lang zoeken in slagen den verdachte, zekeren J. v. D.van Groningen, die zich inmiddels gedeeltelijk van andere kleeren had voorzien, in een parti culiere woning aan te houden. Te Beusichem werden dezer dagen bij het overvaren der rivier drie paarden, die zich op de pont bevonden, schichtig en sprongen in het water, hunnen geleider meeslepende. Ondanks alle aangewende pogingen mogl het niet gelukken hem te redden. De paarden zwommen naar den oeverkant. De stationschef te Wolvega is door de arr.-regtb. te Heerenveen tot 45 dagen eenzame opsluiting veroordeeld, Ier zake van het doen ontstaan van gevaar voor een trein. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat de minister van waterstaat enz. Donderdag II. aldaar is aangekomen Begeleid door den commissaris des konings. den hoofdingenieur van den waterstaat Rose en den ingenieur Schnebbclie, is hij persoonlijk zich gaan overtuigen van den toestand, waarin die streek sedert maanden verkeert. Het water, dat in de laatste drie dagen 56 cM. is gewassen, staat thans nog 4 cM boven A. P. Door de rijksambtenaren aan het grenskantoor te Simpelvcld is proces verbaal opgemaakt tegen twee dames, die een partij manufacturen, ter waarde van 140 en bestemd tot nonncnkleederen voor een klooster te Maastricht, hadden getracht in te smokkelen. 's GRAVEN11AGE, 23 Junjj. Aan den Oost-Indischen ambtenaar C. de Haan, laatstelijk controleur 1' kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Ma durathans met verlof hier Ie lande, is eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. de koning zal den 4dtI1 Julij a. s. van het Loo in de residentie terugkeeren. Z. k. H. prins Hendrik zal in den loop dezer week de resi dentie verlaten en Hd. Iitstsloi te Soesldijk betrekken. 11. K. H. prinses Marianne, die thans te Berlijn vertoelt. wordt in het begin der volgende maand op haar buitenverblijl te Voorburg terug verwacht. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de onderwijswet voortgezet. De heer des Amorie van der Hoeven begon met een woord van warme waardering te brengen aan de nagedachtenis van het kamerlid Stieltjes, plotseling te Rotterdam overleden. Daarna ver dedigde hij de vrije school door het grootste deel der natie gewenscht. Het ontwerp bedreigt die schooldoor de bepalingeu omtrent kweekelingen en examens. De heer Moens verdedigde daarentegen de neutrale school en de verbetering van het onderwijs, zoowel het openbaar als hel bijzonder onder wijs. Hij verklaarde zijn vroeger ingediend ontwerp in te trekken. Morgen is de minister aan het woord. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indiè ontvangen telegram is aldaar nader, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao, eene som van ƒ700 ontvangen. UUITENLANDSCHE BEIUGTEiX. BK6BL4H9. LONDEfl, 22 Junjj. Uit Berlijn meldt men aan de Timesdat de Russische gcvolmagligden te Berlijn antwoord uit St. Petersburg hebben ontvangen, waarbij werd toegestemd in hetgeen lord Beaconsfield vroeg ten cpzigie van Rumelië's zuidelijke grens en het bezetten der Balkan-linie door Turksche garnizoenen. Beaconsfield had van het aannemen dezer voorstellen de voortzetting van het congres afhankelijk gesteld. Men gelooft nu, dat de uitslag der zitting van het congres op heden bevredigend zal zijn. Van Malta wordt gemeld dat al de schepen met Indische troepen aldaar zijn aangekomen. De type van de troepen is bij alle regimenten dezelfdealleen de Gorkha's zijn zwarter dan de andere Indiërshun gestalte is klein en ineengedrongen, hun gelaat dik en zonder uitdrukking, en hun oogen zoo klein en zoo gevormd, dat men hen voor Japanners zou houden, ware hun kleur niet zoo zwart. Bij 20" Réaumur klagen de Indiërs over de koude en 's avonds ziiteu zij bij hun tent rond een groot vuur. De troepen zijn bij de bevolking zeer gezien. Des