bij overtreding van die bepalingen voor ten hoogste een jaar, en bij herha ling der overtreding voor altijd worden verboden." -- Door de til». Bergsma en Siskosz is een amendement voorgesteld strek kende om in het eerste lid van art. 45 in plaats van "dertig", le lezen: «veertig". 's GRAVEN11AGE, 28 Junjj. De kapitein-luit. Ier zee II. W. Waltlier wordt eervol ontheven van liet bei cl over liet wachtschip te Hellevoetsluis en vervangen door den kapitein-luit. ter zee C. F. T. van Woelderen. 11. K. II. prinses Marianne wordt morgen voormiddag uit Duitschland te Voorburg verwacht. Z. D. H. dc hertog van Nassau heeft gisteren een afscheidsbezoek ge- bragl aan Z. K. II. prins Frederik op hel Huis de Paauw en is des avonds naar Amsterdam teruggekeerd, van waar hij morgen naar Parijs vertrekt. Heden zou de hertog zjjn afscheidsgroet brengen aan Z. M. den koning en Z. K. 11. prins Hendrik op het buitenverblijf te Soestdijk, werwaarls Z. M. zich van het Loo zou begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de omlcrwjjs-wet voortgezet. Aan art. 3, bepalende dat bijzondere scholen zijn alle, die niet geheel of gedeeltelijk door de gemeenten of het rijk worden bekostigd, voegde de regering eene nieuwe alinea toe, dat ook als bijzondere scholen worden beschouwd die waarin talen of wiskunde worden geleerd, gemeentelijk subsidie hebben en onder dezelfde waar borgen als neutrale scholen. Dientengevolge vervielen de amendementen van de hh. Lenting en van Naamen. Hel amendement van den heer Berg mand. om van bedoelde scholcu niet le vergen gelijke waarborgen van neu traliteit als van de neutrale scholen werd verworpen met 48 tegen 25 stemmen. Het amendement van den heer van der Kaay om het subsidiëren van bijzondere scholen ook door de provinciën toe te latenwerd verworpen met 40 tegen 33 stemmen. Het regeringsarlikel werd daarna goedge keurd. Art. 4 (vaststelling bij besluurs-maatregel van regelen omtrent den bouw. de inrigtiiig en de ruimte der schoollocalenzoowel bijzondere als openbare) werd aangehouden wegens het staken der stemmen over een amendement van den heer van den fterch van Heemstede, om de bijzondere scholen van die regelen vrjj te stellen. Maandag zal de herslemming plaats hebben. Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt zekere J. H.uit Giessendam. beschuldigd van schriftelijke bedreiging met moord tegen dén notaris Geluk aldaar. Deze notaris was sedert eenigen tijd belast met de vereffening der nalatenschap van de moeder des beschuldigden en had hem gedurende een jaar tjjds achtereenvolgens ruim ƒ2000 op voorschot gegeven. In het begin van dit jaar begon hij te vreezen voor dit voorschot niet ge dekt te zijn door H's erfdeel, daar deze, ten gevolge van zeer onvoorzig tige handelingenaan den boedel eene aanzienlijke som gelds schuldig was. De beschuldigde was iemand, die zich gedurig aan misbruik van sterken drank overgaf en in zjjn dorp zeer gevreesd was, te meer daar hij in 1865y tot drie jaren gevangenisstraf was veroordeeld wegens het opzettelijk toe brengen van vrij ernstige verwondingen. Door zijn wangedrag waren zijne zaken verloopen, hij leed zelfs broodgebrek en kwam gedurig bij den nota ris om voorschot. Toen deze dit weigerde, begon hij te dreigen en nadat hij op een ochtend deswege het kantoor was afgejaagdzond hjj des mid dags een briefje, waarin hij dreigde den notaris voor den kop te schieten, zoo deze hem geen f 10 gaf. Dit briefje kwam in handen der justitie en ten gevolge daarvan stond de schrijver teregt. De advocaat-generaal mr. van der Hoeven trachtte aan te loonen, dal men hier te doen had met eene bedreiging, die werkelijk niet als ijdel te beschouwen was, vooral met het oog op het karakter des beschuldigden. Daarom kon er hier van toepassing van verzachtende omstandigheden geen sprake zijn en strekte hel requisi toir lot oplegeing ecner tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. De ver dediger. mr. J. C