8CIE COURANT. ZATURDAG 2.9 J UNI J. W°. 151. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. 18/S, De Courant verschijnt dagelijks. Zou- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs d<r Courant is per vierendeel jaars f 3.frauco p. p. f 3.50, met hel Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad ',1.3b, franco p. p. f 3.8b. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 's jaars, builen de expediliekoslen. Afzonderlijke notnnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 8 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN28 Jtmij. Met genoegen vestigen wij de aandacht op eene advertentie van onze Teekenacademie; het bestuur van deze inrigling blijkt namelijk nog iels meer te willen doen ten behoeve van de schoone kunsten dan des winters eenige kunstbeschouwingen te geven en de heereu liefhebbers van schilder en teckenkunst de gelegenheid te verschallen om zich in hun vak te oefenen door te teekenen en te schetsen naar het gekleed en ongekleed model in de doelmatig ingerigte teekenzaal op de Pieterskerkgracht. De heeren be stuurders wenschen daarbij een leekencursus Ie openen onder een ervaren meesier, die als het ware een vervolg zal zijn op de leekeulcssen, welke op de openbare scholen tegenwoordig niet zonder vrucht worden gegeven. Wij verheugen ons in dit goede plan, want op de lagere school, op de teckenschool van het Genootschap Mathesis Scienliarum Genitrix, op de lloogere burgerschool en op de Vormschool worden eigenlijk slechts de be ginselen onderwezen, en voor hen, die na het doorloopm van deze lessen zich verder wilden bekwamen, ontbrak de gelegenheid, liet blijkt, dat het bestuur deze lessen voor heeren en voor dames wil openstellen, dit heeft dan ook in den Haag meL het beste succes plaats, en wij twijfelen niet, of zij, wier teekenproeven onze aandacht trokken op de openbare lessen en prijsuitdeelingen, zullen zeer gebaat worden door een maatregel, welke lot nut en -genoegen zal strekken. Heeft de Leidsche teekenacadciuie in vroe ger jaren aan vele verdienstelijke schilders een aangename gelegenheid tot oefening in bet teekenen naar het levend model gegeven, het onderwijs, dat daar nu wordt aangekondigd, moge door vele jeugdige itekenaars en teeke- naressen gevolgd worden. Gisteren avond werd in de gewone vergadering van hel departemeut der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen lot bestuurder gekozen prof. T. Zaaijer. Tol afgevaardigden ter algemecne vergadering werden benoemd uil de leden de heeren J. A. van Dijk primus en A. van Eek secundus, uit het bestuur ds. A. M. L. Riimke. Verder hadden nog de volgende benoemingen plaats; tol leden voor de commissie der burgerzangschool, de heeren F. StokhuyzenW. P. Woliers; idem voor de volkszangschool, de heeren B. Blankenberg, J. Pel, A. van der Harst, W. Vruggink; idem voor de lees bibliotheek, de heeren dr. A. VV. Kroon 4r. en 4. J. Beyst. Daarna kwa men de punten van beschrijving in behandeling. Ten slotte werden nog aangenomen twee voorstellen van het bestuur tol bet verleenen van een renteloos voorschot aan dc volkszangschool en tot eene geringe verhooging van hel schoolgeld op de bewaarschool en een tot amortisalie van een aan de administratie door de erven van wjjlen den heer Leembruggen geschon ken aandeel in het gebouw. Vóór het sluiten der vergadering bragt de secretaris een woord van dank aan den voorzitter dr. D. de Loos, die met 1 Julij moet aftreden. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat hel programma der lessenwelke gedurende het jaar 1878 79 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Op het gedeelte baan van den spoorweg Leiden —Woerdenstrekkende van Woerden tot Bodegraven, is een gedeelte van een zandtrein gederail leerd doordien zich een landhek op de rails bevond. Tegen den persoon die het daar gelegd had, is proces-verbaal opgemaakt. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is van burg. en welli het berigt. ingekomen dat de heeren Otlet c. s., aan wie de concessie voor het aanleg gen van tramwegen te Rotterdam was gegund, volgens art. 31 der concessie ƒ6000 waarborgkapitaal hebben gestort, doch in gebreke zijn gebleven de ƒ101,000 te storten, waartoe zij zich verbonden hadden als bijdrage tot verbetering van verkeerswegen. Voor die storting was een termijn van 14 dagen bepaald na de teekening van de concessie. Krachtens art. 6 ver valt de concessie daardoor van reglswege en stellen burg. en weth. voor, eene nieuwe aanbesteding op dezelfde voorwaarden uil te schrijven. Hiertoe werd bij acclamatie besloten. De zoon van een arbeider te üoltgensplaatDingsdag middag werk zaam zijnde