PER TELEGRAAF. betreffende Bulgarije genomen, zegt dat men de geschiedenis van de toe komst van dezen staat nu reeds kan voorspellen. Binnen weinig jaren zal iedere ongewasschen Bulgaarsche patriot zingen: //Mein Vaterland muss grösser sein", en elke politieke levensuiting zal slechts op het doel gerigt zijn. geheel onafhankelijk te worden en Rumelië te annexeren. Het congres vergunt den Turken wel de Balkan-passen te versterken, maar hoe kunnen die verdedigd worden, als zij over Sofia kunnen worden omgetrokken, en als achter den rug der Turksche troepen de vaan des oproers door de militie ontplooid wordt Dit dubbele Bulgarije is voor Turkije het Tro- jaansche paard; het draagt de kiemen van eindelooze verwikkelingen en ent het Turksche rijk nieuwe giftslof in. Want dit door het congres kunst matig in het leven geroepen staatje zal niets tol de rust in het Oosten bij dragen; integendeel het zal kermen en klagen zonder ophouden en Rusland zal er wel voor zorgen, dat zijn invloed zuidelijk van den Balkan niet minder is dan noordelijk. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. is het onwaar, dat prins Ernst August van Hanover, gelijk de bann. Courier heeft gemeld, met Pruissen eene overeenkomst heeft gesloten omtrent de aanvaarding van een titel en de teruggave van het in beslag genomen vermogen zijns vaders. Nobiling's broeder, landhuishoudkundige te Schochwitz, is weder op vrije voeten gesteld. Slrousberg, de bekende spoorwegkoning, heeft zijn schuldeischers een accoord aangeboden. Hij belooft hun binnen 3 jaar 3 pCt. van hun vor deringen te zullen uitbetalen. Voor de schuldeischers is dit zeker zeer weinig, doch voor Strousberg niet, want hij zal dan nog meer dan 2 millioen mark moeten geven. Zijn gezamelijke schulden bedragen omstreeks 70 millioen mark. Uit Munchen wordt gemelddat de socialistische arbeidersvereniging aldaar is ontbonden op last der policie. Volgens de rijkswet heeft het bestuur eener vereeniging, door de policie ontbonden, de bevoegdheid de zaak voor den betrokken regter te brengen, ten einde uitspraak te doen over de regtmatigheid van de toepassing der wettelijke bepaling, maar eerst nadat de regter uitspraak in de zaak heeft gedaan, kan het uitgevaardigd bevel der policie krachteloos worden gemaakt. Uit Posen meldt men dat het oproer te Kalisch is onderdrukt. De gouverneur heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat alle winkels een dag gesloten zullen blijven, en niet meer dan drie perso nen bij elkander zich op straat mogen vertoonen. Tachtig personen, onder welke verscheidene geestelijkenzijn aangehouden. Twee honderd anderen worden beschuldigd van deelneming aan het oproer. Allen zullen voor een krijgsraad teregt staan. ITALIË. De te Rome verschijnende Diritto neemt, schrijvende over eene m in gelukte restauratie van een oud paleis, de gelegenheid waar om te klagen over den tegenwoordigen bouwtrant aldaar. Wanneer men volgens haar in Ilalie's hooldstad, waar de schoone werken uit de oudheid en de tradilien van goeden smaak zoo overvloedig aanwezig zijn, rondziet, zou men zeg gen, dat er een wind der barbaarschheid over de zeven heuvelen waait. Waarlijk", roept het blad uit, »er zijn apostelen noodig, van het heilig vuur bezield, om voor de allereerste wetten van het schoone in de bres te springen, welke eiken dag worden gehoond en ter zijde gesteld, zoo met als zonder het placet der gemeentelijke commissie voor de verfraaijing der stad." TCKKIJE. Men meldt uit KonstantinopelEr is een buitengewone raad gehou denwelke door den Sultan werd gepresideerd, en waarin beraadslaagd werd over de quaestie der bezetting van Bosnië en Herzegowina door Oos tenrijk. Aan de Turksche gevolmagtigden werd bevel gezonden er tegen te protesteren, dat geen lijd bepaald was voor den duur der bezetting. In de officiële kringen heerscht verbittering tegen Engeland. De Turksche dagbladen laten zich thans in eenen Engeland vijandigen geest uit. Engeland, zeggen zij, is eene staatkunde gevolgd, dwars in strijd met de circulaire van lord Salisbury, het zocht enkel zijn eigenbelang, en offert daarvoor die van ons land op, terwijl het de belangen van Europa schaadt. De Engelschen zijn in het geheim met de Russen overeengekomen om de erfenis van Turkije zamen te deelende Engelschen willen Cyprus hebben. De Engelschen declen den roof met