De beschuldigde, die aanvankelijk had opgegeven dal zijne bedoeling was geweest om op een paar kallen le schieten en daarbij bij ongeluk liet raam van de slaapkamer des burgemeesters bad getroffen, verklaarde thans dat bij alleen bad gescholen om den burgemeesterdie ten onrcgie een veldwachter zjjn ontslag had bezorgd, een schrik aan te jagen en een onaangeuamen nacht te veroorzaken. Hij ontkende eenige bedoeling le hebben gehad te kwetsen, veel minder te dooden. Te Amsterdam iioorde gisteren een brandwacht, die de Mamixkade langs ging, het geroep van brand uit de derde verdieping van een perceel. Hij vloog naar boven en vond ecne bejaarde vrouw, wier kleedereu door het springen van een peiroleum-kookloeslel waren in brand geraakt, in volle vlam staanbenevens een gedeelte van het vertrekwaarin liet onge luk was gebeurd, llij wijdde zijne zorgen aan de vrouw, trok haar zoo veel mogelijk de brandende kleederen van het lijf, waarbij zijne handen geblakerd werden, terwijl een ander de brandweer alarmeerde. De man schap, spoedig ter plaatse aanwezig, bluschle snel den binnenbrand en wreef dc ongelukkige vrouw geheel met lijnolie in. waarna zij naar het gasthuis werd vervoerd. Aan haar behoud wordt gewanhoopt. In ee blok nieuw gebouwde huizen te Amsterdam is een boutkever ontdekt, die grooie verwoestingen in de balken aanrigt. Vermoedelijk zijn hel copaltorrcn. liet exemplaar was vrij groot, bijna een halve decimeter. Achter hel Funen aldaar is gisteren weder een werkman door een zand- trein overreden. Een der becnen heeft men moeien afzetten Te Westzaan viel eergisteren een jongman bij het nederlaten van zijn zeil uit de viel over boord; hij zou zeker zijn verdronken, zonder de tegenwoordigheid van geest eener dienstmeid, die in de nabijheid was. Deze wist hem te bewegen de spriet, die hij in zijn hand gekneld hield, zooveel mogelijk toe te steken, waarop zjj, deze grijpende, hem naar zich toe trok en vervolgens hem bij den kraag uit het water haalde. Te Nijkerk is eene dienstmaagd, verdacht van kindermoord, in liech- tenis genomen. Zij is naar Zwolle overgebragt en moet hare misdaad reeds bekend hebben. Ook te Stadskanaal is eene moeder, beschuldigd van kin dermoord in gercgtelijke bewaring gesield en vervolgens naar Winschoten overgebragt. Door mevr. de weduwe P. S. Scheers, geboren van Embden, te Nijme gen overleden, is aan de diaconie der Ned. Iierv. gemeente aldaar gelega teerd de som van ƒ3900, vrij van reglen. Te Woensel, alwaar ongeveer twee maanden geleden twee landbou- werswoningen door brand werden vernield, zijn weder twee woningen afge brand. Van de inboedels is bijna niets gered. 3 koeijen en 3 schapen werden mede een prooi der vlammen. Op de thans bij de tweede kamer in behandeling zijnde wet lot rege ling van bet lager onderwijs zijn een tal van amendementen ingediend. Zjj beslaan te zanten 7 bladz. druks. Eenige dier amendementen laten wij hier volgen; Art. 12. liet artikel wordt gelezen: //Van Rijkswege worden minstens tien kweekscholen voor onderwijzers en minstens drie kweekscholen voor onderwijzeressen opgerigl en onderhouden. Indien eene kweekschool voor onderwijzers ol onderwijzeressen, of voor beide gezamenlijk, door eene ge meente wordt opgerigl en onderhonden wordt daarvoor eene bijdrage uit 's Rijks kas verleend, ten bedrage van de helft der kosten zoo van oprigting als onderhoudonder voorwaarde dat de kweekschool voldoe aan de regeling bedoeld in alinea 4 van dit artikel. In gemeenten, waar daartoe geschikte gelegenheid beslaat of kan gevonden worden, worden van Rijkswege nor maallessen tot opleiding van onderwijzers ingesteld en bekostigd. De inrig- ting. zoowel van de Rijks- als van de gemeentel ke kweekscholen en van de normaallessen, alsmede het loezigl op alle openbare en bijzondere inrigtin- gen van opleiding van onderwijzers, wordt geregeld bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur. Indien de Raad eener gemeente, waar geene normaal lessen kunnen worden gegeven, de opleiding van een of meer kweekelingen op voorstel van den dislricts-scboolopzieiier aan aldaar gevestigde onderwijzers opdraagt, wordt de hellt der jaartijksche kosten uit 'sRijks kas uitbetaald." Art. 24. Alin. 2 wordt gelezen: «Telt eene school meer dan twee hon derd leerlingen, zoo moet, behalve liet hoofd der school, minstens" enz. Alin. 5 wordt gelezen: «Op geene school mogen meer dan twee honderd tachtig kinderen gelijktijdig als leetlingeii worden