slalHlen in het reserve-lbmls moet worden gestort, 236,846 fr.blijft een zuivere winst van 4,500.080 fr 71 pCt. daarvan wordt volgens de slatuten aan de aandeelhouders uitgekeerd, die dus een dividend van ongeveer 10 fr. per aandeel verkrijgen. D U I T S C 11L A IV D. De zittingen van het congres zijn thans aangevangen. Gelijk men kon verwachten zal de stipste geheimhouding omtrent de beraadslagingen in acht worden genomen. Zelfs hebben de werklieden der geheime afdeeling van de /'Oberlioldruckerei", die met het zetten en drukken der voor het congres bestemde stukken belast wordennog voor deze gelegenheid een bijzouderen eed van geheimhouding moeten afleggen. In weerwil daarvan bevindt zich te Berlijn eene menigte correspondenten van dagbladen uit ver schillende landen. Ter eere der gevolmagtigden had er ten hovc ren gala-diner plaats, waaraan 160 gasten deel namen. De kroonprins bragt in de Fransche laai, onder hel uiten van de beste wensclien voor een zegenrijken uilslag van het congres, een toast uit op de souvereinen en de regeringen, die op het congres zijn vertegenwoordigd. Op last des keizers is aan den hotelhouder Holtfeuer, die door Nobi- ling zoo ernstig werd verwoud, eene gratificatie van 10000 mark uit V. Ms. particuliere kas geschonken. De kroonprins heeft op een adres van liet gemeentebestuur der hoofd stad geantwoord, dal hij het ernstige van den tegenwoordigeii toestand begrijpt, maar dat hij vertrouwen blijft koesteren iu de genegenheid der bevolking jegens den koning en keizer. De Köln. Zeil. meldt dat er voor het volkomen herstel des keizers nog geruime lijd zal moeten verloopen. Alle personen die den keizer ge zien hebben bevestigen, dat zijn uiterlijk voorkomen een geduchte verande ring heeft ondergaan; zijn stem is zeer zwak geworden en zijn gelaats kleur is geheel verdwenen, hetgeen aan het zware bloedverlies toegeschreven wordt. Gp zijn hoogen leeftijd is er veel tijd en zorg noodig om weder lot vorige krachten te komen. De keizerin is ook door hel gebeurde zeer getroffen en eenigc dagen min of meer ongesteld geweest. Den dag van 10 Junij. haar 49'" trouwdag, kon zij echter weder in gezelschap van den keizer doorbrengen. Aan de ingangen der tuinen van Sans-souci, bij Potsdam, staat aan geplakt dat aldaar en in het park van Charlottenhof het publiek 's avonds voor 9 ure die wandelplaatsen moet hebben verlaten. Deze maatregel is een gevolg van aanrandingen, die er des avonds hebben plaats gehad. Onlangs werd een parkwachter op korten afstand van het nieuwe paleis onverhoeds aangevallen en bij de keel gegrepen, terwijl hem tevens een revolver tegen het voorhoofd werd gehouden. Hij sloeg den loop van het wapen naar omhoog, waarbij het schot afging en zijn pet door den kogel werd door boord. Doch op hetzelfde oogenblik sprong uit het kreupelhout een tweede aanvaller toe, die hein omver wierp, waarna beiden hem knevelden en, ten einde hem het schreeuwen te beletten, zijn mond vol zand stopten. Geluk kig had men aan den kant van hét paleis toch het schot gehoord. Terwijl aldaar de patrouille werd aangeroepen, mompelde een der aanranders: //eerst moet de kerel toch nog in de lucht vliegen", strooide hem eene hoe veelheid buskruid over het lijf, liep een eind achteruit en wierp haastig eene aangestoken sigaar naar hem toe, die gelukkig miste. Onderwijl was de patrouille genaderd, maar waren ook de daders spoorloos verdwenen. Uit Leipzig wordt het volgende medegedeeld. Hel betreft een feit, dat dezer dagen met Bebel en Liebknechl, de bekende socialistische leiders, leden van den rijksdag, heeft piaats gehad. De beide