BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó7 Junij Ó&78, iT°. ó-iO. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Te Maassluis kwam gisteren met 45 ton haring binnen de eerste haringvanger, zijnde het aldaar te huis behoorende loggerschip Clara, ree- derij de maatschappij voor zeevisscherij onder directie van den heer C. Maas. In het gasthuis te Amsterdam zijn een man en vrouw opgenomen ten gevolge van vergiftiging en wel door het gebruiken eener oplossing van belladona, die aan de vrouw door een geneesheer in den vorm van een oogwater voorgeschreven was. De jeugdige echlgenoote, die eene groote hoeveelheid van dit vergif heeft gebruikt en nog steeds in zorgwekkende i omstandigheden verkeert, moet het gif onwetend hebben ingenomen. Haar man, die de hoeveelheid zoo klein heeft gebruikt dat hij reeds weder her steld is, heeft het vrijwillig ingenomen. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Men meldt uit Deventer: Woensdag werd door eenige leden van het cirque Iham Mays en Dassie een optogt met muziek door de stad gehouden, om den ingezetenen bekend te maken, dat 's avonds de laatste of afscheids- voorstelling zou gegeven worden. Tevens werden daarbij gedrukte programma's verspreid, waarbij de directie het geeerde publiek verwittigde, dat zij niet kon nalaten het Deventer publiek een nagedachtenis te geven, die zou be staan in een tombola of loterijwaarbij 5 prijzenwaarvan de voornaamste waren een zilveren horlogie en een klein gezadeld paardje, dat, sierlijk opgetooid, den logt medemaakte. Ieder, die plaats nam, onverschillig voor welken rang, zon het regt genieten om een der prijzen te trekken. De directie bereikte haar doel, de tent was 'savonds stampvol. Aan het einde der voorstelling begon werkelijk de loting, en nadat eenige nommers in een bus gedaan waren, werd al heel spoedig de hoofdprijs, het paardje, ge trokken op nommer 100, dat in het bezit was van een in Frïesche dragt gekleede vrouw, die bij keuze 50 in plaats van het paardje ontving. Tot zoover ging alles goed en gaf het publiek weing blijken van wantrouwen, doch toen het bekend werd dal de bezitster van den hoogsten prijs de vrouw was van den schipper, die de tent vervoert, begon men allerlei leelijke dingen te zeggen. Gelukkig liep de zaak hiermede alwat misschien niet het geval zoude zijn geweest, indien deze zonderlinge loterij in de kermis- week ware gebeurd en het publiek welligt meer opgewonden was geweest. Tot restaurateur aan het station Deventer is benoemd de heer A. Was- senburg. Een boerenarbeider, 23 jaren oud, te Beerta te huis behoorende en in dienst bjj een landgebruiker te Winscholer-Oostereindc, werd Woensdag door dezen levenloos gevonden, met het bovenste deel van zijn ligchaam j voorover in een sloot liggende. Het trok de aandacht dat de voor den ploeg gespannen paardenw aarmede de knecht op eenigen afstand van de j boederij werkzaam was, hun arbeid hadden geslaakt; een onderzoek daar- omtrent deed het lijk vinden van den bestuurder, die voor en na aan toevallen leed en hoogstwaarschijnlijk door een aanval van die kwaal op een oogenblik, dat hij zich wilde wasschen of zijn dorst wenschte te les- j schen, den dood heeft gevonden. Naar men verneemt, zullen de zusters Ursulinen uit het klooster te Gcilenkerkenin Pruissen, zich met October te Helden-Panningenin Lim- burg, gaan vestigen, waar reeds een prachtig gebouw voor haar in orde is gebragt. Het voorloopig verslag is verschenen omtrent het wetsontwerp tot wij- jj ziging der regeling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegd- s heid der procureurs tot het bepleiten dier zaken. Met verwijzing naar het voorloopig verslag omtrent het ontwerp-van Lijnden, bleef de meerderheid voor afschaffing van den verpligten dubbelen regtsbijstand. Vrij