LËIDSCHE COURANT. MAANDAG 17 JUNIJ STADS-BER1CI1TEN. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. A DVKK I K N T I K (N. 1878. 140. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke uotnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Dij deze Courant wordt verzonden btadz. 2728 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 29sleB Januari jl. (Provinciaal-Blad n°. 12), houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen lot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesleits dispositievan den 16den November 1820, n°. 81, door de Districts com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Getoapenden Diëtist in de Ne der lande ?i, zal worden gehoudendoen te weten datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdagden 17deQ en 18dea Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te tiegen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe krompen bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb- be i althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tol leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gehrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleerien, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf oxertuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELEBBurgemeester. Leiden, 13 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Jnnij. Tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, dat gedurende 14 dagen ter visie heelt gelegen, zjjn slechts 4 reclames ingekomen; een der adressanten verhoogt zijn belastbaar inkomen, zoodat ook zijn aanslag verhooging moet ondergaan. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomeueu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 64 volwassen personen en 7 tot 17 kinderen. Men deelt ons mede: Heden morgen om 5 uur geraakte een tjalkschip vast in de Vlielsbrng aan de Naakte sluis. Spoedig kwam er hulp van an dere schepen en dorpschuiten, wier aantal, wegens den marktdag, weldra aangroeide. Met een 40-tal manschappen, windas en takels, beproefde men nu het tjalkschip, dat inmiddels veel water ingelaten had om te zakken, vooruit te krijgen, doch het was niet te bewegen. De vloot werd intus- schcn hoe langer hoe grooter, ook die der bloemisten, die wachtten. Dc laatsten hadden gehoopt omstreeks 6 ure op de markt te zijn. Immers de echte liefhebber van blocmeti is er op dal uur doorgaans te vinden, om er het neusje van den zalm te hebben. De bloemisten besloten ten 7% ure lot den terugtogt en daar, met liet oog op verfraaiingen in de stad de meeste toegangen of veruaauwd of gesloten zijno. a. aan de voormalige Wittepoort, zagen de bloemisten zich verpligt ver op den Vliet de Gast- huizcr wetering af te varen, die in den Korten Vliet valt, om van daar langs het Galgewater de stad te bereiken, waar zij ten 10 ure aankwamen. De markt- en (lorpschuiten begonnen iiitusschc» haar vracht, zooals boter en andere waren, te ontladen en mei wagens weg te voeren. De melkboe ren waren er al vroeg loe overgegaan om hun schuiten te lossen; een deel van de stad had anders wel gebrek aan melk gehad. Met reuzenkracht werkte men om het tjalkschipuil de brug te krijgen, dat eindeljjk kort na 10 ure gelukte. Het Staatsblad n*. 95 bevat de wet van 9 Juni) 1878, tol nadere wij ziging der wet van 13 Mei 1859 op het regt van successie cn van over gang bij overlijden. Blijkens ingekomen berigienz|jn dc havens van Vela de Coro en Maracaiho in Venezuela voor den handel opengesteld en is de uitvoer van oorlogsbehoeften nit de haven van Curasao verbodeu geworden. Z. M. de koning heelt verwisseld in eene boete van 25 de cellulaire gevangenisstraf van 21 dagen, waartoe J. de Jong, vroeger spoorwegwaclt- ler te Boxtel door de regtbank van 's Hertogenboseh is veroordeeldwegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein. In het laatst der vorige maand zijn in beslag genomen te Delft een valsch 25centsstuk voerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849 en te Middelburg een valschc gulden met dezelfde beeldtenis en het jaartal 1846. Door den Hollandschen spoorweg zijn op de beide Pinksterdagen ver voerd 81000 personen. Op den Ooster-spoorweg was het aantal 19000. Te Dordrecht werd gisteren, onder voorzitterschap van den heer F. A. T. Delprat, de 49e algemeene vergadering van de Maaischappij tot bevorde ring der toonkunst gehouden. Uit het door den secretaris nitgebragt jaar verslag bleek, dat de maatschappij dit jaar 3271 gewone leden en 120 leden-kunstenaars telde, alzoo 3391 contribuerende leden, wijders 116 hono raire en 30 corresponderende leden, 33 leden van verdienste en 1 buitenge woon eerelid, Z. M. den koning. De rekening sloot met een batig saldo en de bezittingen der maatschappij vermeerderden met ƒ3251.79en bedragen thans 172,261 79%. De feitelijke uitkeering der afdeelingen aan de alge meene kas blijft over 1878/79 ƒ1.50 per lid. Het aantal leerlingen der muziekscholen groeide op nieuw aan. Het totaal der leerlingen in de afdeelingsscholcn bedraagt op dit oogenhlik 1694. De koraalvereeniging heeft de reorganisatie, reeds ten vorige» jare door haar voorgenomen, tot stand gebragldaarin krachtig gesteund door de toelage haar door het besluit der vorige algemeene vergadering verzekerd. Onder den naam van koorvereeniging heefl zij een niutwen en ruimeren werk kring geopend en in eene nabijzijnde loekomst mogen zij de eerste vruch ten van deze reorganisatie te gemoct zien. Ecrepremie» zijn dit jaar niet uitgekeerd. Ecredncalen «voor in den kring der aldeelingen uitgevoerde werken van levende in- en uitheemsche kunstenaars" zijn toegedacht aan: Bargiel, Boers (Belli), Brahms (4), Gade (6), Gernsheim (Botterdam 2), lliller (2), Hol (Utrecht), Lalo, Dan. de Lange (Amsterdam), Beinecke, Rheinberger, Rubinstein, Verhey (Rotter dam), Verhuist (Amsterdam) en Vierling. Uit het kunstenaarsronds is in het eerste kwartaal van 1877/78 steun verleend aan 18 weduwen en 7 kunstenaars, in bet tweede en derde kwartaal aan 19 weduwen en 7 kttn- stanaars. De uilkeeringssom bedroeg ƒ2629. (Zie rerder het flijrnrssel) Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot COENRAAD VALENTIJN VISSER, in den ouderdom van bijna 74 jaar. G. E. J. VISSER, v. d. Klashohst, mede uit naam van mijne Kinderen en Rehuwdkinderen. Leiden, 4 Jtinij 1878. IFegeus buitenlandse/ie betrekkingen eeist heden geplaatst. Heden overleed onze geliefde Moeder cn Behuwdmoeder Mejuffrouw MARIA CATliARINA KOESVELD, Weduwe den lieer JOHANNES PETRUS SASSE, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Uil aller naam, Leiden, 14 Juni 1878. H. SASSE. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1