Reynstbeweerde, dat zijn client meer deernis dan straf verdiende, want een zamenloop van noodlottige omstandigheden had hem zoo ver gebrjgt. Voorts achtte pleiter een der vereischlen der misdaad niet aanwezig, omdat de beschuldigde door bedreiging datgene trachtte te verkrijgen, wat hij meende dat hem wettig toekwam. Mogt hel hof dit ge voelen niet deelcndan verzocht pleiter toch de aanneming van verzach tende omstandigheden Het hof veroordeelde J. 11. tot 5 jaren tuchthuisstraf. De kanlonregter alhier heeft gisteren 108 personen veroordeeld wegens het zich in kennelijk beschonken toestand bevinden op de openbare straal. Aan het departement van waterstaat enz. is heden aanbesteed: het verbouwen van een perceel te Noordwijk. tot post- en telegraafkantoor met directeurswoning. Minste inschrijver was dc heer A. lvloots, tc's Hage, voor 50/0 liet muziekcorps van hel 22c reg. «American Slate Guards" van New- Yoik is gi-teren namiddag ten 3 ure hier aangekomen, liet werd aan het station verwelkomd door de kapel van het 3' reg. huzaren, onder directie van den heer Bernhardt. Begeleid door een groote menigte, die zich op en nabij het station bevond en voorafgegaan door de huzaren-muziekbegaf bet corps zich, met den Amerikaatischen standaard aan het hoofd, naar het Gebouw voor kunsten en wetenschappen. IUJ1 r K»\ LAM MSG 11E iïKItl G T E N 15 El, A l>. LONDEN, 27 Jnnjj. Dingsdag avond is eene bijeenkomst van werklieden, bij dc suiker raffinaderij betrokken, gehouden onder het voorzitterschap van het parle mentslid Morley. Hel doel was om de stappen te overwegenw elke leiden kunnen tot verbetering van den gedruklen toestand waarin de suikerin dustrie in Engeland verkeert, en die, naar men meent, voortvloeit uit de hulp. welke in het buitenlanden vnoraj iu Rusland, Frankrijk en Duitsch land. van staatswege verleend wordt aan de suikerindustrie. Daardoor zijn de bttitenlandschc fabrikanten in staal gesteld bun suiker in Groot- lirit tannic in te voeren en le verkoopen voor lagere prijzen dan de Engelsche suiker. Eene motie werd aangenomen, welke de wenschelijkheid uitsprak, dat de Britscbe regering bij Frankrijk en andere mogendheden van het vasteland vertoogen zon indienen om liet stelsel van «drawbacks" te laten varen. Mogt de regering het daartoe niet kunnen brengendan is zjjnaar het oordeel der vergadering, onder de dure verpligting om een invoerregt overeenkomende met de uitvoerpremie te heffen, totdat de andere mogend heden hun beschermend stelsel laten varen. Het door de aanvaring met de Grosser Kurfürst beschadigde oorlog stoomschip König Wilhelm is le Portsmouth na volbraglc reparatie uit het dok gehaald en le Spithead ten anker gekomen, liet schip zou naar Wilhelmshaven vertrekken. De boeg, dien men tijdelijk in het schip ge maakt heeft, wordt door deskundigen als een meesterstuk beschouwd. De Poll Mali Gaz. meldt, dat Engeland het bezoek te wachten heeft van een dame, op wier bagage men wel ter dege het oog mag houden. Het is de vrouw van een der vijl directeuren van de bank van Galifornic, .die, volgens de Amerikaansche bladen, grooler en kostbaarder diamanten verzameling bezit dan eenige vrouw in de nieuwe wereld. Onder de kost bare stukken behooren een borstversiersel waarin 850 diamanten en een chatelaine waarin er 1793 gezet zijn. een tiara van diamanten in den vorm van een kruis met een groole zwarte perel in hel midden, die alleen 5000 dollars waard is, enz. enz. Het Engelsche blad voorspelt, dat deze kost baarheden geheel Europa verbaasd zullen doen staan. Volgens berigt uit Kaapstad was de nieuwe Transvaalsche deputatie aldaar aangekomen en bij den gouverneur ontvangen; zjj is 4 Junjj naar Engeland vertrokken en beeft ten doel, de Britscbe regering te bewegen, bet besluit van aanhechting in te trekken, waartoe haars inziens lord Car narvon alleen was gekomen door verkeerde voorstellingen. Mogt zij niet slagen en tcrugkeerendan vreest men voor opstand