ÏÏkÏÏ telegraaf. brik Zeehondonder bevel van den kapitein-luit. ter zee H. D. Gnyot. den dezer te Wilhelmshaven aangekomen. Laatstgenoemde bodem zou den 19llc° dezer naar Clirisliania vertrekken. De voormalige president van de Amerikaansclie Unie, generaal Ulysses Grant, is Zaturdag avond met zijne gade alhier aangekomen. De voorname reizigers werden aan het station ontvangen door hunnen gastheer, den Ame- rikaanschen gezant bij ons gouvernement, den heer James Birney zoomede door den legatieraad bij het kabinet van het ministerie van buiten!, zaken, graaf van Bylandt. Gisteren werd in het lokaal der Orde op den Fluweelen Burgwal ge houden de jaarlijksche algemeene vergadering der orde van vrijmetselaren, ressorterende onder het Groot oosten. Die vergadering was zamengesteld uit de leden van liet hoofdbestuur en afgevaardigden of vertegenwoordigers der onderscheidene loges, mitsgaders uit vertegenwoordigers van vreemde groote loges, bij hel Groot-oosten van Nederland, bij welke wederkeerig van hier representanten zijn benoemd. uuitkMAMisc111- Hiuc.Ti LVGELAV». LONDEN, 1G Jtinij. De stukken door de Globe medegedeeld, t. w. eene overeenkomst ttts- schen graaf Schuwaloff en lord Salisbury gesloten, omtrent punten waar over zij tot overeenstemming zijn geraakt, worden over hel algemeen voor echt gehouden, vooral omdat sir Northcote in het lagerhuis niet ontkend heeft dat een memorandum van die strekking is geieekcnd Alleen ver klaarde hij nog niet te hebben onderzocht of het medegedeelde juist was. Uit de bedoelde stukken blijkt dat de Eugelsche r« gering op lal van punten aan Rusland's eischcu toegeeft, en dat het levens «oor Engeland de verant woordelijkheid aanvaardt van een soort van protectoraat, uit te oefenen over Aziatisch Turkije. Bulgarije zal verdeeld worden in 2 staten, met den Balkan als grens. De eene staat zal onafhankelijk zijn, de andere zal zelf regering ontvangen, onder een gouverneur die een Christen zal zijn. doch die de souvereinileil van de Porie zal erkennen. Aan Rusland wordt het grootste deel van Aziaiiseh Turkije, dat het veroverd heeft, gelalen. doch de stad Bayaziden het dal van de Alaschkertals gelegen op den handels weg tussclien de Zwarte zee en Perzië. zullen aan de Porie teruggegeven worden. Met betrekking tot de schade oosstelling in geld, verklaart Rusland dat het nooit bedoeld heeft, gedeelten land in plaats van geld te ontvangen, en het verbindt zich. dat door zijn ei-ch om schadeloosstelling de Eugelsche regering niet beroofd zal «orden van haar r gten als een van Turkij's schuldeischers. Voor Engeland is de belangrijkste verklaring de volgende: IL M. regering acht. als aequivalent voor Rusland's veroveringen in Armenië, en met het oog op de gevaren, welke de Turksche bevolking in Azië be dreigen door de uitbreiding van de Russische grenzen, dat de pligt om het Ottomanische rijk tegen die gevaren te bedreigen voortaan voornamelijk op Engeland moet rusten. De Berüjnsche correspondent van de Times is van meening, dat de geheimhouding van hetgeen op het congres behandeld wordt niet zoo streng gehandhaafd zal worden. De Europesche staatslieden zeiven zullen behoefte gevoelen om zulke belangrijke vraagstukken als nu aanhangig zijn niet te beslissen zonder kennis te nemen van het gevoelen hunner medeburgers en het oordeel der dagbladen. De correspondent zal zich misschien wel in zijne meening bedrogen zien. Het Engelsche schip If'ild Swan heeft in de Roodc Zee een schip in beslag genomen, met een aantal slaven aan boord. If'15 AW K II IJ H. De wapenschouwing, door den maarschalk-president op 20 Junij te houden, zal plaats hebben in de vlakte van Longcliamps, op dat uitgestrekte renperk aan den zoom van het Bois de Boulogne, dat aan den overkant der Seine beheerscht wordt door de hoogten van Suresnes, van St.