(overplaatsing als zoodanig van den lieer J Wuyster, van de school n". 1 veor on vermogend en); staten van af- en overschrijving op de gcmeenle- begrooting, dienst 1877; idem op de gemeente-begrooting, dienst 1878; voordragt betrekkelijk de rooijing van enkele boomen voor hel huis n'. 2 op de Nieuwstraat. Het verzoek van hel bestuur der kweekschool voor zeevaart, ter bekoming van gemeentegrond, werd op verzoek van dat bestuur, uitgebragt door den lieer de Laat de Kanter, buiten behandeling gelaten. Hel verzoek van S. Hoogtijling, betrekkelijk hel leggen van een dam, werd toegestaan. Tegen de voordragt lot tijdelijke opneming van gelden om te voorzien in de behoefte aan kasgeld had de heer van der Zweep bezwaar, Ie weten dat de stad geld zou leenen tegen 5 pCt., terwijl dezer dagen te Slooten cene leening werd gesloten tegen 4 pGt., en dat eene som van 22000. wegens rente van de duinwaterleiding, volgens Item niel behoefde betaald te worden voor dat liet boekjaar was gesloten; dan eerst wist men de uil komst. He heer de Fremery voerde hiertegen aan dal op 30 Junij de eerste coupon vervalt; er was geen quaeslic van of die gelden moesten worden uitbetaald. Voorts was er sprake van het sluiten eencr leening niet liooger dan tegen- 5 pCt.zoo men het krijgen kon ad 4% of 4 pCt. des te beter. 11e heer llartevell wees er op dat hier sprake was niet van eene leening, maar van een tijdelijk opnemen van gelden, dat natuurlijk iets meer vordert. Met 18 tegen 5 stemmen werd de voordragt aangenomen Bij de behandeling van bel kohier der plaatselijke directe belasting verklaarde de lieer du Rieu dat hij zich niet kon vereenigen met het argument van II. en W. legen een der bezwaarschriften aangevoerd, namelijk dat zij bij de klassi- ficatie het org hadden gehad op het vermoedelijk inkomen volgens het kohier van 1877. Dit was geen grond om de reclame al te wijzen; men had de opgave moeten aannemen. De Voorzitter deed het moeijelijke van de zaak uitkomen. Over hel algemeen had men naar de bekende huurwaarde vele opgaven verhoogdals men geen nadere inlichtingen verkreeg, liet resultaat was geweest dal eenige honderden personen voor burg. en weth. waren geweest. Verreweg de meesten erkenden, na de zaak besproken te hebben, dat zij zich vergist hadden en iets hadden vergeten. Dit kon ook hier het geval zijn. De verlangde inlichtingen waren niet gegeveu De heer Schellema kon zich niel vereenigen met het kohier en er zijne stem niet aan geven. De grondslag was het zuiver inkomen en daaraan moest liet kohier beant woorden. Bij cene vlugtige inzage was hem voldoende gebleken dat de aanslagen niet beantwoordden aan de vereischten. Hij geloofde dat dit on mogelijk was, maar burg en weth. hadden de taak op zich genomen. Ver volgens werden twee reclames van de hand gewezen besloten een aanslag Ie doen vervallen en een ander te verhoogen. Een nog op 15 Junij ingekomen bezwaarschrift werd buiten behandeling gelalen. Hel gehcele kohier, ad ƒ122179.49. werd met 19 tegen 4 stemmen vastgesteld. Het verzoek van mej. W. S. J S. Ilubrecht, betrekkelijk het gebruik van het lokaal der school n°. 