BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van JMaandag July d878, iF". d52. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Het laatste berigt omtrent den toestand van den minister van oorlog, die te Amsterdam zich onder behandeling van dr Rienderhoff heeft gesteld, luidt zeer gunstig. Tot hiertoe deden zich, na den gunstigen afloop der operatie, geene verontrustende verschijnselen voor. Door de commissie voor de geneeskundige examens is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer G. ter Meulen, med. doctorandus. De werkzaamheden der commissie zijn geëindigd. De feestviering ter herdenking van de droogmaking der Haarlemmer meer is op 27 Junij te Nieuw-Vennep voortgezet. Allereerst hadden daar volksspelen plaats en daarop volgde eene harddraverij, waaraan 13 paarden van zessen klaar deelnamen. De l,le prijs werd behaald door het paard van den heer Verharen te Amsterdam; pikeur P. Koek; de 2dedoor dat van den heer Visser te Barendrecht; pikeur P. van Zanten. Er waren duizenden toeschouwers aanwezig. Het des avonds afgestoken vuurwerk slaagde zeer goed en de illuminatie was hier en daar prachtig. Terwjjl de torpedo-stoomboot gisteren met vele vaartuigen van de haven van Brielle kwam, kantelde een jol met vjjf man; een kanonier is verdronken, de overigen zijn gered. Omtrent de ramp, waardoor eergisteren de gemeente Zaandam werd getroffen, verneemt men nader dat de door den brand vernielde woningen door 20 gezinnen werden bewoond. Medelijdende buren en bloedverwanten hebben voorshands het tachtigtal menschen en kinderen, van dak en huis vesting beroofd, bij zich opgenomen, en de algemeene hulpvaardigheid is zoo groot, dat het gemeentebestuur nog geen maatregelen heeft behoeven te nemenom in een en ander te voorzien. Hoewel de meeste inboedels geassureerd warenis de schade vrij aanzienlijk en voor het oogenblik nog moeijelijk te ramen. Te Zwolle sloeg in den nacht van Donderdag op Vrijdag eensklaps de vlam uit het dak van de stoom-waschbleekerij van den heer H. T. Poppe aldaar. Het dak en de bovenverdieping waren in een oogenblik verbrand. Door de spoedige werking van twee brandspuiten werd de benedenstaande waschmachine en het groote nieuwe waschuis behouden. Bij deze gelegen heid hebben zich een drietal policie-agenten en twee burgers bijzonder ver dienstelijk gemaakt door uit het brandende gebouw 2 paarden en voor een aanzienlijk bedrag aan waschgoed te redden. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond eergisteren teregt Ferdinand Heun, arbeider te Usquert, beschuldigd van de wed. Aikema, te Mtddel- stum, in den laten avond van 12 Maart jl. te hebben vermoord en bestolen. Er werden 15 getuigen, onder welke 14 deskundigen, gehoord. Daaruit bleek dat de verslagene eene krachtige, gezonde vrouw van 63 jaren was en de worsteling tusschen haar en besch. geruimen tijd moet hebben ge duurd, gedeeltelijk staande moet zijn gevorrd en dat zij zelve nog in haar eigen bloed moet hebben gestaan. Besch. bekende alles zoo leuk mogelijk, als gold het eene eenvoudige policie-overtreding, waarvoor hij teregt stond; maar dat hij vooraf het plan beraamd had, ontkende hij. Toen hem ge vraagd werd, waarom hij dan een scheermes bij zich had, antwoordde hij, I dat wel meer bij zich te hebben als hij laat te huis komt. omdat hij bang is; want als iemand hem kwaad wilde doen, was hij er de man niet naar, zich te kunnen verdedigen enkel met zijne handen. De advocaat-generaal, mr. G. A. Visscher, requireerde, dat besch. zal worden schuldig verklaard aan manslag met voorbedachten rade begaan, gevolgd van diefstal bij nacht op eene bewoonde plaats, ten deele met behulp van binnenbraak gepleegd, welke manslag heeft gestrekt om den diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen, en dat hij te dier zake veroordeeld zal worden tot levenslange tuchthuisstraf. De verdediger, mr. J. S. baron van Harinxman thoe Sloolen.i voerde aan, dat hier geen moord, maar alleen doodslag was, en dat de diefstal ten huize en ten nadeele der wed. Aikema geheel wegvalt, omdat de diefstal gepleegd is nadat de doodslag was vol- bragt en geen diefstal kan gepleegd worden ten nadeele van iemand, die niet beslaat. Pleiter concludeerde, dat het den hove moge behagen, besch. wegens doodslag te veroordeelen tot hoogstens 12 jaren tuchthuisstraf. In de volgende week zal de uitspraak plaats hebben. De