algemeen achtte men in het stelsel van verpligten enkelen regtsbijstand het aange- boden wetsontwerp geen voldoende regeling. Men betreurde de intrekking ij van het ontwerp-van Lijnden, dat bij de meerderheid der kamer bijval had ji gevonden. In plaats van dat weldoordachte en met groote zorg bewerkte jj ontwerp, biedt de minister thans eene regeling aan van zeer gebrekkigen g aard. De instelling van vier soorten van regtsgeleerde raadslieden: advoca- ji ten, advocaten tevens procureur, gegradueerde procureurs en niet-gegradueerde s procureurs, kon niet strekken tot verhooging van de waardigheid en het zedelijk gehalte van de balie, noch tot voordeel van den regtzoekende. 's GRAVENHAGE15 Junij. Door Z. M. is aan den sergeant P. E. J. H. Kerckhoffs! van het 2e reg. infanterie vergunning verleend lot het dragen van het kruis /'Fidei et Vir- tuti", Item door den Paus geschonken. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indie A. A. G. Frappier is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De officier van gezondheid 2e ,kl. M. Steenstra, geplaatst bij bet hos pitaal der marine te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van het wachtschip aldaar, en vervangen door den officier van gezondheid 2« kl. A. Pieters. Voorts wordt de officier van gezondheid 2C kl. 11. A. Beekhuis geplaatst in de rol van het opleidingschip Admiraal van tPassenaer, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van de instructiebrik Ternate. Naar men uit Berlijn meldt zal Z. K. 11. prins Hendrik den 17en van daar naar Nederland vertrekken. Naar men verneemt zal aanstaanden Dingsdag in het Malieveld eene wapenschouwing gehouden worden ter eerc van den ex-president Grant, waaraan ook de garnizoenen van Delft en Leiden zouden deelnemen. De luitenant kolonel J. II. Kromhoutvan den staf der geniezal den president worden toegevoegd tot het geven van zoodanige inlichtingen als ZExc. mogt verlangen te weten. ENGELANK. LONDEN, 14 Junij. De haven van Hull, die, bij gebrek aan de voorschreven landingsplaats, voor den invoer van builenlandsch vee gesloten was, zal, naar men ver wacht, binnenkort daarvoor weder opengesteld worden. De dok-maat schappij aldaar heeft aangeboden eene landingsplaats binnen enkele weken in gereedheid te brengen. Naar men uit Philadelphia aan de Times meldt, hebben zeven staten: Zwitserland, Griekenland, Nederland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Rus land, de uitnoodiging tot eene internationale conferentie over den gouden en zilveren standaard aangenomen. Parijs zal waarschijnlijk lot de plaats der bijeenkomst worden gekozen. Uit Quebec meldt men dat aldaar eene muiterij van een duizendtal werklieden heeft plaats gehad, die de meelpakhuizen van de heeren Renand geplunderd hebben. De troepen hadden groote moeite om het oproer te onderdrukken. Voor het parlementshuis was een batterij artiRerie geplaatst. De gezagvoerder van eene Duitsche stoomboot, te Hongkong aangeko men, maakt melding van een zonderling natuurverschijnsel, door hem op het eiland New-Brilain waargenomen. Hij bevond de geheele Noord-Oost kust in dikke rook gehuld en had de grootste moeite door het kanaal lus- schen New-Britain en New-lreland door te komen, dewijl uitgestrekte vel den puimsteen verscheidene voeten dik de oppervlakte van het water be dekten. Den 9den Februarij bereikte hij Makada, behoorende lot de Duke of York-eilandenen bevond dat drie kraters ontbrand waren op het New- Britain-schiereiland, aan den voet van de Moeder en Dochter-bergen, uit welke kraters dikke massa's puimsteen geworpen werden. De passage tus- schen de Duke of York-eilanden en Blanche Baai was geheel gestremd door velden puimsteen van ongeveer vijf voet dik. Een stormgolf rolde 10 Febr. over Blanche Baai en