PER TELEGRAAF, AÏJVEB I E N T I E N. BUfTEiNLANDSCflK BK i U G T K g mi o E ii A nr LONDEN, 19 Junij. Dc verklaring van den hertog van Richmondnamens de regering in liet hoogerliuis gedaan omtrent de bekende stukkendoor de Globe mede gedeeld, luidde als volgt: In antwoord op de vraag van graaf Granville heb ik te zeggen, dat de openbaar gemaakte mededeeling blijkbaar gedaan werd door iemand die toegang had lot stukken, welke van vertrouwelijken aard waren, en de openbaarmaking is, voor zoover Hr. M* regering be treft, niet slechts niet geautoriseerd, maar ook op bedriegelijke wijze ge schied. Als cene uiteenzetting der politiek van llr. M'. regering is zij onvol ledig en dus onjuist. Zoo spoedig mogelijk en op hel geschikte oogenblik zal de regering volledige inlichtingen aan liet parlement verschuilenmaar tevens moet zij, ook met het oog op het publiek belang, een beroep doen op het parlement, dat het hel in de regering billijke dat zij op verdere vra gen omtrent dit onderwerp niet antwoordt. Lord Grey komt in een schrijven aan de Times op de zaak terug. Hij geeft daarin zijne verrassing en zijn leedwezen over bet bewuste memoran dum te kennen. Weinige weken geleden, schrijft hij, meende zoowel onze natie als geheel Europa te inogcn geloovendat Engeland zijn edelmoediger politiek van vroeger" tijden weder ging volgen. De houding, die het vast besloten scheen te handhaven, door eerbied te eisehen voor dc tractaten en door halt toe te roepen aan onregt en geweld, werd in het land en daar buiten luide toegejuicht. De uitgavenwelke de ministers vroegen ter voorbereiding van de mogelijke noodzakelijkheid om deze politiek met de wapenen in de band Ie steunen, werden, hoe zwaar zij ook waren, door de natie bereidwillig toegestaan, daar zij meende dal. het doel der regering was te beletten, dal de tractaten, door de Europesthe mogendheden met Engeland gesloten, gewijzigd zouden worden zonder hare goedkeuring. Ge loof hechtende aan de woordeft der ministers, verleende ik mijne goedkeu ring aan hunne oorlogstoebereidselen. Ik achtte het een verblijdende zaak, dat Engeland eindelijk, hoe laat dan ook, een weg insloeg, de oude tradi ties der Eugelsche natie waardig. Hoe weinig dacht ik, dat terwijl de regering in het publiek zoo sprak, zij intusschen heimelijk met Rusland onderhandelde over het behoud van de verwcrpelijksle punten in het Iractaat van San Stefano, en Engeland medepligtig maakte aan de schandelijke be- rooving van Rumeniëenz. De Times verdedigt de houding der regering ten opzigle van Rumenie, daar Engeland niet geroepen is alleen als kampioen voor Rumenie op te treden. Het blad neemt echter het memorandumdoor de Globe openbaar gemaakt, voor echt aan; anders zou de regering het wel hebben tegen gesproken. F K A Ni R IJ KH. Maandag had de begrafenis-plegligheid van den koning van Hanover plaats. De kerk van de Augsburgsche geloofsbelijdenis in de Rue Chauchat was behangen met zwarte draperiën, die geheel bezaaid waren met bou- quetten, rozen, de bloemstengels naar omhoog. Voorts waren de llanover- sche wapenschilden overal aaogebragt. terwijl midden in de kerk een groote katafalk was opgerigt. waarin de lijkkist zou worden bijgezet. Ten twaalf ure ging de stoet op weg nabij den Are de Triomphe, waar de koning woonde. Ruiterij, voetvolk en ecne menigte volgkoetsen, waarin de fami liebetrekkingen en Hanoversche afgevaardigden gezeten waien, vormden den stoet achter de lijkkoets. De koets was geheel overdekt met bloemen en een kroon van bloemen stond bovenop. Achter de lijkkoets gingen de prins van Wales, de hertog van Aosta, don Francisco d'Assisi, verschei dene ministers, nagenoeg het geheele corps diplomatique, allen in groot uniform In de kerk werd, na gezang en gebed, een