toegelaten, ten ware hier toe door ons om bijzondere redenen vergunning wordt verleend. Art. 26. Alin. 1 en 2 worden gelezen: ./Aan eiken onderwijzer wordt eene vaste jaarwedde toegelegd. Die jaarwedde bedraagt in geen geval: voor het hoofd eener school van de 1N,C klasse, minder dan ƒ800; van de 2" kl., minder dan 1000; van de 3'1' kl., minder dan 1200; voor een onderwijzer in het bezit eener hooldonderwijzersacte, aaneesield naar den maatstaf van art. 24, aan eene school der 1"* kl., minder dan 700aan eene school der 2d« kl.minder dan ƒ800; aan eene school der 2Je kl., minder dan ƒ900; voor dc overige onderwijzers, onverschillig aan welke school zij geplaatst zijn, minder dan ƒ500." Art. 45. Alin. 1 aldus te lezen: "Aan de gemcenlen wordl door liet Rijk vergoed, wat door haar als minimum-jaarwedde volgens deze wet wordl uit betaald aan de onderwijzers, naar de voorschrilten dezer wel, aan de open bare scholen werkzaam." Art. 4G. liet artikel wordt gelezen: /'Het onderwijs in de vakken a—m van art. 2 moet kosteloos verstrekt worden aan de kinderen en pupillen, wier ouders en voogden zulks verlangen. Van de overigen kan schoolgeld gelieven worden. vVaar bel onderwijs eener school ook een of meerder vakken omvat, bedoeld in lilt. n—t van art. 2, kan voor liet ouderwijs daarin schoolgeld gelieven worden *an ieder schoolgaand kind. Van liet be talen van bel schoolgeld, in de vorige alinea bedoeld, kan vrijstelling wor den verleend aan minvermogenden." Art. 80 le lezen: //Ouders en voogden zijn verpligtindien scene wette- lijke redenen ben dal beletten, limine kinderen cii pupillen voldoend lager onderwijs te doen ontvangen. Art. 80(7. "De verpliglingbedoeld in art. 80 wordt geregeld bij afzon- dcrlijke wet, die ook bel tijdstip, waarop daaraan zal worden voldaan, vaststelt.'' Ook wordt voorgesteld de arit. 58, 59, 60, 69, 74—79, 81 en 82 Ie doen vervallen. In het verslag omtrent den toestand der gemeente over 1877 wordt wat betreft het onderwijs medegedeeld dat op 15 October op de 9 openbare scholen aanwezig waren 1919 jongens en 1662 meisjes, waarvan 1042 kos teloos worden onderwezen, en op de 10 bijzondere scholen 925 jongens en 1277 meisjes, waarvan 989 kosteloos onderwijs genieten. De kosten van liet onderwijs bedroegen 148,240 23, waaronder zijn begrepen de kosten voor de oprigting van eene openbare lagere school voor minvermogenden. De schoolgelden bragten 29343 10 op. Hoeveel kosten ook door de ge meente worden besteed voor het lager onderwijs, leest men in het verslag der plaatselijke schoolcommissie, voortdurend blijkt het dat de hulpmiddelen niet toereikend zijn om de steeds toenemende behoeften le bevredigen. Ge lukkig bestaat het vooruitzigt dat in 1878 de tiende openbare school zal worden geopend. Wij twijfelen er niet aan ol reeds nu is de schoolbevol king dezer gemeente zoo groot, dat het nieuwe lokaal onmiddellijk geheel zal moeten worden in beslag genomen en durven gerust voorspellen dat niet lang daarna eene nieuwe uitbreiding van localiteit eene dringende be hoefte zal blijken te zijn. Niet alleen echter was gebrek aan localiteit een beletsel voor het geregeld loezigt van sommige hoofdonderwijzers, dikwijls was ook bet hulppersoneel aan enkele scholen langen lijd onvoltallig, waar door hooldonderwijzers vaak maanden lang als klassen-onderwijzers moesten optreden. Om zulk een werkeljjk groot nadeel voor liet onderwijs in het vervolg te voorkomenacht de commissie het wenscltelijk dat de verorde ning toeliet dat er steeds een paar hulponderwijzers meer werden benoemd, dan bij voltalligheid van bel personeel volstrekt noodzakelijk zijn. Bij vaca turen of bij ongesteldheid zou alsdan de luilp onmiddellijk aanwezig zijn. Betredende de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1' kl. voor meisjes is de school commissie van oordeel dat, in het belang van bet on derwijs, eene hervorming van die school niet langer mag worden tiilgesteld. Zij. zegt daaromtrent: Zooats de school thans is ingerigt omvat zij deels gewoon en uitgebreid lager, deels middelbaar onderwijs. Op die wijze ech ter geeft zij te veel ol te weinig. Te veel, omdat hel voor ééne directrice onmogelijk is. bij den grooten omvang en de verscheidenlieid van het onder wijs, aan die school gegeven, zulk een naauwlettcud toezigt te houden op het gedrag en de vorderingen der leerlingen, als in het belang van het onderwijs en van de leerlingen zeiven noodwendig vereischt wordt. Te