BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 24 Junij d878, _Ar". Ó46. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. opzet om aan te vallen, handhaafde spreker de qualificatie van poging tot moord en requireerde hij de veroordeeling van beschuldigde deswege tot een tuchthuisstraf van vijl jaren. De advocaat mr. J. W. Tjjdeman jr. begon met te wijzen op de zijns inziens afkeurenswaardige houding van den burgemeester, die al het moge lijke heeft gedaan om den beschuldigde te bezwaren, ook door allerlei insinuaties over diens bijzonder leven. Terwijl de schoten in den nacht gelost zijn, heeft de burgemeester wel zijn huis doen bewaken, maar eerst des morgens ten 8 ure den beschuldigde doen arresteren en hem, kor! geleden zelf nog burgemeester, onnoodig in een donker hok met wal siroo j doen opsluiten. Pleiter had die, beneden in den toren van het raadhuis aanwezigebewaarplaats zelf gezien en wist niet dat er zulke ellendige bewaarplaatsen waren. Pleiter trad in een uitvoerige verdediging van zijn client, tot wien, zijns inziens, door intrigues van den veldwachter Sloor vogel, zonder voldoend onderzoek van de zijde van den commissaris des konings in Zuid-Holland, het verzoek was gerigt om zijn ontslag als bur gemeester aan Z. M. den koning aan te vragen. Pleiter deed voorts uit komen dat beschuldigde niet slechts geen bedoeling had om te dooden, maar dat hij dit niet heeft gewild, en niet heeft kunnen willen in den toestand van beschonkenheid, waarin hij zich dien nacht bevond. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De adv.-gen. zag van repliek af en daarop voegde mr. J. W. Tijdeman Sr. nog eenige woorden aan het pleidooi van zijn ambtgenoot en zoon toe. De uitspraak is bepaald op Woensdag 26 Junij. j Uit Meppel meldt menten vervolge op het berigt nopens de ont vreemding van een paard te Dedemsvaart, nog, dat de aanhouding van den dader te Smilde, plaats had onder de volgende treurige omstandigheden. Tijdens het verhoor van den aangehoudene in de woonkamer, bleef de vrouw te bed liggen. Daar zij in onmagt viel, deed een der veldwachters j haar ruiken aan een rijkelijk met eau de cologne bevochtigde doek, welke parfumerie in overvloed voorhanden was. De vrouw kwam hierdoor weer hijen daar zij, volgens het zeggen van haar man, meer aan toevallen leedlette men niet meer op haar. Eerst toen zich een eigenaardig gekerm hooren deed, werden de veldwachters op nieuw opmerkzaam en besloot men, vóór te vertrekken, de hulp van den nabij wonenden geneesheer in te roepen. Bij zijne komst kon deze alleen constateren, dat de vrouw reeds overleden was; zij had zich, door middel van een nachtdoekje, geworgd. In Groningen heeft, blijkens eene waarschuwing van den geneeskun digen inspecteur voor Friesland en Groningen, dr. Ali Cohen, dezer dagen eene vergiftiging van een kind plaats gehad, ten gevolge van het likken aan het ligt groene papier van ulevellendie het ten geschenke had ont vangen, en dat bevonden is eene groote hoeveelheid arsenikkoper te bevat ten. De genoemde inspecteur heeft den verkooper van de lekkernij bekend gemaakt met zijne gevaarlijke handeling, en ook den leverancier, die de ulevellen aan den bakker had verkocht, gewezen op het gevaar van dien handel. Te 's Hertogenbosch had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een kind viel in het water; een man, met zijne vrouw voorbij wandelende, sprong hel terstond na, na zijn jas uitgetrokken en zijne vrouw gegeven te hebben, doch hij zonk terstond in de diepte weg en is niet gered kun- nen worden. Het kind echter werd eenige oogenblikken later gered door een ander persoon. 's GRAVENHAGE22 Junij. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te Leeuwarden de heer mr. A. Bloembergen Ez.advocaat aldaar; tot griffier bij het kanlongeregt te Winschoten de heer mr. J. W. Schepers, vroeger griffier bij het opgeheven kantongeregt te Rauwerd; en tot kanton- regter-plaatsvervanger te Bergum de heer J. H. Sickler, cand.-notaris aldaar. De heer G. Coninck Westenberg, thans ontvanger der dir. belast, te Zuidlaren, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Winsum c. a. Bij het wapen der infanterie zijn benoemd: bij hel 3' regiment, tot majoor, de kapitein E. F. C. A. Henckens, adjudant vau het 6e reg. infan terie: bij het 5' reg., tot majoor, de kapitein W. Goudriaan, van het reg. grenadiers en jagers. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren avond van het Loo, alwaar hij uit Duitschland was aangekomenin de residentie teruggekeerd. - Heden voormiddag is het stoffelijk overschot van 's konings opper-hof- maarschalk baron Clifford ter aarde besteld. Z. II. de koning deed den overledene de laatste eer bewijzen door baron van der Goes van Dirxland, Z'. M». thesaurier; Z. K. H. prins Hendrik werd vertegenwoordigd door baron Taets van Amerongenhofmaarschalk en Z. K. H. prins Alexander door Hd. adjudant den kapt. luit. ter zee van Goens, die in hofrijtuigen den hoogst deftigen lijkstoet volgden. Op de laatste rustplaats waren onder scheidene groot-officieren der kroon en tal van leden der koninklijke en prinselijke hofhoudingen en eene talrijke schare aanzienlijken vereenigd. Aan de groeve bragt de gepensioneerde gencraal majoor, graaf M. D. van Limburg Stirum, Zr. M. adjudant in buitengewone dienst, eene warme hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Voor het geregtshof alhier stond heden in hooger beroep te regt een achttienjarige zakkenroller uit Rotterdam, die door de regtbank aldaar tot vier maanden eenzame opsluiting was veroordeeld wegens het ontfutselen eener portemonnaie. De knaap beweerde nu evenals in eersten aanleg dat hij die toevallig gevonden hadmaar een vermoeden voor het tegendeel lag daarin dat men het voorwerp bij hem vond verborgen tusschen de voering van zjjn jas. Advocaat mr. J. van Gigch trachtte het hof te bewegen tot het opleggen eener minder zware straf dan de regtbank had uitgesproken. De advocaat-generaal mr. van der Hoeven requireerde de geheele bevestiging van het Rotterdamsche vonnis. Aanstaanden Donderdag uitspraak. -— Naar men verneemt is alhier de chef van een groot magazijn, als ver dacht van valschheid in geschriften, in hechtenis genomen. ENGELAND, LONDEN, 21 Junij. Het voorstel om ook aan de vrouwen het staatkundig stemregt toe te kennen, dat'jaarlijks in het lagerhuis gedaan wordt, is ook nu weder ver worpen, thans met 219 tegen 140 stemmen. Te Folkestone is het lijk aangebragt van graaf von Schwerin, kom- mandant van het gezonken Duilsche oorlogsstoomschip Grosser Kurfürst. Het was gekleed in volle uniform en verkeerde in verregaanden staat van ontbinding. De Duitsche consul gaf order om het lijk in eene looden dood kist naar Londen te zenden, vanwaar het naar Duitschland zal vervoerd worden. Door de familie van den graaf was eene belooning van 100 voor het vinden van het lijk uitgeloofd. Te Liverpool is dezer dagen in eene concertzaal eene tribune inge stort, waarop een koor van 1000 kinderen was geplaatst. De val was niet hoog, en de zaak is zeer gelukkig afgeloopen, daar geen der kin deren ernstig verwond werd. FRANKRIJK. Donderdag heeft Mac Mahon in Longchamps eene wapenschouwing ge houden over de Parijsche bezetting. Daarvoor waren 35000 man uitgerukt. Het weder was heerlijk en eene ontzaglijke massa menschen was op de been. Mac Mahon verscheen te 2% ure op het Rondpoint Bagatelle, waar de minister van oorlog, de hertog van Nemours en andere generaals, zoo mede vreemde officieren uit de meeste staten van Europa, hem opwachtten. In Longchamps werd de maarschalk ontvangen door den