Rusland. BERLIJN, 28 Junij. De achtste zitting van het congres begon ten 2 ure en werd ten 5 ure gesloten. Prins Gortschakolï woonde de zitting bij. In den Reichs-Anz. wordt een keiz. besluit openbaar gemaakt, betref fende dë tijdelijke verpligting om van een pas voorzien te zijn, uitsluitend voor Berlijn. Volgens dit besluit moet tot wederopzeggens toe ieder vreem deling en ieder burger, die er zich metterwoon komt vestigen, door een pas of een paskaart omtrent zijn persoon inlichtingen kunnen verschaffen. BERLIJN, 28 Junij. De Russische geheimraad Schloeszer en generaal Kotzebue zijn naar Warschau teruggekeerd. De Nordd. AUg. Zeit. schrijft: Nadat door het praesidium van het congres de officiële mededeeling gedaan is over de consultative toelating van Griekenland in de Grieksche aangele genheden, en gisteren uit Athene de vereischte volmagten ontvangen zijn, [zullen de gevolmagtigden van den Griekschen koning, de hh. Dclyannis en Rhangabe, weldra hunne volmagten indienen. Vrij stellig verneemt men, dat Griekenlands wenschen besliste tegenspraak bij de Turksche gevolmag- tigden ontmoeten zullen en de vraag heeft zich dan ook voorgedaanhoe bij eventuele niet-erkenning van de besluiten van het congres deze ten uil- voer gelegd zullen worden. BERLIJN. 28 Junij. Tegen een eventueel binnenrukken van Oostenrijk- sche troepen in Bosnië en de Herzegowina zal door geene mogendheid pro test worden aangeteekend. BERLIJN, 29 Junij. De Grieksche quaesliën zullen heden voor de eer ste maal ter sprake komenen de Grieksche gevolmagtigden heden de zitting van het congres bijwonen. Voor de zitting heeft er, onder voorzitting van vorst Hohenlolie, eene voorbespreking plaats, die door een gedelegeerde van elke der aan het congres deelnemende mogendheid wordt bijgewoond. BERLIJN, 28 Junij. Het bulletin van heden luidt: De toestand des kei zers blijft gunstig. De wonden zijn op twee na genezen, De Reichs-Anz. bevat de verordening betreffende de tijdelijke paspligligheid. IVGEZOVDEN. Voor de stemgerechtigde leden der Nederduitsche Hervormde Gemeente kan het niet ondienstig zijn kennis te dragen van den inhoud der volgende missive: Aan het College van Notabelen der Nederd. Herv. Gemeente alhier. Leiden, 21 Juni 1878. Bij mijn aftreden als lid van uw College vervul ik een aangenamen plicht, door tl mijn dank te betuigen voor de blijken van welwillendheid en ver trouwen, die ik sedert het tijdstip dat ik in uw College zitting nam in toenemende mate ondervond. Dat de gewichtigste besluiten in de laatste jaren meest met algemeene stemmen werden genomen, getuigt wel van eendrachtige gezindheid, maar dat het College met verkregen kennis van het beheer en zelfstandigheid van oordeel die besluiten nam, zal voortaan blijken, dewijl ik mij verzekerd houd, dat zoo niet allen, toch de meeste leden van uw College meer van het beheer der kerkelijke fondsen weten, dan menig lid der Gemeente- Commissie. En toch was het een grief tegen uw College, dat het niet was zamen- gesteld uit de Notabiliteiten der gemeente, olschoon het personeel der Gemeente-Commissie zich ook niet op dezelfde lijn plaatsen mag als dat, hetwelk vroeger uit de aristocratische en patricische familiën bestond. Eer en belang eischlen dus veeleer te zorgen, dat men geen grond of aanleiding gaf tol onbetwistbare aanmerkingen op handelingen van beheer en bestuur van een College, waarop men uit de hoogte neder zag, ofschoon het Reglement daaraan de macht, het gezag en de bevoegdheid toekent, om de beheerders en bestuurders te benoemente doen vervangen en op hun rekenplichtig beheer sliptelijk toetezien. De Nederduitsche Hervormde Gemeente eischt van uw College stipte ver vulling //als de eenige waarborg bij een vrij beheer". Die vervulling kostte strijd, omdat het rekenplichtig beheer weerbarstig zich betoonde in de trouwe nakoming van het Reglement en vooral in de eerlijke opvatting en s-tipte uitvoering van het besluit van 30 December 1821, door langs allerlei wegen en middelen zich te onttrekken aan den last, om jaarlijks uit de kerkelijke fondsen ƒ200 aan ieder predikant uillekeeren, door de beschikbare gelden te besteden'tot buitengewone en ongeautoriseerde doeleindenen doorgaans de kerkgebouwen te restaureeren uil de beurzen der predikanten, niettegenstaande juist door het trouw en talrijk kerkbezoek de inkomsten der zitplaatsen en