PER TELEGRAAF, zulke wanbedrijven, en wel zon snel na elkander, konden voordoen. Doch de hartelijke deelneming, door de burgerij der residentie terstond aan den dag gelegd; dë verontwaardiging over het misdrijf, gepaard met innige blijdschap over de redding uit het plotseling doodsgevaar; dezegenwensehen uit alle kringen, uit alle oorden van het Duitsche vaderland, ja van aller- wege, waar in den vreemde, tot zelfs in de verstgelegen werelddeelenDuit- schers wonen ol vertoeven; de uitingen in adressen, in dicht, in telegram men, in bouquetten en andere bewijzen van genegenheid van rijks-, lands-, en gemeentelijke vertegenwoordigers, wereldlijke en kerkelijke corporatiën, overheden, vereenigingenvergaderingen, hoogere en lagere ambtenaren, zoowel als van particulieren, zonder onderscheid van stand of beroep, van ouderdom of geslacht,al die warme uitdrukkingen hebben bij den keizer eiken twijfel aan de onveranderde trouw en liefde van het Duitsche volk verdreven en hem op nieuw versterkt in de overtuiging dat het verderfelijke zaad, waaruit de bovengenoemde misdrijven zijn ontsproten, bij het patrio tisme der natie geen duurzamen bodem zal vinden. Te Straatsburg worden strenge nasporingen gedaanten gevolge van het feit dat, nadat aldaar door een zeer groot aantal ingezetenen een adres van;.hulde aan den keizer was onderteekend, twee dagen achtereen op drie plaatsen in de stad billetten waren aangeplakt, waarop te lezen stond: Weg met den keizer! weg met den kroonprins! weg met alle koningen en prinsenDan worden wij vrijWeg met dat helsch gebroedenz. enz. Naar men verneemt zou te Berlijn ook een tiental soldaten in arrest zijn genomenomdat zij in het openbaar de mislukking van den aanslag op het leven des keizers hadden betreurd. Dit zou een zeer pijnlijken indruk hebben gemaakt. Volgens de Nd. Allg. Zeit. is het gerucht dot .een sergeant van policie in het park van Sanssouci is vermoordgeheel bezgden de waarheid. Wel is een opzigter van het park door iemand onverhoeds aangevallen. De op- zigter hier bedoeld ligt ziek ten gevolge van den ondervonden schrik. Van kwetsuren daarbij gekregen wordt niets gemeld. Een schildwacht aan het nieuwe paleis aldaar beweert, dat een man gepoogd heelt hem zijn geweer te ontweldigen. Sedert dien tijd worden patrouilles afgezonden, die het park doorkruisen. De eerste tuinman te Sanssouci heelt dezer dagen een dreigbrief ontvangen, waarin werd gezegd, dat hij zou doodgeschoten wor den, indien hij nogmaals tuinlieden uit de dienst ontsloeg, zooals dezer j dagen met 3 daglooners was gebeurd. Te Darmstadt is dezer dagen een man gestorvenwiens nalatenschap 15 millioen zou bedragen. Hij had geen gezin en heelt nu allen, die hem in zijn leven kleine diensten hadden bewezen, in zijn testament bedacht. Een groot aantal legaten van 20000 tot 100,000 mark maakt geheel onver wachts veel gelukkigen. Een der bedachten, ten bedrage van 28000 mark, is niet te vinden. Indien de erfgenamen ook maar de minste oppositie tegen deze legaten maken, dan vervalt het geheele vermogen aan de ge meente Darmstadt. In hel Zwitsersche kanton Zurich heeft dezer dagen een zangersfeest plaats gehaddat voor zeer velen treurige gevolgen heeft opgeleverd. Ruim honderd feeslgenooten namelijk zijn deels op de terugreis, deels kort na hunne terugkeer, ziek geworden. Er zijn er zelfs reeds eenigen overleden, terwijl er nog velen gevaarlijk ziek liggen. Naar de verklaring der genees kundigen is de ziekte veroorzaakt door het gebruik van worst en gebra den vleeschdat bij het feestmaal werd rondgediend. De gastendie van deze schotels niets hebben genuttigd, zijn gezond gebleven. Volgens een Russisch blad heeft het Donauleger in den jongsten oorlog 15 pacha's en 113,000 officieren en soldaten