der boeren in de Transvaal, tenzij eene sterke Engelsche legermagt in het land is. l'KAVKRMK. Dc National, die dikwijls officiense mededeelingen ontvangt, meldt het volgende: Behalve de bewijzen van gratie, die reeds geteckend zjjn en ter gelegenheid van de nationale feesten op 30 Junjj openbaar gemaakt zullen worden, is het kabinet besloten het werk der verzoening zoo krach tig voort te zetten, dat bij het einde der tentoonstelling de sporen van den burgeroorlog bjjna gansch en al verdwenen zullen zjjn. -- Van wege de Frattsche regering is hel Japansche gouvernement ver zocht geworden, ten behoeve der nationale bibliotheek te Parjjs eene verza meling af le staan van de Buddhistische kanonieke boeken die met de daarop geleverde ophelderende verklaringen 1612 deelen uilmaken. Aan dat verzoek heeft de Japansche regering voldaan. Volgens de Gaulois is de heer Unulier voor eenige daeen naar Chisle- hurst vertrokken om daar afscheid te nemen van den keizerlijken prins, die eene reis zal doen in Denemarken, Zweden en Noorwegen. Het blad voegt er bijdat bet niet geuiagtigd is mede le deelendat dc reis in ver band staat met een huweljjk, waarvan in buiienlandsclte bladen melding is gemaakt. Voor bet nationale feest op 30 Jtiiiij worden steeds verbazende toebe reidselen gemaakt. De handelaren iu liet 2dt arrondissement hebben eene inschrijving geopend om concerten te geven, op onderscheiden punten triomlbogen op te riglen en de Beurs a giorno met Bengaalsch vuur te ver lichten. In hel 3de arrondissement worden eveneens triomfbogen opgerigl, in het 13,|e en in het 191' zullen kermissen worden gehouden met kijkspel len, een luchtballon, een wedstrijd van velocipède'smastklimmen, enz. Het Bois dc Boulogne zal verlicht worden door 100.000 Vrneliaansche lan taarns, 64,000 gekleurde illumineerglazen en 24 toestellen voor eleclrisch licht. De winkeliers van het Palais Royal zullen den ganschen nacht den tuin op een ph&ntastisclie wijs deen verlichten en muziekkorpsen laten spelen. Overal voorziet men zich van vlaggen en lampions. In den tuin der Tuileriün zal des namiddags van 3 lot 5 uur een groot orchest met zangkoren zich doen hooien. Des avonds zullen er feesten, zg. fètes de nuit, plaats hebben op de pleinen der Tuilcriende la Concorde, d'Iialic, de l'Etoile, du Tröne, iu de Champs Elysées, de avenue van het bosch van Boulogne en de hoogten van Moutmartre. Voorts vuurwerk op verschillende pleinen, op de Seine, op de hoogte van Moutmartre en in het bosch van Boulogne. Na afloop van het vuurwerk groole taptoe met fakkellicht. Van alle kanten komen de vreemdelingen opzeilen, zoodal Parjjs thans vol is. Dingsdag II. had huilen de Porie de Chatillon ecu lievige botsing plaats lussclien den naar Fontrnay-aux-Roses gaanden tramwagen en een victoria. Van beide voertuigen gingen de paarden op hol en de tramwascn stortte om. Twee der op de impériale gezeten personen sprongen er af. De een kwam met een gebroken arm vrijdoelt de ander viel het hoofd le pletter op een steen en was onmiddellijk dood. De meeste in den tram zittende personen zijn min of meer gekwetst, hetgeen ook bet geval is met de heide dames en een jong meisje, die in de victoria zaten. Tc Saint-Germain-en-Layc, nabij Parjjs, waar ter gelegenheid van den Sacramentsdag eene processie is gehouden, die door een muziekgezel schap, onder het speten der «Marseillaise", gevolgd werd, is hel tot eene vechtpartij gekomen, waaraan de policie een einde moest maken. Een dertigtal personen zijn in hechtenis genomen. D IJ I T A C II E A D. Het is le voorzien dat de aanslaande verkiezingstrijd uiterst levendig zal zijn. Tusschcn de ministeriele en nationaal-liberale bladen wordt een polemiek gevoerd, zoo scherp en bitter als het maar eenigzins kan. Of Bismarck echter zjjn doel zal bereiken, om eene voor zijne plannen gewil lige meerderheid te verkrijgen, wordt nog sterk betwijfeid.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2