2 voor onvermogenden, tot het geven van gods dienstonderwijs, werd toegestaan en de rekening van het Ned. Israëlitisch aruibesltiur over 1877 goedgekeurd. Ten slotte vroeg de heer Driessen of het thans, nu de duinwaterleiding in werking was, nog wel noodig is waler van elders aan te voeren voor de vulling van eenige reservoirs. Men kon toch b v. een kraan aanbrengen daar waar de leiding langs de bruggen liep. De heer de Laat de Kanter meende dat zoolang de standpijpen niet overal waren aangebragt, men water zou moeten aanvoeren om de reservoirs te vullen. Hij zou echter onderzoeken of het door den heer Driessen aangegevene goedkooper zou zijn. llij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding zijn de navolgende personen aannemers geworden1". van het schoonmaken invoegen en herstellen vau eenige gemetselde wallen binnen en buiten de stad (in drie perceelen) van het le percel J II. de Nie, voor 9382' per ceel J- Verhoog, voor ƒ930, en 3* perceel F. van Koperen, voor 790; 2°. van het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels, F. vau Koperen, voor ƒ780; 3". van de levering en plaatsing van elf stuks stootpaleu, S. van Leeuwen, voor ƒ999. en 4°. van de levering vau een schouwschuit. D. C. Maas, voor 384. Omtrent de verpachting van liet buffel in de slads-gehoor- of concert zaal, waarvan de gunning was aangehouden, is besloten de pacht niet te gunnen, maar lot eene herverpachiing over te gaan. - Bij de op heden gehouden openbare verkonping van cokes, bij partijen »an 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26, 13.50, /2 80 en ƒ1.35; de laagste /2G, 13.50, l 2.70 en ƒ1.35. Op den algemeenen schietwedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging //Oranje Nassau", le 'sllage, gehouden van 4—8 Junij II. zijn door de Leidsche scherpschutters vtreenigius 4 en door de sludenten-vereeniging «Pro Pallia" 2 prijzen behaald, t. w. van de Leidsche scherpschullers-vereeniging de hceren J C. Timmermans, A van Thicl, J E. Vlaanderen Jr. en W. I' Mulié. van Pro l'atria de hceren II. Fuchter en Jac. van Leeuwen. ll(t blijkt hieruit dat, in weerwil van de weinige gelegenheid tol oefening en de inspanning en mo/ijelijkheden die er mede gepaard gaan, door de ver verwijderde schietbanen te Katwijk, alsmede de weinige sympathie die de burger-verceniging ondervindt, zij toch geloond heeft de eer der Leidsche scherpschlillers-veri eniging te kunnen ophouden. Het moge voor velen een prikkel zijn om zich aan te sluiten bij eene vereeniging, die een zoo nuttig doel heeft en waarvan Z, K 11. prins Frederik beschermheer is. Hel plan bestaat dit jaar een concours te houden ter herinnering aan hel tienjarig he staan der vereeniging, welk concours in het vorige jaar is uitgesteld gewor den wegens den dood van 11. M. de koningin. Wil zij dal plan op waar dige wijze ten uitvoer brengen, dan kan zij de deelneming en de onder steuning der burgerij moeijelijk ontberen. Wij hopen dat die haar mogen te beurt vallen. Velen zullen zich den wedstrijd in October 1874 gehouden nog wel herinneren en weten hoe luisterrijk toen door de Leidsche scherpschutiers-verecniging de rij der feesten ter herinnering aan het 300- jarig ontzet der stad Leiden gesloten is. Ds. J. van der Linden, pred. te Bolsward heeft het beroep van de Christ geref. gemeente alhier aangenomen. Het Staatsblad u°. 76 bevat het kon. besluit van 25 Mei II.tot na dere wijziging van art. 1 van het kon. besluit van 22 Dec. 1867. bepalende de aanstelling van tien hulppredikers ter voorziening in de godsdienstige be hoef en van inlandsche christengemeenten in Nederlandsch Indië. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft lot arts bevorderd de heeren; S. de Jager, doctorandus, en E. Brandts. Het getuigschrift van het eerste gedeelte werd uitgereikt aan de bh. L. P. van drr Spil en J. Th. Noordijk. Heden is door de commissie het gelnigschrilt voor het eerste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer B. W. Schultctus Aeneae, uicd. doctorandus. Het Weekblad can bet Itegl vestigt er de aandacht op. dat de adspi- rantcn voor het examen van candidaat-notaris zich, ingevolge art. 4 van het kon. besluit van 4 Junij jl.in verband met het voor den aanvang van het examen vastgestelde tijdstip, uiterlijk op den 3"'n Jttlij e. k. tot het afleggen van het examen schriftelijk bij den voorzitter der staats commissie, mr. J. Pols, moeten aanmelden. Blijkens den staal der voorjaars-examens van 1878 in de verschillende provinciën, zijn geëxamineerd: voor hoofdonderwijzer 274, waarvan zijn toegelaten 106; voor hulponderwijzer 428, tocgel 260; voor hulponderwij zeres 231, toegel 137. Van de hooldondcrwijzers werden niet minder dan 62 pCt. afgewezen. De uitslag der examens was het gunstigst in Limburg, waar van de 134 geëxamineerden slechts 17 zijn afgewezen. Ongunstig was de uitslag in Noordhollandwaar o. a. van (ie 50 aspirant-hoofdonder wijzers slechts 8 slaagden. -- Volgens de /V. li. C. luiden in.de laatste dagen de berigten over den toestand van den minister van oorlog ongunstig. De algemeenc vergadering van de Nederlandsche vereeniging tot //afschaffing van sterken drank" zal te Utrecht gehouden worden op Vrij dagavond 28 en Zaturdagvoormiddag 29 Junij e. k. Bij de openbare verga dering zullen o. a. als sprekers optreden de hh. D. J, Schenk, secretaris van dé afdeeling Rotterdam, prof. P. Hofstede de Groot, lid van het bestuur der afdeeling Groningen, en E 11. Lasonderhooglecraar aan de rijks-uni versiteit te Utrecht. Woensdag aanstaande zal voor het gcregtshof le Amsterdam worden behandeld de zaak van W. 0. graaf van R. L.beschuldigd van in den nacht van 17 op 18 Jan. 1878, ten 12% uur, met het voornemen om den burgemeester van Nieuwkoop, 11. B. van O., te dooden, lot tweemaal een schot te hebben gelost uit een re»olver, door het vensterraam van diens slaapkamer, in de rigting van het ledekant, waarin deze zich bevond, en zijne poging alleen hare uitwerking heeft gemist, doordat bedoelde kogels zijn gegaan, behalve door de glasruiten, ook nog door het blind, dat achter het raam was toegeschoven en een dier kogels tevens is gedrongen door een hor van ijzergaas en het gordijn van het ledekant. door al hetgeen de kracht van dat projectiel is gebroken en het naast het bed is nedergeval- len. en de andere kogel een balk aan den zolder heelt geraakt en in het bed is nedergevallen. De beschuldigde zal worden verdedigd door den advo caat mr. J W. Tydeman. Nabij Doesborgh kregen Woensdag II. twee aabeiders op een steenoven twist, waarbij de een den ander zulk een geweldigen slag met een spade toebragt, dat de getroffene aan de gevolgen overleed. Zekere G. v. d. W.oud 70 jaren, in dienst bij R. V'., landbouwer te Weert, kwam Woensdag 11. met zijn baas naar lludel om eene koe te koo- pen. Onderweg had eerstgenoemde zijn baas herhaaldelijk gevraagd om het geld te dragen, wat hem geweigerd werd, omdat het papierengeld was, dat V. niet hinderde. Terwijl zij voortgingen, gaf de knecht een broodje met goed vet er op gesmeerd aan den landbouwer. Naauwelijks had deze eenige beten gedaanof hij gevoelde zich onpasselijk en moest in het eerste huis, waar hij aankwam, bij zekeren S. terstond te bed gelegd worden, terwijl de geneesheer beval de laatste H. Sacramenten den lijder te laten locdienen. Den volgenden dag keerde W. naar Weert lerug en werd ver volgens vervangen door den zoon van 11. V.die op zijns vaders verzoek de portefeuille uit den zak moest nemen. Bij onderzoek bleekdat het geld er uit verdwenen was; onmiddellijk werd G. v. d. W. verdacht, die, hoe wel hij eerst halsstarig alles ontkende, later door de mand viel, loen de policic de bankbriefjes vond in den tuin, waar v. d. W. aan het spitten was. Hij is gearresteerd en naar Roermond overgebragt. In de vorige week is tusschen Neer en Kessel de knecht van den herbergier B. uit Baexem, doordien zijn paard op hol ging en hij het dier niet bedwingen kon. tusschen de kar en een muur verpletterd, zoodat hjj kort daarop overleed. 