krijgsgevangen gemaakt. Ver overd werden 606 stukken geschut van verschillend kaliber, 9600 tentenen houten barakken en 140,200 gewerenallen van verschillend Engelsch maaksel; voorts 24000 paarden. Op ongeregelde troepen werden 200,000 stuks geweren, yatagans en pistolen buitgemaakt. Het aantal patronen, zoowel bij de krijgsgevangen soldaten gevonden, als in de veroverde depots en munitietransportenwordt op ruim 500,000 stuks geschal. T IJ li K IJ E. Uil Bucharest wordt gemeld, dat ten gevolge van Rumenië's protest tegen het voortrukken der Russen op de linie van Pitesti bevolen is, dat de Russen overal tot op 10 kilometer afstand van de Rumeensche liniën zullen terugtrekken. Daarentegen zijn de Russische voorposten van Plojesti tot Filipesti vooruitgeschoven, met de belofte echter dat de Russen de rivier Prahowa bij Kimpina niet overschrijden zullen. Voorts verneemt men dat het Russische hoofdkwartier maatregelen neemt tot het terugtrekken der Russische troepen op Adrianopel, en reeds officie- ren van den staf op 10 kilometers afstand van die plaats een terrein hebben uitgekozen, geschikt voor het oprigten van een legerkamp voor de garde. De generaal Todlleben zou het bevel gegeven hebben een groot aantal mi- litaire intendanten en leveranciers van het leger, naar men zegt 90, te vervolgen wegens diefstal en verduistering van gelden. LONDEN, 14 Junij. In het lagerhuis verklaarde Northcote, dat hij zonder voorafgaand onderzoek niet zeggen kan of het door de Globe gepubliceerde stuk echt en naauwkeurig is. BERLIJN, 14 Junij. De dagen van heden en morgen zullen hoofdzakelijk j gewijd zijn aan gedachtewisselingen der congresleden onder elkander over "j afzonderlijke belangen der staten die zij vertegenwoordigen. Naar het heet, jl is langs dien weg tusschen Rusland en Oostenrijk reeds op velerlei punten J overeenkomst getrokken. Ofschoon door geen der aan het congres deelnemende mogendheden een voorstel daartoe is gedaan, trachten de staten van den tweeden en derden rang het daarheen te brengen, dat hun vertegenwoordigers op het congres zelve hunne zienswijze kunnen uiteenzetten. Griekenland legt daarbij den nadruk op zijn positie in Europa, die een andere is dan die van Rumenië en Montenegro. Wat betreft de gelijkstelling van de Joden in Rumenië met de andere ingezetenen van dien staat, hiervoor zullen verschillende gevolmagtigden op het congres opkomen. Ook Bismarck zou gezind zijn om aan de wenschen der /'Alliance Israelite" gehoor te geven, al is het ook onjuist dat hg de gemagtigden dezer vereeniging op een bijzondere audiëntie ontvangen heeft. BERLIJN, 14 Junij. Het secretariaat van het congres bestaat uit dehh. von Radowitz, dr. Bucher, dr. Busch, Holstein, Herbert von Bismarck en graal Mouy. Alle secretarissen zijn gezamenlijk belast met het redigeren der protocollen. Daarbij heeft geen afwisseling plaats. In geen geval zal het congres iederen dag een zitting houden. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. is voor den tijd, dat het congres bjjeen is, de Pruissische gezant te Weimar, graaf van Limburg Stirum, aan de afdeeling politiek van het ministerie van buitenlandsche zaken geplaatst. ALEXANDRIE, 14 Junij. De comité's te Cairo en Alexandrie hebben een verzoekschrift geteekendvragende dat eene commissie van enquête aan den staat verslag uitbrenge omtrent den persoonlijken grondeigendom van den Khedive. De onderteekenaars verklaren dat de Khedive, toen hij den troon beklom, slechts 25000 leddans grond bezat, en dal hij derhalve de 1,300,000 feddans (vertegenwoordigende eene waarde van 40 a 50 millioen p. s.) zich slechts met fondsen van den staat heeft kunnen aanschaffen. PARIJS, 14 Junij. De president der republiek heeft zich heden naar het hotel van wijlen koning