mannen treden een openbaar lokaal binnen en verlangen een glas bier. De waarddit verne mende, nadert' en voegt hun deze woorden toe: Voor menschen van uw slag is hier niets ie verkrijgen!" Luide toejuichingen van alle kanten, en hierop werden beiden dc deur uitgezet. Iu de Uanoo. Cour.die volgens sommigen moet beschouwd worden als het orgaan des heeren von Bennigseneen der hoofdleiders vandenatio- naal-libcrale partij, wordt het volgende gelezen aan het slot van een hoofd artikel, aangaande de ontbinding van den rijksdag. Met het oog op den toestand, waarin wij verkeeren; bij de zekerheid, die wij bezitten, dat de nationaal-liberale patij hare toeslemming niet zal onthouden aan een ontwerp, dat strekken kan om met klem de socialistische beweging te bedwingen, mits het voorgestelde middel geen gevaarlijke zijde heeft in andere opzigten, behoort deze leus de verkiezingen van de nationaal- liberalen te leiden: herbenoeming van al de leden, die vroeger zitting heb ben gehad. TURK IJ E. De bevolking van Konstantinopel lijdt veel door gebrek en ziekte. Een soort van typhus heerschtdie in al zijne verschijnselen gelijk is aan de soort van pest, welke na den hongersnood in Ierland heerschte. De lijders sterven binnen drie of vier dagen onder epileptische toevallen. Dui zenden zijn reeds bezweken, en een geneesheer, die in het Oosten geweest is, verzekert, dat zoowel de Russen als dc Turken na den wapenstilstand meer mannen verloren hebben door ziekte, dan in den geheelen oorlog door vijandelijk staal en lood. Pi-K TFLFGKAAF. BERLIJN, 13 Junij. lieut. off. verneemt, dat ten aanzien van Servië en Montenegro Oostenrijk op het congres de noodzakelijkheid zal betoogen, dat de vorstendommen öf zullen toetreden lot een statenbond onder bescher ming van Oostenrijk óf met Oostenrijk een militaire conventie sluiten. Men verzekert, dat Duilschland, voordat hel congres uiteengaat, zal voor stellen de qnaeslie der socialisten in overweging te nemen. BERLIJV, 13 Junij. Ten 2.20 u. werd op hel dak van hel paleis van den rijkskanselier de vlag van het Duitschc rijk gehesclien, ter aankondi ging van de opening van het congres. LONDEN, 13 Junij. De hh. Gladstone en Norihcote bestreden, Jenkins ondersteunde, en het lagerhuis verwierp, zonder hoofdelijke stemming, Byland's voorstel, dat voortaan de tractaten aan het parlement zouden wor den overgelegd vóór zij geratificeerd worden. BERLIJN, 13 Junij. Men zegt, dat de zitting van het congres heden uit sluitend gewijd was aan formaliteiten, betreflcnde het voorzitterschap en het bureau. Maandag zal eerst het werk ter hand worden genomen. LONDEN. 14 Junij. De heer Cross, minister van binnenlandsche zaken, is gedurende de afwezigheid van lord Salisburyad interim met de leiding van het departement van builenlandsche zaken belast. De Times gfeloofl dat het congres waarschijnlijk trachten zal de //verkla ring van Parijs" betreffende particulier eigendom te wijzigen BRISTOL. 13 Junij. In eeii hier gehouden vergadering van suikcrraf- finadeurs werd voorgelezen een brief van lord Salisbury, waarin deze zijn leedwezen betuigt over dc onmogelijkheid thans de deputatie te ontvangen, die hem over de premiën-quaestie wenscht te onderhouden, en er bijvoegt dat al de schriftelijke vertoogen, tot het departement van builenlandsche zaken gerigt, tiaauwkeurig overwogen zullen worden. Tevens meldt de minister dat de regering een slap heeft gedaan bij de Nederlandschc rege ring, met het doel de onderhandelingen over de premiön te hervallen. De vergadering besloot den minister Norihcote te verzoeken de deputatie tc ontvangen. BRUSSEL 