weinig, omdat, voor zoover dc school het terrein van liet middelbaar onder wijs betreedthet onderwijs te vroeg eindigt en de leerlingendie dc 10' kl. hebben afgeloopen, op nog jeugdigen leeflijd aan den eindpaal hunner studiën zijn gekomenjuist op het oogenblikdat er voor hen beboette bestaal niet alleen aan herhaling van hel genoten onderrigt, maar vooral aan uitbreiding van het onderwijs. Zal die school aan de eischen voldoenwelke men aan eene goed ingerigle meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs mag stel len, dan moet het middelbaar onderw ijs er streng van gescheiden blijven. Op die wijze alleen kan deze inrigting door ééne hoofdonderwijzeres be stuurd worden, alleen dan kan zij op den duur nut blijven slichten voor ons lager onderwijs. Verder kan de commissie zich niet ontbonden als hare meening uit le spreken dat eene meisjesschool voor middelbaar onderwijs in onze gemeente, waar overigens alle takken van onderwijs zoo uitnemend geregeld zijn, werkelijk behoefte bestaat. Van de kweekschool voor hulponderwijzers en hulpomlerwijzeressen, die met weing middelen veel en velerlei moet doen, moet dankbaar erkend worden dat zij steeds vooruitgaande is. Aan de drie openbare bewaarscholen zijn verbonden 12 onderwijzeressen en 16 helpsters. Zij werden bezocht door 1094 leerlingen, van welke 565 jongens en 529 meisjes. Aan de vijf bijzondere bewaarscholen waren 19 onderwijzeressen en 21 helpsters werkzaam. Het aanial leerlingen bedroeg 1214 626 jongens en 588 meisjes. De lust om zich op dc bewaarschool met de opvoeding van jonge kinderen te belastenwas in het afgeloopen jaar onder het opkomend vrouwelijk geslacht te Leiden grooter dan in het vorige jaar. Tegenover de 2 kweekelingen, in 1876 aangesteld, staan er7, die in 1877 aankwamen. De kweekschool op het Rapenburg heeft op liet personeel den guiistigsten invloed uitgeoefend cn de hervorming der be waarscholen mogelijk gemaakt en doen gelukken. Van de gelegenheid, aan hulponderwijzeressen en kweekelingen van bjjzondere scholen aangeboden om kosteloos de lessen der kweekschool le volgen, is tnede een goed ge bruik gemaakt. De ongunstige omstandigheid dal de oudste hulponderwijze ressen te vroeg aan het hoofd van bew aarscholen geplaalst wordenkwam ook in dit jaar weder in meerdere mate voor. 's GRAVENIIAGE 20 J mij. De luitt. ter zee 2' kl. P. F. II. Volcke en .1. M. M Pfeill, behoord hebbende tot het eskader in Oost lndié en in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de beraadslagingen over de onderwijswet voortgezet. De lilt. Mtckay en van den Rerch van Heemstede verdedigden bet grondwettig regt van vrijheid van ouderwijs cn bestreden bet ontwerp, lie lilt. de Meyier en Rorgesius verdedigden dit, terwijl de eerste de grieven cn wenschcn der tegenstanders wederlegde. De heer van Houten bad groot bezwaar tegen de centralisatie in dit ontwerp doorstralende en betoogde dat de organisatie van het onderwijs moest zijn gemeentezaak, hetgeen de heer Rorgesius vvedersprakop grond dat vele gemetnien bunnen pligt verzuimen. Morgen voortzetting. Na eene langdurige ongesteldheid is heden 'skonings opper-hofmaar- schalk, mr. II. M. C. baron Clidord, hier Ier slede overleden. De voormalige president Grant heeft beden middag ten 3 ure met zijne echtgenoole de residentie verlaten en zich naar Amsterdam begeven. Hel geregtshof alhier beeft gisteren o. a. arrest gew ezen in dc zaak van L. S.wed. van J. K.uit Waarde, beschuldigd van kindei moord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Ilci hof veroordeelde deze vrouw tot 5 jaren tuchthuisstraf. De arrond-regtbank alhier heeft de volgende alphabelische voordragt opgemaakt voor regler in dal collegie ter vervulling der vacature ontslaan door liet overlijden van mr. graaf van Lynden: 1. mr. C. Asser, regter- plaatsvervanger in de rcglbank alhier; 2°. mr. J. van der Lek de Clercq, regter in de arrond.-reglbank te Middtlburg; 3'. mr. I'. W. van Hetistle, regter-plaatsiervanger in de reglbank te 's Hage. Ter vervulling der vacature in den raad van loezigl en discipline der orde van advocaten alhier zijn op bel den hoogen raad voor te dragen dubbeltal gebragt: mr. II. A. Neeb en mr. A. M. van Slipriaan Ltiisqius. Ter vervullins der door gewone aftreding ontstane vacatures zijn voorgedragen: 1». mr. D. H. Levyssohn Norman, mp. 11. M. van Andel; cn 2°. m'. J. G. Rochussen cn mr. A. P. Tb. Eyssell.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2