tredende rede uilge sproken door den predikant. De kerk was overvuld met menschen. Voor liet te Nancy op te rigten standbeeld van Thiers zijn 73 ont werpen en schetsen ingezonden. Zij zijn in de «Ecole des beaux arts" te Parijs ten toon gesteld. DUITHCIILAND. Uit Berlijn meldt men aan dc Köln. Zeit.: De gevleugelde faam beeft reeds allerlei over dc eerste zitting van het congres verspreid, dat terstond bij menigeen twijfelde ontmoette. Intusschen wordt dit alles nog over troffen door eenige bladen die waarlijk zelfs een volledig verslag van de tweede zitting gaven, alsof de steller onder de gevolmagtigden. van het congres gezeten had. Alle personen, die in staat zijn goed ingelicht Ie we zen, verzekeren zonder onderscheid, dat van dit verslag geen enkel woord waar is. Door den leider van de discussiën van het congres moet overigens op nieuw en op de duidelijkste wijze de strengste geheimhouding over den loop en den inhoud der beraadslagingen verlangd zijn. In het verkiezings-manifest der Fortschrilts-partij wordt betoogd dal die partij reeds jaren lang een der felste bestrijders van de sociaal-democra ten is geweest, zelfs toen het nog twijfelachtig scheen, of de regering zich niet van den bijstand der sociaal-democraten legen de liberalen wilde ver zekeren. Maar de partij verlangt krachtige bestrijding van de sociaal demo craten door de regering alleen op den grondslag van het gemeeue regt en is bereid elk wetsontwerpteonderzoeken.dat verbetering der bestaande wetten in die rig ling beoogt. Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Grosser Kur- fürst zijn bij de Duitsche admiraliteit reeds 38900 mark ontvangen. Zoo wel de heer Krupp te Essen als de "Aachen-Mtinchener Versicherung-Gesell- schaft hebben daartoe elk 10000 mark bijgedragen. Te Chemnitz, het brandpunt van liet socialisme in Saksen, waar vroe ger de socialist Most was gekozenzijn in de kicsvergaderiug zooveel liberalen opgekomen, dat de socialisten, geen kans ziende om zich zelfs te doen hooren, rumoer begonnen te maken, waarop de bijeenkomst door de policic werd gesloten. Omtrent liet gebeurde op het zangersfeest in het Zwilscrsche kanton Zurich wordt nog gemeld, dat ten gevolge van het reglerlijk onderzoek de slagter Heizmann, te Seebach, en de restauratiehouder Ehrensperger, die het diner had geleverd, in hechtenis zijn genomen, lu het dorp Opsikon was een ziek kalf geslagt, waarna Heizmann het vleescb voor 10 fr. ge kocht en aan Ehrensperger had geleverd, die het in worst en andere vleeschspijzcn had gebezigd. De heenderen zijn overgenomen door een vod- denkooper, die er een aan zijn hond heeft gegeven, met het gevolg dat het dier dadelijk ziek werd en spoedig is gestorven. Inmiddels is het aantal ziekeu nog toegenomen. Alleen te Embrach bedraagt het ruim 80. Uil die plaats is geen der feestgenooten vrij gebleven. Gok de beide Zuricher orchest-directeuren Wolfensperger en Atlenhofer liggen zwaar ziek. ST. PETERSBURG. 19 Junij. De door de Globe openbaar gemaakte stuk ken maken geen goeden indruk. De bladen geven over het algemeen hunne afkeuring er over te kennen. BERLIJN. 19 Junij. De Nd. Allg. Zeil. schrijftBehalve de Bulgaarsche quaestie kan de qnaestie van Bessarabië lot veelomvattende beraadslagingen leiden. Rumenië's beroep op hel tractaat van 1856 wordt van Buslands zijde verworpen, aangezien dit tractaat niet met Rumenië is gesloten, maar met Turkije. Mitsdien komt Turkije, daar Rumenië nog niet als zelfstan dige slaat erkend is, by deze aangelegenheid het eerst in aanmerking, even als in de vorige eeuw het Duitsche rijk uitbreiding van grondgebied toe stond. zonder zich te bekommeren om de landheeren die er onmiddellijk bij betrokken waren. Rumenië zal echter ook zich zelf moeten afvragen, of