spoedig daarna kwam een nieuw eiland te voorschijn van ongeveer drie vierde mijl in diameter en gelegen ten Z. van Hendersons- eiland. De gezagvoerder meldt verder dat het water gedurende twee dagen in Blanche Baai kokend heet was en ontzettende hoeveelheden gekookte visch en schildpadden op het strand werden geworpen, die door de inboor lingen, welke teil gevolge der langdurige droogte bijna verhongerd waren, gretig verslonden werden. FRANKRIJK. De minister Dufaure heeft in eene circulaire aan de procureurs-gene raal de naauwgezette uitvoering der wetsbepalingen aangaande de interna tionale aanbevolen. Het bureau van de kamer van afgevaardigden heeftop verzoek van den minister van koophandel, 20 zalen en bureaux van het Paleis-Bourbon ter beschikking gesteld van de buitenlandsehe jury's der wereldtentoonstel ling. Hun werkzaamheden zijn begonnen en zullen tot het einde van Julij voortduren. Woensdag is in de kerk van het hotel der Invaliden met veel plegtig- heid de lijkdienst van maarschalk Baraguay d'Hilliers gehouden. Het lijk was naar Parijs overgebragt, om in den grafkelder van hel hotel bijgezet te worden. De president der republiek heeft de plegtigheid bijgewoond. Naar men verneemt zal de familie van den overleden koning van Han nover aan de Pruissische regering verlof vragen het lijk naar Hannover over te brengen. Wordt dit geweigerd dan zal het lijk in de St. George-kapel te Windsor bijgezet worden. Betreffende de uitgaven voor de tentoonstelling gedaan heeft de minis ter van koophandel en landbouw aan de commissie voor de begrooting medegedeeld, dat die 45,300,000 fr. bedragen, dat is 10 millioen meer dan de raming. De grootere uitgaven zijn een gevolg van de uitbreiding, die de terreinen en de daarop geplaatste gehouwen hebben gekregen, daar de ruimte, die aanvankelijk voor de tentoonstelling was aangewezen, bij lange niet voldoende was voor de vele aanvragen. Maar ook rie ontvangsten zul len de raming overtreffen. In 1876 zijn de entree-gelden begroot op 6 mil lioen, vervolgens op 10 millioen. en dit cijler, hoewel het toen als over dreven hoog werd beschouwd, zal, te oordeelen naar de ontvangsten gedu rende de zes eerste wekenverre overtroffen worden. De minister schat de ontvangsten op 14 millioen'. Alles te zamen genomen, rekent men dat het tekort 10 millioen zal bedragen, gelijk in 1876 geraamd is. DUITICHLAND. Niet onduidelijk geeft in Pruissen de conservative partij te kennen dat van de nieuwe verkiezingen voor den rijksdag gebruik moet worden gemaakt om, ten einde den staat en het koningschap te redden, aan die partij eene aanzienlijke meerderheid te verschaffen. Zoo zegt de Neue Preuss. Zeil.: Ten einde ons krachtig koningschap onverzwakt te bewa ren, moet niet slechts het socialisme gekneveld, maar tevens het parlemen tarisme beteugeld worden. De kroonprins heeft, hij open brief aan den rijkskanselier, ook namens zijnen vader, aan het Duitsche volk dank gebragt voor zijne deelneming, bij de aanslagen op het leven des keizers. In dien brief leest men: Naauwelijks door Gods genade aan de moord dadige hand van een verblinde ontkomen, heeft Z. M. de keizer en koning, mijn geëerbiedigde vaderten tweeden male ten doel gestaan aan het vuur wapen van een verscholen loerenden misdadiger. Wederom is door Gods genadige bescherming de dierbare vorst behouden. De dader heeft wel, helaas, het doelwit niet gemist, maar is toch in zijn vloekwaardig oogmerk niet geslaagd. De pijn, door de talrijke wonden te weeg gebragt, trof nog niet zoo smartelijk als het zwaar verdriet, waaronder 's keizers landsvader- lijk hart moest lijden hij de gedachte van nog in den avond van een zoo rijk gezegend leven te moeten ondervinden, dat zich bij het Duitsche volk

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5