PER TELEGRAAF. is dus van geheel inwendigen aard en kan slechts als zoodanig en niet bjj internationale wet geregeld worden. Naar men verneemt heeft de Rumeensche minister-president Bratiano aan prins Gortschakoff een bezoek gebragt en op nieuw eene poging ge daan om de Russische regering tot inschikkelijkheid ten aanzien van Ru menië te stemmen. De Russische kanselier zeide den heer Bratiano, dat alle pogingen zijner regering om het verlies van Bessarabië te voorkomen ijdel zouden blijven, daar Rusland vast besloten is dit grondgebied weder in zijn bezit te krijgen. De politie te Praag is een geheim genootschap op het spoor gekomen en heeft zijne leden verrast toen zij des nachts in een oud vervallen gebouw bijeen waren, waar zij met touwladders moesten inklimmen. Sommigen zeggen, dat het genootschap een staatkundig karakter droeg en dat zijne leden socialisten waren; anderen, dat men hier met eene eenvoudige dieven bende te doen heeft. In het geheel zijn elf personen in hechtenis genomen allen tusschen 14 en 24 jaren oud. Het Journ. de St. Pét. zegt, naar aanleiding van de houding, welke de Turksche gevolmagtigden volgens sommige berigten tegenover zekere eventualiteiten op het congres zouden aannemen, dat Turkije zich aan de besluiten van het congres te onderwerpen heeft. De Porte tracht door het verspreiden van verontrustende berigten de overeenstemming tusschen de mogendheden te verstoren, doch het blad gelooft dat zij de waarde van Turkije's tegenstand op den juisten prijs zullen weten te schatten, en hoopt dat zij Turkije tot eerbied voor de Europesche mogendheden zullen dwingen. LONDEN, 21 Junij. In de tweede editie van de Times is een telegram uit Berlijn opgenomen, volgens hetwelk de Russische gevolmagtigden een koerier naar St. Petersburg zonden, om aan de beslissing van den Czaar de gerezen moeijelijke quaestie te onderwerpen, betrekking hebbende op de garnizoenen in de Balkan-linie. Vóór morgen wordt geen antwoord verwacht. WEENEN, 21 Junij. liet heerenhuis nam de bank-wet onveranderd en thans definitief aan en daarna de wet tot invoering der wetten betreffende den //Ausgleich", waardoor de behandeling van al deze wetten, wat het Oostenrijksche parlement betreft, algeloopen is. De verdaging der zittingen van het heerenhuis werd heden niet uitgesproken. LONDEN, 22 Junij. Een twintigtal conservative parlementsleden hebben zich naar den lord-mayor begeven, om hem uit te noodigen eene meeting van burgers van Londen bijeen te roepen, ten einde te protesteren tegen de tusschen Engeland en Rusland gesloten transactie, door de Globe openbaar gemaakt. De lord-mayor heeft daarin toegestemd. LONDEN, 22 Junij. De Morning Post meldt dat lord Salisbury het Engelsch-Russisch tractaat slechts met zijne initialen onderteekeud heeft, met het doel het stuk aan het kabinet voor te leggen. pligt maken voor den Kliedive om krachtiger dan ooit de teugels van het bewind vast te houden, en dat de jeugd, het gebrek aan ervaring en, ook de geestelijke zwakheid van prins Mohammed Tewfiek hem volkomen on geschikt maken voor de uitoefening van het gezag in zulk een moeijelijk tijdsgewricht. Dit antwoord gaf den Khedive aanleiding tot het doen van twee zeer zonderlinge stappen. Vooreerst wendde hij zich tot de invloed rijkste Engelschen, die daar verblijf houden en verzocht hun het voorstel te willen overbrengen, dat hij feitelijk het gouvernement van Egypte aan En geland zou overdragen met het volle regt om alle ambten en betrekkingen te vergeven en het