hel liever Bessarabië wil behouden, op gevaar af van daardoor blootge steld te worden aan eene voortdurende terugvordering van de zijde eens magligen nabuurs, wien dat gebied vroeger ontnomen werd. BRUSSEL, 19 Junij. Naar men verzekert, is het nieuwe kabinet aldus zauiengestcldFrère-Orban, president van den ministerraad en minister van buitenlaudsche zaken; Rara. justitie; van lliimbecck, onderwijs; Saincte- lettc. openbare werken; Graux financiën; Rolin-Jacquemyns, binneniandsche zaken; generaal Renard, oorlog. Waarschijnlijk zullen de kamers tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen worden, om goedkeuring van haar te verkrijgen op de oprigting van een ministerie van on'erwijs, dal tol nog toe niet beslaan heelt. PARIJS, 19 Junij Uit Havre wordt heden gemeld dat de stoomboot Franpois, op de vaart naar Honflettr, door de boot Alliance van Southampton is aangevaren, waarbij 9 passagiers zwaar werden gewond en vele verdronken. BRUSSEL, 20 Junij. De Monileur bevat de benoeming van het nieuwe ministerie, gelijk hel gisteren is medegedeeld. BERLIJN, 19 Junij. Engeland moet bij zijn bekend voorstel de wijze van Griekenlands toelating niet nader gepreciseerd hebben. Wat Bulgarije betreft, wordt de deeling van Russische zijde bestreden, vermoedelijk omdat alsdan liet geheel zich aan Ruslands invloed zou onttrekken. Engeland hield zieti dusverre aan de versterkte Balkangrens. Gisteren zeide men, dat zoo het congres, op Ruslands voorstel, terugkwam op de grenslinie, zoo als de conferentie van Konstantinopel die wilde, Engeland dan waarborgen zou vorderen tegen Ruslands invloedb. v. Tnrksche vestingen in het noorden Ideale militie met Turksebc officieren, inrigtiug van het bestuur met strenge inachtneming der nationaliteiten. WEENEN, 20 Junij. Tegenover de be igten hier en daar, alsof Oostenrijk op het congres alleen zou staanwordt uit volkomen te vertrouwen bron gemeld, dat Engeland tot het laatste toe op het congres Oostenrijks ge gronde vorderingen zal ondersteunen. Hoeveel echter Andrassy van zijn oorspronkelijk program heeft laten vallen, wordt niet gemeld. BERLIJN, 20 Junij. De toelating van Griekenland op hel congres, ten einde de wcnschen van dat land kenbaar te maken, wordt als verzekerd beschouwd. Heden hadden weder besprekingen plaats tusschen de Oostenrijksche, En- gelsche en Russische gevolmagtigden. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Mei door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J. B.Kamp, F. Luyben. Ouwenhand, mej. N. v, Hasselt, wed. Bley, Amsing, allen te Amsterdam; mej. M. J. Dijkermans (2 stuks), te Arnhem; G. Kanlis, te Breda; Rtibenkamp, te Goch, P. Maas Astuling, te Gouda; G. J. Grotzinger, te 'sGravenhage; Hertha Westberg, te Ham burg; wed. Naesens, wed. Duirde, beiden te Leiden; Apollonia van Haem, te Larwade; van Hopbergen, te Raalte; Gonkc Bakker, te Smilde; S. M. de Pesters, te Utrecht; J. Kette, te Veenenbuig; mej. C. Hoek, niet ver meld; L. de Oude, Zegwaard. Briefkaarten: wed. Schoutente Amsterdam; mej. A. C. Broon, te Leiden. Getrouwd: C. T. J. L. RIEBER, Ingenieur, van 'sHage, en Leiden, 20 Juni 1878. E. M. BRUMUND. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon APOLONIA LOUISA KRAMERS, geliefde Echtgenoote van Amsterdam, 20 Juni 1878. A. VAN ROOIJEN L. Fzn. Heden overleed onze hartelijk geliefde Moeder en Behuwd-moeder, Vrouwe JOHANNA HENR1CA SABINA SCHÜLLER, Weduwe den Edel Groot Aclilb. Heer Mr. D. C. VAN DER KEMP, in leven Procureur-Generaal bij het voor malig Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland, in den ouderdom van 82 jaren. A. C. J. VAN DER KEMP, Leiden, 17 Juni 1878. uit aller naam. Visites worden niet afgewacht.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3