LE1DSCIIE €0 isrs. WOENSDAG 26 JUNIJ. 148. STADS-BER ICIITEN. PATENTBLADEW. BINNENLAlNDSCUË BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, mil het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarskuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant xijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1-4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat wegens herstelling der 8PA1VJAARDSBRUG in de gemeente Leiderdorpde passage voor Rijtuigen over die brug gesloten zal zijn van Maandag 1 tot en met Donderdag 4 Juli e. k., terwijl dientengevolge de Scheepvaart aldaar gedurende dien tijd, bij tusschenpoozendoelt telkens niet langer dan één uur, zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Juni 1878. E KIST. Secretaris. De WETHOUDER, Voorzitter van hel college van zetters te Leiden, doet te weten, dat de patentbladen van koffie huishoudersslijters en toppers, benevens de nog onafgehaalde patent bladen van Inlandsche kramers en schippers, op vertoon van httnne aanslagbiljetten verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van hel Raadhuis van Woensdag 26 Juni tot en met Woens dag 3 Juli e. k., des namiddags van 1 lot 3 uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leiden, 25 Juni 1878. M'. P. C. LIBRECI1T LEZWIJN. LEIDEN, 25 Junij. Bij besluit van 15 April jl. is de koninklijke bewilliging verleend op hel by verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der acte houdende wij zigingen in de statuten van de naamlooze vennootschap: «de Leidsche Stoom bootmaatschappij de Volharding", gevestigd te Leiden. Wij vernemen nader dat de gladharige windhond, waaraan op de te Arnhem gehouden tentoonstelling de eerste prijs voor drijfhonden is toe gekend (zie ons nomincr van gisteren), hel eigendom is van den heer K. F. Caronstations-chef van de Iloll. ijzeren spoorwegmaatschappij alhier. - Men schrijft ons het volgende: Duidelijk merkbaar is de lente voorbij, want het geroep van meuigen vogel, dat bij het eerste morgenkrieken werd vernomen, is verstomd. Sedert de helft van Mei is het weer onbestendig gebleven tot voor weinige dagen. De temperatuur was zeer afwisselend, in de voorlaatste week zelfs koud. Voor den troerbeziënboomdie goed bela den en voor den wijnstok, wiens bloeitijd aanstaande is, was het weer ongunstig. Ook de snijboonen zijn bijna niet vooruitgekomen. Warmte alleen kan nu het rijp worden van de moerbezie, den groei van den wijn stok, de teelt van de snijboonen en ander tceder gewas doen gelukken. Hierop bestaat vooruitzigt als de zomer het zoo ernstig blijft mecnen. als bij zich heeft ingesteld. Zooals kon verwacht worden komen de aardappe len nu goed aan en zal de Hollandsche markt welhaast bijna overvloed hebben van die vrucht. Van sappige aardbeziën wordt overal cenen ruimen pluk gedaan en de aalbes bezint te kleuren. De bouwlieden brengen nu langzamerhand hun berg in top met geurig hooi, dat onder eenen schitte renden zonneschijn wordt binnengehaald. In de kweekerijen en lusthoven kan een getintel van kleuren, dat de bloemen ten toon spreiden, het oog bekoren. Bovenaan prijkt dit jaar de roos, die vooral wegens bet sombere en regenachtige weer niets van haren glans verloor, een rijkdom van knop pen en bloemen aanbood en haren roem, als koningin der bloemen, luister vol handhaafde. Door de commissie voor de geneeskundige examens is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de lib. i). L. Roosenburg. doctorandus, en L. Marcus, cand. arts. Men verneemt dal van de commiezen met verlof, studenten aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft, welke hebben deelgenomen aan het examen van ambtenaren der 2' kl., zijn geslaagd de hh D. I. Pasteur, J. L. C. Twijzel, I. H. C. Beer, C. I. Brouwer, W. Assé, H. A. A. E. Deckers, T. Westerkamp en L. A. Scliefler. De Staatscourant beva: het rapport over den toestand van hel Neder- landsch museum gedurende het jaar 1877. Volgens dal rapport kanwe gens gebrek aan ruimte, aan eenige wetenschappelijke regeling niet gedacht j worden, en moet men zich bepalen tot hel zooveel mogelijk winnen van plaats, zonder daarbij te kunnen letten op lijd noch aard der voorwerpen. In dezen toestand kan geene verandering komen, voor aleer hel museum naar Amsterdam zal zijn u'vergehragt. Tol