land naar welgevallen te besturen, op voorwaarden: 1°. dat men hem als Khedive in naam aan de regering zou laten en de op volging van zijn zoon zou verzekeren; 2°. dat de civile lijst op het tegen woordig cijfer zou gehandhaafd worden; 3°. dat het status quo in acht genomen zou worden ten aanzien van zijn particuliere domeinen. Deze aan- biediug moet evenmin een welkom onthaal gevonden hebben. De Khedive moet zich daarop tot den prins van Wales gewend hebben, maar diens antwoord is niet bekend. ITALIË. Te Florence had Dingsdag II. eene ontploffing plaats in het pyrotechnisch laboratorium. De werkplaatsen beslaan een oppervlakte van 80 vierk. meters. Drie personen waren aanwezig. Twee van hen verlieten ten 8% ure het werk om te gaan ontbijten en de ander bleef achter. Toen eerst- genoemden aan den uilgang warenhoorden zij plotseling twee verschrik kelijke ontploffingen; de werkplaats stortte ineen, en de beide mannen werden op eenigen afstand weggeslingerd. Men slaagde er in den reeds aanwakkerenden brand te blusschen. Thans is men bezig aan het wegrui men van de puinhoopen, hetgeen met de grootste voorzigtigheid moet ge schieden, daar er waarschijnlijk nog veel kruid aanwezig is. Het lijk van den werkman, die onder de puinhoopen werd bedolven, is nog niet gevonden. UI T C II L, A W D. De dagbladen bevatten eene officiële mededeeling betreffende den toe stand des keizers. Blijkens die mededeeling had de openbaar gemaakte breedvoerige verklaring der lijfartsen alleen ten doel, het publiek te waar schuwen tegen alle overdreven verwachting omtrent eene spoedige genezing des keizers. Die waarschuwing heelt echter ten gevolge gehad dat het publiek tot het tegenovergestelde uiterste is overgeslagen en nu moet wor den gewaarschuwd tegen eene vreeswaarvoor geen enkele feitelijke grond bestaat. Met het oog hierop en naar aanleiding eener verklaring van den kroonprins aan eenige officieren, komt alles eenvoudig hierop neder, dat de keizer slechts niet zoo spoedig hersteld zal zijn als men over het alge meen meende te kunnen verwachten. De Pol. Corr. gelooft niet dat de geheimhouding omtrent het verhan delde op het congres lang zal duren. Weldra toch zal de eene of andere mogendheid, wie het op het congres niet naar den zin gaat, voor hare wenschen en ter handhaving harer bedreigde belangen den steun der open bare meening van hare natie en van Europa inroepen. Deze eventuali teit, welke toonen zal sterker te zijn dan zelfs het strengste gebod van geheimhoudingmag met eenige zekerheid verwacht worden. Volgens de Köln. Zeit. heeft de Pruissische regering terstond hare toestemming gegeven tot het begraven van het stoffelijk overschot van wijlen den koning van Hannover te Herrenhausen en dal wel onvoorwaardelijk. De zoon des overleden konings is echter geneigd zich met Pruissen te ver zoenen en tol de begrafenis te Windsor is daarop besloten uit vrees, dat de begrafenis te Herrenhausen tot Welfische demonstralien aanleiding zou kunnen geven, die het werk der verzoening zouden bemoeijelijken. De Börsen-Courier meldt dat een Fransch journalist, de heer Ricon- deauverslaggever van de Parijsche Temps, in verzekerde bewaring is ge nomen, op grond dat hij in betrekking stond tot de socialistische partij. Aan het hotel van den Franschen ambassadeur gebragt, hetgeen op zijn verzoek geschiedde, is zijn identiteit bewezen en heeft men hem, na verder ingesteld onderzoek, weder losgelaten Het is toen gebleken, dat hij te Weeuen indertijd is gearresteerd en uit de stad