14 Junij. De heden ochtend verschenen Dloniieur beige meldt dat de ministers hun ontslag ingediend hebben doch voegt er niet hij dat het door den koning is aangenomen. BERLIJN13 Junij. De keizer heeft in den afgcloopen nacht onafgebro ken geslapen. Zijn toestand is bevredigend en de krachten zijn weder toe genomen. Waarschijnlijk zal heden geen tweede bulletin uitgegeven worden. Heden veroordeelde de regtbank weder eenige personen wegens majesleils- beleediging, als: eene vrouw lot 4, een man lot 2, en een ander tot 1% jaar gevangenisstraf. BERLIJN. 13 Junij. Naar men verneemt is, zooals reeds vooruit bepaald was, prins Bismarck tot voorzitter van het congres benoemd. Graaf An- drassy zeide, dat dit niet slechts geschiedde naar den gewonen loop van zaken, maar ook als erkenning van buitengewone verdiensten. Teil slotte uitte hij hartelijke wenschen voor het verder herstel des keizers. BERLIJN, 13 Junij. Men acht meer en meer waarschijnlijk, dat op de vertoogen van Turkije zelf door hel congres weinig of geen acht zal gesla gen worden. Behalve welligt lord Beaconsfieldzal geen enkel gevolmag- tigde gaarne als verdediger van Turkije willen optreden, en zelfs van dezen kant schijnt de Porte weinig te wachten te hebben, sedert eene schikking (lispellen Engeland en Rusland zoo goed als zeker is. LONDEN, 14 Junij De Globe geeft, onder eigen verantwoordelijkheid, openbaarheid aan een documentbevattende den volledigen inhoud van eene overeenkomst lusscheu Engeland en Rusland, geteekend: Foreign Oflice 30 MeiSehuwalofï. Salisbury. BERLIJN14 Junij. Men verneemt dat liet congres zich Maandag met de Bulgaren-quaeslie zal bezig houden. Geheel het streven van den legenwoordigen tijd is daarheen gericht, dc groote menigte zooveel mogelijk opheldering over de meest verschillende dingen te verschallen, en ook de populaire Geneeskunde maakt meer en meer vorderingen. Geen boek bevat intusschen zooveel tot opheldering en voor zieken bruikbaars, als Dr. Airy's Natuurgeneeswijze, en ra den wij derhalve alle zieken aan, zich dit boek aan te schaflen. Het kost, in weerwil dat het over 500 bladzijden dik en met illustraties rijk voorzien is, slechts één gulden, en is door Richter's Boekhandel te Rotterdam te ontbieden. INGEZONDEN. In de I.eiilsche Courant van 8 en 11 Junij komt een uit het Hbl. over genomen verslag voor van de eerste algemeene vergadering der aandeelhou ders van de Leidsche Duinwatcrmaatschappij. Uit dit belansrijk verslag blijkt o. a. dat, ondanks ondervonden tegen werking en teleurstelling, de Leidsche burgerij in het genot gesteld is van uitmuntend drinkwater, reeds een jaar vroeger, dan volgens de voorwaar den der concessie was bepaald. Dit feit is in de zitting van den Gemeenteraad van 23 Mei 11., eene ver gadering, waarin schijnbare tekortkomingen zoo breed worden uitgemeten, tot groote verbazing van velen onopgemerkt voorbijgegaan. Steller dezes spreekt zeker in en geest van de groote meerderheid zijner medeburgers, wanneer bij aan allen, die tol deze heerlijke uilkomst hebben medegewerkt, zijnen dank betuigt, inzonderheid, wanneer hij dank en hulde toebrengt aan den energicken Wethouder van Fabricage, die van den aan vang af met ijver en naauwgezetheid zijne talenten heeft gewijd aan deze schoone zaak, waaraan zijn naam duurzaam blijft verbonden. Leidex, 12 Juni 1878. NKADEMIE-NIEIWN. PROMOTIE AAN DE LE1DSG11E UNIVERSITEIT. Den 14,l,n Junij de heer J. Voogd, geb. te Vlaardingen, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Oter het georiuk tan chloroform in de verloskunde.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3