting van Bosnië en de Herzegowiua, waartoe in het congres te Berlijn zou zijn besloten. T 11II K I.) E. Uil Konstantinopel meldt men aan de Weener Pol. Corr.: In een on derhoud. dat graaf Zichy, de Orslenrijksch-Hongaarschc ambassadeur, met Safvet-pacha heeft gehad, heelt de ambassadeur verklaard, dat de bezetting van Bosnië en de llerzegowina van Oostenrijks zijde in elk geval slechts een tijdelijke maatregel zou zijn. in de eerste plaats den terugkeer der Bos- j nische vlugtelingen naar hun vaderland ten doel hebbende. Kift TKUX-KVAF. ROME, 1 Julij. De pauselijke nuntius te Munchen heeft last gekregen om met Pruissen te onderhandelen over de geestelijke behoeften van cenige diocesen in Pruissen, die verstoken zijn van een bisschoppelijke!! herder. WE F.NE N1 Julij. De Pol. Corr. meldt, dat Bismarck oj> het congres heeft aangedrongen op bespoediging van den arbeid, daar hij anders om redenen van gezondheid hel voorzitterschap zou moeten neerleggen. Hierop hebben de gcvolmagtigden besloten, enkel oe hoofdquaesiiën op liét congres ter beslissing te brengen, en de ondergeschikte punten ter regcl.ng over te laten aan de locale commissiën, wier arbeid aan eene conferentie van de gezanten te Konstantinopel ter goedkeuring zou worden voorgelegd. LONDEN, 1 Julij. Sir Norlhcotc sprak in het lagerhuis de hoop uit, dat de door iiusland gedane voorstellen in den tretirigen toestand der Moham medanen in Bulgarije verbetering zullen aanbrengen. De besluiten vair hel congres zullen aan den thans daar bestaanden toestand spoedig een einde maken. LONDEN, 1 Julij. Lagerhuis. Met 318 legen 162 stemmen is verwor pen het amendement-Forster op de runderpest-wet. welk amendement ten doel had, niet goed Ie keuren de bepaling dal het vee op de landingsplaats wordt afgemaakt. Bij tweede lezing is de wet zonder stemming aange nomen. PARIJS, 1 Julij. Het congres te Berlijn heeft heden de Rumeensche ge- deleerden gehoord en, toen deze vertrokken waren, de quaestie van Bessa- rabië behandeld. Besloten is: 1". lot afstand aan Rusland van dat gedeelte van Bessarabië, hetwelk bij het tractaat van 1856 van het gewest afgenomen werd en ten oosten den Pruth, ten zuiden deThtilug. een arm van de Kilia tot grens heeft; 2°. tot afstand van de Dobrudscha aan Rumenië; 3". op voor stel van Waddington, tot uitbreiding van Rumeniës zuidwestelijke grens, van nabjj Silistria, deze stad niet er onder begrepen, let en met inbegrip van Mangi aan de Zwarte zee. Rumenië krijgt dus een vruchtbare strook grond gebied en vestigt zich op de twee oevers van een belangrijk gedeelte van den Donau. Hel congres heeft de onafhankelijkheid van Rumenië eu van Montenegro erkend en zal morgen de Donauvaart en de Donaumondingen lot onderwerp van beraadslaging hebben. Andrassy en Schuwaloff zijn betover de grens van Montenegro eens geworden, WEENEN, 1 Julij. Bij de trekking van credietlolen zijn uitgekomen de volgende serien: 465, 880, 1202. 1502, 1519, 2044, 2105. 2123, 2270, 2553, 2623, 2717, 2941, 3484; de hoogste prijs viel op serie 2123 n". 28; serie 2044 n°. 97 fl. 40 000, serie 1519 u". 83 11. 20,000, serie 2553 n». 50 en n°. 56 elk fl. 5000. Bij de trekking van gcmeentelnten zjjn uitgekomen: serie 247, 485, 544 655, 761. 848, 1400, 1427, 1538, 1634, 1733. 2201; op serie 1427 n». 36 viel de hoogste prjjs; op serie 1634 n°. 51 fl. 50,000 en op serie 761 n". 