gouverneur van Parijs, als kommandant der troepen. Op de tribune van Mac Mahon bevon den zich de Schah van Perzië, de hertog van Aosla, de kroonprins van Denemarken, koningin Isabella van Spanje, don Fernando van Portugal en vele leden van het corps diplomatique. Het geheel leverde eene prachtige vertooning, die, gelijk men weet, zoozeer in den smaak valt der Parijsche bevolking. De gemeenteraad van Parijs heeft zich aangesloten bij het groote feest van 30 Junij, door een subsidie beschikbaar te stellen van 60000 fr. Dit besluit is niet zonder tegenstand genomen, uithoofde de raad den minister van binnenl. zaken niet kan overhalen den heer Duval, prefect der Seine, te ontslaan. De raad en de prefect kunnen het maar niet eens worden. De beraadslagingen waren uiterst scherp, zoo zelfs dat de voorzitter van den raad ten slotte weigerde den prefect meer het woord te verleenen en de discussie sloot. De jury van de afdeeling beeldhouwkunst heeft haar oordeel uitge sproken over de 23 deelnemers aan den wedstrijd, uitgeschreven door de stad Parijs, voor de oprigiing van een standbeeld voor Thiers. De bekrooning en de hooldprijs van 45000 fr. zijn toegekend aan den heer Guilbert. De heeren Pètre, Dumilatre en Banjault hebben respectivelyk 3000, 2000 en 1000 fr. ontvangen. i Dingsdag brak over Parijs een zwaar onweder los, dat in denlaatsten tijd bijna dagelijks in meerdere of mindere mate plaats heeft. Sedert vier weken is bijna geen dag zonder regen voorbijgegaan; de hooioogst lijdt veel door het overvloedige water. j -- Omtrent het overbrengen van het lijk van wijlen koning George van Hannover wordt het volgende medegedeeld: Het lijk zal Zaturdag-avond naar Galais worden overgebragt, van waar het op een Engelsch vaartuig, door het gouvernement daartoe beschikbaar gesteld, naar Dover zal worden gevoerd. Van daar wordt het lijk met officieel ceremonieel naar Windsor overgebragt, waar Maandag-ochtend bij gelegenheid van de ter aarde bestel ling een lijkdienst zal worden gevierd. De plegtigheid zal een zeer intiem familie karakter dragen, geheel in den geest als bij de begrafenis van prins Albert. Een eerewacht, bestaande uit 8 van koning George's vroegere adjudanten en ordonnance-officicren, zal het stoffelijk overschot van Z. M. van Parijs naar Windsor overbrengen. De kroonprins van Hannover en de prinsessen Frederika en Maria vertrekken Zaturdag-ochtend naar Windsor. LI. M. de koningin-weduwe blijft te Parijs. Wederom zijn Joden in Algerië door de inlandsche soldaten mishan deld, ditmaal te Setif. Twee Israëlitische jongelingen trokken door de poort der stad. Daar zij bij vergissing langs de linkerzijde, in plaats van de regterzijde gingen, zoo sloegen de schildwachten met de geweerkolf op hen los. Bovendien werden de jongelieden aangehouden en voor het geregt gebragt. Hierdoor ontstond in de plaats eene groote beweging, die ver scheidene dagen aanhield. De kommandant liet nu de patrouilles door de stad kruissen. Desniettemin werden de Joden door de inlandsche soldaten met bajonet en sabel aangevallen, zoodal verscheidene hunner gewond zpn. Uit Alcxandrië meldt een correspondent aan den Moniteur, dat naar aanleiding van het verhandelde in een ministerraad de Khedive bij zich ten gehoore heeft ontvangen eenige Pacha's, die tot de aanzienlijkslen in het land belmoren, en hun te kennen gaf, dat hij gaarne met het oog op de omstandigheden en vooral wegens den wankelenden staat zijner gezondheid afstand zou doen van het gezag ten gunste van zijn zoon Tewfiek, aan wien de firman van directe erfopvolging van 1866 ten deel viel. Hij vroeg hun medewerking en steun voor dien zoon. De Pacha's antwoordden zon der eenige aarzeling, dat juist de moeijelijke tijden, die Egypte beleeft, het

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5