Li':ii»8€IIE COURANT. 1°. 154. 18/8. WOENSDAG 3 JULÏJ. De luuraiil verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs iter Courant is per viereiuleel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3b, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, luiten de es peditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De (trijs der Advcrteniion is van 1- 4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BER ICUTKN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 15 der wet van den 2'" Juni 1875 Staatsblad n". 95); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat door R. De Wilde llz.be roep is ingesteld van de afwijzende beschikking van den 3"r" Juni 1878 op zijn verzoek om een kleedenklupperij in te richten op een erf, gelegen tusschen de Barbara- en Kaard'tnslegengeteekend n°. 6.4. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de eidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 2 Juli 1878. E KIST. Secretaris. BINNENLANDSCHE BKUIGTEN. LEIDEN, 2 Julij. Den 4d'" dezer zal de heer dr. J. Baert alhier hel voorregt genieten zijne 50-jarige loopbaan als practiserend geneesheer te mogen herdenken. -- Begunstigd door fraai weder had beden de aangekondigde roeiwedstrijd van de stndenlen-roeivereeniging Njord op het Galgewaler plaats opgeluisterd door de muziek van het 4e reg. infanterie. De zwein-inrigting Rhijnzigl en de tegenoverliggende oever leverden door de vele aangebragte vlaggen en wimpels en de daar verzamelde toeschouwers een levendig tooneel op. Van molens en vele woningen langs hel water wapperde mede de vader- landsche vlag. Na den afloop begaven de roeijers zich voorafgegaan door de muziek, in optogt naar de studenten-societeit. Het in ons vorig nommer vermelde telegram, bjj het dep. van koloniën van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen, luidt in zijn ge heel als volgt: Terwijl de gouverneur van Atchin met troepen naar Gedoeng was. zijn talrijke vijandelijke benden in Lepong en de IV Moekim gevallen. Zjj hebben de passen van Gliiaroen, Beradoen en Blaugkaltan bezet, de bevolking berooid, woningen verbrand en onze versterkingen beschoten. Den 23s"» Junij is de gouverneur met twee balaillons infanterie en met artillerie van Gedoeng teruggekeerd. Zware kolonnes zijn van Kotta-Radja uitgezonden om onze posten in de IV Moekim te approvisioimeeren. Zij forceerden de kloof van Baradoen en daarbij werden aan onze zijde 4 man gedood, en 4 officieren en 45 minderen gewond. De vijand versterkte zich in het gebergte; de bevolking der IX Moekim is gevlugt. Van Java zijn twee balaillons ter versterking naar Atchin gezonden, terwijl een derde zou volgen. Bij ministeriële beschikking van 29™ Junij jl. zijn de chefs der corp sen gemagtigd, aan de miliciens der ligting van 1875, na afloop der najaars- oefeningen, vergunning te verleenen, om zich in bet huwelijk te begeven. De miliciens, die om eene of andere reden aan die oefeningen geen deel behoeven te nemen, kunnen die vergunning al dadelijk verkrijgen. Het stoomschip Prins Hendrik is op 29 Junij van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. De Conradop weg naar Nieuwe Diep, vertrok op 30 Junij van Suez. De Prinses Amaliaop weg naar Bataviapasseerde Sl. Vincent op 29 Junjj. De universiteit van Amsterdam heelt de volgende prijsvragen uitge schreven, te beantwoorden vóór 1 Julij 1879 door studerenden aan eene instelling van universitair onderwjjs: Faculteit der wis- en natuurkunde: In het licht te stellen de beteekenis van de tweede wet der mechanische warmle-theorie en de voornaamste gevolgtrekkingen, waartoe zjj leidt; wijders een critisch onderzoek in te stellen omtrent de waarde der verschillende bewijzen, die voor haar ge geven zijn. Faculteit der lettoren en wysbegeerte: »Negleclum iacet lexicon Segue- rianum quod in Anecdotis Bekkeri est terlium opusculum. Emendetur et perpetua adnotatione ornetur. Faculteit der godgeleerdheid: In hoeverre mogen de eigenaardigheden van de godsdienst der Germaansche volken geacht worden de voorspoedige invoering van het Christendom bij die volken bevorderd te hebben? De vragen moeten worden beantwoord in de taal, waarin zij zijn gesteld. De tweede haringjager is binnengekomen met 223 ton haring. Te Dordrecht is een kantoorbediende aangehouden, verdacht van te Amsterdam een