91 fl 10.000. MADRID, 1 July. Volgens ecu brief in de Patria is de keizer van Marokko overleden. Niets spreekt meer in het voordeel van de TEERZEEP van BERGER (aigemeen middel tegen alle huidziekten en onzuiverheden van het aange zicht) dan de enorme uitbreiding die haar gebruik .sedert mejer dan tien jaren in bijna alle beschaafde landen verkregen heeft. In Frankrijk, Duilsch- lapd, Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije, Rusland, Rumanië, enz. gebruikt men algemeen de Tcerzcep van Berger. „OoH in Holland geniet zij eene merkwaardige voorkeur, ofschoon zij slechts weinige maanden aldaar is ingevoerd. Men vindt de echte TEERZEEP van BERGER met groenen omslag, a 4& Cents hel stuk, in hel Hoold-dépót voor Nederland bij de Uil. UEOTH C,, Pliarmacie Frangaise te Amsterdam, en in het klein te Eclden bij REYST KRAK en 3WE9IER, Droogis en. INGEZONDEN. EEN PAAR KANTTEEKENINC EN. Het is jammer dat //De comm. voor de decoratie der Iloogl. kerk", in de Courant van 26 Junij, met een nader bericht komt over het Requiem, zoo als zij zegt, op 3 Junrj, en daarbij den heer Stortenbeker te-kort-schieting toedicht, bij de guirlanden-ieekening. Hjj toch was bekend met den vol- strektrn eisch van versiering met klimop-groen, beet liet verder, en de op vatting lag voor de hand dat de heer Cuypcrs hier geen omvangrijk levend,, maar veeleer eene afbeelding van groen bedoeld had. Wel zoo; op zulk eene beslissende uitspraak waag ik het dan aan te voeren dat er //omvangrijk" levend groen bedoeld was en het penseel daar voor niet had behooren gemoeid te worden. Wapens worden geschilderd maar loof schildert men niet, als draperiën hoofddoel zjjn, tenzij men met comediespel te doen heeft. Het geschilderde groen stond dan ook alles behalve mooi, terwjjl het geen klimop maar eikenloof uitdrukte. De guir landes hadden moeten bestaan uit natuurlijk loof en achter het breede lint behooren af te hangen. Het //schoon geheel van een Coypérs-ontwerp" werd hierdoor evenzeer schade gedaan, als de zwarte draperiën van dun katoen volstrekt geen wol uitdrukten, om ook eens iets over al wijking van eenig oorspronkelijk plan ie zeggen. Dal breede lint, dat tegen den zwar ten achtergrond als een plank was vastgenageld, bijgevolg geen groen kon doorlaten, wordt in dal nader bericht meer dan eens banderole genoemd. Een banderole, dacht mij, is in het algemeen een scheepswimpel, maar allernaast is banderole eene lange eu smalle vaan, aan het einde in twee of drie punten' gespleten, die door de knapen gevoerd werd. Ziet n? De heer uypers heelt naar de uitvoering van zijn prijs-elijk ontwerp niet ko nten zien. Misschien had hij er de lucht van dat er wel iets aan hape ren zou. Daar zijn er die het zoo grappig vonden dat die'//handende" aan de einden gevlochten was: net als Fröhels methode. -Toch. vijfhonderd jaar vóór Fröbel aan zijne methode dacht was dat vlechtwerk reeds in zwang en ruim zoo geestig als tegenwoordig: als men mij op mijn woord geloo- ven wil. a. J K. PRflGKAJÜII t VAX JSÏ"/.I EK lil VOEUINGEA Musis Sacrum. Donderdag 4 Julij, Ie halfacht, door deSlafmuziek van het 4' Reg. Infanterie, Kapelmeester de lieer A. Grextzius. 1' AfiL: 1. Marseh, Dunkier; 2. «Das Glockchen des Ermileu", Maillart; 3. Immor tellen-Walze.1Gnn'gl; 4. //Gruss aus der Ferm-", Verhuist. 2' Afd 5. Ouverture //d'Egmond", arr. Dttnkler; 6. Fantaisie (pour Ohoë solo). Ver roest; 7. Meditation sur le Prélude, de Bacil; 8. Potpourri de l'opéra /'Le Domino Noir", Dunkier; 9. Marche //Les ruïnes d'Alhènes", Beethoven.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3