kerkcollecten door toedoen der predikanten toenamen. De gemeente houdt steeds op dat beheer, uw toezicht en veerkrachtig handelen het oog, maar laat u ook vrij uit haar midden, onverschillig van welke richting, de mannen te kiezen, wien het stoffelijk belang der ker kelijke gemeente moet worden toevertrouwd. Weldra zal de bevoegde Kerkelijke Overheid in de gelegenheid worden gesteld om te beoordeelen en te beslissen of de groote meerderheid van uw College zich heelt schuldig gemaakt aan //eene goddelooze verkiezing van twee christusverloochenaars" en of dergelijk schelden of lasterlijk aantijgen betaamt aan een lid van een kerkbestuur. Die blaam, mag niet blijven op het ledental, dat met mij, die zich rond borstig heelt geuit en als hoofdaanlegger wordt beschouwd, in het stoffelijk belang der gemeente de gewraakte verkiezing deed. Nu uw College weder is aangevuldnaar men zegt onder den invloed van een bedreigden kerkelijken bankvloekligt eene nieuwe verkiezing ter uwer verantwoording. Nu aan uwe beslissing staat of gedurende de eerstkomende driejaren de predikantstoelage al dan niet zal worden afhankelijk gemaakt van de wijze van dekking der ƒ2000 'sjaars voor de restauratie der Hoog- landsche kerk; nu eerlang aan uwe goedkeuring zal worden onderworpen de rekening van 1877, die reeds in April had behooren te zijn ingediend nu zal de gemeente het bewijs ontvangen dat in uw College een veerkrachtig streven heerscht, om het stoffelijk belang der gemeente te behartigen builen persoonlijke invloeden. Dat eischt ook uw eer en belang, en daarvoor schenke God u wijsheid, moed en kracht. Ontvang de verzekering van mijne hoogachting, waarmede ik blijf Uw heilwenschend aftredend medelid en secretaris, A. M. Iz. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op een wetsontwerp tot wijziging van de staatsbegrooting voor 1877, komen do volgende rechtstreeks toepasselijke en ter zake dienende zinsneden voor: »De administratie vindt zich geregtigd (het tegenwoordig ontwerp levert er een nieuw bewijs van) om al zoodanige uitgavenzelfs voor ambtenaarstractementen te doen als zij in haar oordeel nuttig acht, zonder zich er over te bekommeren of de wet er al dan niet gelden voor heeft beschikbaar gesteld. En het gevolg is dan eene quasi-begrootings wijzigingals thans verlangd wordt, maar die met eene werkelijke begrootingswet alleen den naam gemeen hebbende, in het wezen der zaak niet veel anders is dan een soort van ratihabitie van eigenmagtig reeds vol tooide uitgaven, een schijnvertooning, waarbij het begrootingsregt van de kamers teruggebragt wordt tot eene formaliteit. Doen zich in den loop van een dienstjaar, zooals allezins denkbaar is, behoeften op, die bij de zamenstelling der oorspron kelijke begrooting niet of niet genoegzaam waren berekend, het is een dwaling te meenendat dan de administratie bevoegd zou wezen daarin op eigen gezag te voorzien en dat zij dan zonder voorafgaande suppletoire begrooting zou kunnen verordenen wat haar goed dunkt, behoudens latere regularisatie pro forma." AHADEMIE-NIEIIIVS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 29sten Junij de heer W. van den Bergh, geb. Ie 's Hage, in de reg- ten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De strijd tegen de prostitutie in Nederland. Denzelfden dag de lieer W. van Rossem Bz.geb. te Rotterdamin de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschi ift: Over hulpverzuim. Denzelfden dag de heer C. C. Mauve, geb. te Haarlem, in de letteren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschriftDe oralione Isocratea quae inscribitur ede Rigis" disputatio. PKOGKAtllltA VAN JU7,lEKHT»OERIX«EV. Zomerzorg. Dingsdag 2 Julij, des avonds ten half zeven ure, onder directie van den Heer 11. Völlmar. leAfd.: 1. //Carlsbader-Marsch", ILabitzky; 2. Ouverture sur des //Chants Dalmatiens", Suppé; 3. Souvenir de Topéra //Le Premier jour de bonheur", Auber; 4. //Fantaisie-Valse", F. van Hal; 5. //Souvenir de Vet'di", Briffaux. 2e Afd.: 6. Ouverture van de ij opera //Abraham's Opfer", Lindpaintner; 7. //Klange aus Deutschland", Inter- i mezzo, Dunkier; 8. //Invitation a Ia Valse", C. M. von Weber; 9. Groote I Fantaisie over motiven uit de opera van Auber //La Muette de Portici", j Dunkier; 10. //Souvenir de Tcxposilion", Polka, Dagnelies. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6