LEIDSCIIE COURANT. is;s. M°. 147. D1NGSDAG 25 JUNIJ. STADS-RERICHTEN. BINNENLANDSCUE BEBIGTEN. De lourant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Pc prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ter verkrijging van duinwater eene stand pijp is geplaatst bij A. VAN INGEN Wz., in dé Molensteeg, hoek Vliet n". 32 en op den Zuidsingel bij L. VAN DER NAT n*. 30. En dat daardoor zijn vervallen de pompen op het Rapenburg bij de Kai- serstraatop den Vliet en op den Zuidsingel. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 Juni 1878. E KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 Jnnij. De minister van financiën beeft bekend gemaakt dat de inschrijvingen tot het bekomen van schuldbekentenissen in de bij de wet van den bic' Jnnij 1878 vastgestelde geldleening van ƒ43,000,000 te zamen een bedrag uitmaken van f 127,917,300; dat die inschrijvingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen en dat zoo spoedig mogelijknamens hem minister, door den agent van het ministerie van financiën te Amster dam aan de inschrijvers schriftelijk van het aan elk hunner toegewezen be drag zal worden kennis gegeven. De herstellingen aan de Sint-Pancras- of Hooglandsche kerk alhier worden voortgezet, waarbij thans de ramen van het koor en de deklijst buiten om in aanmerking komen. Alles wordt bewerkt van gehonwen steen. De traceringen der ramen van het kooreinde zullen hierbij ver nieuwd, de ramen aan beide zjjden van dat einde, waarin de traceringen nog ontbraken, hiermede verrijkt worden. Door bemiddeling der rijks-advi seurs is voor deze herstellingen eene toelage verleend van ƒ10500, te ver- deelen over drie jaren. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26, ƒ2.90 en ƒ1.35; de laagste ƒ26, 2.70 en ƒ1.35. Ten 1 uur heden namiddag heeft op den Ouden Rijn eene 33-jarige vrouw een toeval gekregen; men slaagde er echter in haar spoedig weder bij te brengen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft aan hel bestuur der afdeeling Leiden en omstreken te kennen gegevendal bet met belangstelling kennis nam van de poging dezer afdeeling. om, door het houden van een wedstrijd lusschen kweekers- knechts en leerlingen, even als zulks verleden jaar te Rotterdam plaats had, dezer lust aan te wakkeren; en tevens dat hel als blijk van die belangstel ling besloten heeft, aan den meest verdienstelijken inzender een builenge- wonen prijs van het hoofdbestuur toe te kennen. Waarin die prijs zal be staanblijft vooralsnog geheim, om hel verrassende er niet aan te ontnemen. Wij meenden echter het plan te moeten bekend maken, daar het zonder twijfel voor hen, die zich als inzenders hebben aangemeld, een prikkel te meer zal zijn, om hunne plaulen met de meest mogelijke zorg op te kweeken. (Sieb De 22,le algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap wordt op Zalurdag 29 Junij gehouden, te Leiden, in hel lokaal der maat schappij tol Nut van 't Algemeen. Op de te Arnhem door de verceniging Nimrod gehouden tentoonstel ling van honden is, voor drijfhonden, de eerste prijs, een zilveren medaille, toegekend aan den heer P. Dingjan, te Leiden, voor een gladharigen windhond. De firma E. H. Krelage en Zoon, bloemisten en boomkweekers te Haarlem, hebben een catalogus en prijscourant van aardbeziën in het licht gegeven. De firma werd in 1875 te Rotterdam op de tentoonstelling van aardbeziën met de gouden medaille bekroond en met drie bronzen medailles als eerste prijzen. Sedert meer dan 20 jaren vormt de aardbeziënkweekerij eene der specialiteiten dier inrigting. De catalogus geeft eene korte beschrij ving der verschillende soorten, waaronder de nieuwste verscheidenheden; ..niet weinig wordt zij versierd door een aantal platen, waarop een 80-tal aardbeziën zeer duidelijk zijn afgebeeid. Aan de leden der provinciale staten van Zuidholland zijn door gedep. staten onderscheidene voorstellen toegezonden ter behandeling in de aan staande zomer-vergadering. Voor de kon. muziekschool te 'sGravenhage wordt voor 1879 weder een provinciaal subsidie van ƒ2000 voorgedragen; voor de ambachtschool te Rotterdam op nieuw een subsidie van ƒ2000; voor de ambachtsschool te 'sGravenhage op nieuw/ 2000; voor de ambachts- teekenschool