buitengewone warmte heeft in Friesland mede hare slagtofïers geëischt. Te Hommerts is een persoon bezwekente Nijland tweete Gauw een. In het geheel spreekt men van zeven personen. Bovenmatig drinken en hitte worden als oorzaak van hunnen dood beschouwd. Te Indijk, bij Woudsend, is een boerenplaats, ten gevolge van het broejjen van het hooi, geheel afgebrand. Te Oude Pekel-A viel dezer dagen een 5 jarig meisje, dat een bloempje wilde plukken, in het lloofddtep. Wel werd er om hulp geroepen, maar niemand bood redding en het kind dreef inmiddels naar het midden van het vaarwater. Mej J. H. Adriani, hulponderwijzeres te Groningen, kwam uit het huis des burgemeesters, zag den gevaarlijken toestand waarin de kleine zich bevond, legde haar werktaschje op den wal, ging te water en had het geluk de drenkeling van een vrij zekeren dood te redden. Te Steenbergen had dezer dagen eene dienstbode de onvoorzigligheid de brandstoffen in de cuisinière met petroleum te begieten, ten einde die des te spoediger te doen ontvlammen. De vlam kreeg daardoor zulk een grooten omvang, dat de klcederen der dienstbode in brand geraakten en zij met brandwonden overdekt werd. Zij verkeert in levensgevaar. Door het geregtshof te 's Hertogenbosch werd Woensdag en Donderdag behandeld de zaak tegen m'. M. P. S., practiserend advocaat, en A. J. H., procureur, beiden wonende aldaar, beschuldigd van het in een regtsgeding desbewust gebruik maken van een valsch stuk, waardoor derden zouden kunnen zijn benadeeld geworden Het openb. ministerie eischte eene cor rectionele tuchthuisstraf van drie maanden tot tien jaren, met eene geld boete van ƒ50 en de kosten. De uitspraak van het hof is bepaald op aanst. Donderdag. Tusschen Ihrhove en Papenburg (Oost-Friesland) is Woensdag een voerman, die voornemens was hooi uit het land te halen, door den trein, die te 5.30 te Emden aankomt, overreden. Voerman en paard bleven op de plaats dood. De vrouw des voermans, die naast hem zat. redde het leven door van den wagen af te springen. 's GRAVENHAGE, 29 Junij. Door Z. M. den koning groothertog zijn benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot officier von Berenhorst, kapitein bij het 2<le regiment der garde te voet van Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, tot ridder de heer G. Dijkmans, hoofdcommies ter griffie van de le kamer der staten-generaal. Door Z. M. is aan den heer J. W. Aikema vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door den koning van Spanje geschonken. Tot voorzitter van het hof van justitie in de kolonie Curasao is be noemd de heer mr. Sol C. Henriquez, thans lid van dat collegie, en tot lid van gemeld hof de heer mr. II. Timmers Verhoeven, oud-kanlonregter van het voormalig kanton Woubrugge. De officier van administratie 2e kl. D. A. van der Laan, uit 0.1. terug gekeerd is op non-activiteit gesteld. i Z. M. de koning zal zich 6 Julij a. s. van hier naar Weimar begeven ter bijwoning van het feest ter gelegenheid van de 25-jarige regering van den hertog van Saksen-Weimar, Hd. schoonbroeder. I De landsadvocaat mr. G. M. van der Linden is door den hoogen raad benoemd tot deken der orde van advocaten bij dat regtscollegie, ter vervan ging van wijlen mr. A. de Pinto. Wegens eene onregelmatigheid, jl. Woensdag bij de opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad door het stem bureau begaan (namelijk het niet voorlezen en in rekening brengen van 10 geldige billettenl, welke onregelmatigheid van invloed op den uitslag kan zijn, hebben, op voorstel van het slembureau, burg. en weth. aan den raad voorgesteld het proces-verbaal der stemming vervallen te verklaren en de publieke heropening enz. op Woensdag 3 Julij te doen plaats hebben. Dit voorstel zal Dingsdag worden behandeld. Een treurig ongeval had eergisteren in de Zorgvlietstraat alhier plaats. Een reeds bejaard man, die zich alleen in zijn woning bevond, schijnt, door welk toeval ook, uit de bovenste verdieping te zijn gevallen. Niemand bemerkte het; eerst nadat de man, volgens geneeskundige verklaring, uren lang op de binnenplaats moet hebben gelegenvonden zijn huisgenooten hem stervende. Kort daarna was hij dood. Heden vertrok uit Keulen een pleziertrein naar den Haag met 1000 personen, om zoowel hier als te Scheveningen twee dagen te kunnen door brengen. ENGELAND. LONDEN, 28 Junij. Woensdag hield het lagerhuis zich bezig met de