LEIDSCHE COURANT. tsrs. M°. 141. 3gj^8*sc* DING SI) AG 13 JUNIJ De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.3bfranco p. p. f 3.85. 1 let verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, ft Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. STADS-II ER ICHTEN. SCIIVTTEMtlJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 19 toten rnet den 27 Juni aanst. (deZondag uitgezonderd), des vooriniddags van 9 tot 12 uren, en dat de loling zal plaats hebben in een dei* lokalen van het Raadhuis, en wel: op Vrijdag den 28 Juni 1878, 's voormiddags te negen uren Wordende zij, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naïoting opgeroepen, mede op Vrijdag den 28 Juni 1878, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene hij een biljet worden opgeroepen, om tot. de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Comm ssie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen verinccnen, krachtens het 3de art. der wet, Ie kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziek Ie of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor bet. tegenwoordig oogenhlik of wel geheel, ongeschikt maken: 2°. d e kleiner zijn dan eene Ncderlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters): 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogeseholenaan de alhenaea en deseminariën f>°. de studenten in de godgeleerdheid 8°. die den rang van officier in dienst van den Slaat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld; 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven hij dc Schutterij dient, met dien verstande, dal van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer hij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijke» dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophoudenwaarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die weikzaamhedcti zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder ecliter niet zullen worden verstaan werk boden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodied; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van een der bovengemelde redenen aanspraak mochten veimeenen Ie kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, rnet welke zij van norn- iner willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 5 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, oj> het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks hij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over dc goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRA1VDKLER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEÏDEN doen te weten, dat dc Gemeenteraad ingevolge art. 2G5 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n\ 85) in zijne versadcring van heden het kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1878 heelt vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is ncdcr- gelegd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie, kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. FATENTBIA0EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie welen dat de ingevulde pateiitbladcn over liet 4de kwartaaldienst 1877/78. bij het College van Zetters, in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet verkrijgbaar zijn van den 18'1"1 tot en met den 20 leu Juni e. k., dagelijks van één tot drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 17 Juni 1878. V. d. BRANDELER. HINNENLANDSCIIE BKIUGTEN. LEIDEN, 17 Junij. In de zitting van den gemrcnlcraad van beden verklaarde de voorzitter 'dat hij in liet kort moest terugkomen op eenige woorden, volgens dc Han delingen door den heer llartevelt in de vorige zitting gebezigd, bij dc behan deling van de voordrag! betrekkelijk de policie. namelijk: //dat beschouwen wij als eene fatale manier om met de financiën der gemeente om te springen." Indien die woorden gebezigd zijn dan waren zij de aandacht van bet dage- lijkscli bestuur ontsnapt. Ilij kon de verzekering geven dat anders eene dergelijke refutatie van het voorstel van wege het dagelijksch bestuur niet onbesproken zou gelaten zijn. Hij wilde niet over het voorstel napleiten, maar moest toch namens dat bestuur tegen de uitdrukking protesteren. Onder de ingekomen stukken was een adres van dr. G. D. J. Schotel, waarbij deze, wegens vertrek uit de gemeente, zijn ontslag neemt als lid van de commissie van toezigt over het museum voor oudheidkunde enz. Op voorstel van den voorzitter werd bij acclamatie besloten dr. Schotel dank te betuigen voor de in die betrekking bewezen diensten. Tol onderwijzer 2e kt. aan de jongensschool le kl. werd benoemd E. J. van Sonsbeek, alhier; lot hulpoiiderw ijzeres aan de school n". 1 voor on vermogende» nnj. J. B. Wijers, liulponderwjjzeres te Leiderdorp; en lot hulponderwijzer aan laatstgenoemde school B M. van Leeuwen, tijdelijk aan die school verbonden. Het verzoek van J. van iter Wiel, tot bet ver leggen van een sloep, werd to<gestaan en eene voordragt lot verkoop »an inschrijving op liet grootboek goedgekeurd. Bij de behandeling van dc voordragt betrekkelijk de personen belast ge weest met dc bediening van de dtiinwaierpompen (om aan die personen gedurende 12 maanden na hun ontslag een wachtgeld van 3.50 's weeks toe le kennen, waarmede de commissie van financiën zich niet kon vereenigen en voorstelde aan die personen gedurende 3 maanden eene gratificatie van 3 50 's weeks le se|ieiiken) werd voorlezing gedaan van een adres van bedoelde personen, waarbij zij verzochten liet voi rstel van burg. en welh. aan te nemen. Ter motivering van bun verzoek voerden zij aan dat de lieer Stoffels in zijne toespraak bij hunne aanstelling o. a. gezegd had dat zij nu voor bun leven geborgen waren. Door hunne opneming in liet pensioen fonds zagen zij dan ook hunnen ouden dag gerust te gemoet. Toen zij later tol bel inzigt kwamen dal hunne diensten niet meer noodig zouden zijnverkeerden zij nog iu liet denkbeeld dal zij als ambtenaren zouden overgedragen worden aan de duiuwatermaatschappijenz. De heer de Laat de Kanter sprak een woord van aanbeveling van de voordragt van burg. en wet li. In alle lakken van dienst was In t gewoonte hij verandering de ambtenaren niet aan den dijk te zetten, maar liiui een wachtgeld te geven; dit had nog plaats gehad bij de afschaffing der accijnseii, toen men drie jaren wachtgeld ba l geschonken. De hier bedoelde personen waren van zekeren leeftijddie moeijclijkcr aan den kost konden komen. Redenen van billijkheid besiouden bier voor de voordragt. Bijaldien het voorstel der commissie werd aangenomen, zouden die mcnsclien tegen het najaar niets meer hebben, lie heer llartevelt zeide dal men liever moest spreken van //gratificatie", want sprak men van .wachtgeld", dan w erd laier daar weder op teruggi komen. In die verandering van (pialificatie bad noch de heel de Laat de Kanter noch de voorzitter bezwaar. Het voorstel van de com missie van financiën werd verworpen met 13 tegen 10 stemmen en de voordragt van burg. en welh aangenomen met 12 legen 11 stemmen. Achtereenvolgens werden goedgekeurd: suppletoirs stalen der begrooling van liet r. k armbestuur, dienst 1877; voordraaien lol liet verlcenen van alschrijviug van plaatselijke directe belasting, dienst 1877; voordragt tot benoeming van een hoofdonderwijzer der school n". 3 voor minvermogenden

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1