valschen wissel van ruim ƒ5000 te hebben aangeboden ter disconteriug en het bedrag daarvan te hebben geïnd. Te Amsterdam werd gisteren aanbesteed het uiaken en stellen van den metalen bovenbouw der basculebrug over dc Zoutkeetsgracht. De minste ia- schrijver was dc Kon. Nederlandsche grofsmederij te Leiden voor ƒ9562.40. Dezer dagen liet Ie Amsterdam de schuttery-muziekonder directie van den kapelmeester J. M. Coenen, zich op het Kalleiiburgerplein hooren, Onder het slotnommer stortte plotseling de geheele kapel met de muziek tent naar beneden, en verstomden op eens de toonen van het orchest. Onder de bevloering der tent schjjnt een paal te zjjn omgevallen, hetgeen, behalve een niet gering tumult, ten gevolge had, dat enkele personen aan voet, hand of aangezigt schrampen bekwamen, en dat vele instrumenten werden beschadigd. Zaturdag avond werd in een wijnkelder on de Geldersche Kade le Amsterdam, toebehoorende aan de firma J. H. Hulsman, een dikke rook wolk waargenomen. By onderzoek bleek, dat een massa hooi en stroo moedwillig was aangestoken. Door de brandweer werd het verwerkt en daardoor een hevige brand voorkomen. Tegen de daderes, een meisje van 12 jaren, op den Zeedijk woonachtig, is proces-verbaal opgemaakt. Te Devenier is eergisteren nacht brand ontslaan ten huize van een magazijnhoudcr op de Stroomarkt. De bovenste verdieping van hel pand is geheel uitgebrand en ook liet andere gedeelte heeft veel geleden. Van den iuboedel is weinig gered. Een en ander was verzekerd voor een bedrag van 10,500. Met den laatslen trein van Breda naar Roosendaal werd Vrijdag avond een wedren gehouden door officieren der huzaren. Er was een wedden schap aangegaan, wie eerder bij den boscliwachter in het Liesbosch zou zijn, de heeren te paard of de heeren, die met den trein vertrokken. De eersten wonnen en legden den afstand van ongeveer 7500 M. in ongeveer 11 minuten af. Door den heer Mackay is op de bij de tweede kamer aanhangige wet tot regeling van het lager onderwijs het volgende amendement voorgesteld: In de eerste alinea van art. 8 in plaats van: //in de school", te lezen: //in de openbare school"; en als nieuwe alinea aan het slot bij te voegen: //Jongelieden van beiderlei kunne mogen op de bijzondere school als kwcekelingen worden toegelaten, mits in acht nemende het bepaalde sub lit. b." v De bedoeling van het amendement is om wel liet beginsel van de rege ring om geen zelfstandig onderwijs aan kweekelingen loc le vertrouwen', ook van toepassing te doen zijn op de bijzondere school, doch tevens om aan die school de haar toekomende vrijheid in de wijze waarop zij hare kweekelingen tot onderwijzers wil opleiden, te verzekeren. De heer R. J. Schimmelpenninck heeft voorgesteld, tusschen het eerste en het tweede lid van art. 45 een nieuw lid in te voegen, te lezen als volgt: //Deze vergoeding overtreft niet het bedrag der verhooging van uitgaven, welke boven liet bedrag der uitgaven voor kosten van onderwijs op de ge- meentebegrooting van 1878 uilgetrokken door de toepassing dezer wet veroorzaakt wordt." 's GRAVEN1IAGE 2 Julij. De opper-ceremotiiemeesler heelt bekend gemaakt, dat, ingevolge dé bevelen des konings, het hof den halven rouw zal aannemen voor den tijd van twee weken, ingaande den Ist™ Julij, wegens het overljjden van II. M. de koningin van Spanje. - Bij kon. besluit van 29 Junij II. is.,Zr. M». minister van marine, de kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van hel departement van oorlog, ter vervanging van Hoogst- dcszelfs minister van oorlog,'die door ziekte in de waarneming zijner be trekking wordt verhinderd. De eerste klerk bij liet departement van koloniën J. H. L. F. vanFranck is bevorderd tot adjunct-commies. Aan den lieer mr. H. Wiersma is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregler-plaalsvervanger te Leeuwarden en tol kantonregler- plaatsvervanger te Harderwijk is benoemd de heer T. II. Oldeuhuis Gratama ontvanger der registratie aldaar. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris binnen het arrond. Alkmaar: ter standplaats Grootebroek, de heer J. T. Pool, cand.-notaris, thans bur gemeester aldaarter standplaats Wieringerwaard jlr. J. Rammelman Else vier, cand.-notaris te Alkmaar; ter standplaats Andykde heer P. G. Duker,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1