het schoonste weder begunstigd, ma» uitnemend geslaagd hcelen. Des avonds waren de gymnasten bijeen op een eoncerlhun door liet bestuur der sociëteit "Vereeniging" aangeboden. Tc Amsterdam werd gisteren eene algemeene vergadering van aan deelhouders der stoomvaart-maatschappij Zeeland gehouden, Uit de mede- deelingen van het bestuur bleekdat over het afgeloopen jaar weder een aanzienlijk verlies is geleden; maar dal het vervoer, zoowel van reizigers als van goederen, steeds toenemende blijft. Gisteren namiddag is te Rotterdam een werkman van een aan het Rolwerk liggende stoomboot te water gesprongen met het doel om te zwemmen. Na eenigen tijd in l;ct water te zijn geweest, verdween hij plotseling in de diepte. De gemeenteraad van Hoorn heelt een adres gerigt aan den minister van binnenl. zaken, namelijk het verzoek, dat de bepaling der patentwet moge worden gewijzigd, die de gemeenteraden belet het getal tapperijen en kroegen te beperken. Zondag morgen ontdekte de wagenmaker H. R. Zwang, te llillesluis, dat er in zijne werkplaats was ingebroken en voor ruim 100 aan gereed schappen was ontvreemd. De gereedschappen werden echter door hem teruggevondengeborgen in een zakin een sloot nabij zijne werkplaats, lie dieven hebben zeker geen kans gezien hel gestolene verder te krijgen. -- Een 70-jarige landbouwer, te Doornspijk te huis behoorende, zekere Voskuil, een vracht planken van Elburg halende, is op den Zuiderzeeschen straatweg met den wagen omver gevallen en heeft zich zoodanig aan hel hoofd bezeerddat hijniettegenstaande er spoedig geneeskundige hulp tegenwoordig was, korten tijd nadat hij naar zijne woning was vervoerd, is overleden. Uil een brief, geschreven aan boord van de fPntergeus, Ier reede van Pedir. van 10 Mei jl deelt de H.C. het volgende mede: Met ons is iu de laatste 14 dagen vrij wat gebeurd; wij zijn thans weder op het terrein •les oorlogs geweest. Op 29 April werd de beuling te Segli 's nachts om 3 uur op eene hevige wijze aangevallen, doch de vijand werd door de be zetting op eene manmoedige wijs afgeslagen, waarbij wij Goddank geene. of zoo te zeggen bijna geene gekwetsten bekwamen; alleen eenige ketling- gangers, die buiten de benting woonden, moesten er aan gelooven. Hoe- velen echter van de Alchinezeu gevallen zijn, kan men niet met zekerheid bepalen, dewijl zij hunne gevallenen meestal medevoeren; echter hebben wij 15 lijken van hen digi hij de benting gevonden. Zij hielden zich daarop een paar dagen stil en rustig, doch in den vroegen ochtend van den 3"1"1 Mei kwamen zij met eene ontzettende hoeveelheid en goed gewapend, met kleine kanonnen, geweren enz., de benting weêr aanvallen, maar zij werden zoo ferm door de onzen ontvangen, dat ze met bebloede koppen en een groot verlies aan manschappen terug moesten trekken. Nu moesten door ons alle middelen in het werk gesteld worden om de benting, die wel iu goeden staat is. onbeklimbaar voor den te verwachten, terugkomenden vijand te makenook verkregen wij van de marine ruim 50 man verster king, die wij ook noodig hadden. Wij bragten vijf nachten bijna slapeloos door, daar het minste gerucht ons op onze hoede deed zijn, om niet over vallen te worden. Door de hh. van Naamen en van der léaay zijn eenige amendementen in gediend op de wet tot regeling van het lager onderwjjs. De heer van Naamen stelt o. a. voor: Art. 3, na al. 1 bij te voegen: De gemeenten kunnen de bij de invoe ring dezer wet overeenkomstig die van 13 Augustus 1857 bestaande gesub sidieerde scholen op de gestelde voorwaarden in stand houden. Art. 5 Ie lezen: Geen onderwijs wordt gegeven in localen, die door den districts schoolopziener verklaard zijn voor de gezondheid schadelijk ol van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen te zijn Van deze verklaring geeft hij onmiddellijk kennis aan gedeputeerde