LKIDSCHE €01) RA AT. T i°. 150. VRIJDAG 28 JUNIJ. BINNENLANDSCllK BKRIGTEN. 18/*. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, 'sjaars, huilen de eigeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant Oe prijs der AdvcrientiCn is van 1- 4 r LEIDEN27 Junij. De jaarlijksclie rénnie der afgevaardigden van de Waalsche kerken zal op 4 Jnlij en volgende dagen Ie Nijmegen gehouden worden, onder leiding van d'. J. A. van Hamel, pred. ie Leiden. In de godsdiensloefcning, waar mede de werkzaamheden aanvangen, zal voorgaan ds. Hooyer, pred. te Arnhem. Door de commissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevor derd de heer G. Poolman Jr. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 25 Junij Aden gepasseerd. Naar men verneemt zullen de groote manoeuvres worden gehouden in hel begin van September a. s. Ürze manoeuvres, waaraan zal worden deel genomen door hel reg. grenadiers en jagers, het 4' en 7' reg. infanterie, zullen plaats vinden aan de llollandsche kust van den Hoek van Holland lot aan IJmuiden; zij zullen hoogstens acht dagen duren. Inkwartiering der troepen bij de ingezetenen zal waarschijnlijk in het geheel niet geschieden. De leden, die aan de algemeene vergadering en het congres der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid van 8 tot 12 Julij te Gouda zullen deelnemenzijn in de gelegenheid gesteld den laatsten dag een togt te maken naar de residentie. Na een rjjtoer in het llaagsche Bosch zullen de congres-leden Scheveningen bezoeken, waar zij zich aan een diner op het badhuis zullen vereenigen. Gedurende hun verblijf te Gouda zullen aldaar verschillende festiviteiten plaats hebben. Door sommige dagbladen wordt weder gesproken over nieuwe huwe lijksplannen in de kou. familie. Het Handelsblad ging zelfs zóó ver van den naam te noemen eener Zweedsche prinses, als aanstaande gemalin vau Z. M. den koning. Information, uit zeer goede bron ingewonnen, stellen ons in staat dit bepaald legen te spreken. (/V. II. C In de algemeene vergadering van het provinciaal Utrechtsch genoot schap, eergisteren gehouden, werd o. a. medegedeeld dat op de in 1876 door het genootschap uilgeschrevene prijsvragen drie antwoorden ingeko men waren, het eene in het Nederlandsch, handelende over de beteekenis der Exceptie in het hedendaagsche regt, en de beide anderen in het Latijn over Polybius. Slechts een der laatste werd bekroond, waarvan de schrij ver bij opening van het naambriefje bleek te zijn de heer d'. .1. M. J. Vale- ton, praecepior aan het Erasmiaansch gymnasium te Botterdam. De vergadering benoemde eene commissie van vijf leden, ten einde hel initiatief te nemen tot het oprigten van eene vereeniging voor de uitgave van vaderlandsche reglshronnen, daar dit, overeenkomstig het rapport der iu de vorige vergadering tot onderzoek dier aangelegenheid benoemde com missie, werd geoordeeld niet reglstreeks op den weg van het genootschap te liggen. Tot gewone leden van het genootschap werden benoemd dr. J. M. J. Va- leton, de schrijver der vermelde bekroonde verhandeling, en d'. J. E. Enklaar, de schrijver der verhandeling over de verdamping van water van verschillende gronden, aan welke ten vorigen jare een loffelijk getuigschrift was toegekend, en voorts de bh. nr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogl. te Utrecht; mr. A. Bloembergen, advocaat te Leeuwarden; dr. E. Brusa. hoogl. te Amsterdam; d'. E. F. van Dissel, ingenieur van Rijnland te Lei den; dr. A. P. N. Franchimont, hoogl. te Leiden; mr. J. Freseuiann Victor, hoogl. te Groningen; J. Habets, r. k. kapellaan te Berg en Terblijt; mr. T. van Hettinga Tromp, proc. te Leeuwarden; A. L. H. Ising, te 'sGraven- hage; mr. W. van der Kaay, lid van de tweede kamer, kantonr te Leiden; dr. E. F. Kruylï, kerkelijk hoogl. te Groningen; E 11. I.asonder, kerkelijk hoogl. te Utrecht; dr. D. de Loos, directeur der li. burgerschool te Leiden; d'. H. A. Lorenlz, hoogl. te Leiden; dr. J. W. Moll, leeraar aan 'srijks h. burgerschool te Utrecht; mr. J. Moltzer, advocaat te Amsterdam; F I). O. Obreen, onder-archivaris te Rotterdam; dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, hoogl. Ie Amsterdam; dr. F. Seelheim, leeraar aan 'srijks h. burgerschool te Utrecht; dr J. Sirks, directeur der h. burgerschool te Deventer; dr. J. L. Sirks, rector van het gyron. te Groningen; dr. J. J. P Valeton Jr., hoogl. te Utrecht; dr. II. L. Verspyck, inspect, van hel geneesk. staatstoezigt te Utrecht; mr. B. M. V'lielander Hein, advocaat te 's Gravcnhage. Gisteren namiddag is, naar wjj vernemen, aan den Groenendijk onder Hazerswoude, ten gevolge van de hitte, een man plotseling doodgebleven. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, au co p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 CetUs, franco p. p. Cents. :gels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cents. Te Maassluis is de eerste haringjager aangekomen, aanbrengende 51% ton. Te Rotterdam had gisteren op Crooswijek de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van deu heer T. J. Stieltjes. Eene talrijke schaar was aldaar bijeen om den afgestorvene de laatste eer te bewijzen. Aan de kist waren vier immortellenkransen gehecht en toen deze in de groeve was nedergedaald werd achtereenvolgens hulde gebragt aan de groote verdiensten van den overledene door de hh. A. Then Bergli, direc teur van de Rott. handelsvereniging, Joost van Vollenhoven, lid der volks vertegenwoordiging, A. W. Mees, ingenieur bij de Rolt. handelsvereniging, en generaal Knoop. De oudste zoon van den overledene betuigde dank voor de eer zijnen waardigen vader gebragt. In de gemeente Haarlemmermeer hadden gisteren de feesten plaats, ter herinnering aan het droogmaken der Haarlemmermeer, nu 25 jaren ge leden. De optogt is goed geslaagd. Vooraf ging de verledene vischvangst toen volgden de polderwerkers jnet wagen en afbeeldingen van machines, daarna muziek, de hoofdcommissie, drie wagens, voorstellende den land bouw, den akkerbouw en de zuivelbereiding, allerlei landbouwwerktuigen, stoomdorschmachines met acht bonte paarden, iu Haarlemmermeer geboren, wagens met eerejuffers in de nationale kleederdragtenenz., lal vau vaan dels, geëscorteerd door 180 ruiters. Na den optogt hield de voorzitter, de heer Bultman, de openingsrede. Terugkomende aan het raadhuis, werd die stoet onthaald op gezang vau de schoolkinderen. De volkspelen hadden mede een goeden uil slag. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden veiling, door de Anisterdamsche kanaal-maatschappij, van drooggemaakte gronden iu hot Y zijn verkocht 176.24.70 hectaren voor ƒ691,167, alzoo gemiddeld per bunder ruim ƒ3350, zijnde het oostelijkste en westelijkste deel van droogmakerij V1IL Opge houden werden 52 hectaren en 44 aren. Door den gemeenteraad van Amsterdam is goedgekeurd de voordragt van burg. en weth. om d'. J. H. van 't Hoff, lector aan de universiteit, te benoemen tot gewoon hoogleeraar in de geologie en mineralogie, dr. J. W. Gunning, prof in de scheikunde, levens het onderwijs in de arlsenijbereid- kunde en toxicologie op te dragen en den heer W. Stoeder, als buitenge woon hoogleeraar belast met het pharmaceulisch onderwijs, ook het onder wijs in de Galenische pharmacie op te dragen en zijn jaarwedde op /2000 te brengen. W. C. graaf van Regteren Limpurg, oud-burgemeester vau Nieuwkoop, die in de vorige week teregl stond, beschuldigd vau poging lot moord op zijn opvolger, is door bet geregtshof te Amsterdam te dier zake vrijgespro ken. Hel hol overwoog datofschoon het lossen van twee schoten iu de slaapkamer des burgemeesters wettig en overtuigend is bewezende bedoe ling om te dooden niet is bewezen. Had hij werkelijk dat doel gehad dan had hij iederen dag gelegenheid gehad met meer zekerheid daaraau ge volg te geven. Zoo had hij des avonds in de zitkamer kunnen schieten, waar geen blinden voor de glazen waren. Het hof heeft besch. echter schuldig verklaard aan moedwillige verbreking van alsluiling en hem te dier zake veroordeeld tot een celstraf van 6 maanden en betaling eener geldboete van 25. Vermits legen dat feit geen preventive hechtenis is veroorloofd, is zijn onmiddellijke invrijheidstelling gelast. Als opvolger vau wijlen den heer Rennefeld is benoemd tot directeur der tooiieelschool te Amsterdam de beer W. C. Goteling Vinnis, te Haarlem. De heer J. II. Cordes, oud-lid van gedep. staten van Noordholland, djjkgraal van Amslelland enz., een man van groote en veelzijdige ondervin ding. is op 82-jarigen leeftijd overleden. Landerijen in oogenschouw ne mende, is hij in een sloot gevallen en, voor er hulp kwam opdagengestikt. Naar men uit Amsterdam meldt zou ten kantore van een bankier een persoon zijn aangehouden, die het geld voor eenige Russische certificaten 1862 kwam halen, die hij ter verkoop had gezonden. De nummers waren gewijzigd door de 0 in 6 of 9 te veranderen, wat de firma ontdekte. Men meent dus de daders van deu diefstal van Russische fondsen, op 2 Junij 1877 gepleegd, op het spoor te zijn Op de stoombootdie eergisteren avond van Deventer te Zulphen aan kwam, bleef hij de aankomst de stoker plotseling dood. Bij onderzoek bleek, dat de man ten gevolge der groote hitte gestorven was. Door de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland, te Nijmegen vergaderd werd eergisteren te Heumensoord een schietwedstrijd gehouden. De ecrcprjjs w erd behaald door den heer John Knightkolonel van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1