zoolans moet men het museum beschouwen, als in een veilige bewaarplaats of pakhuis geboreen In het tijdperk van 19 Mei tol 15 Junij 1878 zijn. blijkens bij het dep. van binnenlandschc zaken ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 5 runderen, in Zuidbolland 55, in Noordholland 2, in Utrecht 1. in Friesland 1; in hel geheel 64 runderen. In het vorige lijpperk van vier weken waren 84 runderen door die ziekte aangetast. De heer mr. N. P. J. Kien, oud-bnrgemcester van Utrecht, heelt het voorzitterschap van het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis nedergelegd. Het hoofdbestuur beeft bem hel cere-lidmaalschap aangeboden. Ten gevolge van de opwekking, in het vorige jaar door commissarissen der maatschappij van weldadigheid gedaanis hel getal leden dier maat schappij met ruim 500 vermeerderd. Ilet I dental der maatschappij bedraagt thans weder 5200 De Urcrijisel is op 22 Junij en de Celebes op 23 Junij te Batavia aangekomen. Uit het in de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aan deelhouders in de Nederl. handelmaatschappij uiigebragl verslag blijkt dat het kapitaal der maatschappij 35,963,000 bedroeg Van de gelden op interest uitgezet, ten gevolge van den kwijnenden handel bijna het dubbel bedragende van het op ultimo December 1876 uitstaande, werd verstrtkt aan beleening op producten 800,000, idem en prolongatie op effecten f 2.900,000, depo sito ƒ2,300,000, te zamen 6,000,000. De maatschappij leed verliezen doof wanbetaling van koopers in Nederland. In het faillissement der Nederl. suiker-raffinaderij was zij voor ƒ25000 betrokken, waarvan circa f 11000 teregt kwam. Gevoeliger was het verlies, dat de maatschappij trof door eene reeks van stagnatiën van Chinesche en Arabische lijnwaadhandelaren in Ned. Indie, welke het noodig maakte voor faillissementen in Ned -Indië op de winst- en verliesrekening per resto ruim 143,000 al te schrijven. Er waren drie totale schaden. In de van Java geëxpedieerde schepen Aurora, Jura en Friesland waren rcspectivelijk 7500, 12000 en 6000 pic. gouvernemenls-kolfij geladen, terwijl slechts op de partij per Jura f 232,000 bij derden verzekerd was. Uit het overzigt en de verdeeling der winst van 1877 blijkt dat de winst per saldo bedroeg ƒ2,267.488 22. Hiervan komt ter beschikking der aan deelhouders 5 pCt. over het maatschappelijk kapitaal, waarbij per resto nog kan worden uitgekeerd ƒ11 per aandeel, terwijl een onverdeelbaar bedrag overblijft van i5403.21k, dat op nieuwe rekening wordt overgebragt. liet dividend voor de deelhebbers bedraagt alzoo gezamenlijk 61 per aandeel grout 1000. liet reservefonds is nu geklommen tot 152,014.36% Te Haarlem had Zondag in den Hertenkamp, in den Hout, de 9" opent are uitvoering van het Nederlandsch gymnastiek-verbond plaats. In de zaal der vereeniging kwamen des morgens te 11 ure de gymnasten bijeen. Zcven-eu-derlig gymnasliek-vereenigingenonder welke 3 Antwerpsehe, 2 Brusselsche en 1 Genlsche, waren vertegenwoordigd. Meer dan 300 gym nasten waren aanwezig. Na door het bestuur van het verbond te zijn ver welkomd. maakten de gymnasten zich gereed in optogt de stad door te trekken en zich naar den Hertenkamp te begeven. De stoel maakte met het groute aantal smaakvolle banieren en de nette costumes een uitstekend figuur. Ten 2 ure begon de uitvoering in den Hertenkamp, waar zich op de tribune en om het afgesloten terrein een groot aantal toeschouwers had verzameld. Omtrceks 2000 loegangshillellen waren algegeven. Onder leiding van den lieer A A. Sprenger. gymnastick-onderwijzer te Haarlem, werden de verschillende op het programma vermelde oefeningen achtereenvolgens in goede orde uitgevoerd. Van de vrije oefeningen ging men tol de school oefeningen over en na de wapenoefeningen, onder leiding van den heer N. van Kerckhoff, kwamen de keuroefeningenwaarbij de uitslekendste leden der verschillende vereenigingen verwonderlijke bewijzen van vlugheid en spierkracht gaven die aan hel publiek telkens luide toejuichingen ont lokten. Ook de loop- en slotoefeningen voldeden uitmuntend. Na uitreiking der herinnirings-medailles werd de uitvoering gesloten en de gymnasten begaven zich weder in optogt naar de «Vereeniging". De uitvoeringdoor

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1