Zondags is het kamp de verzamelplaats van de geheele "groote wereld" van Malta; alles stroomt daarheen en bij de voortreffelijke militaire muziek amuseert men zich zeer goed. Tot heden zijn in het geheel 57 eholera-gevallen onder de Indische troepen voorgekomenhet gevaar schijnt minder te worden. De beweging onder de Indianen in het noorden wordt, volgens den correspondent van de Times, hoe langer hoe dreigender. In de Lava streken zijn 1200 op de 6000 strijdbare mannen ten oorlog getogen en er zijn niet meer dan 1200 man regeringstroepen, om tegen hen te opereren. Generaal Crook, die dit mededeelt, zegt ook dat de Bannock Indianen een uitstekend terrein hebben gekozen, met overvloedige gelegenheid voor hin derlagen, en hij verklaart, dat de toestand in jaren niet zoo ernstig ge weest is; dat de regering de Bannocks, die ten allen tijde op de hand der blanken geweest zjjn en hem, Crook, om hulp gesmeeks hadden, waaraan hij echter buiten staat was geweest te voldoen, gedwongen heeft om, wil len zij niet verhongeren, de wapenen op te vatten. De heer Forbes, pred. te Londen, stelt pogingen in het werk tot het opwekken van godsdienstig en zedelijk gevoel onder hef ondergeschikte prrsoneel der Londensche theaters. Dezer dagen noodde hij in de Exeter- Uall een groot aantal vrouwelijke koristen, ballet-danseressen en theater- bedienden bijeen, die hij op ververschingen onthaalde, in bevattclijken trant toesprak en liederen deed zingen van Sankey. De Daily News prees bij zonder het talent van dezen leeraar. om op aangename doeltreffende wijze aan deze maatschappelijk ietwat verwaarloosde lieden het goede en edele voor te houden. In den nacht van 29 Mei jl. werd er op den Union Pacific spoorweg een stoute diefstal gepleegd. Niet ver van Salt Lake City (Utah), klommen 4 gemaskerde personen op den trein, zoodra deze uil het station stoomde. Zij begaven zich in een der slaapwaggons en begonnen daar met groote bedaardheid de reizigers te plunderen. Den eenen ontnamen zij een horloge en 100 dollars, een ander 50 dollars en een conducteur een gouden horlogie met 35 dollars. Toen zij het zoover hadden gebragt, vond iemand van de reizigers gelegenheid aan de schel te trekken, hetgeen de roovers ver schrikt van den trein deed springen. Voordat zij gingenverwondden zij met een pistool een passagier en bij hun vertrek vuurden zij uit scherts 3 scholen af, die echter niemand deerden. Toen de trein stilhield waren de roovers in de duisternis verdwenen. Den volgenden dag kon men echter in den modderigen grond hun spoor ontdekken. De spoorwegmaatschappij loofde een belooning uit van 1000 dollars voor hel vatten der roovers en een groote schaar gewapenden ging uit om hen te zoeken. Den l'n Junij 's avonds werden zij gevondenongeveer 45 mijlen ten noorden van het station St. Mary. Zij hadden geen andere wapenen dan revolvers, terwijl hun ver volgers van verdragende geweren waren voorzien. Na 3 schoten gaven zij zich over. FRANKRIJK. In haar jongste zitting heeft de "commissie van gratie" een zeker aantal proces-stukken onderzocht van personen, veroordeeld wegens feiten, welke met de commune in verband staan. Voor ongeveer veertig personen heeft de commissie weder gratie of vermindering van straftijd wenschelijk geacht. Tevens heeft zij voorgesteld, de over Garein uilgesproken ter- dood-veroordeeling te veranderen in levenslangen dwangarbeid. Het ministerie zou voorts het plan beraamd hebben om aan maarschalk de Mac-Mahon, ter gelegenheid van het nationale feest van 30 Junij, een groot aantal besluiten tot het verleenen van gratie aan gedeporteerde com munards ter bekrachtiging te onderwerpen. Hel getal moet zoo groot zijn dat men deze daad als een gedeeltelijke amnestie zou kunnen beschouwen. DUITSCII LAN». Betreffende het congres verzekert men dat tot dusver