staten, aan het gemeentebestuur en aan het hoofd der school. Indien in zijne uit spraak niet wordt berust, beslissen gedeputeerde staten na een zelfstandig nieuw onderzoek. Art. 24, al. 1 en 2, in plaats van de woorden: <<cn door minstens" tot «overtreft", te lezen: door minstens vier, als hel meer dan honderd en zeventig, door minstens vijf, als het meer dan twee honderd en twintig, door minstens zes als het meer dan twee honderd en zeventig en door minstens zeven als het meer dan drie honderd en dertig bedraagt. Telt eene school meer dan drie honderd en zestig leerlingen, dan wordt het hoold der school voor elk vijftigtal leerlingen of gedeelte van dien door. minstens een onderwijzer bijgestaan. Art. 26 al, 1 te lezen: Aan eiken onderwijzer wordt eene vaste j iar- wedde toegekend. Deze jaarwedde bedraagt voor den bezitter der acte van art. 56a, minstens vier honderd gulden; voor den bezitter der acte van hoofdonderwijzer minstens zeven honderd gulden; voor het hoofd der school minstens zeven honderd gulden, wanneer deze hoogstens vijftig leerlingen, minstens negen honderd gulden, wanneer deze meer dan vijftig leerlingen, minstens ell honderd gulden, wanneer deze meer dan honderd en vijftig leerlingen, minstens veertien honderd gulden, wanneer deze meer dan drie honderd leerlingen heeft. Door den heer van der Kaay wordt voorgesteld: Art. 1, 1". Het tweede lid aldus ie lezen: Onderwijs, gegeven aan kin deren van ten hoogste drie gezinnen gezamenlijk, is huisonderwijs. 2" Het derde lid aldus te lezen: leder ander onderwijs, ook dat in armen-inrig- tiiigrn, Gods-, gad- en werkhuizen, gestichten van weldadigheid en andere instellingen van openhaar nut wordt gegeven, wordt vooi de toepassing dezer Wet als schoolonderwijs beschouwd Art 3 liet eerste lid aldus te lezen: Lagere scholen, opgeriglen onder houden door de gemeenten of het rijk, zijn openbare, alle andere zijn bij zondere scholen. En aan hel artikel toe te voegen. Aan bijzondere scholen kan door de gemeente of de provincie subsidie worden veileendonder zoodanige voorwaarden, als het gemeente- of protinciaaihesliuir noodigacht. De aldus gesubsidieerde scholen zijn toegankelijk voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Het Ist' en 2de lid van art. 33 zijn op die scholen toepasselijk. De uiikeering van het subsidie kan door ons hij overtreding van die bepalingen voor ten hoogste een jaar, en bij herhaling der overtreding voor altijd worden verboden. Art. 5. In het eerste lid achter de woorden: als schadelijk voor de ge zondheid, in te voegen: of te klein voor het aantal daarin toegelaten kin deren. en in het laatste lid achter de woorden: schriftelijk goedgekeurd, in te voegen: of is het getal kinderen volgens verklaring van dien inspec teur beperkt tot het getal, dal volgens de in art. 4 bedoelde regelen in het locaal mag worden toegelaten. 's GRAVENHAGE. 25 Jnnij. Tot burgemeester zijn benoemd de hh. T. llaitsma Muiier, te de Rijp; W. Rruyn Jz., te WeesperkarspelW. G. D. Murray, te Pernis, en K. van Edente Krommenie. Jh'. mr. G. de Rosch Kemper, referendaris bij de afdeeling statistiek aan het dep. van binnenlandsche zakenis aangewezen om de Ncderlandsche regering te vertegenwoordigen op het internationaal congres van démo- graphie, dat van 3 tot 9 Julij a. s. te Parijs zal worden gehouden. Aan den heer II. Oudorp Kortebrant is. op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als controleur van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Groningen. De heer A. Keek, thans ontvanger der directe belastingen te Leeuwar den, is benoemd tot ontvanger der invoerreglen en accijnsen enz. te 's Gravenhage. Naar men met leedwezen verneemt zou Z. Exc. de minister van oor log alhier jl. Zondag uit hel buitenland zijn teruggekeerd en zich thans te Rotterdam bevinden om daar ter slede in