-Cloud en door den Mont Valérien. Het eerste der openhare feesten, waarvoor aan de regering een crediet van 500,000 fr. is toegestaan, is voorloopig vastgesteld op den 30sltn Junij. Alle openhare gehouwen zullen verlicht, vuurwerk zal er afgestoken, ben- gaalsch en eleclrisch licht ontstoken, optogten met fakkellicht gehouden worden en mnzieknitvoerinsen zullen plaats hebben, alles op groote schaal. De commissie, die belast is met het nazien der rekening van de civiele lijst onder Napoleon 111, heelt medegedeeld, dat de keizer een twaallde deel der civiele lijst, ten bedrage van 2.083,000 fr.bij voorbaat voor de maand September 1870 bail ontvangen. Die som nu wordt teruggevorderd en de regering heeft, met het oog hierop, reeds vroeger beslag gelegd op de door keizerin Eugenie, als particulier eigendom, ternggceischle kunst verzamelingen. »UIT»CII LAND. Lord Beaconsfield. graaf Andrassy en graaf Schuwalofl houden drukke conferenliën Zaturdag avond is er een feest ten huize van Bismarek ge weest. Volgens gerucht, zou de kroonprins een feest ge«en in hel door Frederik den Groote geslichte paleis te Potsdam. Beaconsfield is reeds tweemalen bij den kroonprins en de kroonprinses geweest. Het Berliner Tageblati meldt, dat op 13 Junij een schot uil een revolver is gelost op een agent van policie. die zich naar den Jungfernhaide begaf. Hij had bevel ontvangen om derwaarts Ie gaan, ten einde het oog te houden op een menigte personen, die gezamenlijk trokken naar een openbaar locaal aldaar eelegendewijlvolgens een algemeen geruchteen groot feest door de socialisten daar ter plaatse zou worden gevierd. Zoodra het schot was gevallen, werd de omtrek doorzocht, maar niemand gevonden. De kogel miste zijn doel en trof een vaartuig, hetwelk in de nabijheid lag. Ook in Beijeren zijn eenige personen wegens bcleedigende taal ten op- zigle van den keizer veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 en 2 jaar. De verloofde van Olto Nobiling. dien men vermoedt de kassier te zijn geweest der socialisten, die tot het complot met Karl Nobiling, den broeder des eerstsemcldfiibelmoren, is door een toeval teruggevonden. Op den eersten Pinksterdag wandelden eenige bewoners van Siiligenbachb(j Eisleben, door het naburige woud. Men «oud eenige kleedingslukken en hoorde het kermen van een mensch. Daarop afgaande ontwaarde men in de schacht e.ner verlaten mijn eene vrouw, liet was Meta Schmidt, de voorlvlustige verloofde van Otto Nobiling. Vijf dagen lang had zjj zonder voedselzonder iets te nuttigen, daarin doorgebragt, zoodat zij nog niet in staal was een geregeld verhaal te doen nopens de oorzaak van haar aanwezigheid aldaar. Hare verloving met den broeder van Nobiling wordt tegengesproken. -- Volgens een berigt uit Bonn heeft de oud katholieke synode met 75 tegen 22 stemmen een besluit genomen in dien zin: dat bij het oud-kalho- liek kerkgenootschap voortaan geestelijken zullen kunnen huwen en gehuwde geestelijken niet de aan hun geestelijken rang verbonden funcliën kunnen worden belast. Naar men uit Bern meldt heerscht aldaar een groote opgewondenheid. Sedert eenige dagen barst dagelijks uu hier dan elders brand uit in de stad. Een zoo ongewoon verschijnsel beschouw t men als het gevolg van kwaad willigheid, Men heeft patrouilles georganiseerd uit vrijwillige burgers, die van 9 uren des avonds gedurende den ganschcn nacht de stad in allerlei rigtingen doorkruisen. TUKHIJE. De Sultan is door eene bloedspuwing overvallen. Hij is zeer zwak en bevindt zich onder behandeling van d'. Miihlig, geneesheer bij de Dnitsche ambassade. Volgens het oordeel van dien geneesheer waren de geestvermo gens van den Sultan niet gestoord. OOST-IK» IE. BATAVIA. 6 Mei. Uil Timor wordt gemeld, dat de Samarang, ter beschikking van den resident gesieLI wegens menschenroof, door strandbewoners van de baai van Ende op Florcs gepleegd op in het gebergte wonende landgenooteneen vergcefscheu logt naar die baai gedaan heeft, omdat al het strandvolk naar het gebergte gevlugt was. Aan deze zending was een bezoek van den post houder van Elide met een aanzienlijk hooit! voorafgegaan, welke met een vijandig antwoord van het hoofd der rooverskampong was afgeloopen. Op Timor zelf moet de resident een dergelijk antwoord ontvangen hebben van den keizer van Sonnebait in het binnenland, die weigerde het regt van be noeming van een opvolgi r in een deel van zijn gebied aan de Nederlandsche regering langer te erkennen. Volgens het /Hg. D. v. IV. I. erkent de be- rigtgeter, dat indien de binnenlandsche vorsten maar geen vijandelijkheden plegen tegen de Nederlanders of hunne vrienden, bij een bevolking, zoo on beschaafd, alsdan veel door de vingers kan gezien worden, maar betreurt het voor ons prestige, dat de militaire bezetting van het fort van onze hoofdplaats op Timor is ingetrokken. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den president van de wees- en boedelkamer te Padang L. J. Andrée Wil- tens; aan den adsist -resident ter beschikking van den gouverneur van At- chin en onderh. J. C. d'Engelbronner; aan den ingenieur 3e kl. bjj den waterstaat C. van Deinse. Benoemd: tot resident van Banka, de resident van Timor C M. G. A. M. Ecoma Verstege; lot hoofdingenieur bij het mijn wezen in Ned. Indie, de ingenieur le kl. G. P. A. Renaud; tot adsist.-resi dent voor de policie le Soerabaija, de secretaris der resid. Soerabaija G. A. S. de Scheemaker; tol buitengewoon subst.-grifïier bij den landraad le Tjandjocr, mr. L. II. Raiubonnes; lot buitengewoon subst.-grifïier bij den landraad ie Soemedang, mr. K. E. N. Maier; lot buitengewoon subst.-grifïier, buiten bezwaar van den lande, bjj den landraad te Dcmak, J. de Koek. Departement van oorlog. Verleend: een jaar verlof naar Nederland, aan den luit.-kolonel van den geiler, stal W. J. tlavenga; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den majoor der inf. P. M. Ockerse; aan dei kapt. der itrl. J. J Spoelslra; aan den 1" luit. der inf. T. van der Zee. Departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de ge wezen gezaghebber van de gewapende boot ir. 51 J. H. Gooien. LONDEN, 1G Junij. De Observer geloolt, dal tusschen Oostenrijk en Rusland overeenstemming beslaatwaarbij de belangen van Oostenrijk wor den «erzekerd, evenals de Engelsche belangen verzekerd zijn door de over eenkomst tusschen Schuwalofl en Salisbury. ELBERFELD, 16 Junjj. De agitator llasselman is Zaturdag avondwegens een vergrijp tegen de openbare orde, in hechtenis genomen en overgebragt naar het detentiehtiis te Elberfeld. RAGUSA, 15 Junij. Tusschen de Turken en Monlegrijnen hadden heden openbare vijandelijkheden plaats. Dcii ganschen dag hebben zij gevochten. Bijzonderheden ontbreken. BERLIJN. 16 Junij. Grootvorst Gonstantijn en de tweede zoon van prins Gortschakol! zijn alhier aangekomen. WEENEN, 16 Junij. Uil Konslantiiiopel is van den 14dtD van Syra liet volgende berigt ontvangen: Mogt het congres besluiten aan Epirus, Tlies- salië, Bosnië en de Herzegowina autonomie te verleenen, dan hebben de Turksche gedelegeerden in last zich te verwijderen, en te verklaren dat Turkije ecnig en alleen de bepalingen van het te San-Stcfano gesloten trac- taat zal uitvoeren. BERLIJN, 16 Junij, 'savonds. De zitting van het congres wordt morgen namiddag ten 2 ure gehouden. Prins Gortschakofï heeft maagpijn ten ge volge van hel nuttigen van aardbeziën. Desniettemin verwacht men dat hij tegenwoordig zal zijn; doch mogt hij verhinderd worden te komen, dan zullen de werkzaamheden er niet door lijden en zal de zitting toch door gaan daar de twee andere vertegenwoordigers van Rusland verschijnen. fiurgcrlijkc Slaub. ONDERTROUWD: J. Koppen, wed1-. 43 j. en A. Ingeneger, jd. 26 j. G. Aalbershers. jm. 20 j. en S. Helfensleyn, jd. 18 j. II. de Water, jm. 21 j. en J. C. Kling. jd. 20 j. - J. van der Wiel, wedr. 31 j. en W. J. Radslake. jd. 36 j B. de Kier, jm. 21 j. en J. Verra, jd. 21 j. <»eliou<ii-u Verknoping van onroert-ii<le goederen in liet llecren-Logement aan den Burg. Zaturdag 15 Junij. Notaris Mr. J. A. F. Coebekgh. liet Heerenhuis. aan den hoek van de Bogt van Guinea en Pieterskerk- straal, li'. 22, Sectie G, n°. 783. Opgehouden op 5510. Het Huis en Erf, in de Sanderspoort, aan de westzijde van de Geeregrachtn". 3, Sectie E, n". 1082, Kooper J. Sloos. /400. Een dito aldaar, n 9, Sectie E, 11°. 1075. Kooper G. F. Boogers. /410. Een dito aldaar, n". 10, Sectic E, n". 1074. Kooper J. Sloos. ƒ410. Een dito aldaar, n°. 12, Sectie E. n°. 1072. Kooper W. B. A. van Harlcvehl. ƒ240. Een dito aldaar, n". 13, Sectie E, n°. 1071. Kooper W. R. A. van Harleveld. 280. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSG11E UNIVERSITEIT. Den 17len Junij den heer A. Geyl. geb te Krimpen a/d Lek. in de ge neeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdrage tol ile kennis der pueiperale injectie.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3