gezet, zoomede, dat hij ook te Agram in verzekerde bewaring is genomenmaar later over de grenzen gebragt. Rumenië heeft bij prins Bismarck om toelating tot het congres ver zocht, ten einde gehoord te worden over alle vraagpunten van het verdrag van San Stefano, waarbij het belang heeft. Het verzoek van het vorstendom loopt over de volgende 4 punten: 1° dat geen deel van het Rumeensche grondgebied worde afgescheiden; 2" dat aan het Russische leger geen regt van doortogt door Rumenië worde toegekendzooals in art. 8 van het San Stefano-verdrag is bepaald; 3° dat aan Rumenië de Delta en de Slangen eilanden worden teruggegeven; 4" dat de onafhankelijkheid van Rumenië worde erkend en zijn grondgebied onzijdig verklaard, onder den gemeen- schappelijken waarborg der mogendheden. In de quaestie betreflende de Joden stelt Rumenië zich voor het volgende te betoogen: Het vorsten- f dom erkent de noodzakelijkheid der regeling van dit vraagstuk, hetwelk 5 geenszins van godsdienstigenmaar van nationalen en maatschappelijken aard is. De Joden zijn vreemd aan Rumenië door taal, kleeding en zeden, j Rumenië verzet zich niet tegen een godsdienstige secte, maar tegen eene vreemde nationaliteitwelke in het volkomen bezit van Rumenië zou ge- j raken, indien het haar vergund ware gronden te koopen; het vraagstuk j Hetzelfde blad verneemt dat keizer Alexander waarschijnlijk naar Berlijn zal gaan, om keizer Willem te bezoeken en de door Gortschakoff goedge keurde maatregelen te bekrachtigen. BERLIJN, 21 Junij. Engeland, Rusland en Oostenrijk zijn het over de volgende punten eens geworden, behoudens bekrachtiging door het congres: Het grondgebied van Bulgarije eindigt bij den Balkan; de Turken versterken de Balkanpassen en bezetten de vestingen; Sophia wordt een deel van Rumelië; Varna wordt aan Bulgarije gegeven; de Turken behouden Burgas; de noordelijke grens van Montenegro en de grens van Servië worden be perkt, en daarvoor wordt aan de zuidelijke grens vergoeding gegeven. BERLIJN, 22 Junij, De gisteren gehouden voor-onderhandelingen tusschen de gevolmagtigden van Oostenrijk, Engeland en Rusland zijn heden tot op den aanvang van de zitting van het congres voortgezet. Er is thans over eenstemming verkregen betrekkelijk de Bulgaren quaestie, in dien zien dat de Balkan-passen aan de Turken zullen verblijven. Door de Turksche ge volmagtigden werd in de heden gehouden congres-zitting geen protest tegen het verwacht wordende besluit tot toelating van Griekenland opgeworpen. VERBETERING. In het verslag van het concours van //Pro Patria", zie ons vorig nommer, staat dat bij den corpswedstrijd de prijs is gewonnen met 23 punten; dit moet zijn 235 punten. PROGRAMMA VAK MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 25 Junij, des avonds ten half zeven ure, onder directie van den Heer H. Völlmar. le Aftl.1. //La Petite Mariée", Marche, Lecocq; 2. //Concert-Ouverture", Lortzing; 3. Souvenir de l'opéra de Flolow //L'Ame en Peine", Léon Chic; 4. //Krönungslieder", Walzer, Strauss; 5. Fantaisie sur des motifs de l'Ode Symphonie de F. David //Le //Desert", Schroder. 2e Afd.6. Symphonische inleiding tot het treurspel //Jeanne d'Arc", Ed. de Hartog; 7. Fantaisie et Variations sur un thème de la //Norma", (Solo voor Clarinettes, Flüte, Trompeltes, deux Saxophones); 8. //Absence et Retour", Andante et Valse, (Solo Piston), L. Venzano; 9. Souvenir de l'opéra //Les Martyrs", Donizetti; 10. //Gentillesse", Polka, Gobbaerls. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6