het gast- of ziekenhuis eene be langrijke operatie te ondergaan. De toestand schijnt van dien aard te zijn, dat de heer de Roo van Aldcrwerelt niet langer in staat is zich met de hoofdleiding der zaken van zijn departement bezig te houden. Naar men meent te welen, zou zijne plaats ad interim door den minister van marine worden vervuld. In de zitting van de tweede kamer van gisteren sprak, zooals reeds gemeld is. de heer des Amorie van der Hoeven, een woord van hulde aan wijlen den heer Stieltjes, liet is, zeide hij, onder een zeer pijnlijken indruk dal ik liet woord opneem na hel treurig herigt zoo even vernomen, dat de heer Stieltjes is overleden, liet sieraad der vergadering, het sieraad van ons land is niet meer. Ik zal geen ijdele poging aanwenden om thans den lof van den heer Stieltjes te verkondigen; de smart en droefheid, op aller gelaat te lezen, is zijn beste lof. Onze vriend, onze beroemde landgenoot is niet uieer, maar zijne nagedachtenis zal blijven leven als die van een der braafste, een der beminnelijkste menscheu, als die van een der ver dienstelijkste staatsburgers, waaraan het land groote verpligtiiigen heeft. Iu de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de onderwijswet. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde het ontwerp, dat gebaseerd was op de wetten van 1806 en 1857, de vrijheid van onder wijs handhavende en verbetering in het onderwijs trachtende aan te brengen. De eischen der kerkelijke partijen bestreed hij uitvoerig. De openbare school moet staatsburgers aank wecken. De kerk mag niet het meesterschap over de school zich loceigenen. Dat spoedig in Nederland het onderwijs geheel rijkszaak zou worden, dacht hij niet. De gemeentebesturen hebben nog te veel liefde voor de openbare school. Verschillende sp ekers repli ceerden. Morgen voortzetting. De scheepsbouwmeesters Aric Smit te Slikkerveer. Christie, Kolct en de Knyper te belfshavcu. die in liet begin van hel vorig jaar bij de ver vaardiging van materieel ten dienste der havenwerken hij Batavia hebben aangrimmen, zijn in de tijdige levering te kort geschoten en dientengevolge vervallen in zeer hooge boelen, die bij eene wetsvoordragtaan de tweede kamer ingediend, voor gedeeltelijke kwijtscl clding worden in aanmerking gebrast HL'ITKM.AMKSCIIK HKUICTK V ENGELAND. LONDEN, 24 Junij. In het officiële rijksblad van China leest men omtrent den hongersnood iu de noordelijke provinciën het volgende: In den eersten tijd van dien ongehoorden hongersnood voedden de nog levenden zich met de lijken der om het leven grkomenen; later werden de zwakkeren door de sterken verslonden; nu is de ellende zoo hoog gestegen, dal de hongerlijdenden hunne naaste bloedverwanten niet meer sparen. Schrikkelijker toestanden dan deze kan de geschiedenis tot heden niet aanwijzen en indien er niet spoedig doeltreffende maatregelen genomen worden, gaat de geheele bevol king van deze gewesten te gronde. De plaatselijke hulpbronnen zijn geheel uitgeput, de voorraadsmagazijiicn zijn ledig, geld is niet voorhanden. De weinige gegoeden hebben al wat zij bezaten reeds lang weggeschonken. De katholieke bisschop van Schwan-si, mgr. Monagatta. nilTaiQuen, de hoofdplaats der meest bezochte provincie, schrjjfl van 23 Maart: Tot dusver vergenoegde men zich met het verslinden der lijken, thans doodt de sterkste den zwakke om zijn honger Ie stillen. De man eet zijne vrouw op, ouders eten hunne zonen en dochters en omgekeerd staan dezen naar het leven der ouders. De meest nabjj hel tooneel der diende gelegen plaats is Tientsin. Van daar naar Tai-Yuui, hel middelpunt der ellende, is de afstand slechts 200 Engelsche mijlen, doch de weg is zoo slecht en leidt over zulke onbegaan bare bergen, dat zij die hulp brengen 15 dagen voor den togt noodig heb-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2