George van Hannover begeven, waar het lijk van den vorst is tentoongesteld. Naar men verneemt heeft de Duitsche regering, op verzoek van den prins van Wales, de overbrenging van het lijk naar Hannover toegestaan. De prins van Wales zal met de andere hier vertoevetide prinsen het lijk des konings tot het spoorwegstation vergezellen. Met een militair eergeleide wordt het daarheen gebragt. BRUSSEL, 15 Junij. De zamenstelling van een kabinet, waarin Frère- Orban, generaal Renard en een Gentsch lid der kamer optreden, wordt waarschijnlijk. BEBLIJN14 Junij. Bij gerucht verneemt men dat de toelating van Grie kenland op het congreszelfs maar om over zijne belangen gehoord te wor den, bij Rusland op bezwaren zou kunnen sluiten, omdat dan ook andere kleine staten op hetzelfde regt aanspraak zouden maken. Dit verzet van Rusland ware moeijelijk overeen te brengen met de hiermede strijdige ver klaring van de Agence Russe van 17 Maart, en met de officiële verklaring van den minister Northcote in het Britsche Lagerhuis van 18 Maart. St. PETERSBURG, 14 Junij. Blijkens het bulletin van gisteren voormiddag was de toestand der keizerin niet erger geworden. INGEZONDEST. Aan den Heer Redacteur van de Leidsche Courant. Onlangs mij in uwe vermaarde oude academiestad bevindende, was ik niet weinig verwonderd te vernemen, dat men aldaar de in Engeland zoo alge meen onpopulaire Ineometax had ingevoerd; maar niet weinig was ik ver baasd en verontwaardigd, te vernemen dat de inkomsten van een ieder algemeen bekend waren. Ik vroeg mij zeiven al af, hoe is het mogelijk dat zoo iets in Nederland konde geschieden, en ofschoon men klaarblijkelijk deze belasting, in navol ging van Engeland, had ingesteld, dan toch had men niet dezelfde formules daarmede in acht genomen, dewijl aldaar de inkomsten van de belasting schuldigen nimmer publiek bekend worden. Een ieder, die zulks verlangt, kan onder een geheime létter zijn inko men opgeven en daarnaar worden aangeslagen, zoodat alleen de beëedigde ambtenaren, die daarvoor aangesteld zijn, daarvan kennis dragen. Zoo iets had men, dunkt mij, ook véél bij u kunnen invoeren, dewijl het toch wel (niet?) met het Nederlandsche karakter strookt, dat het juiste be drag van het inkomen eene algemeene publiciteit verkrijgt, hetwelk meestal om reden van voorzigtighcid, opzettelijk, zorgvuldig voor de huisgenooten geheim gehouden wordt. Ik wil niet in bijzonderheden treden over de nadeelige gevolgen, die eene zoo onnoodige publiciteit, vooral in eene academiestad, na zich slepen kan, uit vrees dat ik te breedvoerig zoude worden, maar eindig met te zeggen, dat menig huisvader dezen onvoorzigtigen maatregel betreuren zal. Een Nederlander, die in Engeland twingtig jaren de Ineometax betaald heeft. AKADEJIIE-NIEUW». PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 15dtn Junij de lieer F. M. Vonk, geb. te Alkmaar, in de regten, met stellingen. Denzelfden dag de heer J. Romeny, geb. te Amsterdam, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over me- thyleenmethylamine. PSSOCÏS5AMMA VAK MIZIEKllTVOERIXGEV, Zomcrzorg. Dingsdag 18 Junij, des avonds ten halt zeven ure, onder directie van den Heer H. Völlmar. le Afd.: 1. Marche sur des motifs du "Prophéte", Meijerbeer;. 2 Ouverture de l'opéra-bouffc "La Sor- cière de Boissy", Zaylz; '3 Fantaisie de l'opéra «Kosiki" de Lecocq, Go- vaert; 4. »Weihnachls-Klange", Walzer, Weissenborn; 5. Fantaisie sur des Thêmes de Balfé, Heinzc. 2e Afd.: 6. "Concert-Ouverture" (in C. Mol), Richard Hol; 7. "Mazurka de Concert", A. Rubinstein; 8. "Adagio Elégique", II. Wieniawski; 9. Grande Fantaisie Concertante sur des motifs de l'opéra de Mozart "Don Juan", Dunkier; 10. "Alexandrine", Polka, Dunkier. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6