jaarlijks op nieuw ingediende wets-voordragt van sir Wilfrid Lawson, betreffende het gebruik van sterken drank. Hij wil den verkoop van sterken drank verbieden in alle districten, waar twee derden van de aangeslagenen in de belasting dit wenschen. Het voorstel werd ook nu weder door verschillende leden be streden als zullende in de practijk weinig resultaat opleveren. Met 278 tegen 84 stemmen besloot het huis het wets-voorstel niet ten tweeden male te lezen. Op eene meeting, gehouden om middelen bijeen te brengen tot het bouwen van kerken en scholen in de nieuwe bisschoppelijke diocese Pre toria in de Transvaal, heeft lord Carnarvon een motie voorgesteld: /'dat de vergadering van oordeel is, dat ten gevolge van de onlangs geschiede annexatie van de Transvaal bij het gebied van de Britsche kroon de Engel- I sche siaatskerk ten duurste verpligt is te voorzien in de geestelijke behoef- teu van de bevolking." De nieuwbenoemde bisschop van Pretoria, dr. Bous- field, die de meeting bijwoonde, gaf een schets van den toestand Zijner diocese. De bevolking telt 5000 Engelschen, 50000 Hollanders en 500,000 Basuto-Kallers. Hij drong krachtig aan op het verschaffen van middelen om de Engelsche staatskerk in staat te stellen onder deze bevolking een werkkring te vinden. Lord Carnarvon betoogde dat Engeland in de nood zakelijkheid had verkeerd om den Transvaal te annexeren. Die stap van de Engelsche regering was een verstandige. De taak, die Engeland wachtte in het besturen van het geannexeerde gebied, zou vooral in de eerste jaren zeer moeijelijk zijn, maar hij verwachtte dat het uitstekend bestuur van 1 sir Theophilus Shepstone die moeijelijkheden zou te boven komen. De Transvaal was Engelsch: Engeland had politieke verpligtingen op zich ge nomen, die het zonder twijlel zal vervullen, maar bovendien had het zede lijke verpligtingen tegenover den Transvaal, het moet den Transvaal, lijf en ziel, Engelsch maken. Daartoe behoefde het de hulp van een bisschop en van geestelijken, kerken en scholen, daartoe zou de toewijding van dames, die den bisschop zullen vergezellen, medewerken. En deze arbeid zou thans worden ondernomen zonder hulp van den staat. Bij het uiteen gaan der vergadering werd voor het doel 400 gecollecteerd. De ook hier plotseling ingevallen groote hitte heeft bijna een ernstig spoorweg-ongeluk ten gevolge gehad. Tusschen Wigan en Manchester waren de rails in den vorm van een S verwrongen. De rails waren te stijf aan een gedruktde groote warmte zette hel metaal uit en de liggers werden twee voet van hun plaats gedrongen. Even voor dat een sneltrein aan kwam werd het vreemde geval bespeurt en het vervoer over de lijn gestaakt. Te Boston, in Noord-Amerika. hebben de gebroeders Andrews den 8s,el1 dezer in een scheepje, de Nautilus, de reis ondernomen naar Europa. Dit schip is van cederhout, met een eiken buitenhuid, en is nog kleiner dan de Centennial, het kleinste schip, dat ooit den Atlantischen Oceaan is overgestoken. Er is voor twee maanden levensmiddelen aan boord; maar de beide broeders hopen Havre, werwaarts de reis regtsstreeks onderno men wordt, binnen 45 dagen te bereiken. Van Havre zullen zij de Seine opvaren naar Parijs. FRANKRM H. De Siècle vestigt de aandacht op de aankondiging voorkomende in het feesl-programmadal ten vier ure op het Trocadero het standbeeld der re publiek zal worden geïnstalleerd. Voorspellende, dat dit onder de clerica- len en Bonapartisten groot schandaal verwekken zal. komt het blad ervoor uit, dat deze mededeeling ook voor de republikeinen het genot eener ver- 1 rassing heeft, en geeft het er hooge ingenomenheid mede te kennen, dat de minister de Marcère van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de repu bliek te proclameren voor Frankrijks gasten. Dit beeld, meent het blad, zal met onvergelijkelijke welsprekendheid voor een iegelijk zijne taal doen hooren, een maatstaf aan de hand doen voor den in korten tijd afgeleg- den weg. D IJ I T 8 C H L. JL KT D. Aan het vertrek van vorst Gortschakoff, waarvan beriglgevers aan Engelsche bladen melding hebben gemaaktwordt geen geloof meer geslagen. Naar de Köln. Zeit. verneemt zal de grijze staatsman Berlijn niet verlaten voordat het congres de bestaande moeijelijkheden heeft vereffend. De N. Freie Pressesprekende over de schikking door het congres

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5