te Noordwijk wederom het subsidie van ƒ150; voor de am- bachts-teekenschool te Woerden op nieuw een subsidie van ƒ200; voor de ambachtsschool te Aarlanderveen op nieuw een bedrag van ƒ100; voor de school van het genootschap Mathesis Scienliarum Genitrix te Leiden eene bijdrage van ƒ1000. Voor het tweede natuurkundig examen zijn te Groningen toegelaten de hit. J. C. Huysman en J. S. C. Pichal. Het stoomschip ffyberton, van Rotterdam naar Batavia, is op 21 Junij te Port-Said aangekomen. Bij het hoofdbureau voor het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik aan te bieden, is lot dusver een totaal bedrag van ruim 30000 ontvangen. De bijdrage der hoofdstad voor dit nationaal geschenk beloopt omstreeks ƒ8900. Naar de 11. C. nader verneemt, is haar berigt betreffende het petiti onnement der anli-revolutionnairen over de onderwijswet, zoowel wat hel cijfer der onderleekeningen als wat de aanbieding aan den koning betreft, vo. rbarig. Men verneemt dat de heer Stieltjes, lid der tweede kamer, die zich door zijne geschriften als ingenieur een grooten naam heeft verworven, op het onverwachtst te Rotterdam is overleden. Gelijk men weet werd hem bij gelegenheid van het derde eeuwfeest onzer hoogeschoo!in 1875, het doctoraat in de wis- en natuurkunde honoris causa opgedragen. Te Vlaardingen werd Vrijdag middag een knaapje van 5 jaar uil de bewaarschool gehaald door een klein meisje, dat met dit kind de kermis overging. In het gedrang schijnt zij het kind uit het oog verloren te heb ben, ten minste zij miste hem, doch hoopte dat hij naar huis geloopen was. Daarop spoedde zij zich huiswaarts, doch ook daar was het kind niet. Dadelijk werden alle pogingen in het werk gesteld om het knaapje op te sporen, doch alles te vergeefs. Daarop is men begonnen met dreggen te visschen en Zatnrdag ochtend werd het lijkje opgevischt uit de haven. Door generaal Grant en echtgenoote, die eenige dagen te Amsterdam hebben vertoefd, is Zatnrdag 11. een uitstapje gedaan naar den Haarlemmer meer. Zij bezochten, meldt het llbl.liet eerst de Badhoeve en werden daar door mr. en mevr. Amersfoordt met hun bekende vriendelijkheid ont vangen. Generaal Grant is zelf ecu landbouwer en heeft niet ver van Saint Louis een groot landgoed, dat hij zelf bestuurt. Hij bezigtigde alles op Badhoeve met kennis en aandacht en toen hij bij het bezoeken der arbei derswoningen daar dezelfde «weergalooze reinheid en netheid" aantrof, ge lijk hij zich uitdrukte, als in de hoofdboerderij, drukte hij dienaangaande zijn bewondering in hartelijke bewoordingen uit. Door den heer Amers foordt hegele'd, vertrok het gezelschap nu naar de Lynden, waar de al bed dingen en tcekeningen van den Haarlemmermeerpolder met de omschrijving van de wijze, waarop de meer was leeggepompt en den polder wordt leeg- gehouden, evenzeer de aandacht trokken, als het panorama van den llaar- lemmei meerpolder, dal men van den top van het machinegebouw aanschouwde. Na vertrek werd de togt voortgezet naar de boerenhofstede, loebehoorende aan jhr. lloeufli van Velsen, waar een luncheon de gasten wachtte. Van daar ging men naar Halfwegover den dijk langs liet 1.1 en langs de nieuwe houthaven naar Amsterdam terug, 's Middags om 6 uur was er diner bij Zomerdijk Bussiiik. Een veertigtal aanzienlijke ingezetenen boden het den ex-president aan, als den vericgenwoordiger en het voormalig hoofd van een staat door zoovele banden aan Nederland verbonden. Op 19 Junij liep er een goedkoope extra-trein van Arnhem naar Am sterdam. Een Duitsch veekooper, die bij vergissing in dien trein had plaats genomen, sprong er lusschen Wolfhezen en Ede onder den rit uit en heeft zich, slechts weinig bezeerd, in de rigting naar Wageningen verwijderd. Donderdag 11. zijn bij een landbouwer te Nunspeet een zilveren horlogie- leetting met signetten, benevens 17 aan contanten, ontvreemd. Toen men den diefstal ontdekte herinnerde men zich in de buurt van het huis een vreemdeling te hebben gezien met een eenigzins verdacht voorkomen, die liedjes verkocht. Men vernam dat hij per spoor naar Zwolle was vertrok ken, en de politie, die van het voorgevallene was onderrigt, mogt er na

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1