in het hooiland, werd opeens ongesteld, vermoedelijk door de warmte en het overmatig drinken van water. Oogenbtikkelijk werd genees kundige hulp verleend, doch alle pogingen om de levensgeesten op te wek ken waren vruchteloos. Het volgende schandelijke feil wordt uit Oud-Beijerland aan de IV. /f. C. gemeld: Een 12-jarige knaap, die in een kriekenboomgaard wacht hield ooi de vogels te verjagen, werd door twee aldaar werkzaam zijnde arbei ders geprest om een borrel jenever te drinken. Tol driemalen toe dwon gen zij het kind telkens een borrel te nemen. En alsof dit nog niet genoeg was, gingen zij daarna den vlugtenden knaap achterna, baalden hem in en, terwijl de een hem vasthield, duwde dc ander hem een flesch, halverwege met jenever gevuldin den mond en noodzaakte den knaap die leeg te drinken. De bedwelmde knaap viel in den boomgaard in slaap, waar de ouders hem later in hevige stuipen vonden. Boven alle verwachting is de jongen hersteld. -- Omtrent de medegedeelde aanhouding te Amsterdam van een persoon, die Russische ellecten te koop kwam aanbieden, welke vermoedelijk lol de in het vorige jaar gestolen stukken behooren, verneemt het IJbl. nog de volgende bijzonderheden. De thans door de policie achter slot ge- hragte persoon begaf zich eenige dagen geleden bij hel bankiershuis Deter- mcijer Weslingli en Zoon, voorzien van twee wisseltjes, elk van 10 afgegeven uit Londen op gemeld bankiershuis. Deze gelden werden door hem Donderdag en Vrijdag jl. ontvangen en daarna verzocht hij aan de hoofden van gemeld huis, om voor hem te realiseren een twintigtal Russische stukken, terwijl hij het bedrag den volgenden dag persoonlijk zou komen ontvangen. Ofschoon de directie van het bankiershuis geen dirfcte veran dering in de hommers kon waarnemen en deze laatste ook niet overeen kwamen met de nommers van de gestolen obligationopgegeven in dc dag? bladen, kreeg men toch argwaan en verwittigde de policie van hel gebeurde. De hoofdcommissaris droeg aan twee inspecteurs op, om, als de bedoelde persoon bet geld zou komen ontvangen, op hel kantoor tegenwoordig te zijn en na te zien of zijne papieren in orde waren. Dit geschiedde, de vreemdeling echter scheen niet erg gezind te zijn zich met beide heeren te onderhoudenvooral niet toen zij zich als inspecteurs van policie had den kenbaar gemaakt; hij gaf voor te zijn Amerikaan en stelde zich onder bescherming van den Amerikaanschen consul. De inspecteurs stemden er in toe, den onbekende te vergezellen naar den consul en deze beloofde hem alle mogelijke bescherming, indien zijne papieren in goede orde zouden be vonden worden. Van daar ging hij, vergezeld van de policiebeambten naar hel llible-hoielwaar hij van de gelegenheid, die hem werd gelalen zijn paspoort te gaan zoeken, gebruik maakte en de inspecteurs in een door hem verlaten kamer opsloot. Deze slaagden er in zich door een achter deur te bevrijden en kregen den voortvliiglige op de Nieuwmarkt weder in handen. Te Amsterdam is de huisvrouw van G. v. d. K., mr. smid, wonende in de Oude Looijerstraatvan een vierling bevallen. De kraamvrouw ei» één kind zijn zeer welvarende; drie kinderen kwamen levenloos ter wereld. Te Zaandam is gisteren namiddag omstreeks zes uren een hevige brand uitgebarsten in eene timmermans-werkplaats, die spoedig oversloeg naar de belendende bouten gebouwen, waaronder eene bergplaats van lever traan. Door de ligt ontvlambare stollen verkreeg de brand spoedig eene groote uitbreiding. Behalve de spuiten van Zaandam rukten ook die van Koog en van Zaandijk ter blussching aan. waarin men eerst slaagde toen een 11-tal percelen in de ascli was gelegd. Ook de litilp van de drijvende stoomspuit uit Amsterdam was ingeroepen, maar Toor dal die aankwam was men den brand reeds meester. Te Twcllo is een 17-jarig jongeling iu bel hooiland door een zonne steek gctroflcn en dientengevolge bezweken. De heer mr. van der Kaay beeft het door hem op art 3 der onderwijs wet voorgesteld amendement gewijzigd als volgt: Het eerste lid aldus te lezen: «Lagere scholen, opgerigt en onderhouden door de gemeenten, de provinciën of het rijk. zijn openbare, alle andere zijn bijzondere scholen." En aan het artikel toe te voegen: «Aan bijzondere scholen kan door de gemeente of de provincie subsidie worden verleendonder zoodanige voor waarden als hel gemeente- of provinciaal bestuur noodig acht De aldus gesubsidieerde scholen zijn toegankelijk voor alle kinderen, zonder onder scheid van godsdienstige gezindheid, liet Ist' en 2d« lid van art. 33 zjjn op die scholen toepasselijk. De uilkeering van het subsidie kan door ons

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1