's GRAVENHAGE, 17 Junij. Door Z. M. is, op zijn verzoek, ingetrokken de heno-ming van dr. J. E. van der Meuten, lector te Ulreeht, tol lid der commissie, die gedurende één jaar belast zal zijn met het afnemen van hel eerste natuurkundig exa men, en van het natuurkundig examen voor hulpapothekeren zijn be noemd tot leden dier commissie: (P. M. Snellen, directeur van het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht; dr. G. H. Leignes Bakhoven, leeraar aan de h. burgerschool te Kampen; tot plaatsvervangend lid: dr. E. II. Groenman, leeraar aan de h. burgerschool te sGravenhage. Voorts is dc benoeming van dr. W. Berlin, hooglecraar te Amsterdam, tot plaats vervangend lid van de commissie, die gedurende één jaar belast zal zijn met liet afnemen van het tweede natuurkundig examen, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig benoemd dr. II. J van Ankum, hoogleeraar te Groningen. Ook is de benoeming van dr. J. C G. Evers, oud-hoog- leeraar te 'sGravenhage, lot plaatsvervangend lid der commissie, die ge durende één jaar belast zal zijn met liet afnemen van de geneeskundige exatuens en die van tandmeester, op zijn verzoek, inget. okkenen als zoo danig benoemd dr. II. Hertz, hoogleeraar te Amsterdam. Ten slotte zijn nog ingetrokken de benoemingen van A. J. Rijk. apotheker le Amstirdam. en P. J. Haaxmau, apotheker te Rotterdam, tot plaatsvervangende leden der commissie, die één jaar belast zal zijn met het afnemen der examens van apotheker en van de practische examens van hulpapolheker. en zijn als zoodanig benoemd: dr. P. Ankersmit, apotheker te Amsterdam, en P. Kruysse. apotheker te Amsterdam. Aan den heer J. P. Champrenaud. geb. te Lausanne (Zwitserland), is, mils liij overigens aan de daartoe bij de we: gevorderde vereischten voldoet vergunning verleend tot het geven van lager onder vijs hier te lande. De kapitein ter zee J. A. Vaudeville. .Ie luit. ter zee 2' kl. L. C. Koster, de officier van gezondheid 1' kl. N. C. Slegt en de offieier van ge zondheid 2' kl. P. A. Risch, behoord hebbende tot het eskader in Oosl-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de lieer O. van Rees beëedigd en toegelaten. De beraadslaging over de onderwijs-wet is aange vangen en gedeeltelijk bijgewoond door den heer Grant en den Amerikaan- schen gezant. De heer Wintgcus, voorstander van den leerpliglhad overwegend bezwaar tegen de enorme kostendie dit ontwerp voor den staat en de gemeenten zouden veroorzaken, en wilde bet godsdienstig ka rakter op de school bevorderd hebben, iu den zin van overleg tusschen ge meentebesturen en kerkelijke en plaatselijke autoriteiten. De heer Schim- melpenninck van der Oye noemde hel ontwerp eene partij»et en ontwik kelde de cisehen zijner partij: vrijheid voor het bijzonder onderwijs en mogelijkheid van concurrentie tegenover de openbare school. Morgen voort zetting. Blijkens bij hel dep. van marine ontvangen telegrammen is de oefe- niugsriivisie, onder bevel van den kapitein Ier zee W K. van Gennep, den 30"'D Mei jl. van St. Domingo naar Nederland vertrokken en de instructie-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2