overeesntemming is verkregen omtrent de begrenzing van Bulgarije door den Balkan, zoodat de Balkan-passen aan Turkije blijven. Hel is juist dat 's keizers beslissing uit St. Petersburg afgewacht wordt. De quaestie van Antivari is in de voor bereidende conferenties nog niet op hel tapijt gebragt; hierbij bepaalt men zich trouwens lot Bulgarije, waaromtrent nog zooveel te regelen valt. Montenegro en Servië worden voor een verdere periode van het congres en de voor-conferenties voorbehouden. Aan deze laatste wordt het grootste gewigt gehecht, omdat daarop alle hinderpalen uit den weg geruimd en alle geschillen bijgelegd moeten worden. Men verneemt nog dat lord Beaconsfield op het congres zou verklaard hebben dat het beperken van Bulgarije lot den Balkan een eisch was van Engelandwaarvan het niet zou afzien, zoodat de voortzetting van het congres daarvan afhing. Uit dien hoofde had er nog eene gedachtenwis- seling plaats tusschcn de Russische gevolmagtigden en den Czaar, waarvan de slotsom was dat Rusland toegaf. Het bulletin van Zaturdag voormiddag omtrent den toestand des kei zers luidt; Na een volkomen rustigen nacht is de toestand van Z. M. den keizer en koning aliezins naar .wensch. In de dagbladen van Berlyn komt eene oproeping voor tot het inza melen van giftenten einde te Berlijn eene kerk te stichten ter gedachtenis aan de redding des keizers bij de twee laatste moordaanslagen. De oproe ping is onderteekend door een generaal der infanterie, twee gewezen pro vinciale überpresidenten, twee hofpredikers, twee superintendenten-generaal den vice-president van het hooggeregtshof, een lid der stedelijke regtbank, een hoogleeraar, een geheimraad, een lid van hel Evang. opper-consistorie, een lid van den raad van koophandel, een fabrikant, een bankier en een hotelhouder. Den 8 Julij e. k. zal het proces tegen Ilödel wegens zijn moord aanslag op den keizer voor het staatsgeregishof te Berlijn beginnen; 38 getuigen zijn gedagvaard. De behandeling der zaak zal niet publiek zijn, maar er zullen verslaggevers der dagbladen worden toegelaten. De koning van Saksen heefiter gelegenheid van zijn zilveren huwe lijksfeest, een aantal civile cn militaire veroordeelden kwijtschelding van siraf verleend. Onder anderen zijn er alleen uit de strafinrigting te Zwickau 38 omslagen. TfllHUR Naar men uil Konstantin: pel meldt heelt er eene voortdurende beweging van Russische troepen rondom die stad plaats. Bijna 15000 man versche troepen zijn uit Odessa aangekomen. De Britsehe vloot is bij de Prinsen eilanden voor anker gegaan. Uit Schumla wordt gemelddat op 10 kilometer van die vesting vele Russische troepen w orden bijeengetrokken en de Russen voornemens zouden zijn, haar met geweld Ie nemen. Te Bazardjjk staan talrijke Russische strijdkrachten. Te Kustendje en op de punten, welke de zee bestrijden, wordt zwaar Russisch geschut geplant. De Porie heeft de slaking der vijandelijkheden op Candia gelast, op de volgende voorwaardenDe Christenen zullen in hunne respective dorpen blijven. De bevolking der gemengde provinciën zal voorloopig de leden van het bestuur cn de ambtenaren der belastingen benoemen. De Vali zal deze benoemingen bekrachtigen en de belastingen innen, na aftrek der kosten. De Christenen zullen hunne wapenen behouden. En enkel corps zal met het politietoezigt worden belast. De nationale vergadering heelt lijd ge vraagd om over deze voorstellen te beraadslagen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 23 Junij. Hel gerucht, dat lord Beaconsfield in de eerstvol gende dagen uil Berlijn zal vertrekken, schijnt ongegrond te zijn. Beacons field heelt gisteren verschillende ambtenaren uit Londen hierheen ontboden om over de inwendige regeringsaangelegenhcden van Engeland te sjvreken,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2